Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Karma dla szczeniąt ras małych - czym powinna się charakteryzować?

Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne niż psy dorosłe, dlatego wymagają odpowiedniej, przeznaczonej dla nich karmy.

Karma dla szczeniąt ras małych - czym powinna się charakteryzować?

Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne niż psy dorosłe, dlatego wymagają odpowiedniej, przeznaczonej dla nich karmy. Dieta psa od wczesnego szczenięctwa powinna być też dopasowana do jego „dorosłej” masy ciała. W związku z tym optymalnym wyborem dla shih tzu, maltańczyka czy chihuahua  są specjalne, pełnoporcjowe karmy dla szczeniąt ras małych i miniaturowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Spis treści:

  1. Czym powinna charakteryzować się karma dla szczeniąt ras małych?
  2. Karma dla szczeniąt małych ras – sposób podawania
  3. Jaka jest najlepsza karma dla szczeniąt ras małych?


Czym powinna charakteryzować się karma dla szczeniąt ras małych?

Szczenięta ras małych i miniaturowych rosną szybko i osiągają dojrzałość dużo wcześniej niż duże psy. Ma to ogromny wpływ na specyfikę ich żywienia. Powinny otrzymywać więcej kalorii i składników pokarmowych w stosunku do swojej masy ciała niż psy dorosłe czy szczenięta ras dużych. Karma dla szczeniąt ras małych musi charakteryzować się optymalną wartością biologiczną i wysoką strawnością (powyżej 80%). Oznacza to, że składniki zawarte w karmie powinny być w jak największym stopniu przyswojone przez organizm psa.

W karmie dla szczeniąt ras małych bardzo ważne jest białko – jego zawartość oraz obecność aminokwasów egzogennych (niezbędnych), a także właściwe zbilansowanie z energią. Odpowiednia podaż protein wpływa na prawidłowy wzrost, rozwój, odporność oraz regenerację tkanek. W normach żywieniowych FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych) zostało określone minimalne zapotrzebowanie na białko: dla szczeniąt świeżo odsadzonych – minimum 25% suchej masy pokarmu oraz dla starszych szczeniąt (powyżej 14. tygodnia życia) – co najmniej 20% suchej masy pokarmu.

Sucha karma dla szczeniąt ras małych musi mieć odpowiednią wielkość i kształt granulek, żeby zwierzę mogło bez problemu pobrać ją z miski i schrupać. W przypadku mokrej karmy dla szczeniąt ras małych warto zwrócić uwagę na jej konsystencję. Drobny pies z pewnością najlepiej poradzi sobie z musem czy pasztetem. Kawałki w sosie lub galarecie powinny być odpowiednio małe, aby szczenię mogło je dobrze pogryźć przed połknięciem.

Karma dla szczeniąt małych ras – sposób podawania

Ze względu na to, że szczenięta ras małych dorastają bardzo szybko, karmę dla dorosłych psów wprowadza się u nich już w wieku około 8–10 miesięcy. Dla porównania psy dużych ras kończą wzrost w wieku 18–24 miesięcy.

Suma kalorii wszystkich posiłków nie może być większa niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne szczenięcia. Orientacyjnie dzienną porcję można to ustalić na podstawie tabeli dawkowania znajdującej się na opakowaniu produktu. Jednocześnie trzeba obserwować indywidualne reakcje - czy zwierzę nie traci bądź nie przybiera na masie ciała w sposób nieplanowany. Kwestię zapotrzebowania kalorycznego można również skonsultować z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem.

Szczenięta do 3. tygodnia życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub preparatami mlekozastępczymi. Pokarm suki zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów, które zapewniają zwierzętom prawidłowy rozwój. Gotowe mieszanki pod względem składu są bardzo zbliżone do mleka suki, dlatego stanowią najlepszy pokarm zastępczy dla osieroconych szczeniąt. W żadnym przypadku nie można podawać im mleka krowiego, które jest niezdrowe nie tylko dla młodych, lecz także dla starszych psów.

Między 3. a 6.–8. tygodniem życia szczenięta powinny być nadal karmione przez matkę, ale można też rozpocząć proces rozszerzania diety. Początkowo powinna być to mokra karma dla szczeniąt małych ras lub sucha namoczona w wodzie bądź preparacie mlekozastępczym. Szczenięta na początku pobierają pokarm nieporadnie, częściej liżąc go, niż gryząc. Opiekun może im trochę pomóc, podając karmę z płaskiego talerzyka.

Odruch ssania u szczeniąt zanika po 6.–8. tygodniu życia. W tym czasie psy zaczynają żywić się już tylko stałym pokarmem. Po 8. tygodniu życia następuje odsadzenie szczeniąt od matki i są one gotowe do zamieszkania w nowym domu.

Do prawidłowego przyswajania i przebiegu procesów metabolicznych ważna jest częstotliwość karmienia szczenięcia po odsadzeniu:

  • od 6. do 8. tygodnia życia powinno otrzymywać 4–5 posiłków dziennie;
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia należy karmić je 3–4 razy dziennie;
  • po 6. miesiącu życia częstotliwość karmienia wygląda podobnie jak w przypadku psów dorosłych, czyli 2–3 razy dziennie.


Już w wieku szczenięcym trzeba ustalić stałe pory posiłków, dzięki czemu zwierzęta przyzwyczajają się do regularnego jedzenia. Psy nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu, dlatego należy podawać im go na 20–30 minut, a następnie wyrzucać niezjedzone resztki i dokładnie myć miseczkę.

Jaka jest najlepsza karma dla szczeniąt ras małych?

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że skutecznie trawią i przyswajają zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Mięso odgrywa ważną rolę w ich diecie, ale potrzebują one również składników odżywczych zawartych w produktach pochodzenia zwierzęcego (np. serca, wątróbki), a także w produktach roślinnych. Receptura pełnoporcjowych karm dla szczeniąt ras małych uwzględnia zarówno surowce zwierzęce, jak i roślinne, dzięki czemu możliwe jest jej odpowiednie zbilansowanie. 

Karma dla szczeniąt ras małych powinna być dostosowana do aktualnej i docelowej masy ciała psa. Najlepszy wybór to karma pełnoporcjowa dedykowana szczeniętom konkretnej rasy lub grupie ras małych i miniaturowych. Specjaliści zalecają stosowanie tzw. diety mieszanej, czyli podawania zarówno suchej, jak i mokrej karmy w stosunku 1:1 pod względem masy produktu. Obie formy pełnoporcjowego pokarmu są dla szczeniąt ras małych korzystne.

Sucha karma ma niską zawartość wody, ale dobrze wpływa na kondycję uzębienia. Gryząc twarde granulki, szczenię oczyszcza zęby, ścierając płytkę bakteryjną. W pobliżu miski z suchą karmą zawsze powinna znajdować się woda dla psa. Młode czworonogi pochłonięte zabawą czasem zapominają o napiciu się. Warto im o tym przypominać, dosłownie podtykając miskę z wodą pod nos. Dobrze, żeby szczenię napiło się podczas posiłku składającego się z suchej karmy lub od razu po nim, aby trawienie mogło przebiegać prawidłowo.

Mokra karma charakteryzuje się dużo wyższą zawartością wody (około 80%) niż sucha (około 10%). W przeliczeniu na masę produktu zawiera ona około cztery razy mniej kalorii niż sucha karma. Wilgotny pokarm jest chętnie zjadany przez szczenięta ze względu na miękką konsystencję i apetyczny aromat.

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?