Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pierwszy pies – jak przyzwyczaić się do nowych obowiązków?

Zrobiłeś pierwszy krok.

Pierwszy pies – jak przyzwyczaić się do nowych obowiązków?

Zrobiłeś pierwszy krok. Zdecydowałeś się na przyjęcie nowego członka do Twojej rodziny. Od czego zacząć? Jak przyzwyczaić się do nowych obowiązków? Pierwszy pies w domu wymaga wielu przygotowań. Znajdziesz tutaj porady, które pomogą Ci zdecydować, czy zaproszenie czworonoga pod swój dach jest odpowiednią dla Ciebie decyzją, i zaplanować nowe obowiązki.

Pies to długoterminowe zobowiązanie

Czasami może się wydawać, że jesteśmy gotowi na przyjęcie pierwszego czworonoga, ponieważ mamy w danym momencie więcej czasu, jednak myśląc o przygarnięciu psa, musisz podjąć świadomą decyzję i wziąć pod uwagę wiele czynników. Część opiekunów nie zdaje sobie sprawy, z jak wielką odpowiedzialnością się to wiąże, co w konsekwencji kończy się oddaniem niechcianych zwierząt do schronisk. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy oprócz bezwarunkowej miłości, jestem w stanie zapewnić czworonogowi optymalne warunki życia?
  2. Czy mam pewność, że w dłuższej perspektywie nie zabraknie mi czasu na wychodzenie z psem na spacery i wspólną aktywność w domu?
  3. Czy stać mnie na utrzymanie zwierzęcia – zapewnienie mu optymalnego żywienia i opieki weterynaryjnej, a także na zakup akcesoriów, takich jak legowisko czy zabawki?
  4. Czy w najbliższej przyszłości nie planuję radykalnych zmian w swoim życiu, które uniemożliwiłyby mi opiekę nad pupilem.
  5. Czy mam świadomość potrzeb zwierzęcia (zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych) i czuję, że potrafię je zaspokoić? Jeśli marzę o podopiecznym reprezentującym konkretną rasę, to czy znam jej specyficzne cechy i wymagania wychowawcze?

Jeżeli odpowiedzenie na powyższe pytania nie wywołuje u Ciebie wątpliwości, czy powinniśmy adoptować czworonoga, czy też jednak powstrzymać się, zarówno dla własnego dobra, jak i dla dobra zwierzęcia, możesz zacząć rozglądać się za wymarzonym pupilem w okolicznych hodowlach lub schroniskach!

Porozmawiaj z domownikami

Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o powitaniu nowego członka rodziny jest omówienie tego zamiaru z pozostałymi domownikami. Dowiedz się, czy wszyscy się na to zgadzają i czy są świadomi obowiązków, jakie niesie ze sobą posiadanie czworonoga. Warto, żeby zarówno dorośli, jak i dzieci poznali nowego podopiecznego przed adopcją. Dobrym pomysłem jest również podzielenie się obowiązkami i spisanie tego na kartce.

Pozory mylą

Marzysz o labradorze i mieszkasz w dużym domu? Może Ci się wydawać, że duży pies będzie idealnym wyborem. Musisz wziąć też jednak pod uwagę inne czynniki. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś osobą wystarczająco aktywną fizycznie? Masz podwórko? Czy wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na dużego psa? Wszystkie szczegóły mogą mieć znaczenie. 

Rozmiar to nie wszystko

Masa ciała naszego czworonoga, jak i jego rasa (jeżeli zwierzę ma rodowód) mają wpływ na wiele czynników związanych z opieką nad nim. Mały pies w domu potrzebuje mniej przestrzeni (np. mniejszego legowiska czy miseczek), zjada też mniej pokarmu, co może, choć nie musi, wiązać się z mniejszymi wydatkami związanymi z żywieniem. Jednak rozmiar pupila to nie wszystko, co musimy wziąć pod uwagę, decydując się na przyjęcie go pod swój dach. Bardzo ważne jest to, aby zwierzę miało charakter pasujący do naszego stylu życia i warunków mieszkaniowych. Ponadto musimy pamiętać o specyficznych wymaganiach, jakie dotyczą opieki nad czworonogami niektórych ras. Zdarza się też, że dany osobnik ma nietypowe potrzeby (np. żywieniowe lub behawioralne), które również muszą być zaspokajane, aby zapewnić mu dobrostan. Adoptując psa, musimy zadbać o to, aby wszyscy domownicy (również ten czworonożny) byli ze sobą szczęśliwi.

Pies nie pozostanie szczenięciem na zawsze

Pamiętaj, że przyjęcie psa pod swój dach powinno być decyzją w 100% przemyślaną i przedyskutowaną z członkami rodziny. Należy dowiedzieć się, jakie cechy charakteru określają daną rasę, jaką masę ciała osiągnie dorosły osobnik (jeżeli adoptujemy szczenię), jak dużej aktywności fizycznej wymaga. Pies, tak jak człowiek, przechodzi przez różne etapy życia. Na początku jest mały, lubi się bawić, może też być hałaśliwy i wszystko gryźć, jeśli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone. Jednak nie zawsze taki będzie. W pewnym momencie wejdzie w dojrzałość, stanie się Twoim kompanem na „dobre i na złe”. To, jaki wyrośnie, będzie zależało od Ciebie i od tego, jak go wychowasz. Najwięcej Twojej opieki będzie potrzebowało szczenię. Miej też na uwadze, że dorosły pies może wymagać większej aktywności fizycznej, natomiast pies senior będzie potrzebował spokoju i mniejszej dawki ruchu.

Zbierz informacje o rasie

Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „jakiego psa polecacie” i wybrać czworonoga, który jest obecnie popularny. To Ty i Twoja rodzina musicie zdecydować, jakiej rasy pies pasuje do Was najbardziej. 

Marzysz o dalmatyńczyku? A może zawsze chciałeś mieć Yorkshire terriera? Przed adopcją pierwszego psa zbierz informacje o danej rasie. Wybierz taką, która najbardziej odpowiada Waszemu trybowi życia. Weź pod uwagę miejsce, w którym mieszkasz, to, czy masz podwórko, czy uprawiasz sport, czy w Twoim domu mieszkają już inne zwierzęta, małe dzieci lub osoby starsze. Wypożycz lub kup książkę o psach, zapytaj znajomych czy hodowców, poszukaj informacji w internecie i innych dostępnych źródłach. Przed adopcją czworonoga sprawdź, na co musisz się przygotować i jakie obowiązki Cię czekają.

Niektóre rasy są bardzo aktywne, niektóre wolą krótkie spacery. Inne wymagają częstszej pielęgnacji sierści, zębów i uszu. Poznaj wszystkie możliwe szczegóły nie tylko o danej rasie, ale przede wszystkim o obowiązkach, jakie wiążą się z opieką nad psem w ogóle. Jeśli chcesz szkolić czworonoga, a nie masz żadnego doświadczenia, wybierz psa łatwego w wychowaniu. Usiądź z domownikami i sporządźcie listę, jakie cechy charakteru rasy Wam odpowiadają, a jakie będą Wam sprawiały trudność. Wypiszcie wszystkie minusy rasy i zastanówcie się, czy jesteście w stanie stanąć na wysokości zadania. Ułatwi Wam to podjęcie świadomej decyzji.

Znajdź lekarza weterynarii

Najlepiej dowiedzieć się jak najwięcej przed powitaniem czworonoga w rodzinie. Upewnij się, że gabinet weterynaryjny znajduje się na tyle blisko, żebyś zdążył dotrzeć do niego z psem w razie nagłego wypadku. Niektóre rasy są bardziej podatne na choroby niż inne. Przeprowadź wywiad z lekarzem i psim behawiorystą i dowiedz się, czego możesz spodziewać się w przyszłości i jakie predyspozycje genetyczne ma dana rasa.

Porozmawiaj z poprzednim opiekunem

Wybrałeś rasę. Znalazłeś TEGO psa. Dowiedz się o nim jak najwięcej! Hodowca/ poprzedni opiekun jest kopalnią wiedzy. Sprawdź, kiedy pies był szczepiony, czy przebył jakieś choroby, jaki pokarm dostawał, jaki ma charakter, jakie zabawki lubi. Nie bój się pytać. Rzetelny opiekun nie będzie niczego ukrywał i odpowie na Twoje pytania, a nawet będzie Ci wdzięczny za dociekliwość. Sprawdź, w jakich warunkach zwierzę jest trzymane, czy ma kontakt z innymi czworonogami, czy ma wykonane odpowiednie badania. Zabierz całą rodzinę do hodowli/schroniska i zaznajomcie się z nowym członkiem rodziny. Pamiętaj, że nawet jeśli pies należy do konkretnej rasy, może nie wpisywać się idealnie w standardowy opis. Zapytaj opiekuna o jego charakter i poznaj każdy możliwy szczegół.

Czas i cierpliwość

Pierwszy pies wymaga czasu i Twojego zaangażowania. Nie może zostać sam przez wiele godzin w pustym domu lub mieszkaniu. Powinieneś wyprowadzać go na spacery przynajmniej trzy razy dziennie. Oprócz potrzeb fizjologicznych, zwierzę ma również potrzeby behawioralne, o które także należy dbać – m.in. znajdować czas na codzienną zabawę i na trening. 

Planowanie rutyny

Jak przyzwyczaić się do nowych obowiązków tuż przed tym, jak zawita do Was pierwszy pies? Wyobraźcie sobie przez kilka dni, że nowy członek rodziny jest już z Wami. Koniecznie zaangażujcie w ćwiczenie całą rodzinę. Zapiszcie na kartce, kto jest odpowiedzialny za karmienie psa, kto za trening behawioralny, kto za zabawę, a kto wychodzi na spacery. Zdecydujcie, o jakich porach zwierzę ma dostawać pokarm i w jakich ilościach. Ustawcie sobie przypomnienia w telefonie lub zegarku. Jeśli jesteś odpowiedzialny za spacery, obudź się wcześnie rano i idź na spacer, jakakolwiek byłaby pogoda. Kolejne dwa spacery mogą się odbyć np. po powrocie z pracy i wieczorem. Plan dnia powinien być stały: karmienie 2-3 dziennie o stałych porach, minimum 3 spacery, zabawa, pielęgnacja: mycie zębów, skracanie pazurów, czyszczenie uszu, czesanie.

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, poproś o pomoc znajomego, który chciałby zaopiekować się pupilem pod Twoją nieobecność, lub znajdź dobry hotel dla psów lub petsittera (profesjonalnego opiekuna). Oczywiście możesz też zabrać czworonoga ze sobą w podróż. Zanim powitasz nowego psa w swojej rodzinie, zastanów się, jak rozwiążesz takie kwestie, gdy będziesz planować urlop lub podróż służbową.

Nie spiesz się z decyzją

Najważniejsze w podejmowaniu decyzji o przyjęciu do swojego domu psa są odpowiedzialność i cierpliwość. Pochopna decyzja może doprowadzić do niepożądanych skutków i skończyć się źle i dla czworonoga, i dla Twojej rodziny.

Mimo że opieka nad pierwszym psem to wielka odpowiedzialność, wniesie on do Twojego domu ogromne szczęście i sprawi całej rodzinie wielką radość oraz satysfakcję. Jeśli już się na niego zdecydujesz, wachlarz możliwości jest ogromny – od rozmiaru pupila do najróżniejszych cech jego charakteru. Możesz zdecydować się na adopcję czworonoga ze schroniska lub kupić rasowego psa ze sprawdzonej hodowli. Najważniejsze jest jednak to, aby nowy członek rodziny idealnie się w nią wkomponował, a dzięki temu zyskał radość i sprawił, że życie wszystkich domowników będzie codziennie piękniejsze!

Powiązane artykuły

Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?