Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies wegetarianin - czy pies musi jeść mięso?

Liczba ludzi będących na diecie wegetariańskiej z roku na rok rośnie.

Pies wegetarianin - czy pies musi jeść mięso?

Liczba ludzi będących na diecie wegetariańskiej z roku na rok rośnie. Coraz częściej słyszymy, że jest to korzystne dla zdrowia oraz dobrostanu naszej planety. Czy zatem czworonogi także mogą nie jeść mięsa? Pies wegetarianin - czy jest to w ogóle możliwe?

Spis treści:

  1. Pies wegetarianin - czy to możliwe?
  2. Czym wegetarianin karmi psa? Wątpliwości pod lupą
  3. Pies wegetarianin - plusy zdrowotne psiej diety wege
  4. Czy pies może być wegetarianinem? Warto wiedzieć!

Pies wegetarianin - czy to możliwe?

„Czy pies może być wegetarianinem?” - to pytanie budzi wiele emocji w licznych dyskusjach na forach i jest coraz częściej poszukiwaną frazą w internetowych wyszukiwarkach. Biorąc pod uwagę dietetyczne trendy, nie ma w tym nic dziwnego. Musimy jednak pamiętać, że pod względem żywienia psy różnią się od ludzi - mają odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, na nieco innych zasadach pracują także ich układy pokarmowe. Jako że odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: „Tak”, lecz mimo wszystko pojawiają się co do tego pewne „ale”, warto przyjrzeć się sprawie nieco bliżej.

O ile w przypadku kotów dieta bezmięsna jest wykluczona, o tyle psie menu - jeśli jest odpowiednio skomponowane i zapewnia zwierzęciu wszelkie niezbędne składniki odżywcze - może bazować na produktach wegetariańskich. Zwłaszcza jeśli psią dietą jest owowegetarianizm, czyli w menu pojawiają się jajka, lub laktoowowegetarianizm, w którym poza jajkami dostępny jest także nabiał. 

Co ważne, psy klasyfikuje się jako zwierzęta względnie mięsożerne. Na to, że są przystosowane do jedzenia roślin, wskazuje, chociażby kilka ich cech fizjologicznych. Jest to m.in. uzębienie - nasi psi ulubieńcy mają większą liczbę zębów przedtrzonowych i trzonowych o płaskich powierzchniach, niż chociażby koty (bezwzględni mięsożercy), co oznacza, że mogą znacznie łatwiej miażdżyć produkty roślinne. Odczuwają oni także słodki smak - również w przeciwieństwie do kotów - który wiąże się z węglowodanami pochodzącymi z roślin. Trawienie dań roślinnych wspiera u psów także odpowiednia budowa jelit - zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Pierwsze z nich jest na tyle długie, że znajdujący się w nim pokarm roślinny może ulegać wydajnemu trawieniu. Jeśli zaś chodzi o jelito grube, znajdują się w nim takie bakterie, które potrafią wpłynąć na fermentację niestrawionych wcześniej (w jelicie cienkim) pokarmów właśnie pochodzenia roślinnego.

Czym wegetarianin karmi psa? Wątpliwości pod lupą

Istnieje kilka podstawowych elementów, które w psiej diecie wegetariańskiej budzą szczególne wątpliwości. Jednym z nich jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka, a co za tym idzie, także niezbędnych psu aminokwasów. Tak, pomimo tego, że za ich najlepsze źródło uznaje się produkty odzwierzęce, możliwa jest odpowiednia podaż tych składników także w diecie bazującej na produktach roślinnych. Co ważne, istotne jest wtedy korzystanie z różnych rodzajów białka roślinnego, ponieważ jedne produkty posiadają część aminokwasów, lecz są ubogie w inne, drugie są zaś ich przeciwieństwem - białka te mogą dzięki temu się uzupełniać i tym samym budować prawidłową dietę psa.

  • Białko sojowe - posiada wiele lizyny i tryptofanu, lecz nie zawiera w sobie wystarczającej ilości metioniny.
  • Białko kukurydziane - ma w sobie relatywnie niewiele lizyny, tryptofanu oraz argininy.

Jeśli nasz czworonożny towarzysz to pies wegetarianin, wymienione wyżej białka są najbardziej popularne i konieczne - oba należy dostarczać wraz z serwowanymi mu posiłkami. Co ciekawe, coraz częściej sięga się także po białko z zielonego grochu - warto zwrócić na nie uwagę. Jako inne źródło protein niektórzy wymieniają też ryż, lecz pamiętajmy, że przede wszystkim dostarcza on węglowodanów, a jako źródło białka wykazuje raczej umiarkowaną jakość (cechuje się też dość słabą wartościowością pod względem innych składników odżywczych).

Kolejną pojawiającą się wątpliwością w kontekście wegetariańskiej diety dla psa jest strawność produktów roślinnych, którą powszechnie uznaje się za gorszą niż produktów odzwierzęcych. Niektóre dane wskazują jednak, że może być wręcz przeciwnie - odpowiednio przygotowane składniki pochodzenia roślinnego mogą swoją strawnością wręcz przewyższać wybrane produkty pochodzenia zwierzęcego (mowa m.in. o mączkach sojowych). 

Pies wegetarianin - plusy zdrowotne psiej diety wege

Co ważne, może okazać się, że dieta bezmięsna zadziała bardzo korzystnie na zdrowie psa. Dotyczy to m.in. dalmatyńczyków, u których podwyższone jest ryzyko kamicy moczanowej, co związane jest z czynnikami genetycznymi. Produkty roślinne zawierają niewiele związków purynowych, które w procesie przemian metabolicznych przekształcane są w niekorzystny dla dalmatyńczyków kwas moczowy. Stosowanie diety wegetariańskiej może być także jednym z etapów procesu diagnostycznego alergii - brak mięsa w psim menu może okazać się konieczny, by sprawdzić, na co uczulony jest nasz ukochany czworonóg.

Czy pies może być wegetarianinem? Warto wiedzieć!

  • Produkty roślinne są zazwyczaj mniej kaloryczne niż odzwierzęce. Pies wegetarianin - jeśli chcemy sprostać jego wymaganiom energetycznym - będzie więc jadł dania ilościowo większe niż jego mięsożerni koledzy.
  • Jedną z witamin, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych ulubieńców, jest witamina D. Niestety, psy nie są w stanie wytworzyć jej samodzielnie - konieczne jest jej dostarczanie właśnie wraz z dietą. Zauważmy jednak, że główne źródła witaminy D to ryby, mięso, jaja. Jeśli więc zabraknie ich w menu psa, pamiętajmy o zadbaniu o odpowiednią podaż wspomnianej witaminy innymi drogami.
  • Co może być minusem diety wege? Psie dania mogą być w tym przypadku mniej smakowite niż dania mięsne, a warto pamiętać, że jedzenie powinno być także przyjemnością! Zadbajmy więc o to, by pies wegetarianin nic nie tracił - ani składników odżywczych, ani frajdy z jedzenia. 

Czy zatem dieta wegetariańska u psa jest możliwa? Owszem, z punktu widzenia fizjologii - tak, lecz nie ma ona uzasadnienia u zdrowych zwierząt. Z tego powodu pokarmy wegetariańskie powinny być stosowane u psów jedynie wówczas, gdy z powodów medycznych zaleci je lekarz weterynarii.

Powiązane artykuły

KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?