Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kamień nazębny u psa – skąd się bierze? Jak się go pozbyć?

Dbałość o dobry stan jamy ustnej to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji czworonoga.

Kamień nazębny u psa – skąd się bierze? Jak się go pozbyć?

Dbałość o dobry stan jamy ustnej to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji czworonoga. Pies nie potrafi samodzielnie oczyścić zębów, dlatego potrzebuje pomocy troskliwego opiekuna. Jeśli osad składający się z resztek pokarmowych i bakterii nie jest regularnie usuwany, stopniowo zaczyna przekształcać się w kamień nazębny. U psa to spory problem, który powoduje m.in. nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, osłabia zęby i stanowi źródło bólu. Jak zapobiegać tworzeniu się twardego osadu na szkliwie i jak usunąć kamień nazębny, który już się pojawił? Dowiedz się więcej na temat higieny jamy ustnej czworonogów! 

Spis treści:   

  1. Jak powstaje kamień nazębny u psa? 
  2. Jak rozpoznać kamień nazębny? 
  3. Jakie schorzenia może wywołać kamień nazębny u psa?
  4. Kamień nazębny u psa – preparaty stosowane profilaktycznie 
  5. Jak usunąć kamień nazębny u psa? 

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Każdego dnia na zębach odkładają się resztki pokarmu. W połączeniu z bakteriami naturalnie bytującymi w jamie ustnej czworonogów tworzy się osad nazębny, który powinien być systematycznie usuwany. Warto zaznaczyć, że niewystarczające jest pozbywanie się go od czasu do czasu. Czyszczenie zębów należy przeprowadzać u psa każdego dnia, ponieważ nalot tworzy się na nowo w ciągu nawet kilku godzin. 

Płytka nazębna, która nie zostanie w porę zdjęta, ulega mineralizacji, a jej konsekwencją jest kamień nazębny. U psa temu procesowi sprzyja także skład śliny, dlatego kamień nazębny często odkłada się na kłach, w pobliżu gruczołów ślinowych.  

Jak rozpoznać kamień nazębny?

Jeśli na zębach zwierzęcia zauważysz żółty osad, głównie w pobliżu dziąseł, najprawdopodobniej jest to nalot z resztek pokarmowych i bakterii. Taka płytka na szkliwie zwykle znika po dokładnym umyciu zębów. W przypadku gdy osad jest ciemniejszy, często o brązowej barwie, a także twardy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kamieniem nazębnym. 

Ocena stanu jamy ustnej zwierzęcia, którą możemy przeprowadzać samodzielnie, to najszybszy sposób na sprawdzenie, czy na zębach wytworzył się kamień. Regularne kontrole stomatologiczne warto jednak przeprowadzać u specjalisty. Lekarze weterynarii dysponują dodatkowym sprzętem, pozwalającym m.in. na sprawdzenie stężenia lotnych związków siarki. Są one uwalniane przez bakterie odpowiedzialne za tworzenie się kamienia nazębnego. Pod ich wpływem pies może mieć nieprzyjemny oddech, co jest kolejnym objawem wskazującym, że w jamie ustnej czworonoga tworzy się kamień nazębny. 

Do pozostałych objawów towarzyszących kamieniowi nazębnemu u psa zalicza się także: 

  • nadmierne ślinienie się, 
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
  • obrzęk w okolicy oka,  
  • sięganie łapą w kierunku zębów,
  • utratę apetytu,
  • zmianę preferencji żywieniowych. 

Jakie schorzenia może wywołać kamień nazębny u psa?

Kamień nazębny u psa nie jest jedynie problemem estetycznym. Warto pamiętać, że uzębienie służy czworonogowi do rozdrabniania pokarmu, a także do wykonywania wielu innych czynności. Za pomocą zębów przenosi przedmioty, pielęgnuje sierść i się bawi. 

Niestety, kamień nazębny u psa sprzyja również pojawianiu się innych dolegliwości, takich jak.:    

  • ból dziąseł, 
  • stan zapalny w obrębie jamy ustnej, 
  • zaczerwienienie, a nawet krwawienie dziąseł,
  • zanik dziąseł,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • paradontoza,
  • utrata zębów,
  • choroby innych narządów np. nerek, serca. 

Kamień nazębny u psa – preparaty stosowane profilaktycznie 

Usuwanie kamienia nazębnego u psa jest o wiele trudniejsze niż zapobieganie jego powstawaniu. Dzięki odpowiedniej, codziennej profilaktyce można znacznie zmniejszyć ryzyko tworzenia się nalotu. W tym celu warto stosować specjalne preparaty. Należy jednak zaznaczyć, że za ich pomocą nie jest możliwe usuwanie kamienia, a jedynie osadu, z którego on powstaje. 

Zwierzę warto przyzwyczaić do mycia zębów już w wieku szczenięcym. Obecnie dostępne szczoteczki i pasty do zębów przeznaczone specjalnie dla psów znacznie ułatwiają opiekunom higienę jamy ustnej zwierzęcia. Niektóre preparaty do czyszczenia zębów mają smak i zapach atrakcyjny dla czworonoga. 

Niezwykle ważnym elementem profilaktyki przeciw tworzeniu się kamienia nazębnego jest dieta. Zaleca się, aby psy były karmione pełnoporcjowym pokarmem – mokrym i suchym w proporcjach 1:1. Mokre jedzenie zwykle jest dla psa smakowite i odpowiada mu pod względem konsystencji. Z kolei suche granulki, których wielkość dostosowujemy m.in. do rozmiaru jamy ustnej czworonoga, wspomagają usuwanie osadu nazębnego.  

Korzystny wpływ na stan jamy ustnej mają także przysmaki dentystyczne. Taka forma przekąski jest dla zwierzęcia smaczna i interesująca pod względem tekstury, a dodatkowo sprzyja oczyszczaniu zębów oraz poprawia ukrwienie dziąseł. 

Trzeba pamiętać, że niektóre psy są bardziej podatne na tworzenie się kamienia nazębnego. To przede wszystkim przedstawiciele ras małych i miniaturowych, takich jak np.: pinczer miniaturowy, pekińczyk, Yorkshire terrier, shih tzu, jamnik i maltańczyk. Kamień nazębny częściej tworzy się również u psów z wadą zgryzu. Niezależnie jednak od predyspozycji genetycznych, u każdego czworonoga należy przeprowadzać regularne przeglądy stomatologiczne w gabinecie weterynaryjnym. 

Jak usunąć kamień nazębny u psa?

W przypadku, gdy zauważysz niepokojący osad w jamie ustnej czworonoga, najpierw wybierz się do lekarza weterynarii. Tylko specjalista może bezpiecznie usunąć kamień nazębny u psa. Nie próbuj robić tego samemu. Próby zdrapania twardego nalotu mogą doprowadzić do uszkodzeń w jamie ustnej zwierzęcia. Nie istnieją również domowe sposoby, które pozwoliłyby na usunięcie kamienia nazębnego. Z kolei preparaty do higieny jamy ustnej eliminują osad, a nie już powstały kamień. 

Lekarz weterynarii przed oczyszczeniem zębów zwierzęcia przeprowadza rutynowe badania. Są one niezbędne przed podaniem znieczulenia, które jest konieczne do wykonania zabiegu o nazwie skaling. Usuwanie kamienia nazębnego tą metodą odbywa się z pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Zabieg jest dla psa całkowicie bezbolesny i trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. W trakcie narkozy lekarz weterynarii oczyszcza również kieszonki zębowe, a w razie potrzeby usuwa chore zęby. Całościową poprawę stanu uzębienia zwierzęcia określa się jako sanację jamy ustnej. Najczęściej tego samego dnia zwierzę wraca do domu z oczyszczonymi zębami. 

To, ile kosztuje usuwanie kamienia u psa, zależy od danej kliniki weterynaryjnej. Koszt takiego zabiegu to zwykle od 100 do 400 zł i więcej, w zależności od przeprowadzonych czynności. Nie warto jednak zwlekać z decyzją, ponieważ kamień nazębny stwarza duże ryzyko dla zdrowia czworonoga. Jest dla niego również źródłem bólu i utrudnia mu normalne funkcjonowanie. 

W trosce o dobro psa warto więc pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej i systematycznych kontrolach stomatologicznych, a w razie potrzeby zapewnić mu profesjonalną pomoc lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?