Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

SUCHA CZY MOKRA KARMA DLA PSA - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Opiekunowie psów mają do wyboru wiele różnych karm dla swoich ulubieńców. 

SUCHA CZY MOKRA KARMA DLA PSA - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Opiekunowie psów mają do wyboru wiele różnych karm dla swoich ulubieńców. Wśród tych produktów obecne są karmy suche i mokre. Można również stosować tzw. żywienie mieszane, łączące oba rodzaje pokarmów. Dodatkowo wśród karm dla psów wyróżnia się produkty dopasowane do wieku oraz wielkości czworonoga. Karmy występują także w wielu odmianach smakowych. Jak dokonać wyboru najlepszego pokarmu dla naszego ulubieńca? Jeśli właśnie stoisz przed tym dylematem i zastanawiasz się, który typ pożywienia wybrać - suchą czy mokrą karmę dla psa - ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Spis treści:

 1. Co powinien jeść pies - karmę suchą czy mokrą?
 2. Sucha karma dla zdrowych zębów?
 3. Mokra karma wspiera drogi moczowe
 4. Karma sucha czy mokra, a może półwilgotna?
 5. Jaka karma dla szczeniaka - sucha czy mokra?
 6. Sucha czy mokra karma dla psa dorosłego i seniora?
 7. Karma sucha czy mokra - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
 8. Optymalne rozwiązanie, czyli żywienie mieszane

CO POWINIEN JEŚĆ PIES - KARMĘ SUCHĄ CZY MOKRĄ?

Podstawowy podział karm dla psów to rozróżnienie na karmę pełnoporcjową i uzupełniającą. Wśród pokarmów pełnoporcjowych wyróżnia się dwa główne rodzaje- suche i mokre. Które będą lepsze- karmy suche czy mokre dla psa?

Podstawą menu czworonogów powinna być karma pełnoporcjowa, która jest kompletna i zbilansowana, czyli zawiera niezbędne dla psa składniki odżywcze (w tym odpowiednie proporcje białka, tłuszczów, witamin i minerałów), więc zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Pełnoporcjowa karma dla psa - sucha czy mokra - może stanowić dla niego wyłączny pokarm każdego dnia i przez całe życie lub okres życia, do którego została przeznaczona.

Karmy uzupełniające dla psów dostarczają energię i składniki odżywcze, ale nie są kompletne i zbilansowane, dlatego nie powinny stanowić podstawy psiego jadłospisu. Podaje się je w niewielkich ilościach jako przekąski, a nie główne posiłki. Warto wiedzieć, że przysmaki powinny  dostarczać najwyżej 10% dziennej dawki kalorii dla psa.

W poniższym artykule skupimy się na pełnoporcjowej suchej i mokrej karmie. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji, co wybrać - karmę suchą czy mokrą dla psa?

SUCHA KARMA DLA ZDROWYCH ZĘBÓW

Sucha karma dla psa stanowi skoncentrowane źródło energii i składników odżywczych. Ponadto wspiera utrzymanie zdrowia jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie płytki bakteryjnej i stymulowanie dziąseł. Obecność suchej karmy w codziennej diecie czworonoga, zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego, do którego predysponowane są zwłaszcza rasy małe i miniaturowe - mają one małe szczęki i stosunkowo duże zęby, które są mocno stłoczone.

Dodatkowym atutem suchej karmy, docenianym przez wielu opiekunów jest jej wydajność oraz łatwość przechowywania. Można kupić ją w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Nie trzeba trzymać jej w lodówce po otwarciu. Idealnie sprawdza się w podróży. Warto jednak mieć na uwadze, że długo otwarta sucha karma też traci swoją świeżość - wietrzeje, a zawarte w niej tłuszcze po pewnym czasie ulegają utlenieniu. Na szczęście suche karmy dostępne są w różnych wielkości opakowaniach - wybierajmy te, które nasz pies zdoła zjeść w ciągu kilku tygodni od otwarcia, a nie w ciągu kilku miesięcy.

Przy diecie złożonej z karmy suchej szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na to, by pies miał stały dostęp do czystej wody, aby uzupełniał jej braki. Jeśli wybrałeś taki sposób żywienia dla swojego czworonoga, pilnuj, aby każdego dnia wypijał odpowiednią ilość wody.

MOKRA KARMA WSPIERA DROGI MOCZOWE

Karma mokra najbardziej przypomina swoim składem naturalne zdobycze mięsożerców, dlatego psy chętnie ją zjadają. Ze względu na niższą gęstość kaloryczną (około 4 razy mniej kalorii niż karma sucha w tej samej masie produktu) polecana jest dla zwierząt ze skłonnością do nadwagi i otyłości.

Mokra karma charakteryzuje się wysoką wilgotnością (około 80%), dzięki czemu zaspokaja dużą część zapotrzebowania na wodę, co ma szczególne znaczenie w przypadku psów miniaturowych, które mają skłonności do kamicy moczowej. Jednocześnie zawsze należy zapewnić psu miskę z wodą. Zawartość wody w mokrej karmie jest wysoka, ale niewystarczająca, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie czworonoga.

Karma mokra to świetne rozwiązanie dla psów, które z różnych powodów - trwałych (braki w uzębieniu) lub przejściowych (choroby zębów i dziąseł, podrażnienia w jamie ustnej) - mają problemy z gryzieniem twardych granul.

KARMA SUCHA CZY MOKRA, A MOŻE PÓŁWILGOTNA?

Karma półwilgotna to rzadziej spotykany i mniej popularny rodzaj karmy niż sucha czy mokra karma dla psa, ale warto o niej wspomnieć, ponieważ niektóre psy za nią przepadają. Zawiera więcej wilgoci (około 20%) niż karma sucha i nieco mniej kalorii w 100 g, ale za to jest mniej trwała, więc ma krótszy termin przydatności po otwarciu. Jest miękka i przeważnie chętnie jedzona, dlatego może być rozwiązaniem dla starszych czworonogów, które mają osłabiony apetyt i zmagają się z problemami z uzębieniem.

JAKA KARMA DLA SZCZENIAKA - SUCHA CZY MOKRA?

Karma dla szczeniaka - jaką wybrać? Dla szczeniąt powinniśmy wybierać suchą bądź mokrą karmę typu junior. Pożywienie dla rosnących psów musi uwzględniać tempo ich wzrostu i docelową wielkość, dlatego dobrym wyborem jest karma dostosowana do wielkości rasy - nie ma znaczenia, czy będzie to sucha, czy mokra karma dla psa.

Szczenięta po odsadzeniu od mleka matki mogą spożywać zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Jeśli młode psy mają trudności z gryzieniem suchej karmy, początkowo można mieszać ją z wodą lub preparatem mlekozastępczym. Po kilku tygodniach powinny już bez problemu chrupać suche granulki. Pamiętaj, aby zapewnić szczenięciu dostęp do czystej i świeżej wody.

Niezależnie czy Twój wybór padnie na karmę suchą, czy mokrą dla szczeniaka, powinna ona zawierać:

 • odpowiednią ilość wysoko strawnego białka - wspomaga wzrost, rozwój tkanek oraz układ odpornościowy,
 • właściwe proporcje wapnia i fosforu, które zapewnią mu właściwy wzrost i rozwój szkieletu,
 • kwasy omega-3, szczególnie EPA i DHA, które wspierają wzrok i pracę mózgu.

SUCHA CZY MOKRA KARMA DLA PSA DOROSŁEGO I SENIORA?

Jesteś w pełni odpowiedzialny za swojego psa, również za jego dietę, która ma oczywisty wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego, gdy Twój pies dorośnie, powinieneś wprowadzić odpowiednie modyfikacje w jego sposobie odżywiania.

Dorosłe psy nie są tak aktywne jak szczenięta i już nie rosną, potrzebują więc mniej kalorycznej karmy. Powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę dostosowaną do ich wieku oraz masy ciała. Jaki wybór będzie lepszy- sucha czy mokra karma dla psa typu adult?

Karma sucha nadaje się dla psa w każdym wieku, jeśli nie ma on problemów z gryzieniem. Niektórzy seniorzy miewają braki uzębienia lub cierpią na choroby przyzębia, wówczas należy dostosować dietę do ich stanu zdrowia po konsultacji z lekarzem weterynarii. Mokra karma będzie dla nich łatwa do pogryzienia. Jednak wielu psich staruszków przyzwyczaja się do suchej karmy i nie chce jeść nic innego - w takiej sytuacji można moczyć ją w wodzie.

KARMA SUCHA CZY MOKRA - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPU?

Wybierając suchą czy mokrą karmę dla psa, należy zwrócić uwagę na trzy istotne cechy:

 • Wielkość rasy i masa ciała - poszczególne rasy psów różnią się między sobą tempem wzrostu i docelową masą ciała. Różnice te widoczne są również wśród kundelków. W zależności od wielkości psy mają inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Karma dostosowana do rasy i masy ciała psa jest odpowiednio zbilansowana i ma idealną wielkość i kształt granulek.
 • Wiek psa - potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem psa. Szczenię powinno otrzymywać inną karmę niż osobnik dorosły. Wybieraj dla swojego czworonoga karmę dopasowaną do etapu życia, na jakim się znajduje - junior dla szczeniąt, adult dla dorosłych psów oraz senior dla czworonogów w podeszłym wieku.
 • Smak karmy - suche czy mokre karmy dla psa są różnorodne pod względem smaku, dzięki czemu można dopasować je do gustu naszego pupila. Za najbardziej smakowite uchodzą karmy mokre, ale nie jest to reguła i wiele psów preferuje karmę suchą. Zaproponuj psu różne konsystencje i smaki pokarmu i przekonaj się, która karma będzie dla niego najbardziej apetyczna.

OPTYMALNE ROZWIĄZANIE, CZYLI ŻYWIENIE MIESZANE

Wiesz już, że zarówno suche, jak i mokre, pełnoporcjowe&nbspjedzenie dla psa ma wiele zalet. Wcale nie musisz wybierać między mokrą czy suchą karmą dla psa. Obydwa rodzaje karm mogą być podawane osobno, ale także łącznie, co pozwala na skorzystanie z wszystkich zalet jednego i drugiego formatu jedzenia. Mieszane żywienie psa polega na podawaniu psu karmy suchej i mokrej w proporcji 1:1 pod względem masy.

Dieta mieszana zapewnia psu zdrową różnorodność żywieniową i urozmaica jego posiłki. Jedynym minusem żywienia mieszanego są trudności, jakie może napotkać opiekun podczas odmierzania odpowiedniej dobowej dawki pokarmowej, ale w tej kwestii można kierować się instrukcją stosowania karmy, która znajduje się na etykiecie produktu. Prawidłowo porcjowana dieta mieszana dostarcza psu odpowiednią ilość  poszczególnych składników odżywczych oraz kalorii.

Powiązane artykuły

KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?