Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Wyprawka dla szczeniaka – 6 produktów, które powinieneś kupić

Wyprawka dla szczeniaka – 6 produktów, które powinieneś kupić

Lada dzień w Twoim domu pojawi się nowy członek rodziny. Chcesz zadbać o niego jak najlepiej, dlatego zastanawiasz się, co trzeba kupić dla szczeniaka. W wyprawce dla psa powinny znaleźć się rzeczy, z których pomocą zapewnisz pupilowi prawidłowy rozwój, doskonałe samopoczucie i komfortowe warunki życia. Miski i odpowiedni pokarm, legowisko… Co jeszcze będzie potrzebne?

Spis treści:

  1. O czym pamiętać, kompletując wyprawkę dla psa?
  2. Co trzeba kupić dla szczeniaka?
  3. Czym uzupełnić wyprawkę dla szczeniaka?

O czym pamiętać, kompletując wyprawkę dla psa?

W wyprawce dla szczeniaka znajduje się mnóstwo różnych rzeczy, a ich kompletowanie może zająć trochę czasu. Dlatego, zastanawiając się, co kupić szczeniakowi, warto na początek wybrać najpotrzebniejsze produkty, a o pozostałe zadbać dopiero wtedy, gdy pojawi się taka konieczność. 

Zanim w domu pojawi się szczenię, trzeba się do tego odpowiednio przygotować:

  • po pierwsze, dowiadując się więcej o danej rasie, potrzebach pupila, sposobie jego pielęgnacji, 
  • po drugie, przygotowując przestrzeń dla nowego członka rodziny, trzeba wyznaczyć miejsce do jedzenia i odpoczynku, zabezpieczyć kable i usunąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Co trzeba kupić dla szczeniaka?

  • Pokarm dla szczeniąt

W wyprawce dla szczeniąt musi znaleźć się kompletny i zbilansowany pokarm odpowiedni pod względem wieku i wielkości rasy. Wybierając daną karmę, upewnij się, że jest przeznaczona dla juniorów (Perfect-Fit Junior <1) ras małych (poniżej 10 kg) lub dużych (>10 kg). Z zaproponowaniem pupilowi nowej karmy musisz jednak trochę poczekać. Przeprowadzka i zmiana otoczenia to stresujące doświadczenie. Ułatwisz szczenięciu trudny proces adaptacji, zapewniając mu warunki zbliżone do tych, które dobrze zna. Dotyczy to wszystkich aspektów życia, również żywienia. Biorąc pod opiekę psa, przez pierwsze 1–2 tygodnie podawaj mu pokarm, który dostawał wcześniej. Jego nagła zmiana nie sprzyja pracy układu pokarmowego, może wywołać biegunki, które negatywnie wpływają na cały organizm – niosą ryzyko odwodnienia, osłabiają odporność i działanie szczepionek. Dlatego nowy pokarm podawaj w małych porcjach, razem z tym dotychczasowym. Co 2-3 dni zwiększaj proporcje nowej karmy o 25%, odejmując taką samą część dotychczasowej diety dla psa, aż do całkowitej zmiany diety szczenięcia – w ten sposób bezpiecznie rozpoczniecie nowy sposób żywienia. 

  • Dwie miseczki

Szczenię potrzebuje dwóch miseczek – na pokarm i wodę. Najlepiej, żeby były to niewielkie naczynia ceramiczne o pojemności 0,3 l–0,7 l. Dla mopsów, buldogów i innych przedstawicieli ras brachycefalicznych sprawdzają się miski, przypominające talerz – płaskie o większej średnicy. Natomiast dla cocker-spaniela, cavaliera, basseta warto wybierać wyższe naczynia, zabezpieczające przed zmoczeniem długich uszu. Kompletując wyprawkę dla psa, warto pomyśleć również o zakupie podkładek antypoślizgowych pod miski, które pomogą utrzymać porządek, oraz butelce turystycznej, bardzo przydatnej podczas spacerów w upalne dni.

  • Legowisko

Na sen szczenię przeznacza bardzo dużo czasu. Może przesypiać nawet 15–20 godzin w ciągu doby. Dlatego warto zapewnić mu komfortowe legowisko, w którym pupil poczuje się przytulnie, chętnie zwinie się w kulkę i zaśnie, a po przebudzeniu, porządnie przeciągnie. Takie posłanie nie może być za duże ani za małe. Najlepiej, aby miało o 10 cm więcej od długości czworonoga. W wyprawce dla szczenięcia powinno znaleźć się legowisko wykonane z przyjemnego w dotyku materiału (zamszu, pluszu, polaru) i trwałego wypełnienia, odpornego na odkształcenia. Dobrze sprawdzają się posłania typu „ponton” z wysokimi rantami, które osłaniają przed przeciągiem i pozwalają czuć się bezpiecznie.

  • Podkłady higieniczne

Zastanawiając się, co kupić dla szczeniaka, trzeba pomyśleć także o podkładach higienicznych. Specjalne maty do nauki czystości znacznie skuteczniej absorbują wilgoć niż gazety. Ponadto pochłaniają zapach moczu. To bardzo przydatne rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie treningu czystości. 

  • Smycz, szelki, obroża

Szczenięta różnią się budową anatomiczną od dorosłych psów, dlatego potrzebują akcesoriów spacerowych specjalnie przeznaczonych dla juniorów. Niezależnie od tego, co chcesz kupić dla szczeniaka – obrożę czy szelki, powinien być to produkt bezpieczny, wykonany z miękkich materiałów, o odpowiedniej masie i szerokości. Dobrze, aby zawierał zawieszkę lub identyfikator. Dla rosnących psów najlepiej sprawdzają się obroże o stałym obwodzie oraz szelki bezuciskowe lub typu „guard”. Jeśli chodzi o smycz, warto wybrać tę klasyczną, nieregulowaną, o stałej długości, która wspomaga naukę chodzenia przy nodze, przez co idealnie nadaje się dla szczeniąt.

  • Szczotka lub grzebień 

Zabiegi pielęgnacyjne, w tym głównie wyczesywanie sierści, są bardzo ważnym rytuałem. Dzięki nim dbamy o wygląd pupila, a także wspieramy jego rozwój emocjonalny. Czesanie przypomina szczenięciu chwile spędzone przy matce. Taka pielęgnacja dostarcza przyjemnych bodźców, ułatwiających proces socjalizacji z człowiekiem. Dlatego w wyprawce dla szczeniaka nie może zabraknąć szczotki lub grzebienia. Wybierz takie przybory pielęgnacyjne, które są odpowiednie dla danego rodzaju sierści. O pomoc w zakupie możesz poprosić lekarza weterynarii, hodowcę lub profesjonalnego groomera. Oprócz szczotki do sierści zapytaj także o szampon i odżywkę, pastę do zębów dla szczeniąt, preparaty do higieny uszu i oczu oraz cążki do pazurków. 

Czym uzupełnić wyprawkę dla szczeniaka?

Odpowiedni pokarm dla juniora, dwie miseczki, legowisko, maty higieniczne, akcesoria spacerowe i pielęgnacyjne – to wszystko powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka. Poza tym jest jeszcze coś, co warto kupić dla szczeniaka. Gryzaki pomocne przy ząbkowaniu, gumowe ringo, piłeczka z wypustkami czy inne zabawki, które pozwolą rozładować nadmiar szczenięcej energii i zacieśnić więzi bliskości. Przydatne są również zabawki edukacyjne, rozwijające logiczne myślenie. Wybierając zabawki dla psa, pamiętaj, aby były odpowiednie dla małego pupila:

  • na tyle duże, aby nie można było ich połknąć, 
  • na tyle miękkie, by nie uszkodziły zębów,
  • na tyle trwałe, aby nie dały się rozerwać na ostre kawałki, które mogą zranić zwierzę. 
  • Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, do wyprawki dla szczeniaka koniecznie dołącz barierkę lub kojec. Takie zabezpieczenie pozwoli uniknąć kontuzji, a dodatkowo wyznaczyć strefy zakazane, w których pupil nie powinien przebywać. Przydatnym gadżetem jest także transporter, który ułatwi bezpieczne przewożenie pupila. Na początku będziecie częściej odwiedzać klinikę weterynaryjną, dlatego dobrze się do tego przygotować, już na etapie szykowania wyprawki dla szczeniaka.

Powiązane artykuły

Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?