Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CZYM KARMIĆ PSA? ŻYWIENIE, JADŁOSPIS, PRODUKTY

Wybór odpowiedniej karmy dla psa nie jest łatwym zadaniem.

CZYM KARMIĆ PSA? ŻYWIENIE, JADŁOSPIS, PRODUKTY

Wybór odpowiedniej karmy dla psa nie jest łatwym zadaniem. Jadłospis czworonoga powinien uwzględniać jego wiek, masę ciała, aktywność fizyczną oraz stan fizjologiczny. Podpowiadamy, czym karmić psa, by dostarczyć mu odpowiednią ilość energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać niestrawność u psa?
    • Niestrawność u psa – objawy
    • Jakie są przyczyny niestrawności u psa?
  2. Niewłaściwa dieta – przyczyną niesprawności u psa
    • Nieświeże, toksyczne i surowe produkty powodują niestrawność!
    • Błędny sposób żywienia przyczyną niestrawności u psa
  3. Domowe sposoby na ból brzucha u psa - jak pomóc pupilowi?

JAK ROZPOZNAĆ NIESTRAWNOŚĆ U PSA?

Z powodu zaburzeń układu pokarmowego wiele psów trafia do lekarza weterynarii. Niestrawność u psa to częsty problem, wywołujący różne dolegliwości, niekiedy bardzo uciążliwe. Może objawiać się ona apatią, brakiem apetytu i wzdęciami brzucha. Zdarza się również, że kłopoty żołądkowe manifestują się biegunką i wymiotami, które im dłużej trwają, tym szybciej prowadzą do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych - bardzo groźnych dla zdrowia i życia czworonoga.

Niezależnie jednak od dolegliwości, jakie wywołuje niestrawność pokarmowa u psów, większość opiekunów znających dobrze swoich podopiecznych potrafi trafnie rozpoznać męczącą ich przypadłość. Gdy pupil staje się osowiały, smutny, leży bez ruchu w jednym miejscu, lub kręci się niespokojnie, a do tego nie chce jeść - to znak, że coś mu dolega. Gdy stan zwierzęcia nie poprawia się w ciągu 24 godzin i pojawiają się niepokojące objawy (np. biegunka, wymioty, nerwowość), należy zgłosić się do lekarza weterynarii, aby znaleźć przyczynę problemu i jak najszybciej pomóc choremu pupilowi.

NIESTRAWNOŚĆ U PSA – OBJAWY:

  • apatia,
  • zmiana zachowania,
  • awersja pokarmowa,
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności,
  • osłabienie.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY NIESTRAWNOŚCI U PSA?

Najczęstszą przyczyną niestrawności u psa są błędy żywieniowe, jednak kłopoty trawienne wywołują również pasożyty, infekcje jelitowe, choroby ogólnoustrojowe, nietolerancje lub alergie pokarmowe. Biegunka czy zaparcia mogą też wynikać z zaburzeń psychicznych. Depresja, nerwica, stres potrafią manifestować się w zupełnie nieoczekiwany sposób - także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

NIEWŁAŚCIWA DIETA – PRZYCZYNĄ NIESPRAWNOŚCI U PSA

Psy potrzebują stabilnych posiłków, niezmiennych pod względem ilości i proporcji składników odżywczych. Dlatego domowa dieta, która jest bardzo różnorodna i najczęściej wysokotłuszczowa, nie służy zdrowiu czworonogów. Taki sposób żywienia bardzo często staje się przyczyną problemów trawiennych. Samodzielnie przygotowane dania są ciężkostrawne i bardzo kaloryczne. Mogą wywoływać zaparcia lub biegunki. Tak samo szkodliwe są resztki ze stołu. Kawałki mięsa z obiadu, smażone i mocno przyprawione, surowe produkty, kości, owoce z pestkami, słodycze - tego psy jeść nie mogą! Zamiast tego, należy podawać im pełnoporcjową karmę dostosowaną do wieku, masy ciała i indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Taki pokarm powinien wystarczyć na cały etap życia - jeśli trzeba wprowadzić zmiany żywieniowe, należy robić to stopniowo i zawsze pod okiem lekarza weterynarii. Zbyt gwałtowna zmiana pożywienia to błąd, który również może skutkować niestrawnością u psa.

NIEŚWIEŻE, TOKSYCZNE I SUROWE PRODUKTY POWODUJĄ NIESTRAWNOŚĆ!

Psy o niepohamowanym apetycie, mogą wykazywać wiele niepożądanych zachowań. Żebranie, kradzież jedzenia, wyjadanie resztek ze śmietnika często sprawiają, że pupil zje coś, co mu zaszkodzi. Nieświeże produkty spożywcze bardzo często wywołują niestrawność. Trzeba pilnować, aby pupil nie zjadł niczego przypadkowego podczas spaceru, a także sprawdzać, czy to, co trafia do miski, jest zdatne do spożycia. Przypomnijmy, że pokarm z puszki może być przechowywany w lodówce nie dłużej niż 2 dni. Czego nie może jeść pies? Wielu produktów, które źle wpływają na jego układ trawienia, jednak przede wszystkim pies nie może dostawać produktów przeterminowanych, spleśniałych ani zepsutych.

Niebezpieczny dla psów jest także zawarty w słodyczach ksylitol (cukier brzozowy), którego skutkiem może być hipoglikemia, a po spożyciu wysokich dawek, nawet niewydolność wątroby. Podobnie szkodliwa jest, obecna w kakao, teobromina. Ponadto uważać należy na obierki - ze względu na obecność pestycydów, wspomniane wyżej pestki owoców oraz surowe mięso dla psa - które niesie za sobą ryzyko mikrobiologiczne zarówno dla zwierząt, jak i ich opiekunów.

BŁĘDNY SPOSÓB ŻYWIENIA PRZYCZYNĄ NIESTRAWNOŚCI U PSA

Kłopoty żołądkowe mogą pojawić się również z przejedzenia. Zwierzęta, podobnie, jak ludzie, mają stale aktywny ośrodek głodu, który tylko czasowo jest hamowany przez ośrodek sytości. Zaspokoić głód może tylko obfity posiłek, jednak nawet po jego zjedzeniu uczucie sytości nie utrzymuje się zbyt długo. Na układ nerwowy wpływają zarówno zmysły (wygląd, zapach, smak potraw), jak również przez hormony (estrogeny). Dlatego niektóre osobniki mogą mieć większy apetyt niż pozostałe. Patologiczne pobudzenie ośrodka głodu zauważa się u niektórych ras (np. labradorów) oraz zwierząt po kastracji/sterylizacji. Żarłoczny pies może zjeść wszystko, co dostanie i wciąż mieć ochotę na dokładkę. Warto zrozumieć, jak działa mózg i jakie zachowania determinuje, aby uchronić pupila przed skutkami przejedzenia. Powinno się jednocześnie zwracać uwagę na to, co, kiedy, ile i w jaki sposób pies je. Niestrawność u psów mogą wywołać zbyt obfite posiłki, zwłaszcza jeśli są podawane bezpośrednio po intensywnym wysiłku. Trzeba też uważać, aby pupil nie jadł nerwowo ani łapczywie - wówczas połyka zbyt wiele powietrza, co może wywołać bóle brzucha, a nawet rozszerzenie i skręt żołądka. Dobrym sposobem, aby temu zapobiec, jest podawanie jedzenia dla psa w specjalnej misce spowalniającej z labiryntami i zakrętami, dzięki którym posiłek spożywany jest spokojnie i stanowi swego rodzaju trening fizyczny oraz intelektualny.

DOMOWE SPOSOBY NA BÓL BRZUCHA U PSA - JAK POMÓC PUPILOWI?

Niestrawność u psa może przybrać różną postać. Przy łagodnych objawach odpoczynek i lekka dieta mogą wystarczyć, aby pupil szybko wrócił do formy. Zastanawiając się, co podać psu na niestrawność, warto zaznaczyć, że przede wszystkim nie należy zmuszać go do jedzenia. Jednodniowa głodówka to dobry sposób na uregulowanie procesów trawiennych, więc jeśli pupil nie chce jeść, niech po prostu nie je. Należy jednak bacznie go obserwować.

W przypadku, gdy awersja pokarmowa utrzymuje się ponad dobę, a do tego pupil wymiotuje, ma biegunkę i jest wyraźnie osłabiony, należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Taki stan zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia, dlatego nie należy zwlekać.

Wróćmy do pytania, jak pomóc pupilowi, któremu doskwiera umiarkowana niestrawność. Jeśli pies ma apetyt, trzeba zapewnić mu lekkostrawny posiłek i stały dostęp do świeżej wody (jak zawsze). Dobrym rozwiązaniem jest podanie pokarmu Perfect Fit, wzbogaconego o prebiotyki, korzystnie wpływające na mikroflorę jelit i wspomagające trawienie. Bardzo ważne jest, aby unormować sposób żywienia. Warto przeanalizować dietę psa i spróbować wyeliminować szkodliwe nawyki żywieniowe i behawioralne. Pies powinien dostawać posiłki kompletne w składniki odżywcze i odpowiednio zbilansowane. Jedzenie o stałych porach, porcji nieprzekraczających dziennego zapotrzebowania energetycznego to najprostsza droga do utrzymania zdrowej diety, a tym samym prawidłowej pracy układu pokarmowego i dobrej kondycji ciała. Czy podawać psu węgiel leczniczy lub inne farmaceutyki? Jeśli tak, to tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii!

Niestrawność u psa - domowe sposoby:

  • Obserwuj pupila, jeśli objawy niestrawności nasilają się lub utrzymują ponad dobę, udaj się do przychodni weterynaryjnej.
  • Jeśli pies nie ma apetytu, nie zachęcaj go do jedzenia. Jeśli pokazuje, że jest głodny, zapewnij mu lekkostrawny posiłek łagodny dla jelit i wspomagający pracę układu pokarmowego.
  • Zadbaj, by chory pupil mógł odpocząć, otocz go troską. Niestrawność u psa może wywoływać stres, któremu należy zapobiegać.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?