Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jaka jest długość życia kota?

Przed przyjęciem mruczka pod swój dach przyszli opiekunowie nierzadko mierzą się z różnymi wątpliwościami, dotyczącymi m.in.

Jaka jest długość życia kota?
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Przed przyjęciem mruczka pod swój dach przyszli opiekunowie nierzadko mierzą się z różnymi wątpliwościami, dotyczącymi m.in. możliwości zapewnienia zwierzęciu jak najlepszych warunków. Wielu z nich zastanawia się również, ile lat żyje kot. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na długość życia kota, i poznaj sposoby na zadbanie o jego zdrowie oraz dobre samopoczucie przez jak najdłuższy czas.

Od czego zależy długość życia kota?

Średnia długość życia kota, podobnie zresztą jak każdego innego zwierzęcia, zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tych, które mają bezpośredni wpływ na jego stan zdrowia zarówno krótko-, jak i długofalowo. Mimo że istnieje możliwość oszacowania tego, ile kot żyje lat, trzeba pamiętać, że ostatecznie wszystko zależy od konkretnego osobnika.

  • Rasa

    Wśród całego mnóstwa różnych ras kotów każda z nich ma swoje specyficzne cechy i predyspozycje do chorób. Na ogół te nierasowe (tzw. dachowce) żyją dłużej niż koty z rodowodem, jednak nie jest to zasada, ponieważ wiele może zależeć od pozostałych czynników. Co więcej, niektóre rasy, takie jak bengalska, charakteryzują się statystycznie krótszym życiem niż inne.

  • Genetyka

    Podobnie jak w przypadku ludzi, na długość życia kotów mają wpływ geny. Jest o tyle istotne, że pewne choroby dziedziczne, np. niewydolność nerek, mogą negatywnie wpłynąć na liczbę przeżytych lat. W przypadku kotów rasowych łatwiej jest dotrzeć do potencjalnych zagrożeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

  • Zdrowie

    Odpowiedni tryb życia, w więc regularne wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednia opieka, szczepienia i dieta to kluczowe elementy dbania o zdrowie kota. Zaniedbanie któregoś z tych aspektów może odbić się negatywnie na ogólnym stanie zwierzęcia.

  • Kastracja

    Sterylizacja lub kastracja kota to kwestia szczególnie istotna, jeśli chodzi o codzienne życie z pupilem pod jednym dachem. Chirurgiczne pozbawianie kota gonad (jajników lub jąder) wpływa na wyciszenie popędu seksualnego oraz ograniczenia potencjalnych zagrożeń m.in. ataków dzikich osobników, niechcianej ciąży, zagubienia, wypadku komunikacyjnego podczas poszukiwania samicy. Zwierzę będzie spokojniejsze, a utrzymanie go w dobrej kondycji po operacji najczęściej sprowadza się do odpowiedniego żywienia, np. karmą dla kotów Sterile oraz zapewnienia właściwej ilości aktywności fizycznej.

  • Dieta

    Przemyślane odżywianie jest niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania kota. Niewłaściwa dieta, która prowadzi do nadwagi lub niedożywienie, może skrócić jego życie o kilka lat. Podczas doboru karmy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uwzględnić indywidualne kwestie zdrowotne. Przykładowo, karma dla kotów Indoor ułatwia utrzymać odpowiedni bilans kalorii, dostarczając jednocześnie wszystkie potrzebne wartości odżywcze.

  • Styl życia

    W codziennej opiece ważne jest zaspokojenie potrzeb behawioralnych dotyczących ilości i rodzaju aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej, ponieważ mają wpływ m.in. na długość życia kotów. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym łatwiej zadbać o dobrostan pupila, np. wyprowadzanie na spacery, zapewnienie bezpiecznego dostępu do ogródka lub balkonu albo zorganizowanie przestrzeni w domu tak, aby zachęcała do ruchu i zabawy. W tym wszystkim nie może też zabraknąć czasu spędzanego z opiekunem, ponieważ budowanie więzi jest ważne tak samo dla zwierzęcia, jak i człowieka.

Ile lat żył najdłużej kot?

Najstarszym odnotowanym w historii kotem był kotka o imieniu Creme Puff, która urodziła się w 1967 roku i żyła aż 38 lat oraz 3 dni, ustanawiając tym samym rekord w długości życia kota domowego. Creme Puff mieszkała w Austin, w stanie Teksas.  Warto zaznaczyć, że jej opiekun, Jake Perry, posiadał również drugiego kota – sfinksa o imieniu Grandpa Rex Allen, który dożył 34 lat i 2 miesięcy, również zapisując się na kartach Księgi Guinnessa. Mężczyzna twierdził, że kluczem do długowieczności jest m.in. odpowiednia dieta.

Ile lat żyje kot wychodzący a niewychodzący?

Nie da się ukryć, że koty, które przebywają na zewnątrz, narażone są na szereg różnych zagrożeń. Dlatego mruczki, które nie wychodzą samodzielnie z domu, cieszą się dłuższym życiem. Wynika to z faktu, że koty domowe są chronione przed groźnymi czynnikami, bezpośrednio wpływającymi na ich zdrowie. Niemniej jednak to właśnie poza domem kot narażony jest na najwięcej niebezpieczeństw, do których można zaliczyć:

  • Walki z innymi zwierzętami

    Zdarza się, że osobniki, które mogą bez niczyjego nadzoru przechadzać się na świeżym powietrzu, napotykają dziko żyjące, nieprzyjaźnie nastawione koty czy psy. W takich sytuacjach potrafi wywiązać się walka, skutkująca poważnymi urazami albo infekcjami. Jest to również możliwe podczas rywalizacji o kotkę w rui, kiedy pobudzone feromonami kocury rzucają się na siebie.

  • Choroby przenoszone przez dzikie zwierzęta

    Koty wychodzące samodzielnie lub na smyczy i pod nadzorem opiekuna są podatne na choroby przenoszone przez dziko żyjące osobniki. Mowa tutaj między innymi o kocim katarze, nosówce kotów czy chorobach pasożytniczych.

  • Wypadki samochodowe

    Jedną z częstych przyczyn skrócenia długości życia kotów są wypadki samochodowe, kończące się poważnymi urazami lub śmiercią. Wypuszczanie kota na zewnątrz bez żadnej kontroli może doprowadzić do tego, że czworonóg, przebiegając przez ulicę, nieświadomie wbiegnie pod koła nadjeżdżającego auta.

  • Zatrucia

    Oprócz niebezpieczeństwa związanego z zakażeniem się chorobami od innych zwierząt należy wspomnieć o ryzyku zatrucia. Jeśli kot jest pozostawiony sam sobie, nie będzie mieć oporów przed zjedzeniem znalezionego jedzenia, nierzadko trującego dla czworonogów. To samo dotyczy niektórych roślin.

  • Zagubienie lub kradzież

    Choć zwykle koty nie mają problemu z trafieniem z powrotem do domu, może zdarzyć się, że coś lub ktoś stanie na ich drodze albo zapuszczą się na obcy teren. U kotów żyjących w domu czy wyprowadzanych na dwór pod kontrolą opiekuna to ryzyko jest wyeliminowane.

Jaka jest długość życia kotów rasowych i dachowców?

Niektóre osoby zastanawiają się, ile lat żyje kot rasowy, czy różni się pod tym względem od tzw. dachowców? Statystycznie koty mieszane, które są utrzymywane w optymalnych warunkach, żyją dłużej niż osobniki niektórych ras, ale wszystko zależy od osobnika, opieki i środowiska.

Rasy żyjące najdłużej

  • Kot syberyjski

    Koty tej półdługowłosej rasy charakteryzują się nie tylko piękną sierścią oraz przyjacielskim, łagodnym usposobieniem i dużą inteligencją, ale też statystycznie długim życiem. Koty syberyjskie żyją średnio od 12 do 16 lat, ale odnotowano także przypadki znacznie przekraczające ten zakres. Najdłużej żyjący kot syberyjski miał 30 lat.

  • Kot burmski

    To rasa pochodząca z Birmy. Koty burmskie wyróżniają się zgrabnym, muskularnym ciałem o lśniącej, krótkiej sierści. Są przyjaźnie nastawione do ludzi i dożywają nawet 20 lat, choć najczęściej ich wiek sięga 10–17 lat.

  • Kot egipski mau

    Rasa kotów z Egiptu zwraca na siebie uwagę cętkowanym umaszczeniem, a do tego cieszy się długością życia od ok. 12 do 18 lat. Koty te są bardzo aktywne i inteligentne. Chętnie bawią się z ludźmi i zabiegają o ich uwagę.

Rasy żyjące najkrócej

  • Kot Maine Coon

    Koty z tej długowłosej, zyskującej na popularności rasy, wyróżniają się przede wszystkim niemałym rozmiarem – dorosłe osobniki mierzą do 100 cm łącznie z ogonem, a samce mogą ważyć nawet ponad 10 kg. Niemniej jednak nie sprawiają większych problemów w domu ze względu na przyjazny, wręcz towarzyski charakter. Dzięki grubej sierści dobrze znoszą niskie temperatury. Dożywają 9–15 lat.

  • Kot singapurski (Singapura)

    To niewielka rasa kotów, które mają krótką, delikatną sierść i duże, jasne oczy. Są bardzo towarzyskie, lubią być w centrum uwagi. Średnia długość życia osobnika tej rasy wynosi od 10 do 15 lat.

  • Kot Devon Rex

    Charakterystyczną cechą tej rasy inteligentnych, aktywnych kotów jest krótka, falowana sierść i duże oczy oraz uszy. Koty Devon Rex żyją zgodnie z dziećmi i innymi zwierzętami. Żyją mniej więcej 9–13 lat.

Ile lat żyje kot dachowiec?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, koty ras mieszanych – tzw. dachowce – mają duży potencjał na dłuższe życie ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo genetycznych obciążeń, jednak to, ile lat przeżyją, zależy od warunków utrzymania – w naturze są narażone na wiele sytuacji, które mogą znacząco skrócić ich życie. Aby wyeliminować tego rodzaju zagrożenia, należy zadbać o zdrowie zwierzęcia poprzez przeprowadzanie regularnych zabiegów profilaktycznych u lekarza weterynarii, w tym szczepień czy badań na obecność pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych w organizmie. Ponadto warto poddać kota kastracji, a do tego odpowiednio go żywić i zaspakajać potrzeby behawioralne.

Jak zadbać o jak najdłuższe życie kota?

Każdy opiekun kota z pewnością pragnie, aby jego pupil żył jak najdłużej. Oprócz aspektów, na które nie do końca ma wpływ, jak uwarunkowania rasowe czy genetyczne, może zadbać o pozostałe kwestie w taki sposób, aby zapewnić kotu jak najlepsze warunki do funkcjonowania, utrzymując go w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.

Aktywność fizyczna

Koty uwielbiają zabawy – czy to w domu, czy na świeżym powietrzu – a co więcej, jest to dla nich najlepszy sposób na spalenie energii. Dobrym pomysłem jest zapewnienie pupilowi różnorodnej rozrywki, angażującej zarówno ciało, jak i mózg. Sprawdzą się tutaj zabawki interaktywne albo drapaki.

Zdrowie psychiczne

Rozwijająca rozrywka to jedno, ale czasami trzeba dać kotu trochę przestrzeni dla siebie i uszanować, jeśli nie ma ochoty na zabawę. Dobrostan psychiczny jest nie mniej ważny od aktywności fizycznej, dlatego należy starać się ograniczyć sytuacje, które mogłyby wywołać stres u kota, np. głośne imprezy, ruchliwe ulice, nagłą zmianę otoczenia, nieodpowiednia przestrzeń do życia.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym to nic innego jak odpowiedzialne, profilaktyczne dbanie o zdrowie kota oraz reagowanie na wszelkie odstępstwa od normy. Konsultacje z lekarzem powinny odbywać się co najmniej raz do roku, aby kompleksowo przebadać czworonoga i wykonać niezbędne szczepienia czy podać środki przeciw pasożytom.

Profilaktykę u kociąt można rozpocząć już w 3–4 tygodniu życia, a kiedy kocię trafi do nowego domu, warto po upływie około tygodnia umówić się do lekarza weterynarii na kontrolę zdrowia oraz zaplanowanie harmonogramu konkretnych zabiegów profilaktycznych. To również dobry moment, aby zapytać specjalistę, ile kosztuje szczepienie kota zarówno przy pierwszym razie, jak i każdym kolejnym.

Bezpieczeństwo

Jeszcze przed przyjęciem czworonoga pod swój dach, opiekunowie mogą zastanawiać się nie tylko nad tym, ile kosztuje utrzymanie kota, ale przede wszystkim jak zapewnić mu najlepsze warunki do życia. Do podstawowego wyposażenia zabezpieczającego otoczenie, w którym przebywa kot, zalicza się m.in. siatka na balkon i okna. Jej montaż może wygenerować dodatkowe koszta, ale z pewnością przyda się w codziennej opiece. Co więcej, mając na uwadze zdrowie mruczków, dobrze jest unikać hodowli trujących dla nich roślin. W przypadku kotów wychodzących warto spróbować przyzwyczaić je do wspólnych spacerów na smyczy, tak aby mieć kontrolę nad tym, gdzie chodzą i co jedzą.

Zdrowa dieta

Kluczową kwestią w opiece nad kotem jest bez wątpienia prawidłowa dieta – zarazem kompletna i zbilansowana, a więc taka, która dostarcza zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości oraz proporcji. Co ważne, dobór diety powinien opierać się na indywidualnych cechach i wymaganiach kota. Ponadto dobrze jest pamiętać, że mruczki potrzebują pokarmów o zróżnicowanych smakach czy konsystencjach, jednak dzięki dużemu wyborowi karm zarówno suchych, jak i mokrych – np. w ofercie PerfectFit™ – pozwala dostosować się do kocich gustów.

Najlepiej też, jeśli każdy z kilku posiłków dziennie podawany był zgodnie z rytmem życia czworonoga, np. rano i wieczorem mokre jedzenie, a na dzień oraz na noc miseczka suchej karmy, ale w odmierzonej według zapotrzebowania na kalorie porcji. Przestrzegane zalecenia dotyczące diety mogą ograniczyć do minimum ryzyko nadwagi.

Warto również pamiętać, że odpowiednie żywienie z wykorzystaniem kompletnych karm, sprzyja odpowiedniemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o trawieniu kota.

Powiązane artykuły

Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?