Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Chip dla kota – czemu służy, jak go założyć, jaki jest koszt?

Chip dla kota jest ważnym elementem odpowiedzialnej opieki nad kotem – dzięki niemu możliwa jest identyfikacja zwierzęcia, a w razie zagubienia, ustalenie danych opiekuna i powrót do domu.

Chip dla kota – czemu służy, jak go założyć, jaki jest koszt?

Chip dla kota jest ważnym elementem odpowiedzialnej opieki nad kotem – dzięki niemu możliwa jest identyfikacja zwierzęcia, a w razie zagubienia, ustalenie danych opiekuna i powrót do domu. Chipowanie kota to bezpieczny zabieg, który w żaden sposób nie wpływa na jakość życia zwierzęcia. Jak działa to urządzenie? Dlaczego warto chipować domowe zwierzęta?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto chipować koty?
  2. Chip dla kota – co to jest?
  3. Jak wygląda procedura chipowania kota?
  4. Czy chipowanie kota jest obowiązkowe?
  5. Chipowanie kota – cena

Dlaczego warto chipować koty?

Chip dla kota jest bardzo ważny w identyfikacji zaginionych zwierząt. W wielu przypadkach pomaga w powrocie kota do domu i ustaleniu opiekuna zagubionego czworonoga.

Z oczywistych względów szczególnie ważne jest chipowanie kotów wychodzących. W przypadku kotów niewychodzących takie zabezpieczenie również jest rozsądnym rozwiązaniem. Zawsze istnieje ryzyko, że żądne przygód zwierzę wymknie się w chwili nieuwagi opiekuna. Kot może zaginąć też podczas podróży – krótkich i długich, np. do lekarza weterynarii. 

Gdy kot się zgubi, ktoś może go znaleźć i zwrócić się o pomoc do służb miejskich, najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub schroniska. Wówczas będzie możliwe odczytanie numeru zakodowanego na chipie i zidentyfikowanie opiekuna. 

Warto jednak zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Najprostsze to obroża z „adresówką” (zawieszką z Twoim numerem telefonu). Pamiętaj, aby kupić specjalną, bezpieczną obrożę dla kota, która sama odepnie się podczas niebezpiecznej sytuacji, np. zahaczenia się o gałąź na drzewie. Można też zainwestować w specjalny lokalizator dla kota w formie obroży z GPS, który łączy się z aplikacją na smartfonie i umożliwia śledzenie poczynań kota, kiedy przebywa na zewnątrz. Oczywiście kot może zgubić obrożę, ale jeśli dodatkowo jest zachipowany, będzie można go zidentyfikować, gdy ktoś go odnajdzie i przekaże odpowiednim służbom.

Jeśli Twój kot zaginie, poinformuj o tym swojego lekarza weterynarii i zadzwoń do pobliskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zostaw swoje dane i informacje o zaginionym pupilu. To z pewnością przyspieszy jego odnalezienie. 

Chip dla kota – co to jest?

Chipowanie kota to umieszczenie pod skórą zwierzęcia specjalnego mikroprocesora. Chip to niewielki układ scalony i antena zamknięte w sterylnej powłoce, wykonanej ze specjalnego, medycznego szkła, które jest w pełni bezpieczne dla zwierząt. Całość ma rozmiar zbliżony do ziarenka ryżu. Chip jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm zwierzęcia. 

Należy zaznaczyć, że chip nie jest nadajnikiem GPS dla kota i za jego pomocą nie można zlokalizować zwierzęcia. Nie umożliwi nam śledzenia ruchów pupila. Do tego służą specjalne lokalizatory GPS dla kota i obroże z GPS dla kota. 

Chip zawiera 15-cyfrowy unikalny numer identyfikacyjny, do którego zostają przypisane dane opiekuna zwierzęcia. Gdy zajdzie taka potrzeba np. przy odnalezieniu kota z chipem, można odczytać ciąg liczb. Oczywiście, by to zrobić, potrzebny jest specjalny skaner, który znajduje się w standardowym wyposażeniu m.in. służb miejskich, lekarzy weterynarii czy schronisk dla bezdomnych zwierząt. Jeśli Twój pupil się zgubi i trafi do jednego z tych miejsc, jego identyfikacja będzie o wiele łatwiejsza. Skaner działa z odległości 5–10 cm. Urządzenie łączy się z mikroprocesorem za pośrednictwem fal radiowych, a odczytany numer wyświetla się na ekranie. 

Chip dla kota zawiera numer, który musi zostać zarejestrowany w specjalnej bazie danych. Rejestracji może dokonać lekarz weterynarii, który chipuje zwierzę – upewnij się, czy to zrobił i do jakiej bazy danych wpisał kota. Do numeru przypisane jest imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu opiekuna. Należy pamiętać o aktualizowaniu swoich danych przy każdej zmianie – miejsca zamieszkania, nazwiska czy numeru telefonu. Warto, by numer pojawił się w bazie danych należącej do European Pet Network (EPN), w skrócie Europetnet – jest to organizacja typu non-profit, która zrzesza różne europejskie bazy danych zachipowanych zwierząt domowych. 

Jeśli lekarz weterynarii nie dokona rejestracji Twojego pupila w jednej z baz danych, możemy zrobić to sami. Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych, np. identyfikacja.pl czy safe-animal.eu i postępować według wskazówek.

Jak wygląda procedura chipowania kota?

Chipowanie kota można wykonać w każdym wieku, ale najczęściej zaleca się przejście procedury nie wcześniej niż około 12. tygodnia życia. Zabieg można wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych podczas zwykłej wizyty. Rutynowe chipowanie zwierząt praktykowane jest w schroniskach i hodowlach. 

Procedura wygląda jak zwykły zastrzyk i trwa zaledwie kilka sekund. Cały zabieg wiąże się więc z podobnym dyskomfortem dla zwierzęcia jak szczepienie. Kot nie czuje wszczepionego pod skórę chipa. Mikroprocesor zazwyczaj nie jest też wyczuwalny dla opiekuna (u niektórych małych zwierząt można go wyczuć pod palcami). Przez pierwsze dni w miejscu aplikacji może powstać niewielki obrzęk.

Chip umieszcza się w miejscu niedostępnym dla kota, najczęściej pomiędzy łopatkami lub w środkowej części szyi. Lekarz rozchyla sierść na boki lub goli miejsce aplikacji maszynką. Następnie umieszcza chip pod skórą za pomocą specjalnego aplikatora. W niektórych lecznicach stosuje się spray lub żel znieczulający na skórę, który sprawia, że dyskomfort podczas wykonywania zabiegu jest mniejszy. Taki środek znieczulający działa miejscowo i krótko – przez kilka do kilkunastu minut.

Specjalista po zachipowaniu kota bada miejsce aplikacji za pomocą urządzenia lokalizującego chip i sprawdza, czy odczyt jest prawidłowy. Obowiązkiem lekarza jest także weryfikacja numeru, który odczytuje za pomocą urządzenia z numerem chipa podanym na opakowaniu. Ciąg cyfr wyświetlony na urządzeniu i podany na opakowaniu powinien być identyczny. Lekarz odnotowuje numer chipa w książeczce zdrowia kota, jego kartotece w systemie obsługi lecznicy i w paszporcie, jeśli nasze zwierzę go posiada.

Czy chipowanie kota jest obowiązkowe?

Chipowanie kota jest obowiązkowe tylko w przypadku niektórych zwierząt. Jeśli chcesz wyjechać z pupilem do innego kraju, musisz go zachipować, ponieważ jest to konieczne do przekroczenia granicy. Obowiązkiem chipowania objęte są też zwierzęta w hodowlach. Również niektóre schroniska wykonują procedurę chipowania kotów przed przekazaniem ich nowym opiekunom. 

Jeśli planujemy podróżować z kotem do innych krajów, poprośmy lekarza weterynarii, by wszczepił naszemu pupilowi chip, który spełnienia ścisłe normy bezpieczeństwa, regulowane przez Międzynarodowy Komitet ds. Identyfikacji Zwierząt ICAR. Taki mikroprocesor powinien być zgodny z odpowiednimi normami ISO, czyli musi posiadać kod producenta i/lub kod kraju. Chip, który nie spełnia tych warunków, może nie być kompatybilny z czytnikami stosowanymi przez służby graniczne.

Chipowanie kota – cena

Ile kosztuje chipowanie kota? Cena waha się od 50 do 150 zł, w zależności od lecznicy i modelu chipa. W niektórych gminach funkcjonuje program bezpłatnego chipowania zwierząt. Działania te mają na celu zmniejszenie problemu bezdomności zwierząt.

Powiązane artykuły

Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?