Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kastracja kota – cena zabiegu

Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.

Kastracja kota – cena zabiegu
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów. Zapobiega niechcianym ciążom – i tym samym przeciwdziała bezdomności wśród kotów – a także wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, chroniąc przed niektórymi chorobami. Dowiedz się, ile kosztuje kastracja kota oraz od czego zależy cena takiej operacji.

Ile kosztuje kastracja kota?

Koszt kastracji kota zależy od wielu czynników, takich jak region i wielkość miasta, indywidualny cennik gabinetów weterynaryjnych, płeć oraz masa ciała kota. W Polsce cena kastracji kotów waha się od około 150 zł (w przypadku samców) do nawet kilkuset złotych.

Warto wiedzieć, że na to, ile kosztuje kastracja kota, składa się nie tylko opłata za sam zabieg, ale też wykorzystywane materiały (m.in. leki i narzędzia) czy rodzaj znieczulenia. Ponadto należy doliczyć koszt ubranka pooperacyjnego oraz wizyty przed operacją lub niedługo po niej. Niemniej jednak ostateczną cenę określa lekarz weterynarii.

Gdzie można wykastrować kota za darmo?

W każdej części Polski działają organizacje, które wychodzą naprzeciw opiekunom z ograniczonymi nakładami finansowymi, pokrywając koszty kastracji kota w ramach specjalnych programów lub akcji. 

Ponadto niektóre miasta i gminy przeznaczają część funduszy samorządowych na regularne organizowanie tego rodzaju akcji, zwłaszcza wiosną, aby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów (również tych wolno żyjących) oraz zminimalizować ryzyko wzrostu bezdomności. Zainteresowani opiekunowie mogą uzyskać więcej informacji, zgłaszając się do urzędu gminnego.

Często zadawane pytania związane z kastracją kota

Mimo że zarówno kastracja, jak i sterylizacja to zabiegi, które przynoszą wiele korzyści kotom oraz ich opiekunom, mogą pojawić się wątpliwości i pytania, jak to, czy na pewno warto poddać pupila operacji. Wiele osób zastanawia się nie tylko nad kwestią ceny kastracji kota, ale też jaki ma wpływ na zdrowie zwierząt, ile trwa oraz kiedy należy ją wykonać w zależności od płci.

Dlaczego kastracja kota jest ważna?

Jest kilka powodów, dla których lekarze weterynarii zalecają opiekunom kastrację kota – cena, jakkolwiek ważna, nie powinna być główną determinantą przy podejmowaniu decyzji. Po pierwsze, redukcja niechcianych ciąż u kotów i zapobieganie ich bezdomności w pewnym stopniu zmniejsza koszty związane z utrzymywaniem zwierząt w schroniskach. Daje też szansę na przeżycie i znalezienie domu tym osobnikom, które od dłuższego czasu czekają na przygarnięcie przez nowego opiekuna. To o tyle istotne, że każdego roku tysiące kotów zostaje porzuconych lub gubi się, a im więcej pozostaje na wolności, tym bardziej niekontrolowany może stać się wzrost ich populacji. Warto nadmienić, że koty niebędące pod niczyim nadzorem stanowią potencjalne zagrożenie dla m.in. ptaków czy drobnych ssaków.

Po drugie, kastracja kotów przyczynia się do ochrony zdrowia czworonogów, niezależnie od tego, czy są wychodzące czy nie. Ryzyko wystąpienia niektórych chorób jest znacznie mniejsze niż przed zabiegiem, co ostatecznie przekłada się również na długość życia kota. Kastrowane kocury są mniej skłonne do agresywnych zachowań i ucieczek, a kotki nie wykazują uciążliwych objawów charakterystycznych dla rui, np. głośne, natarczywe miauczenie. Krótko mówiąc, podjęcie decyzji i poniesienie jednorazowego kosztu kastracji kota może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie w kolejnych latach.

W jakim wieku najlepiej wykastrować kota?

kot leżący na żółtej kanapie, głaskany przez osobę w jeansach i białej koszuli

Jeśli to możliwe, najlepiej wykastrować pupila w ok. 6–8 miesiącu życia. W przypadku kotek niektórzy lekarze weterynarii zalecają, aby poddać je zabiegowi przed pierwszą rują i tym samym oszczędzić doświadczania uciążliwych objawów, które towarzyszą marcowaniu – warto dodać, że w tym wypadku zyskują również opiekunowie. Niemniej jednak o ostatecznym terminie – i jednocześnie cenie – kastracji kota powinien zadecydować specjalista w gabinecie weterynaryjnym. 

Ile trwa zabieg kastracji u kota?

Kastracja trwa zazwyczaj kilkanaście–kilkadziesiąt minut w zależności od płci zwierzęcia oraz metody zabiegowej. Po wykonanym zabiegu umieszcza się kota w ciepłym miejscu, gdzie może się wybudzić z narkozy, a następnie wrócić z opiekunem do domu. Przez pierwszą dobę po operacji zaleca się uważne monitorowanie jego stanu oraz specjalne postępowanie dietetyczne zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

Przy odpowiednich warunkach pupil powinien wrócić do formy po nawet dwóch dniach. W czasie rekonwalescencji ważne jest, aby oprócz odpowiedniej ochrony rany pooperacyjnej (np. za pomocą specjalnego ubranka) zapewnić kotce dużo spokoju, wygodne miejsce do odpoczynku oraz odpowiednią karmę – jeśli takie będzie wskazanie specjalisty. Jeśli na ciele pojawią się niepokojące zmiany, np. zaczerwienienia lub obrzęk w okolicy rany pozabiegowej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji pooperacyjnej, a także samym zabiegu, warto przeczytać nasz artykuł o kastracji kotów. Zachęcamy też do zapoznania się ze wpisem dotyczącym szczepienia kotów, który będzie uzupełnieniem informacji o różnych sposobach ochrony ich zdrowia.

 

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Koty należą do zwierząt, które komunikują się nie tylko za pomocą dźwięków, ale także za pomocą swojego ciała.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?