Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CZYM KARMIĆ PSA RASY SHIH TZU?

Różne rasy psów, w zależności od wielkości osiąganej przez dorosłe osobniki, mają inne potrzeby żywieniowe.

CZYM KARMIĆ PSA RASY SHIH TZU?

Różne rasy psów, w zależności od wielkości osiąganej przez dorosłe osobniki, mają inne potrzeby żywieniowe. Dlatego w wyborze karmy dla shih tzu powinniśmy kierować się przede wszystkim jego małymi rozmiarami. Najlepsza karma dla shih tzu to pełnoporcjowy pokarm gotowy przeznaczony dla ras psów do 10 kg, dostosowany do jego specyficznych potrzeb.

Spis treści:

  1. Czym wyróżniają się psy rasy shih tzu?
  2. Karma dla szczeniaka shih tzu
  3. Karma dla shih tzu dorosłego
  4. Sucha czy mokra - jaką karmę dla shih tzu wybrać?
  5. Surowe mięso dla kota - zagrożenia dla człowieka

CZYM WYRÓŻNIAJĄ SIĘ PSY RASY SHIH TZU?

Shih tzu to rasa psów, która pochodzi z Chin. Wzmianki na temat “lwiego psa” pojawiły się już w VII wieku. Według podań w tym czasie shih tzu żyły w tybetańskich klasztorach. Do Europy trafiły w latach 30. XX wieku.

Shih tzu to rasa psów małych - ważą około 4,5-8 kg. Żyją średnio 12-17 lat. Cechują się budową brachycefaliczną, co oznacza, że mają specyficzną skróconą twarzoczaszkę. Ich głowa jest duża i okrągła, czaszka spłaszczona między uszami, żuchwa mocna, a kufa - krótka. Nie jest to bez znaczenia dla żywienia tych czworonogów. Granulki karmy powinny mieć kształt i wielkość dostosowaną do specyficznej budowy szczęki shih tzu.

To, co dla tej rasy jest najbardziej charakterystyczne, to długa i gęsta sierść - jej wygląd zależy nie tylko od odpowiedniej pielęgnacji, regularnego szczotkowania i strzyżenia, ale także od właściwie zbilansowanej diety.

KARMA DLA SZCZENIAKA SHIH TZU

Szczenięta shih tzu potrzebują więcej energii i wapnia niż rosnące psy ras dużych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Optymalna liczba kalorii i właściwe proporcje składników mineralnych zapewniają im prawidłową rozbudowę mięśni i kości. Podobnie jak w przypadku szczeniąt innych ras, w karmie dla shih tzu juniora powinno pojawić się źródło kwasów tłuszczowych EPA i DHA, np. olej rybi. Składniki te wspomagają rozwój mózgu i funkcji poznawczych, wspierają trening i naukę.

Bardzo ważne jest, aby szczenię shih tzu, które trafia do nowego domu, przez pierwsze dni było karmione tą samą karmą co w hodowli. Poprzedni opiekun powinien wskazać konkretną karmę lub sposób żywienia. Zaoszczędzi to małemu czworonogowi dodatkowego stresu. Jeśli chcemy zmienić karmę na inną, powinniśmy robić to stopniowo w ciągu około tygodnia, mieszając oba produkty i zwiększając systematycznie ilość nowego pokarmu.

Częstotliwość karmienia szczeniąt shih tzu wygląda tak, jak w przypadku innych ras psów. Szczenięta zaraz po odsadzeniu od matki (od 6. do 8. tygodnia życia) powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie. Od 8. tygodnia życia do 6. miesiąca 3-4 posiłki w ciągu dnia, a po 6. miesiącu - 2 lub 3.

Odpowiednia karma dla szczeniaka shih tzu to pełnoporcjowy pokarm typu junior opracowany dla małych psów. Szczenięta rosną jednak bardzo intensywnie i szybko osiągają maksymalne rozmiary, dlatego już po około 10 miesiącach do ich diety wprowadzana jest karma dla shih tzu przeznaczona dla dorosłych psów.

KARMA DLA SHIH TZU DOROSŁEGO

Shih tzu ze względu na swoje niewielkie rozmiary potrzebuje stosunkowo małych porcji pokarmu. Z drugiej strony jego zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała, jest wyższe niż u dużych psów. Dlatego karma dla shih tzu musi być bardziej „skoncentrowana” pod względem kalorii i składników pokarmowych, aby w małej dawce pokarmu zawarte były wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Shih tzu nie mają sierści, lecz włosy, które sporadycznie wypadają i ciągle rosną, dlatego wymagają regularnego strzyżenia (co 2-4 miesiące) i zwiększonej dawki białka w diecie. Proteiny wpływają bezpośrednio na funkcje skóry i pośrednio na kondycję jej wytworów- włosów i pazurów. Psy z włosami zużywają aż 30-35% dziennego zapotrzebowania na białko na utrzymanie i regenerację skóry oraz sierści. Na stan skóry i włosów wpływają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie omega-6), składniki mineralne (cynk, siarka, miedź, wapń), witaminy (zwłaszcza A i E) oraz związki biologicznie czynne pochodzenia roślinnego (polifenole, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy). Pełnoporcjowa karma dla małych psów lub specjalna karma dla shih tzu są odpowiednio zbilansowane pod kątem tych wszystkich składników.

Jak karmić psa dorosłego? Powinniśmy karmić je dwa, trzy razy dziennie, dzieląc dzienną dawkę karmy na dwie lub trzy mniejsze porcje.

SUCHA CZY MOKRA - JAKĄ KARMĘ DLA SHIH TZU WYBRAĆ?

Opiekunowie stoją zwykle przed dylematem, jaką karmę dla shih tzu wybrać - suchą czy mokrą? Najwięcej korzyści przynosi żywienie psów oparte na zasadzie podawania żywności mieszanej, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcjach 1:1 pod względem masy. Dzięki temu pies czerpie profity z obu formatów karmy.

Mokra karma charakteryzuje się wysoką wilgotnością na poziomie około 80%. Wilgotne jedzenie zawiera około 4 razy mniej kalorii niż suche (w 100 g), dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ponieważ shih tzu charakteryzują się dość bujną sierścią na kufie, należy pamiętać, aby po każdym posiłku składającym się z mokrej karmy, zawsze umyć i wysuszyć okolicę jamy ustnej u psa.

Suchy pokarm przyczynia się do mechanicznego usuwania płytki nazębnej i wspiera zdrowie zębów i dziąseł. Kamień nazębny może powodować stany zapalne i choroby przyzębia, które są bardzo powszechnym problemem u psów krótkoczaszkowych.

Ilość podawanej dziennie karmy dla shih tzu trzeba ściśle kontrolować - odmierzać odpowiednią porcję i podawać tylko tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia, aby nie doprowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała. Informacje na temat kaloryczności karmy i wskazówki dotyczące dawkowania znajdziesz na etykiecie produktu.

Do jadłospisu shih tzu można włączyć również przekąski, jednak należy pamiętać, że nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Od głównych posiłków należy odjąć liczbę kalorii odpowiadającą wartości energetycznej przekąsek.

Niezależnie od tego, jaki model żywienia wybierzemy - karmienie suchą karmą, mokrą czy żywienie mieszane - pamiętajmy o tym, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej i czystej wody.

NAJLEPSZA KARMA DLA PSA SHIH TZU

Najlepsza karma dla shih tzu to pokarm pełnoporcjowy opracowany specjalnie dla psów ras małych i miniaturowych, dostosowana do wieku czworonoga. Zawiera optymalną ilość białka, tłuszczu, witamin, składników mineralnych i błonnika. Shih tzu bywają wybredne, dlatego ich pokarm musi być nie tylko pożywny, ale też smaczny.

Dobra karma dla shih tzu wspiera takie obszary jak:

  • wygląd skóry i sierści,
  • zdrowie dziąseł i zębów,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Podawanie pełnoporcjowego pokarmu jest wygodne dla opiekuna, ale przede wszystkim zdrowe i bezpieczne dla psa. W karmie gotowej znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje shih tzu na danym etapie życia.

Jeśli wydaje nam się, że z jakiegoś powodu nasz pupil potrzebuje suplementacji (np. jego sierść jest w gorszej kondycji), powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada psa, oceni kondycję jego ciała oraz, jeśli to konieczne, zastosuje odpowiednie leczenie i zaleci preparat witaminowo-mineralny.

Powiązane artykuły

Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?