ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

RUCH.

Jak zachęcić do aktywności kota żyjącego w domu?

Urozmaicanie kociego królestwa i uszczęśliwianie kota

Nowoczesna rzeczywistość wpływa nie tylko na nas, ludzi – na przestrzeni lat zmienił się również styl życia kotów. Często żyją z nami w domach i nie muszą już polować, aby zapewnić sobie pożywienie. Konsekwencją tych zmian jest większa podatność na siedzący tryb życia – daleki od zwykłego poziomu aktywności Twojego energicznego z natury przyjaciela.

Twój kot nie potrzebuje do życia dużej przestrzeni, to prawda. Potrzebuje jednak zróżnicowanego otoczenia stymulującego go do ruchu i zabawy: chowania się, poszukiwań, wspinaczki, drapania, znakowania terytorium, obserwacji i – rzecz jasna – spania. Na szczęście takie ciekawe otoczenie jest całkiem łatwo stworzyć. Wystarczy urozmaicić poziome powierzchnie, dodając kocie drzewka, sznurki i sięgające wysoko meble, np. półki okienne lub wysokie regały. Poza ruchową stymulacją w postaci wspinania Twój kot będzie też uwielbiał wpatrywać się w ludzi, przedmioty i małe zwierzęta ze swojego punktu obserwacyjnego – to stymulacja fizjologiczno-umysłowa, która również wpływa na dobrą formę zwierzęcia.

 

W pełnej gotowości do zapewnienia kotu ruchu

Niezwykle ważne dla zapewnienia kotu dobrego samopoczucia jest umożliwienie mu zaspokojenia jego naturalnych instynktów, na przykład instynktu polowania. Aby sprostać temu wyzwaniu, najlepiej jest zapewnić futrzakowi wygodny dostęp do bezpiecznej przestrzeni na zewnątrz, gdzie mógłby swobodnie polować i do woli się bawić. Jeśli najbliższe otoczenie Twojego domu lub mieszkania jest bezpieczne, radzimy zapewnić kotu nieograniczony dostęp do tego miejsca. Jeśli jednak tak nie jest, rozważ zabudowanie części wolnej przestrzeni, aby pozwolić kotu korzystać z dostępnej na wolnym powietrzu stymulacji, nie narażając go na niebezpieczeństwo.

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki: „Aktywność fizyczna w postaci eksploracji i zabaw ma wiele zalet, sięgających ponad zwykłe zużycie energii czy spalenie kalorii, przekładających się na dobre samopoczucie kota: podnosi stymulację umysłową, wpływa na wzrost masy mięśniowej i, co za tym idzie, poprawia metabolizm, zwiększa ruchliwość, poprawia krążenie oraz – gdy bawi się z Tobą – zacieśnia więź z opiekunem”.

Perfect Fit i stymulujące domowe aktywności dla Twojego kota

CZYTAJ WIĘCEJ

„Kocia frajda dla wszystkich!”

Przygotowując stymulującą przestrzeń do zabawy dla swojego kota, miej na uwadze, że z natury będzie on lepiej reagować na specyficzne rodzaje zabaw i interakcji. Najlepiej sprawdzają się takie, w których wykorzystujesz szybkie i nieprzewidziane ruchy, piszczące zabawki i sztuczną zdobycz – oraz nagrody w formie przysmaków! Kiedy nie ma Cię w pobliżu, dobrym „stymulatorem” jest kocie drzewko. Umożliwia zwierzęciu ćwiczenie mięśni, drapanie, wspinanie, ukrywanie się i obserwowanie otoczenia. Warto też co jakiś czas zmienić rozplanowanie domowej przestrzeni – pobudzi to kocią ciekawość.

Ciekawostka: alternatywnym sposobem kociej stymulacji może być przyjaciel w postaci… psa! Jak wskazują badania, obecność psa powoduje, że kot zastępuje część czasu spędzanego na myśleniu o jedzeniu interakcjami ze swoim czworonożnym kumplem, co zmniejsza jego podatność na tycie!

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki: „Kto by pomyślał, że kota może również stymulować karmienie? Tymczasem to prawda! Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, dostarczanie kotu dodatkowej ilości wody poprzez pokarm z jej wysoką zawartością (inaczej „mokrą karmę”) zwiększa – jak wskazują badania – kocią aktywność. Po drugie, angażowanie kota w gry, w których nagrodą są granulki karmy lub inne przysmaki, to dobra metoda na pokonanie nudy poprzez zabawę”.

Poznawanie się

Mimo że zachęcanie kota do aktywności fizycznej jest dla niego dobre, pamiętajmy, aby nie przesadzić i szanować naturalny rytm fizjologiczny naszego czworonożnego przyjaciela. Na wczesnych etapach interakcji najlepiej ograniczyć czas wspólnej zabawy do 2-3 minut. Zabawa i standardowe interakcje nie powinny być wymuszone i nie mogą zakłócać spokoju kota. Nasza rada: angażuj kota do zabawy tylko wtedy, kiedy widzisz, że ma na to ochotę!

Każdy kot jest wyjątkowy – podobnie jak jego preferencje i wymagania. Optymalna ilość ruchu dla konkretnego kota może zależeć od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, a nawet historia przebytych chorób. Aby sprawdzić, jak wygląda to w przypadku Twojego pupila, radzimy zwrócić się do lekarza weterynarii.

Ustawienia plików cookie