Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Chrapanie u psa – niepokojący objaw czy uroczy nawyk?

Chrapanie naszych psów może być równie uciążliwe co chrapanie ludzi.

Chrapanie u psa – niepokojący objaw czy uroczy nawyk?

Chrapanie naszych psów może być równie uciążliwe co chrapanie ludzi. Czasami opiekunowie czworonogów uważają chrapanie za jeden z uroków swojego zwierzęcia. Niestety zdarza się, że z pozoru niewinne dźwięki wydawane w czasie snu mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. Jak więc rozpoznać, kiedy chrapanie naszego psa jest nieszkodliwe, a kiedy stanowi sygnał, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii? W poniższym tekście zamieszczamy kilka ważnych wskazówek i informacji na temat problemów z chrapaniem czworonogów.

SPIS TREŚCI

  1. Czy chrapanie u psa jest oznaką choroby?
  2. Rasy  brachycefaliczne a chrapanie 
  3. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii? 
  4. Jakie badania pomagają wykryć przyczyny chrapania u psa?
  5. Świadomość i pielęgnacja 
  6. Chrapanie – podsumowanie

Czy chrapanie u psa jest oznaką choroby?

Uspokajamy – nie, chrapanie nie jest chorobą. Świadczy o utrudnionym przepływie powietrza w odcinku górnych dróg oddechowych, do którego dochodzi w czasie snu. Nie jest jednak groźne, jeśli w parze z chrapaniem nie idą inne objawy. W czasie snu nasze czworonogi, tak jak ludzie, rozluźniają całe ciało. Do rozluźnienia dochodzi również w obrębie mięśni gardła, które w trakcie drzemki wiotczeją. Podniebienie miękkie i języczek drżą, zdarza się, że dotykają nasady języka. Możliwe staje się wtedy chrapanie. Powietrze przepływając przez rozluźnione drogi oddechowe, wprawia podniebienie miękkie w wibracje wywołujące charakterystyczny dźwięk nazywany chrapaniem. Dochodzi do tego najczęściej wtedy, kiedy nasze zwierzę śpi w niestandardowej pozycji, np. na plecach, albo kiedy jego głowa zwisa z posłania. Chrapanie występuje również często u starszych psów, które ze względu na swój wiek mają zwiotczałe mięśnie. Wówczas w czasie snu wdychane i wydychane powietrze o wiele łatwiej może je wprawić w drganie. Także pora roku może mieć wpływ na występowanie chrapania, za które w czasie letnich upałów czy szczególnie mroźnych zim odpowiada suche powietrze. Zdarza się, że chrapanie czworonoga ma bezpośredni związek z przyrostem masy ciała. Zwróćmy więc uwagę na dietę i zdrowe nawyki żywieniowe zwierzęcia. Dobra kondycja i właściwa masa ciała wpływają na jego dobre samopoczucie i spokojny sen. 

Jeśli chrapaniu naszych czworonogów nie towarzyszą dodatkowe objawy, np. katar, gorączka czy osłabienie, nie musimy natychmiast wybierać się do lekarza weterynarii. Możemy wówczas przyjrzeć się nawykom związanym ze spaniem naszych psów. Możliwe, że kwestię chrapania rozwiąże większe legowisko lub nawilżacz powietrza. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, aby znaleźć przyczynę chrapania. 

Rasy brachycefaliczne a chrapanie 

Jako opiekunowie czworonogów musimy być świadomi, że niektóre rasy są bardziej narażone na kłopoty związane z drogami oddechowymi. Szczególnie obciążone tego typu problemami są psy z rasy brachycefalicznej: boston terrier, buldog francuski, buldog angielski, shih tzu, mops czy pekińczyk. Ze względu na charakterystyczną budowę ciała przedstawiciele tych ras są narażeni na chrapanie. W przypadku psów ras brachycefalicznych jest ono często jedynie znakiem ostrzegawczym, który zwiastuje poważne problemy zdrowotne. 

Psy ras brachycefalicznych mają charakterystyczną budowę twarzoczaszki. Spłaszczone części twarzowe głowy tych czworonogów bezpośrednio wpływają na poważne zniekształcenie całego aparatu górnych dróg oddechowych. Najczęściej możemy spotkać się ze zwężeniem nozdrzy i kanałów nosowych, wydłużeniem podniebienia miękkiego oraz innymi poważnymi anomaliami anatomicznymi. Wady te otrzymały nawet własną nazwę. Mówi się o nich jako o syndromie BAS – Brachycephalic Airway Syndrome. Wszystkie te zmiany sprawiają, że rasy  wymienionych wyżej psów prawdopodobnie będą cierpiały na liczne i poważne problemy zdrowotne, często wymagające konsultacji z chirurgiem i stałej opieki medycznej. 

Warto również wspomnieć, że u psów ras brachycefalicznych problemy z oddychaniem, takie jak świszczenie i rzężenie, mogą być słyszalne również w ciągu dnia. Często prowadzą niestety do bezdechów czy nawet- w ekstremalnych sytuacjach- uduszenia się zwierzęcia. Czworonogi szczególnie narażone są na nie w czasie letnich upałów, wysiłku fizycznego czy męczących i długich podróży. Wiąże się to również z wysoką podatnością psów tej rasy na wszelkie infekcje dróg oddechowych. Psy ras brachycefalicznych powinny więc znajdować się pod stałą opieką lekarza weterynarii. Specjalista, który będzie stale czuwał nad ich zdrowiem, szybciej wykryje ewentualne pogorszenie się kondycji i podejmie odpowiednie działanie. 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii? 

Jeśli jesteśmy opiekunami psów nieobciążonych genetycznie w kwestii dróg oddechowych, a mimo to doświadczamy uciążliwego chrapania naszego czworonoga, mamy prawo się zaniepokoić. Gdy mimo naszych starań o zapewnienie psu komfortowych warunków w czasie snu chrapanie się nasila, warto sprawdzić, czy nie wiążą się z nim poważne problemy zdrowotne. 

Najczęściej w takich przypadkach oprócz chrapania pojawiają się również inne widoczne dolegliwości. Kiedy np. chrapanie psa jest skutkiem zapalenia krtani czy tchawicy, zaobserwujemy u niego podwyższoną temperaturę ciała, brak apetytu, zmęczenie czy katar. Chrapanie czworonoga może również oznaczać, że coś zalega w jego drogach oddechowych, np. piasek po intensywnym dniu na świeżym powietrzu. Wówczas również występują: katar, kichanie, pocieranie nosa, a nawet gorączka. To samo może wiązać się z sytuacją, w której pies cierpi z powodu alergii. Kiedy pojawią się powyższe objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania i wykryje przyczynę uciążliwego chrapania psa. 

Jakie badania pomagają wykryć przyczyny chrapania u psa?

Lekarz weterynarii, do którego wybierzemy się z problemem chrapania czworonoga, na pewno skieruje go na specjalistyczne badania, mające na celu wykrycie bezpośredniej przyczyny. Najczęściej będą to badania takie jak RTG czy CT (tomografia). Trzeba zadbać, żeby odbyło się ono w jak najmniej stresujących dla niego warunkach. W zależności od zaawansowania zmian i problemów zdrowotnych lekarz zaleci odpowiednie leczenie lub zabieg. Czasami wystarczą leki przeciwalergiczne lub przeciwzapalne. Problem rozwiązać może też specjalistyczne czyszczenie nosa i dróg oddechowych w celu usunięcia zalegającej tam wydzieliny czy wspomnianego wcześniej piasku. Niestety, w poważnych przypadkach, szczególnie tych związanych z psami cierpiącymi na zespół BAS (patrz wyżej), konieczna może okazać się operacja chirurgiczna. 

Świadomość i pielęgnacja 

Świadoma opieka nad czworonogami to podstawa zapewniająca im bezpieczeństwo i komfort. Decydując się na psa, musimy zawsze brać pod uwagą dużą odpowiedzialność, jaką bierzemy na siebie jako opiekunowie. Szczególnie ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie stawia przed nami konkretna rasa, czego przykładem mogą być problemy związane ze zdrowiem psów ras brachycefalicznych, u których chrapanie czasem jest oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dzięki odpowiedniej wiedzy będziemy w stanie zaopiekować się naszymi zwierzętami najlepiej, jak to możliwe. 

Chrapanie – podsumowanie

Chrapanie psa wcale nie musi być niepokojącym objawem wskazującym na poważne problemy zdrowotne. Może wynikać z niewłaściwego legowiska, niedobrej pozycji w trakcie snu czy złej jakości powietrza. Jeżeli jednak chrapanie u naszego psa się nasila, powinniśmy wybrać się z nim do lekarza weterynarii i wykonać odpowiednie badania, aby upewnić się, że uciążliwy nocny hałas nie jest oznaką infekcji czy anomalii dróg oddechowych. Szczególnie wyczuleni na chrapanie psów powinni być opiekunowie psów z zespołem BAS. Na szczęście w większości przypadków wystarczy delikatnie nakłonić czworonoga do zmiany pozycji w czasie snu. Zostaje jednak jeszcze jedna możliwość, o której nie wspomnieliśmy wcześniej. Możliwe, że trafił się nam wyjątkowo głośny okaz, i jedyne, co możemy zrobić, to kochać go jeszcze bardziej i kupić zatyczki do uszu.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?