Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Obroża czy szelki - co wybrać?

Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.

Obroża czy szelki - co wybrać?

Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba opowiadać się ani po jednej, ani po drugiej stronie - wystarczy decyzję o wyborze szelek lub obroży warunkować rodzajem aktywności i temperamentem podopiecznego. 

SPIS TREŚCI:

  1. Obroża czy szelki - które rozwiązanie wybrać?
  2. Obroża - jak ją dobrać? Jaką kupić?
  3. Jak dopasować obrożę dla psa?
  4. Szelki - jakie wybrać?
  5. Dopasowanie szelek dla psa
  6. Obroża czy szelki dla szczeniaka
  7. Obroża czy szelki dla psa - co jest lepsze?

Obroża czy szelki - które rozwiązanie wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze dla psa - szelki czy obroża, posłuchaj behawiorystów. Są oni zgodni, że wybór powinien być uwarunkowany tym, jaką aktywność zaplanowaliśmy dla naszego podopiecznego oraz jaki ma on temperament. Obroża pozwala na uzyskanie większej kontroli nad psem niż ma to miejsce w przypadku szelek. Natomiast absolutnie się nie sprawdza w trakcie joggingu - stosowanie obroży w trakcie biegania z opiekunem może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. 

Jeśli nasz podopieczny należy do silnej rasy i ma predyspozycje do nagłych reakcji, na spacery lepiej wybierać obrożę. Jako opiekunowie będziemy mieć gwarancję, że zapanujemy nad zachowaniem psa. 

Szelki to idealne rozwiązanie dla opiekunów i psów, którzy uwielbiają wspólnie uprawiać wymagające koordynacji z człowiekiem sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy zdobywanie górskich szczytów. Szelki pozwalają równomiernie rozłożyć siłę na całej długości grzbietu psa. W ten sposób nie dochodzi do nadmiernego uciskania odcinka szyjnego kręgosłupa, krtani czy tchawicy. Z tego samego względu szelki okazują się wygodniejsze niż obroża w przypadku psów o krótkiej szyi - dają zwierzęciu więcej swobody.

Szelki są również odpowiedzią na problem, jakim jest brak umiejętności chodzenia na luźnej smyczy. Behawioryści zalecają, aby trening psa mający na celu rozwiązanie kłopotu odbywać właśnie w szelkach - warto jednak uprzednio zgłosić się na konsultacje do profesjonalisty w celu uzyskania porady, jakie ćwiczenia wykonywać. 

Obroża - jak ją dobrać? Jaką kupić?

Wybór produktów w sklepach zoologicznych może sprawić, że jako opiekunowie będziemy czuli się zdezorientowani. Istnieje wiele rodzajów obroży, które różnią się od siebie wielkością, budową, tkaniną, z której zostały wykonane, a nawet rodzajem zapięć. Nie dość, że sam dylemat szelki czy obroża jest trudny do rozwiązania, to nawet wybranie jednej z tych opcji nie rozwiązuje do końca kłopotu! Przybywamy z pomocą i podpowiadamy, jaką obrożę wybrać.

Przede wszystkim z pewnością zależy nam na bezpieczeństwie i wygodzie naszego podopiecznego. Skupmy się zatem na początek na materiale. Obroże skórzane, kojarzące się wielu osobom z elegancją i trwałością, nie zawsze będą dobrym wyborem. W przypadku psów ras miniaturowych oraz wszystkich szczeniąt, obroże ze skóry mogą okazać się zbyt twarde i ciężkie. Dla niewielkich zwierząt polecane są obroże wyprodukowane z takich materiałów jak: nylon, neopren, biothane. 

Jeśli chodzi o ozdoby, takie jak cyrkonie, pompony czy metalowe nity, to warto pamiętać, że nie mają one żadnego praktycznego zastosowania. Mogą one powodować podrażnienia, a w skrajnych przypadkach - jeśli zostaną połknięte przez psa - problemy z układem trawiennym. Mimo to, jeżeli już decydujemy się na zakup obroży z ozdobami, upewnijmy się, że są one trwale przymocowane i nie będą mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą podopiecznego. W kwestii estetycznej warto jeszcze wspomnieć o barwnikach - niektóre tańsze obroże w jaskrawych kolorach mogą pozostawiać ślad na sierści psów. 

Przechodząc do zagadnień związanych z bezpieczeństwem, skupmy się na rodzajach zapięcia. Do wyboru są klamry i zatrzaski. Obroże z klamrami są podobne do klasycznych pasków do spodni. Ich zaletą jest fakt, że są trwałe i pozwalają na precyzyjną regulację obwodu. To ich znaczna przewaga nad obrożami z zatrzaskami, które mają tendencję do stopniowego poszerzania swojego obwodu w czasie noszenia. Behawioryści zalecają stosowanie obroży z zatrzaskami dla małych ras i szczeniąt. W przypadku silnych, dorosłych psów, lepiej dla ich i naszego bezpieczeństwa wybierać obroże na zapięcie. 

Klamra może być wykonana z metalu lub plastiku. Metalowe zapięcia są oczywiście trwalsze, jednak gdy pies ma uczulenie na ten materiał, nie mogą być stosowane. W takim przypadku lepiej zdecydować się na obrożę z zatrzaskiem odlanym z plastiku pamiętając o tym, że jest to stosunkowo kruchy i wrażliwy na niskie temperatury materiał. Każda obroża powinna być regularnie sprawdzana, jednak zapięcia plastikowe wymagają szczególnie częstego kontrolowania jakości. 

Jak dopasować obrożę dla psa?

Dobór rozmiaru obroży dla psa na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, jednak w rzeczywistości wystarczy mieć kilka podstawowych informacji, by dokładnie wiedzieć, na jaki produkt się zdecydować. Przede wszystkim warto pamiętać, że rozmiar to nie tylko długość, ale również szerokość. Co istotne, nawet dobrze dobrana obroża może zostać źle zapięta - poniżej wyjaśniamy, jak tego uniknąć.

Profesjonaliści zalecają, aby szerokość obroży odpowiadała dwóm kręgom szyjnym psa. Jak przełożyć to na praktyczne zastosowanie?:

  • dla szczeniąt i psów ras miniaturowych zalecane są obroże o szerokości 1-1,5 cm; 
  • dla psów o średnich rozmiarach polecane są obroże o szerokości 2,5 cm; 
  • dla ras dużych i olbrzymich przygotowano obroże o szerokości 3-4 cm. 

Dlaczego dobre dopasowanie obroży jest tak istotne? Przede wszystkim, zapewnia psu bezpieczeństwo. Nawet kiedy zdarzy się niespodziewana sytuacja i podopieczny wykona gwałtowny ruch (próba ucieczki lub przystąpienia do innego zwierzęcia), będziemy spokojni o to, że go utrzymamy i że nie stanie mu się żadna krzywda. 

W tym miejscu istotne jest podkreślenie, że prawidłowo założona obroża znajduje się w najgrubszym miejscu szyi zwierzęcia - nigdy wyżej, ani niżej. Co więcej, między ciałem psa a obrożą nie powinniśmy zmieścić więcej, niż dwa palce. Jakiekolwiek odstępstwo od tej normy jest niedopuszczalne. Gdy obroża założona będzie zbyt ciasno, grozi psu niedotlenienie i uszkodzenie tchawicy. Z kolei za luźno założona obroża to ryzyko zerwania się psa i ucieczki w niebezpiecznym dla niego kierunku.

Na koniec wspomnijmy, że jeśli obroża jest zbyt długa, jej wystający koniec zawsze powinien być wsadzony do stosownej szlufki. Jeśli mimo to nie przylega do szyi psa, należy ją skrócić mechanicznie. 

Szelki - jakie wybrać?

Pies w szelkach, które są dobrze dobrane do jego budowy, czuje się swobodnie i wygodnie. Czym kierować się przy wyborze szelek, aby mieć pewność, że podjęliśmy dobrą decyzję?

Podobnie jak w przypadku obroży, dobierając szelki dla psa (szczeniaka i dorosłego podopiecznego), powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego produkt został wykonany oraz rodzaj jego zapięcia.

Najbardziej popularny rodzaj szelek to tzw. sled - ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego „sanie”. Pierwotnie tego typu szelki wykorzystywane były w psich zaprzęgach - gwarantowały komfort zwierząt i równomierne rozkładanie się siły. Czym charakteryzuje się ten model? Rozpoznać go można po zapięciu, które umiejscowione jest na grzbiecie w linii kręgosłupa. 

To jednak niejedyny typ szelek - w sklepach specjalistycznych dostępne są również akcesoria bezuciskowe, guard i norweskie. Wszystkie wymienione modele zapinane są od góry, różnią się jednak rodzajem zastosowanych pasów. Szelki tego typu są dobrym wyborem dla psów o niewielkich rozmiarach. Gdyby zapięcie znajdowało się na brzuchu, mogłoby się przyczyniać do powstawania podrażnień i powodować dyskomfort zwierzęcia w czasie chodzenia i odpoczynku. 

Szelki zapinane od strony brzucha są za to idealnym rozwiązaniem, jeśli nasz pies nie zdobył umiejętności chodzenia na luźnej smyczy. Złożone są z dwóch pasków, z których jeden przecina grzbiet psa, a drugi jego przedpiersie - oba stykają się ze sobą pod kątem prostym. Zapięcie do smyczy umiejscowione jest na klatce piersiowej. Gdy w trakcie spaceru podopieczny zaczyna nadmiernie naprężać smycz, jego własna siła prowadzi do obrócenia go w stronę opiekuna. Usprawnia to nawiązanie kontaktu z rozkojarzonym zwierzęciem i trenowanie skupienia, koniecznego do chodzenia na luźnej smyczy. 

Dopasowanie szelek dla psa

Idealnie dopasowane szelki są niemal niewyczuwalne dla noszącego je psa, ponieważ poruszają się wraz z jego skórą. Zbyt luźne i zbyt duże, podobnie jak za małe i za ciasne, mogą być przyczyną powstawania podrażnień powstałych na skutek tarcia. W skrajnych przypadkach źle dopasowane szelki prowadzą do oswobodzenia się podopiecznego.

Aby sprawdzić, czy szelki „dobrze leżą” należy zastosować znaną z dobierania obroży zasadę dwóch palców. W przeciwieństwie jednak do obroży, którą możemy kupić bez zabierania ze sobą na zakupy psa, tak szelki lepiej zmierzyć przed finalną decyzją. Pomocne we wstępnym wybraniu rozmiaru okaże się zmierzenie obwodu klatki piersiowej i obwodu szyi czworonoga. 

Szelki również mogą mieć różną szerokość pasków - im mniejszy pies, tym powinny być one węższe. Dla silnych i dużych czworonogów zaleca się szelki zbudowane z pasków o szerokości nawet 4 cm.  

Obroża czy szelki dla szczeniaka?

Zastanawiając się, co będzie lepsze dla szczeniaka: obroża czy szelki, warto wziąć pod uwagę nasze doświadczenie ze zwierzętami. Specjaliści są zdania, że dobranie idealnie dopasowanych szelek dla psa będącego w wieku szczenięcym jest trudniejsze, niż dobranie obroży. 

Trudności nastręcza przede wszystkim fakt, że kości szczeniąt są bardzo plastyczne i łatwo mogą ulec deformacji. Po drugie, psy bardzo szybko rosną w pierwszym okresie swojego życia, dlatego szelki wypadałoby zmieniać co kilka tygodni - szczególnie w przypadku ras dużych i olbrzymich. 

Wyborem znacznie łatwiejszym jest zakup obroży. Pamiętajmy jedynie, aby stosować się do zasad wymienionych na początku artykułu, unikać ozdób i zbędnych elementów, które mogą zostać pogryzione i połknięte przez podopiecznego. 

Dla szczeniąt przeznaczone są szelki bezuciskowe i model guard - behawioryści są zgodni, że jeśli te produkty zostaną dobrze dopasowane do zwierzęcia, nie będą negatywnie wpływać na jego rozwój.

Każde szczenię potrzebuje dużej dawki swobodnego ruchu, a nawet najlepiej dobrana obroża czy szelki mu to uniemożliwiają. Dlatego akcesoria powinny być zakładane jedynie na spacery czy wizyty u lekarza weterynarii.

Obroża czy szelki dla psa: co jest lepsze?

Odpowiedź na to pytanie musi uwzględniać indywidualne potrzeby psa i jego opiekuna. Zarówno obroża, jak i szelki mogą być rozwiązaniem korzystnym lub wręcz przeciwnie. Decydując się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy brać pod uwagę planowaną aktywność, temperament, masę ciała i rozmiary naszego podopiecznego. Co więcej, powinniśmy być gotowi na zmianę naszych przyzwyczajeń w miarę upływu lat. 

Dobrą praktyką, polecaną przez behawiorystów od lat pracujących z psami, jest zamienne stosowanie obroży i szelek, w zależności od planu dnia. Pozwala to na wprowadzenie dodatkowych rytuałów w życiu naszego podopiecznego (a psy to uwielbiają!) i maksymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych możliwości. 

Jeśli wybieramy się na spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych naszego podopiecznego, lepiej wybrać obrożę. Z kolei szelki sprawdzą się bardziej w trakcie zdobywania górskich szczytów, biegania czy innych intensywnych aktywności.

Powiązane artykuły

Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?