Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zazdrosny pies – jak radzić sobie z psią zazdrością?

Psy odczuwają całą gamę emocji, w tym zazdrość.

Zazdrosny pies – jak radzić sobie z psią zazdrością?

Psy odczuwają całą gamę emocji, w tym zazdrość. Uczucie to ma jednak u czworonogów inne podłoże niż u ich opiekunów i może przejawiać się na różne sposoby. Jak manifestowana jest psia zazdrość, na co zwrócić uwagę i jak można jej zaradzić?

Spis treści:

  1. Jak poznać, że pies jest zazdrosny?
  2. O co może być zazdrosny pies? 
  3. Pies zazdrosny o dziecko – co robić?
  4. Pies zazdrosny o partnera 
  5. Drugi pies w domu – zazdrość o nowego czworonoga

Jak poznać, że pies jest zazdrosny?

Rozpoznanie psich emocji nie zawsze przychodzi łatwo, bo przecież czworonogi nie potrafią komunikować się z nami werbalnie. Opiekun zazwyczaj zauważa, kiedy zwierzę zaczyna zachowywać się nietypowo. Warto zwracać uwagę na wszelkie odbiegające od normy zachowania podopiecznego, ponieważ mogą być one sygnałem, że potrzebuje od nas więcej uwagi. 

Sposób, w jaki zwierzę może okazywać zazdrość, zależy od niego samego. Niektóre zazdrosne czworonogi będą bardziej pobudzone, zaczepne i częściej będą niszczyć różne przedmioty, aby tylko zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Inne z kolei staną się smutne, stracą apetyt i będą unikały kontaktu. Oznaką nieradzenia sobie z emocjami może być też u zwierząt załatwianie potrzeb fizjologicznych w przypadkowych miejscach oraz agresja w stosunku do osoby lub zwierzęcia, którego pojawienie się wywołało zazdrość. 

O co może być zazdrosny pies? 

Na początek ważne jest ustalenie, co jest przyczyną pojawienia się uczucia zazdrości u psa. Najczęściej jest nią niezaspokojenie potrzeb behawioralnych psa z powodu zmian, jakie zaszły w otoczeniu.

Najczęstsze powody psiej zazdrości to:

  • pojawienie się małego dziecka to dla czworonoga bardzo stresujące przeżycie. Gdy w jednym domu mieszkają zazdrosny pies i noworodek, może dochodzić do niepożądanych zachowań zwierzęcia względem dziecka. Ważne jest więc odpowiednie przygotowanie psa do pojawiania się nowego członka rodziny i odpowiednie zapoznanie go z dzieckiem już po przybyciu do domu oraz kontrolowanie zachowania psa wobec malucha; 
  • nowy partner lub współlokator. Każda nowa osoba w domu może wywołać uczucie zazdrości, szczególnie kiedy mówimy o relacji romantycznej. Jeśli nagle zaczynasz poświęcać więcej czasu drugiej osobie, a pies schodzi na drugi plan, zazdrość na pewno się pojawi;
  • nowy pies lub kot w domu. Wydaje Ci się, że nowy pies będzie wspaniałym kompanem Twojego czworonoga? Nie wszystkie zwierzęta od razu akceptują nowych kolegów, szczególnie jeśli mowa o szczenięciu, które bardzo absorbuje opiekuna. 

Na szczęście możesz złagodzić negatywnie emocje! Dowiedz się, jak to zrobić. 

Pies zazdrosny o dziecko – co robić?

Czas radosnego oczekiwania na nowego członka rodziny warto przeznaczyć także na przygotowanie do tego psa. Czworonóg, który dotychczas był oczkiem w głowie i mógł liczyć na uwagę opiekunów, ciężko zniesie nagłą zmianę ich zachowania. Pies zazdrosny o niemowlę to spory problem. 

Już w czasie ciąży warto powoli przyzwyczajać zwierzę do większej samodzielności. Dzięki temu po pojawieniu się dziecka zmiana nie będzie dla niego mocno odczuwalna. Jeśli czworonóg nigdy wcześniej nie miał do czynienia z małymi i hałaśliwymi dziećmi, czas zabrać go do znajomych, którym niedawno urodziło się dziecko. Zachowanie małego człowieka nie będzie szokujące i stresujące, gdy wcześniej zwierzę zapozna się z nim. Gdy tego nie zrobimy, atmosfera w domu może być napięta. Po narodzinach dziecka, ale jeszcze przed jego przybyciem do domu, warto przynosić ze szpitala noszone przez malucha ubranka i pieluszki, aby pies mógł przyzwyczaić się do zapachu nowego członka rodziny. 

Pierwsze tygodnie z noworodkiem potrafią być nieprzewidywalne, pełne nieprzespanych nocy i zajętych dni. Mimo wszystko trzeba postarać się o to, aby zapewnić psu stały plan dnia. Regularne spacery i czas na zabawę są dla czworonoga bardzo ważne, szczególnie kiedy wokół dzieje się tak dużo nowych rzeczy. 

Nie wykluczaj psa z codziennego życia! Młodzi rodzice czasami obawiają się reakcji czworonoga, nie pozwalają mu zbliżyć się do dziecka czy nawet przebywać w tym samym pomieszczeniu. To duży błąd, który sprawia, że zwierzę czuje się odtrącone, a sytuacja staje się bardziej napięta. Pozwól psu uczestniczyć w normalnym, rodzinnym życiu.

Gdy pies jest zazdrosny o dziecko, warto skonsultować się z behawiorystą. Prawie wszystkie sytuacje można rozwiązać z pomocą specjalisty. Rzadko zdarza się, aby trudna sytuacja na linii pies – noworodek w domu nie była możliwa to rozwiązania. 

Pies zazdrosny o partnera 

Jeśli do tej pory Twój pies miał Cię na wyłączność, nagłe pojawienie się kogoś obcego, kto zabiera całą uwagę opiekuna, na pewno wywoła zazdrość u czworonoga! Jeśli pies jest zazdrosny o pana, zazwyczaj wynika to z nieświadomego odsunięcia czworonoga na dalszy plan. Psu, który dotychczas był w centrum zainteresowania i miał miłość opiekuna tylko dla siebie, nie jest łatwo zaakceptować takiej sytuacji. 

Jak rozwiązać ten problem? Warto popracować nad pozytywnymi konotacjami. Nowy partner powinien kojarzyć się czworonogowi z zabawą, spacerami i smaczkami! Jeśli nowa osoba będzie źródłem pozytywnych emocji, pies będzie do niej podchodził z miłością i radością. 

Sytuacja komplikuje się jednak wtedy, kiedy nowy partner nie przepada za psami albo wręcz się ich boi. W takim przypadku należy pracować nad ostrożnym i powolnym zaznajamianiem i zbliżaniem psa i partnera. Doskonale sprawdzi się metoda małych kroków i wzajemne poznawanie się, co pozwoli opanować niechęć obu stron. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zmuszać psa do kontaktu z nową osobą, jeśli nie ma na to ochoty. Czasami zwierzę potrzebuje kilku dni, żeby przyzwyczaić się do nowych zapachów i rytmu dnia.  

Drugi pies w domu – zazdrość o nowego psa

Pojawienie się drugiego psa w domu nie zawsze ucieszy Twojego czworonoga. W końcu teraz będzie musiał się Tobą dzielić! Szczególnie starsze psy, które od zawsze lub od dawna nie musiały na co dzień znosić towarzystwa innych psów, mogą czuć się z tego powodu bardzo zazdrosne. To, że Twój pies jest towarzyski i chętnie bawi się z innymi czworonogami na spacerze, nie oznacza, że zaakceptuje „obcego” na swoim terenie.  Co zrobić, kiedy pies jest zazdrosny o drugiego psa?

Daj zwierzętom czas na poznanie się i nie wymuszaj kontaktu. Najlepiej, aby pierwszy kontakt miał miejsce poza mieszkaniem, np. w parku podczas spaceru. Jeśli przyprowadzisz drugiego psa od razu do domu, mogą pojawić się konflikty terytorialne. Zadbaj też o to, aby w domu zwierzęta miały odpowiednio dużo prywatnej przestrzeni. Każdy pies powinien mieć swoje legowisko, miskę na jedzenie i wodę, a także swoje zabawki. Poza tym stosuj takie same reguły wobec obydwu podopiecznych. Nie faworyzuj nowego domownika, pozwalając mu na więcej, bo może to eskalować zazdrość i agresję. 

Zazdrość u psa może wynikać z wielu powodów. Mają one jednak wspólny mianownik – coś się zmienia w otoczeniu czworonoga. Unikanie modyfikacji w różnych aspektach naszego życia nie zawsze jest możliwe, ale warto zrobić wszystko, aby zminimalizować uczucie zazdrości. W tym procesie bardzo ważne jest zaspokajanie potrzeb behawioralnych psa i stopniowe przyzwyczajanie go do mających nastąpić zmian, tak aby nasz czworonożny towarzysz zawsze czuł się przez nas kochany i zauważany. W ten sposób zapewnimy mu komfort funkcjonowania i szczęście, którego przecież pragniemy dla swojego pupila.

Powiązane artykuły

Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Psy są spokrewnione z wilkami, dlatego też odziedziczyły po nich zbiór uwarunkowań genetycznych wpływających na niektóre ich zachowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?