Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Paszport dla psa – co to za dokument?

Paszport dla psa – co to za dokument?

Paszport dla zwierząt to dokument identyfikacyjny, który musi mieć przy sobie opiekun chcący przekroczyć granicę z czworonogiem. Nie jest wymagany dla każdego zwierzęcia, a obejmuje jedynie: psy, koty oraz fretki. Paszport niezbędny jest na terenie całej Unii Europejskiej, a także niektórych państw spoza tej wspólnoty. W dokumencie znajdują się najważniejsze informacje na temat psa i jego opiekuna, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie zwierzęcia poza granicami rodzimego kraju. 

Spis treści: 

  1. Jak podróżować z psem? 
  2. Jak wyrobić paszport dla psa?
  3. Gdzie wyrobić paszport dla psa?
  4. Paszport dla psa – cena
  5. Paszport dla psa – ile się czeka?

Jak podróżować z psem? 

Jeśli chcemy odbyć podróż z czworonogiem, należy się do tego odpowiednio przygotować. Pies musi być przewożony w odpowiedni sposób, niezależnie od środka komunikacji. W transporcie publicznym obowiązkowymi elementami ekwipunku czworonoga są smycz i kaganiec. Inaczej traktuje się podróż samolotem – tu wymogi bezpieczeństwa są dużo bardziej restrykcyjne. Jeśli chcemy odbyć z psem lot poza granice kraju, należy go uprzednio zachipować i mieć przy sobie paszport pupila. Warto upewnić się, że w dokumencie znajduje się potwierdzenie otrzymania przez zwierzę obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, które odnawiamy raz do roku. Posiadanie aktualnego szczepienia to warunek dopuszczenia czworonoga do lotu.

Kolejnym ważnym aspektem wyjazdów z psem jest zapewnienie mu komfortu. Opiekunowie czworonogów zdają sobie sprawę, w jakich warunkach lubią podróżować ich podopieczni. Jeśli psu nie sprawia problemu jazda autobusem, to taką formę można wybrać. Jeżeli jednak zwierzę charakteryzuje się dużą ruchliwością i entuzjazmem, warto rozważyć wyjazd prywatnym samochodem. 

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Watykanu, Monako, San Marino czy Andory, musimy wszczepić psu chip, wyrobić mu paszport, a także pamiętać o zdobyciu zaświadczenia o aktualnych szczepieniach od lekarza weterynarii. W Anglii, Irlandii i Szwecji oprócz paszportu wymagane jest też zaświadczenie o leczeniu przeciw kleszczom, pasożytom wewnętrznym, a także dokument potwierdzający wynik badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. W różnych krajach, mimo że obowiązują w nich podobne przepisy, wymagania dotyczące obowiązkowych szczepień i terminów mogą być odmienne. Jeśli przed wyjazdem pojawią się wątpliwości co do niezbędnych dokumentów podczas przekraczania granicy ze zwierzęciem, warto skontaktować się z polską ambasadą w danym kraju. Pracownicy urzędu z pewnością przybliżą nam przepisy obowiązujące na terenie danego państwa i przedstawią związane z tym wymagania. 

Jak wyrobić paszport dla psa?

W sprawie każdego zaświadczenia związanego z psem lub innym zwierzęciem należy kontaktować się z lekarzem weterynarii. Dokumentację związaną ze szczepieniami musi wydać uprawniony specjalista, a naszym obowiązkiem, jako opiekunów, jest przechowywanie jej w taki sposób, abyśmy w razie potrzeby mogli po nią sięgnąć. Wizytę u lekarza weterynarii należy zaplanować w odpowiednim odstępie czasowym przed wyjazdem. Zgodnie z prawem, szczepienia są ważne dopiero po 21 dniach od ich wykonania. Ważny jest również wiek psa. Jeśli jest to szczenię, które ma mniej niż 3 miesiące, podróż wiąże się z większym zobowiązaniami. Należy zdobyć dodatkowe pozwolenie wydane przez Urząd ds. Rolnictwa. Całość wytycznych dostępna jest na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Gdzie wyrobić paszport dla psa? 

Paszport psa jest dokumentem, który wyrabia się raz na całe życie zwierzęcia. Można to zrobić u każdego uprawnionego lekarza weterynarii. Z kolei wszelkie zmiany i wpisy do dokumentu będą zgłaszane do programu WETSystems. Samo wydanie paszportu nie jest problemem, podczas tej samej wizyty można też zachipować psa, jeżeli wcześniej nie zostało to wykonane. Chip ma specjalny piętnastocyfrowy numer, który wydawany jest przez Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Numer identyfikacyjny wprowadzany jest do Ogólnopolskiej Bazy Danych. Jeśli pies zaginie, pracownicy schronisk, gabinetów weterynaryjnych i funkcjonariusze służb mundurowych będą mogli w łatwy sposób go zidentyfikować. Chip, który zostanie wszczepiony pod skórę Twojego podopiecznego, musi spełniać europejskie normy bezpieczeństwa (i takie właśnie urządzenia są stosowane w polskich gabinetach weterynaryjnych). Jeśli zwierzę było kiedyś chipowane, lekarz weterynarii może to sprawdzić za pomocą specjalnego czytnika. Zazwyczaj zabieg chipowania przeprowadza się tylko raz w całym życiu czworonoga i zupełnie nie przeszkadza to w jego codziennym funkcjonowaniu. 

Paszport dla psa – cena

Cena za wyrobienie paszportu dla psa wynosi 100 zł. Jest to kwota urzędowa, na którą składa się 30 zł opłaty manipulacyjnej oraz 70 zł opłaty dla lekarza weterynarii. Na tym koszty jednak się nie kończą. Jeśli chcemy dostać paszport dla psa, należy spełnić poniższe wymagania, które również generują koszty. Są to:

  • zachipowanie psa
  • wykonanie wszystkich niezbędnych szczepień, a następnie uzyskanie wpisu do karty szczepień zwierzęcia; 
  • uzyskanie zaświadczenia o braku chorób.

Niektóre kraje zastrzegają również konieczność okazania na granicy następujących dokumentów:

  • zaświadczenia o profilaktyce przeciwko kleszczom;
  • zaświadczenia o wykonaniu badań krwi, np. badań serologicznych na obecność przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny;.

Każde z tych świadczeń wymaga nakładów finansowych. Samo oznakowanie psa to koszt około 150–200 zł u uprawnionego lekarza weterynarii. Ile więc kosztuje wyrobienie paszportu dla psa? Kwota należna za wydanie dokumentu jest ustalona administracyjnie i wynosi 100 zł. 

Paszport dla psa – ile się czeka?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu dla psa uzależniony jest od gabinetu weterynaryjnego i wyznaczonych terminów. Jeśli nie ma konieczności przeprowadzenia badań ani innych czynności medycznych, dokument powinien zostać wydany w czasie wizyty. Jeśli jednak czworonóg nie będzie wcześniej zachipowany oraz nie będzie miał wskazanych szczepień, to okres ten znacząco się wydłuży. Czas, po jakim szczepienia zaczynają być ważne, to 21 dni od ich podania

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa? To zależy. Jeśli jest się dobrze przygotowanym, wydanie paszportu przez lekarza weterynarii trwa 30–60 minut. Jeśli jednak wcześniej nie zostały spełnione wszystkie wymagania, to okres ten może się wydłużyć. Zaleca się, aby wszystkie niezbędne szczepienia i badania zacząć wykonywać minimum 30 dni przed podróżą. Wówczas zyskuje się pewność, że nic nie zostanie przeoczone, a lekarz weterynarii wyda dokument na czas.

Powiązane artykuły

Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?