Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ PSA?

Niemal każdy opiekun zastanawia się nad tym, ile razy dziennie karmić psa?

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ PSA?

Niemal każdy opiekun zastanawia się nad tym, ile razy dziennie karmić psa? Co istotne, na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od rasy psa, jego wielkości i wieku. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak często karmić psa, by zapewnić mu zdrowie i dobrą kondycję.

Spis treści:

 1. Jak karmić psa? Ile razy dziennie?
 2. Jak często karmić psa, by był zdrowy?
 3. Ile razy dziennie karmić psa szczeniaka?
 4. Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?

JAK KARMIĆ PSA? ILE RAZY DZIENNIE?

Jak karmić psa? Schemat częstotliwości karmienia i ilości podawanego pokarmu zależy od takich czynników, jak:

 • wiek, w jakim pies osiąga dorosłe rozmiary,
 • wielkość i rasa,
 • stan zdrowia,
 • aktywność.

Rasy małe i miniaturowe osiągają dorosłą masę ciała w ciągu 6-9 miesięcy - od tego momentu mogą być karmione jak psy dorosłe, a liczba posiłków może być ograniczona do dwóch. Bardzo duże psy dojrzewają dopiero około 18-24 miesiąca - w ich przypadku konieczne jest częstsze podawanie pokarmu, nawet cztery razy na dobę. Niektóre duże rasy predysponowane są do takich chorób, jak rozszerzenie i skręt żołądka, aby temu zapobiegać, powinny otrzymywać małe objętościowo, ale częste posiłki.

Zazwyczaj na opakowaniach z jedzeniem dla psa znajdziemy szczegółowe informacje o kaloryczności karmy, jej składzie, a także zalecanej dziennej dawce. Należy się stosować do instrukcji podanej przez producenta, obserwując przy tym, czy pupil nie przybiera lub nie traci na wadze w sposób niepożądany. Dzienną dawkę pokarmu należy proporcjonalnie podzielić na kilka mniejszych porcji.

Pies powinien otrzymywać jedzenie o stałych porach, a miska należy wystawiać jedynie na 20-30 minut. Pomaga to w ustabilizowaniu pracy układu pokarmowego. Organizm psa szybko przystosowuje się do stałych godzin jedzenia - z czasem o danej porze jego żołądek odruchowo wydziela soki trawienne. Stałe godziny podawaniu pokarmu zapewniają psu poczucie bezpieczeństwa - jeśli poczuje głód, to będzie wiedział, że zaraz dostanie jedzenie.

Dzięki regularnym posiłkom można też lepiej zaplanować godziny spacerów czy treningów, aby unikać aktywności fizycznej, gdy pies jest najedzony. Ruch bezpośrednio po jedzeniu wzmaga dolegliwości trawienne. Podczas treningu i nauki pies nie powinien być najedzony również dlatego, żeby można go było łatwiej zmotywować do wykonywania zadań za pomocą przysmaków.

JAK CZĘSTO KARMIĆ PSA, BY BYŁ ZDROWY?

Podawanie psu zbyt dużych porcji karmy jest dla naszego pupila niekorzystne. Takie postępowanie obciąża układ pokarmowy zwierzęcia, a u ras predysponowanych zwiększa ryzyko skrętu i rozszerzenia żołądka. Aby zapobiec tej groźnej sytuacji, należy unikać aktywności fizycznej z psem przez co najmniej 30 minut po posiłku. Idealnym rozwiązaniem jest podanie posiłku nie wcześniej niż godzinę po intensywnym ruchu, a rozpoczęcie ponownej aktywności fizycznej dopiero 2 godziny po jedzeniu.

Pies, który otrzymuje duży posiłek raz dziennie, nie tylko jest bardziej narażony na skręt żołądka, ale też zjada pokarm bardziej łapczywie. Zachłanne jedzenie powoduje połykanie dużej ilości powietrza, co przyczynia się do powstawania wzdęć i gazów. Podawanie mniejszych porcji jedzenia z większą częstotliwością zapobiega napadom głodu między posiłkami, co zwykle wiąże się z tzw. żebraniem (wymuszaniem pokarmu od opiekuna).

Zbyt częste karmienie psa może mieć też negatywne konsekwencje, gdy nie mamy kontroli nad ilością podawanego pokarmu. Pies, który otrzymuje nadmiar kalorii w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania, jest zagrożony nadwagą lub nawet otyłością. Nadmierna masa ciała przyczynia się do:

 • kłopotów z układem kostnym i stawami,
 • chorób układu krążenia,
 • problemów oddechowych,
 • cukrzycy,
 • zaburzeń odporności,
 • nowotworów.

Podawanie małych i częstych posiłków zgodnych z zapotrzebowaniem psa na energię pomaga w kontrolowaniu prawidłowego przyrostu lub w utrzymaniu optymalnej masy ciała u czworonoga. Dzięki temu można relatywnie szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ PSA SZCZENIAKA?

Żywienie psa szczeniaka ze względu na małe rozmiary żołądka, powinno być dobrane w staranny sposób. Podawaj kilka niewielkich posiłków w ciągu dnia, by nie obciążać ich delikatnego przewodu pokarmowego zbyt dużą porcją karmy. Szczenięta zaraz po odsadzeniu od matki, od 6. do 8. tygodnia życia powinny być karmione 4-5 razy dziennie. Od 8. tygodnia życia do 6. miesiąca 3-4 razy dziennie, po 6. miesiącu 2-3 razy dziennie. Sposób, w jaki karmimy szczenię od odsadzenia do ukończenia 3. miesiąca życia, uczy go dobrych nawyków i w znacznym stopniu kształtuje właściwe nawyki żywieniowe dorosłego psa.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ DOROSŁEGO PSA?

Nie jest prawdą, że psa dorosłego należy karmić jedynie raz dziennie. Takie przekonanie funkcjonuje jeszcze wśród niektórych opiekunów. Optymalna liczba posiłków dla dorosłego psa, to 2-3 dziennie, a w niektórych przypadkach nawet 4. Wszystko zależy od wielkości, rasy i wieku psa. Chociaż już o tym wspominaliśmy, warto powtórzyć, że psy duże i olbrzymie powinny jadać więcej posiłków, ze względu na predyspozycje do rozszerzenia i skrętu żołądka. Psom mniejszym przeważnie wystarczą dwa posiłki dziennie. Również dla psów seniorów korzystne może okazać się zwiększenie liczby posiłków w ciągu dnia, np. do trzech.

Powiązane artykuły

KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?