Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów

Prawidłowe żywienie psa to podstawa długiego, zdrowego i pełnego energii życia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów

Prawidłowe żywienie psa to podstawa długiego, zdrowego i pełnego energii życia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę. Na rynku dostępnych jest wiele pokarmów dostosowanych m.in. do wieku, rasy, a także stanu zdrowia psów. Choć wybór odpowiedniego pokarmu nie należy do łatwych zadań, może znacząco wpłynąć na jakość życia naszego czworonożnego przyjaciela. Poznaj sprawdzone zasady dotyczące prawidłowego żywienia psów.

Spis treści:

  1. Prawidłowe żywienie psa ze względu na wiek
  2. Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psów różnych ras?
  3. Zasady prawidłowego żywienia - porcjowanie, wybór karmy
  4. Znaczenie prawidłowego żywienia psa w leczeniu chorób
  5. Zdrowe odżywianie psa a smakołyki i nagrody

Prawidłowe żywienie psa ze względu na wiek

Szczenięta w pierwszych tygodniach życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Karmienie odbywa się od 6 do 12 razy na dobę. Nie mogą w tym czasie dostawać innych pokarmów. Mleko w pełni zaspokaja ich potrzeby, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wspierające odporność i właściwy rozwój. Stały pokarm wprowadzany jest do diety szczeniąt dopiero około 4. tygodnia życia. Mleko matki pełni bardzo ważną funkcję, niezwykle ciężko jest odtworzyć jego skład. Jeśli nie ma możliwości pozyskania mleka od matki, konieczne jest znalezienie matki zastępczej, a dopiero, jeśli to się nie powiedzie - wprowadzenie specjalnego preparatu mlekozastępczego.

Po około miesiącu można zacząć wprowadzać pokarm stały do diety szczeniąt. Należy robić to stopniowo, podając rozgniecioną widelcem na papkę karmę suchą lub namoczony w preparacie mlekozastępczym suchy pokarm. W ten sposób zwierzę początkowo liże nowe jedzenie, a z czasem nauczy się je gryźć. Podawany pokarm powinien być dostosowany do wieku szczeniąt. W 6-7 tygodniu szczeniak powinien otrzymywać już wyłącznie stałe  jedzenie. Powininno ono dostarczać zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze w tym: witaminy i minerały, umożliwiające prawidłowe tempo rozwoju. Szczególne znaczenie mają dwa minerały bezpośrednio wpływające na rozwój układu kostnego - wapń i fosfor. Ważna jest nie tylko zawartość, ale także wzajemne proporcje, które dla szczeniąt powinny wynosić od 1,8: 1 do 1,1: 1 z przewagą wapnia. Od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia prawidłowe żywienie psa powinno opierać się na 3-5 posiłkach. Okres ten jest szczególnie ważny - to w nim kształtują się przyzwyczajenia i zachowania psa. 

Koniec okresu wzrostu psa zależy przede wszystkim od jego rasy. Rasy miniaturowe uznaje się za dorosłe już w wieku 6-8 miesięcy, psy ras małych w wieku 9-12 miesięcy, a dużych i olbrzymich - w wieku 15-24 miesięcy. W tym okresie wielkość rasy ma ogromne znaczenie i  powinniśmy kierować się nią w prawidłowym żywieniu psa.

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psów różnych ras?

Prawidłowe żywienie psa różni się w zależności od tego, jakiej jest rasy. Psy miniaturowych i małych ras, z racji tego, że mają stosunkowo niewielkie żołądki - powinny otrzymywać małe, lecz częste posiłki (2-4 razy dziennie). Warto również wspomnieć o tym, że mają wyjątkowo wrażliwe układy pokarmowe. Aby wspomóc funkcje układu trawiennego, małym rasom należy dostarczać w diecie odpowiednią ilość włókna pokarmowego. Charakterystyczny dla małych psów jest także szybki metabolizm i wyższe zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu w większymi rasami. Pokarm dla psów ras małych i miniaturowych powinien być również bogaty w dobre jakościowo i łatwostrawne białko. Bardzo ważne jest, by granulki suchej karmy były małe, w innym wypadku pies może mieć problem z ich jedzeniem. Wszystkie te kryteria spełnia karma Perfect Fit dla ras małych.  

Pokarm dla psa rasy dużej powinien być dostosowany do poziomu jego aktywności. Choć pies ten dłużej rośnie niż ma to miejsce w przypadku ras małych i miniaturowych - intensywniejszy jest przyrost jego masy mięśniowej, a metabolizm - wolniejszy. Większe psy potrzebują mniejszej porcji kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała- co także powinna odzwierciedlać dopasowana karma. Dodatkowo, ze względu na duże rozmiary, u czworonogów tych częściej występują problemy ze stawami. Dobra karma dla dużych ras zawiera składniki wspierające zdrowie układu ruchu. Z punktu widzenia praktycznego podawania jedzenia- pies rasy dużej powinien dostawać dziennie 2-3 posiłki. 

W prawidłowym żywieniu psa znaczenie ma również jego konkretna rasa. Dla przykładu owczarki niemieckie mają skłonność do chorób stawów i rozszerzenia żołądka, dogi argentyńskie podatne są na alergie pokarmowe, z kolei berneńczyki - mają predyspozycje do przybierania na wadze. 

Zasady prawidłowego żywienia  - porcjowanie, wybór karmy

Prawidłowe żywienie psa to również wybór odpowiedniego pokarmu, porcjowanie go i podawanie o stałych porach. W kwestii wyboru pokarmu warto poradzić się lekarza weterynarii, który weźmie pod uwagę wiek, rasę, styl życia i stan zdrowia naszego psa oraz zaproponuje możliwie jak najlepszą opcję. Warto zadbać o to, by pies dostawał pokarm o ustalonych godzinach. Miska z jedzeniem powinna być wystawiana na maksymalnie 30 minut – po tym czasie sprzątamy resztki i myjemy naczynie, aby było przygotowane do ponownego użycia. Nie powinniśmy przeszkadzać pupilowi w trakcie jedzenia. Należy również zrezygnować z  zabawy i aktywności zarówno bezpośrednio przed, jak i po posiłku.

Psy rozróżniają smak słodki, słony, kwaśny i gorzki oraz tzw. smak umami (mięsny). Zdecydowanie ich uwagę najbardziej przykuwa zarówno smak, jak i zapach mięsa. Zdrowe odżywianie psa powinno opierać się nie tylko na niezbędnych dla jego organizmu składnikach, ale także na tym, co lubi. Warto więc przetestować kilka różnych pokarmów oraz wybrać ten, który jest dla naszego psa zarówno smaczny, jak i zdrowy. Każdy pies, choć jest mięsożercą, lubi coś innego. Z tego też powodu ważne jest, by poznać swojego czworonożnego przyjaciela oraz jego potrzeby. Wybierając pomiędzy pokarmem mokrym a suchym, warto zwrócić uwagę na kaloryczność. 1 gram pokarmu suchego zawiera około 4 razy więcej energii niż 1 gram pokarmu mokrego. Jeśli pies nie ma problemów z uzębieniem czy nadwagą - dobrym rozwiązaniem może okazać się karma sucha. Jeśli jednak wykazuje więcej chęci do zjedzenia mokrego pokarmu, śmiało możemy włączyć go do diety. Większe znaczenie niż forma pokarmu ma jego skład - powinien dostarczać zwierzęciu niezbędne makro- oraz mikroskładniki, w tym witaminy oraz substancje mineralne. 

Znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniego pokarmu, ale także jego odpowiednie porcjowanie. Prawidłowe żywienie psa polega na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej liczby kalorii. Przekarmianie, zarówno jak i niedokarmianie psa może nieść za sobą negatywne skutki. Jeśli nie jesteśmy w stanie obliczyć zapotrzebowania psa na energię, możemy poradzić się lekarza weterynarii.

Bardzo ważne jest, by pies miał stały dostęp do czystej, świeżej wody. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni, w których ryzyko odwodnienia psa jest znacznie większe. Na ilość spożywanej wody duży wpływ ma aktywność fizyczna zwierzęcia. Po zabawie czy spacerze powinien więc mieć miskę pełną wody. Prawidłowe żywienie psów to nie tylko podawane jedzenie, ale i odpowiednie warunki. Pies powinien spożywać wszystkie posiłki w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Miski powinny być odpowiednio duże, by psu łatwo się jadło oraz by nie robił bałaganu. Jeśli mamy problem ze ślizgającymi się miskami, warto kupić podkładkę bądź wymienić miski na ceramiczne. Kolejnym ważnym aspektem jest dokładne mycie misek po każdym posiłku. Nie ma tutaj znaczenia stosowany pokarm. Miskę na wodę należy codziennie dokładnie umyć płynem do naczyń. Jeśli mamy taką możliwość i o ile dopuszcza to producent akcesoriów, możemy myć miski również w zmywarce. 

Znaczenie prawidłowego żywienia psa w leczeniu chorób

Na prawidłowe karmienie psa wpływa nie tylko jego rasa czy wiek, ale także ewentualne choroby i przebyte zabiegi. Po zabiegach sterylizacji i kastracji następuje zmniejszenie działania hormonów płciowych u psów, w wyniku czego ich zapotrzebowanie na energię spada o około 20 procent. Apetyt psa z kolei jest większy. To powoduje, że psu łatwiej jest przytyć.  Dlatego w prawidłowym żywieniu psa po zabiegu kastracji/sterylizacji nie może zabraknąć specjalnego pokarmu o obniżonej zawartości tłuszczu. 

W przypadku występowania chorób, czy przebytych operacji kwestię prawidłowego żywienia psa należy omówić z lekarzem weterynarii.

Jak prawidłowo karmić psa cierpiącego na alergię pokarmową? Alergia także jest chorobą, zatem w kwestii prawidłowego żywienia warto poradzić się lekarza weterynarii, który zaleci specjalną dietę eliminacyjną lub hypoalergiczną.

Zdrowe odżywianie psa a smakołyki i nagrody

W zdrowej diecie psa mogą, ale nie muszą, pojawiać się przekąski. Kompletna i zbilansowana dieta dostarcza zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje. Zatem to od opiekuna zależy, czy zdecyduje się podawać ulubieńcowi przysmaki dla psów. Oczywiście nie należy podawać czworonogom resztek z obiadu czy tego, co sami jemy na co dzień - chcąc urozmaicić dietę psa, należy zakupić smakołyki opracowane specjalnie dla psów. Są one nie tylko smaczne, ale także pełnią dodatkowe funkcje. Przysmaki doskonale sprawdzają się jako nagroda za dobre zachowanie czy motywacja podczas treningu. Ponadto pozwalają psu realizować jego naturalną potrzebę gryzienia i żucia. Podawanie pupilowi przysmaków pomaga w pogłębianiu więzi pomiędzy nim a opiekunem. Niektóre psie przekąski mają również dodatkową właściwość – wspierają zdrowie jamy ustnej, ścierając płytkę bakteryjną z zębów.

Prawidłowe żywienie psa powinno odpowiadać także jego preferencjom. Wybierając kompletną i zbilansowaną karmę i smakołyki, kierujmy się również tym, co smakuje naszemu psu - w przypadku karm gotowych połączenie zdrowia i przyjemności jest takie proste!

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?