Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć psa komend?

Umiejętność reagowania przez psa na różnorodne komendy to coś znacznie więcej niż „wykonywanie sztuczek”.

Jak nauczyć psa komend?

Umiejętność reagowania przez psa na różnorodne komendy to coś znacznie więcej niż „wykonywanie sztuczek”. To sposób na zapewnienie czworonogowi bezpieczeństwa, nawiązywanie z nim relacji oraz zapewnienie mu stymulacji behawioralnej, jakiej potrzebuje. Jak nauczyć psa komend?

Spis treści:

  1. Kilka słów o nauce z psem
  2. Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie
  3. Jak nauczyć psa komendy zostań
  4. Jak nauczyć psa aportować?
  5. Jak nauczyć psa „siad”?
  6. Jak nauczyć psa leżeć?
  7. Jak nauczyć psa daj głos
  8. Jak nauczyć psa dawać łapę 
  9. Jak nauczyć psa turlaj się

Kilka słów o nauce z psem

Trening z psem powinien być zawsze przyjemnością – zarówno dla czworonoga, jak i dla nas. Warto o tym pamiętać, aby podchodzić do pracy z podopiecznym z cierpliwością i wyrozumiałością. Trenowanie wspólnie z psem należy rozpocząć w przestrzeni zamkniętej, którą zna: w zaciszu domu czy mieszkania, z czasem można przenieść się do ogrodu albo parku. Im mniej „rozpraszaczy” dookoła na początku, tym lepiej, zwłaszcza jeśli pies do tej pory nie miał okazji trenować. 

Behawioryści zalecają rozpoczęcie nauki z psem najwcześniej jak to możliwe, czyli najlepiej w okresie szczenięcym. Psy w wieku kilku miesięcy są w stanie opanować wiele komend, należy jednak być cierpliwym i konsekwentnym. Co ważne, wypracowanie dobrych nawyków u psa w tak młodym wieku, będzie procentować w przyszłości. Zwierzęta, które na etapie szczenięcym zostały nauczone komend, łatwiej przyswajają nowe polecenia w dorosłości. 

Trenując z psem, warto pamiętać o następujących zasadach:

  • Prostota – im prostsze polecenia, tym lepiej. Mówienie do psa opisowo nie ma sensu. Komendy powinny być krótkie i jasne.
  • Konsekwencja – aby trening był efektywny, zasady opracowane w trakcie jego trwania powinny obowiązywać zawsze. Tzn. jeśli nie chcemy, aby pies wchodził na kanapy i krzesła, nie możemy pozwalać mu na to „sporadycznie”. Musimy tego samego wymagać od wszystkich domowników i osób, które opiekują się psem.
  • Nagrody – nie ma nic złego w nagradzaniu psa za poprawne wykonanie komendy. Co więcej, jest to wskazane. Wysokiej jakości przekąski to motywator, który pomaga psu w realizacji zadania. Pamiętajmy jednak, że stosując przysmaki, należy wliczać je do dziennego bilansu energetycznego psa i nie powinny one stanowić więcej, niż 10% jego zapotrzebowanie na kalorie.
  • Cierpliwość – niektóre psy szybko uczą się nowych komend, inne potrzebują więcej czasu. Jeśli czujesz, że brakuje Ci cierpliwości, aby pracować ze swoim psem, skonsultuj się z behawiorystą, który podpowie, jakie metody treningu będą skuteczne w Waszym przypadku. W ramach wspólnych spotkań z profesjonalistą łatwiej wypracować pozytywne nawyki. 

Chociaż odpowiedzialni opiekunowie psów doskonale to wiedzą, i tak warto podkreślać: w czasie treningów, jak i poza nimi, nigdy nie stosujemy kar cielesnych. Jakakolwiek forma agresji wywołuje problemy behawioralne i powoduje cierpienie psa. 

Wszystkie wymienione niżej komendy pomagają zapanować nad psem, gdy jest nadmiernie podekscytowany. Mogą odwrócić jego uwagę od gości, zatrzymać go na przejściu dla pieszych czy przywołać, gdy grozi mu niebezpieczeństwo (np. oddalił się na zbyt dużą odległość). 

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie? 

Instrukcja, jak nauczyć psa „do nogi”:

  1. Trenujemy na zewnątrz z wykorzystaniem smyczy lub bez niej, jeśli nasz pies jest w tym miejscu bezpieczny. W zamkniętej dłoni trzymamy smakołyk. Szybko odchodzimy od podopiecznego na parę kroków i wydajemy komendę („chodź” albo „do nogi”). Kiedy pies podejdzie, nagradzamy go smakołykiem.
  2. Odwracamy kolejność i wprowadzamy ćwiczenie w trakcie spaceru (będąc w ruchu). Wydajemy komendę „chodź” i cofamy się lub skręcamy. Nagradzamy podopiecznego, jeśli skieruje się za nami.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”?

Instrukcja, jak nauczyć psa „zostań”:

  1. Odchodzimy od psa na parę kroków. Pokazujemy mu ulubioną zabawkę, ale od razu zakrywamy ją dłonią i mówimy „zostań”. Jeśli pies pozostanie na swoim miejscu, nagradzamy jego zachowanie przysmakiem i zachęcamy do zabawy, np. rzucając zabawkę i mówiąc „łap”. Za każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniem nagradzamy psa.
  2. Wydajemy komendę „zostań” i kładziemy zabawkę na podłodze obok psa, zasłaniając ją. Unikamy ruchów, które mogą zachęcić podopiecznego do zabawy. Jeśli pies pozostanie na miejscu – nagradzamy jego wysiłek, następnie przechodzimy do aktywności („łap”).
  3. Stopniowo rezygnujemy z nagradzania psa przysmakami i nie używamy zabawki. Za każdym pozytywnym wykonaniem komendy, głaszczemy i chwalimy psa. Z czasem możemy zacząć wychodzić do innego pokoju/znikać psu z oczu, zmieniać miejsca ćwiczeń itp. 

Jak nauczyć psa aportować?

Instrukcja jak nauczyć psa aportowania:

  1. Zaopatrujemy się w dwie identyczne zabawki i ulubione smakołyki psa.
  2. Próbujemy zainteresować psa zabawką i skłaniamy go do tego, aby chciał chwycić ją w zęby, jednak nie pozwalamy mu na to. Uciekamy z zabawką, a następnie rzucamy ją na kilka metrów od siebie – pies zapewne za nią pobiegnie i chwyci ją w zęby.
  3. Wołamy psa i pokazujemy mu drugą zabawkę (jednakową jak pierwsza).
  4. Rzucamy trzymaną w ręce zabawkę. Pies wypuści tę, którą ma w zębach i pobiegnie za tą, która jest w ruchu.
  5. Podchodzimy do pozostawionej przez psa zabawki i podnosimy ją. Pokazujemy ją podopiecznemu, ale nie wypuszczamy jej z ręki. Czekamy, aż pies podejdzie do nas i odda nam „swoją” zabawkę. W tym celu warto wprowadzić komendę „daj” lub „puść”. Co ważne – nie szarpiemy zabawki, nie wyrywamy i nie gonimy psa.
  6. Jeśli pies odda nam zabawkę, to wprowadzamy nagrodę w postaci smakołyku.
  7. Z czasem wprowadzamy komendę „aport”.

Jak nauczyć psa „siad”?

Instrukcja jak nauczyć psa komendy „siad”:

  1. Trzymamy smakołyk w zamkniętej dłoni na wysokości nosa lub uszu psa. Jeśli pies jest niewielki – warto w tym celu usiąść, aby nie schylać się nad nim i nie odwracać tym samym uwagi psa. Wolnym ruchem przesuwamy dłoń z przysmakiem pomiędzy uszami podopiecznego, kierując się w stronę ogona. Taki ruch naturalnie powoduje siad. Gdy tak się stanie – nagradzamy czworonoga.
  2. Po kilku próbach z przysmakiem wykonujemy to samo, ale bez smakołyka w ręce. Kiedy pies usiądzie – nagradzamy go. 
  3. Próbujemy na zmianę wspomnianego postępowania – raz z przysmakiem, a raz bez. Dodajemy komendę „siad” i za każdym razem nagradzamy.
  4. Redukujemy gest dłonią tak, aby doprowadzić jedynie do wykonywania polecenia po komendzie.
  5. Redukujemy nagradzanie przysmakiem, zastępując tę nagrodę pochwałą słowną („dobry pies!”). 

Jak nauczyć psa leżeć?

Naukę leżenia na komendę najlepiej rozpocząć po opanowaniu przez psa komendy „siad”.

Instrukcja jak nauczyć psa „waruj”:

  1. Zamkniętą dłonią, w której trzymamy smakołyk, doprowadzamy psa do pozycji leżącej. Psy instynktownie się kładą, kiedy dłoń opiekuna z przysmakiem dotyka podłogi. 
  2. Powtarzamy procedurę, tym razem bez smakołyku w zamkniętej dłoni.
  3. Wprowadzamy komendę słowną („waruj”, „leżeć”), w dalszym ciągu co pewien czas stosując motywator w postaci smakołyka w zamkniętej dłoni. Psa nagradzamy za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. 
  4. Redukujemy gest dłonią, skupiając się na tym, aby pies wykonywał polecenie jedynie na dźwięk naszego głosu. Nagradzamy psa za wykonanie komendy.
  5. Przestajemy nagradzać psa przysmakami i zastępujemy je pochwałą słowną.

Jak nauczyć psa „daj głos”?

Istnieje kilka metod, jak nauczyć psa komendy „daj głos”. Pierwsza sprawdzi się w przypadku psów, które nadmiernie szczekają i opiekun chciałby zredukować ten kłopot. Za każdym razem, gdy pies zacznie samoczynnie szczekać, mówimy „daj głos” i podajemy przysmak. Po kilku- kilkunastu takich sytuacjach pies zrozumie związek między szczekaniem a komendą. Następnie wprowadzamy również komendę „cisza” lub „stop”. Robimy to za każdym razem, gdy pies przestaje szczekać. Druga metoda sprawdzi się u psów, które „proszą” o smakołyki, wydając głos. W tym celu bierzemy do ręki smakołyk i zatrzymujemy zamkniętą dłoń nad głową psa tak, aby nie mógł jej dosięgnąć. Gdy pies zacznie szczekać, wprowadzamy komendę i nagradzamy podopiecznego. Z czasem redukujemy podawanie przekąsek na rzecz pochwały słownej. 

Jak nauczyć psa dawać łapę?

Nauczenie psa dawania łapy może przebiegać różnie. Niektórzy opiekunowie uzyskają spodziewany efekt przez samodzielne „podnoszenie” łapy psa, gdy on siedzi, a następnie wypowiadanie komendy. Wiele psów po pewnym czasie zaczyna kojarzyć „daj łapę” z podawaniem samodzielnie łapy opiekunowi. Dla niektórych jednak nie jest to jasna metoda. W takim przypadku sprawdza się wprowadzenie przysmaków. Umieszczamy przysmak w zamkniętej dłoni na wysokości nosa lub klatki piersiowej siedzącego psa. Prawdopodobnie podopieczny będzie próbował dostać się do smakołyku, a gdy nie będzie się to udawać za pomocą nosa, spróbuje łapą. W takiej sytuacji „przechwytujemy” ją, wypowiadamy komendę i nagradzamy psa. Z czasem pies powinien zrozumieć związek między komendą a oczekiwaną po niej akcją.

Jak nauczyć psa „turlaj się”?

Nauczenie tego polecenia będzie prostsze, jeśli nasz pies już umie wykonywać komendę „waruj”. 

Instrukcja, jak nauczyć psa komendy „turlaj się”:

  1. Wydajemy komendę „waruj”. Gdy pies się położy, garścią pełną smakołyków zachęcamy go do położenia się na boku. W tym celu przesuwamy dłoń z zamkniętymi wewnątrz smakołykami od boku jego głowy w stronę kręgosłupa i przeciwległego boku. 
  2. Cały czas nagradzamy psa, jeśli podążając za naszą dłonią, położy się na boku, następnie znajdzie się w pozycji na plecach (z nogami w górze), a na końcu przeturla się na drugi bok. 
  3. Powtarzamy wielokrotnie, dopóki pies nie zacznie turlać się płynnie. Gdy tak się stanie, nagradzamy go coraz rzadziej w trakcie ruchu. 
  4. Redukujemy liczbę przysmaków i ćwiczymy wykonywanie turlania bez smakowitej nagrody, a jedynie za pomocą naszego gestu.
  5. Jeśli pies turla się już płynnie, wprowadzamy komendę głosową „turlaj”. Nagradzamy przysmakiem za każdy „fikołek”. Z czasem przechodzimy do nagradzania jedynie za pomocą pochwały.

Powiązane artykuły

Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?