Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Płatki owsiane dla psa - czy są dozwolone w psiej diecie?

Płatki owsiane, wytwarzane z nasion owsa zwyczajnego, są źródłem energii, a także włókna pokarmowego, które wpływa na pozytywną pracę jelit.

Płatki owsiane dla psa - czy są dozwolone w psiej diecie?

Płatki owsiane, wytwarzane z nasion owsa zwyczajnego, są źródłem energii, a także włókna pokarmowego, które wpływa na pozytywną pracę jelit. Psy mogą jeść zboża (lub inne pokarmy zawierające węglowodany), ponieważ w toku ewolucji przystosowały się do pozyskiwania składników odżywczych zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Czy jednak płatki owsiane przyrządzane przez opiekuna w domu są dla czworonoga dobrym wyborem? Przeczytaj, jak właściwie dbać o psią dietę.

Spis treści:

  1. Czym są płatki owsiane?
  2. Czy płatki owsiane to dobry wybór dla psa?
  3. Kiedy płatki owsiane są szkodliwe dla psa?
  4. Co podawać zamiast płatków owsianych dla psa?


Czym są płatki owsiane?

Płatki owsiane to produkt zbożowy, który powstaje podczas zgniatania ziaren owsa zwyczajnego. Zawierają około 71% węglowodanów, 12% białka i 17% tłuszczów. W zależności od tego, jakiej obróbce zostały poddane, wyróżnia się:

  • płatki owsiane zwykłe – są najmniej zmodyfikowane, dlatego ich skład jest najcenniejszy. Ich przygotowanie do jedzenia wymaga jednak długiego gotowania, co bywa uciążliwe;
  • płatki owsiane górskie – bardziej przetworzone, dzięki czemu czas ich przygotowania poprzez zagotowanie jest znacznie skrócony;
  • płatki błyskawiczne – najbardziej przetworzone, mają niższą wilgotność, nie wymagają gotowania. Wystarczy je zalać gorącą wodą lub mlekiem, mogą być także spożywane na zimno, np. z jogurtem.


Czy płatki owsiane to dobry wybór dla psa?

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie: czy pies może jeść płatki owsiane? Teoretycznie jest to możliwe, jednak w praktyce wymaga od opiekuna dużej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia czworonoga. Należy pamiętać, że samodzielne bilansowanie diety dla psa nie jest łatwym zadaniem, a pomyłka przy obliczaniu optymalnych proporcji składników może mieć negatywny wpływ na zdrowie pupila. Czworonoga nie można karmić jak człowieka. Psy mają szczególne potrzeby żywieniowe, a ich dieta musi zapewniać im wszystkie potrzebne składniki odżywcze (w tym witaminy) zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem danego osobnika.

Kiedy płatki owsiane są szkodliwe dla psa?

Płatki owsiane dla psa mogą być szkodliwe. Dlaczego? Przede wszystkim są wysokokaloryczne – 100 gramów surowych płatków owsianych to około 360 kcal, więc podawanie owsianki czworonogowi może łatwo prowadzić do wystąpienia u niego nadwagi lub otyłości.

Problemem przy podawaniu zwierzęciu płatków owsianych może być także skład produktów, które je zawierają. Na sklepowych półkach znajdziesz produkty z płatkami owsianymi, które zawierają różne dodatki, np. bakalie. Nie zapominaj, że rodzynki, czyli suszone winogrona, są dla psa trujące! Owsianki fit często są słodzone ksylitolem, czyli cukrem brzozowym. Jest on silnie toksyczny dla czworonogów.

Co podawać zamiast płatków owsianych dla psa?

Prawidłowo zbilansowana psia dieta pozwala na zapewnienie zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla niego proporcjach. Najłatwiej osiągnąć to, podając pupilowi gotowe pokarmy pełnoporcjowe, których skład jest opracowywany przez specjalistów do spraw żywienia. Węglowodany zawarte w tego rodzaju jedzenia często pochodzą z odpowiednio przetworzonych zbóż (m.in. z owsa, pszenicy) i dzięki temu są dobrze trawione przez naszych podopiecznych.

Gotowe pokarmy pełnoporcjowe występują w odmianie suchej i mokrej. Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne, a ich kształt i konsystencja pomagają dbać o prawidłową pracę układu pokarmowego oraz zdrowie jamy ustnej zwierzęcia. Z kolei jedzenie mokre wspiera optymalne nawodnienie organizmu, intensywnie pachnie i jest bardzo atrakcyjne dla czworonoga. Dodatkowo, dzięki niskiej kaloryczności, sprzyja utrzymaniu jego szczupłej sylwetki. Oba te typy pożywienia występują w różnych smakach, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dobranie posiłków, które nie tylko będą służyły psu, lecz także odpowiadały jego preferencjom. Zaleca się stosowanie diety mieszanej w proporcjach 1:1 (tyle samo jedzenia mokrego i suchego) pod względem masy produktów.

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?