Zostawianie psa samego
Zacząłeś nową pracę? A może chcesz wyjść na spotkanie ze znajomymi lub spędzić kilka godzin na zakupach? Bez względu na przyczynę zawsze może zdarzyć się taki moment, że będziesz musiał zostawić psa samego w domu.
Na szczęście chociaż psy to zwierzęta społeczne, które potrzebują miłości i towarzystwa ludzi oraz innych czworonożnych przyjaciół, mogą czasem z powodzeniem zostawać same.
Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy tylko trochę treningu i przygotowań. Twój pies nauczy się zostawać sam w domu, może mu to nawet sprawiać przyjemność. Oto kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci zadbać o wygodę psa, gdy nie ma Cię w domu.
Jak zostawić szczeniaka lub dorosłego psa samego w domu
Jeśli chcesz zostawić psa samego w domu, najważniejsze jest dobre przygotowanie.
Pamiętaj o tym, że jeśli zostawiasz go samego na więcej niż osiem – dziesięć godzin, ktoś powinien go odwiedzić, wyprowadzić na spacer i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do tego, że cały czas ktoś z nim jest, przygotuj go na zbliżającą się nieobecność, zostawiając go wcześniej samego na krótkie okresy czasu. Zapewnij mu ciekawe otoczenie oraz pozytywne nastawienie, a nauczy się zostawać sam i będzie cieszył się z tego doświadczenia.
Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby stopniowo przyzwyczaić psa do bycia samemu. Im szybciej zaczniesz go szkolić, tym lepiej.
- Od małego ucz swojego szczeniaka lub dorosłego pupila nawiązywać kontakty. Przyzwyczajaj go do przebywania z innymi ludźmi. Potem łatwiej będzie Ci go zostawić z opiekunem lub rodziną czy przyjaciółmi, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Od pierwszego dnia, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, staraj się robić przerwy od pieszczot i wspólnych interakcji. Od czasu do czasu pozwól pupilowi pobyć samemu.
- Niech momenty, w których poświęcasz mu uwagę, przeplatają się z chwilami, kiedy tego nie robisz. Jeśli masz dzieci, wyjaśnij im, że szczeniak też potrzebuje czasem samotności.
- Nie zaczynaj od zostawienia swojego szczeniaka lub dorosłego psa samego na dłuższy czas. Powinien to być stopniowy proces. Zacznij od bardzo krótkich nieobecności i spróbuj zostawić czworonoga na dłużej dopiero wtedy, gdy będzie potrafił zachować spokój przy Twoich krótszych wyjściach. Jeśli nie będzie wtedy w stanie zachować spokoju, gdy wychodzisz, rozpocznij proces od nowa.
- Zacznij w domu: jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do przebywania w tym samym pokoju co Ty lub zawsze za Tobą chodzi, poleć mu zostać w pokoju, a Ty wyjdź na krótki czas. Daj mu nagrodę, jeśli będzie w stanie zachować przy tym spokój. Jeśli pies poradzi sobie z tym wyzwaniem, spróbuj na chwilę wyjść z domu, a potem wróć.
- Nie przedłużaj pożegnania z psem i unikaj nadmiernych czułości, gdy wrócisz. Chodzi o to, aby czuł, że Twoje wyjście i powrót to normalna sprawa.
- Niektórzy trenerzy zalecają wychodzenie z domu bez powiadamiania psa o tym fakcie. Innymi słowy: wychodź i wracaj kilka razy dziennie, nie zwracając uwagi psa na te zdarzenia. Przygotuj się do wyjścia (weź płaszcz, klucze itp.), a następnie zostań w domu, za to przy innej okazji wyjdź bez żadnych przygotowań. W ten sposób pupil nie będzie reagował na tego rodzaju zwyczajne sytuacje.
Jeśli zamierzasz zostawić psa samego na dłużej, przed wyjściem wyprowadź go na spacer lub dodatkowo zastosuj inną formę aktywności fizycznej. Będzie bardziej zrelaksowany podczas Twojej nieobecności i prawdopodobnie spędzi czas na drzemce.