Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Hotel dla kota – czym się kierować podczas wyboru?

Kiedy planujemy wyjazd, na który nie możemy zabrać pupila, jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie mu opieki.

Hotel dla kota – czym się kierować podczas wyboru?

Kiedy planujemy wyjazd, na który nie możemy zabrać pupila, jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie mu opieki. Jeśli nie możesz zostawić kota u znanych mu członków rodziny lub przyjaciół, wyjściem są coraz popularniejsze w ostatnim czasie hotele dla kotów. Jak wybrać miejsce, gdzie Twój przyjaciel będzie czuł się niemal jak w domu? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze hotelu dla zwierząt. 

Spis treści: 

 1. Dowiedz się, jak działa hotel dla kota
 2. Poznaj opinie na temat danego hotelu dla kotów 
 3. Ile kosztuje pobyt kota w hotelu? 
 4. Zasady obowiązujące w hotelach dla kotów 
 5. Upewnij się, czy hotel dla kota zapewnia opiekę weterynaryjną 
 6. Odwiedź wybrany hotel dla kota 
 7. Sprawdź reakcję kota w nowym otoczeniu i przygotuj wyprawkę 

Dowiedz się, jak działa hotel dla kota

Hotel dla kotów to miejsce, gdzie zwierzęta otrzymują zakwaterowanie na czas nieobecności opiekuna. Zwykle długość pobytu czworonoga liczona jest w dobach, a ośrodki mają wyznaczone godziny na pozostawianie i odbieranie pupili. W większości przypadków godziny te są ściśle przestrzegane, ponieważ spóźnienia generują trudności w przyjęciu innych podopiecznych. Niektóre z takich miejsc przyjmują tylko koty, inne również psy lub inne mniejsze zwierzęta.  

W hotelu dla zwierząt koty, poza własnym wyznaczonym miejscem, otrzymują również opiekę. Warto sprawdzić, czy jest ona zapewniona przez całą dobę, a także czy mruczki spędzają czas wspólnie, zwłaszcza jeśli Twój kot nie lubi samotności. 

Niektóre ośrodki oferują opiekę zbliżoną do warunków domowych, odpowiednią dla zwierząt preferujących kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami, inne natomiast działają na zasadzie wydzielonych boksów, w których koty mieszkają. Zawsze jednak mruczek powinien mieć odpowiednio dużo swobody, a także własne miejsce, gdzie będzie się mógł się schować, jeśli poczuje potrzebę izolacji. 

Warto więc upewnić się, jak wygląda rytm dnia w hotelu dla kotów, a także w jaki sposób pracownicy zapewniają zwierzęciu opiekę pod względem jego indywidualnych potrzeb. 

Poznaj opinie o hotelu dla kotów 

Wybór hotelu dla kota zwykle rozpoczynamy od wyszukania ośrodków znajdujących się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Jeśli będzie bardzo daleko, podróż może wiązać się z dodatkowym stresem dla zwierzęcia, a tego właśnie chcemy uniknąć, pozostawiając pupila na kilka lub kilkanaście dni w czasie naszej nieobecności. 

Poza lokalizacją warto sprawdzić, jakie opinie mają wstępnie wybrane hotele dla kotów. Warto zapytać znajomych, którzy już korzystali z usług oferowanych w takich miejscach. Trzeba jednak wziąć też pod uwagę temperament podopiecznego i ewentualnie jego specjalne potrzeby. Nie każdy hotel będzie więc odpowiedni dla wszystkich zwierząt. Wyboru miejsca, w którym pozostanie Twój kot, warto dokonać po dokładniejszej analizie zagadnienia.  

Ile kosztuje pobyt kota w hotelu? 

Cena za pobyt kota w hotelu jest różna i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja i sezon, ponieważ może być wyższa np. w okresie wakacyjnym. Zwykle koszt rozpoczyna się od 40 zł za dobę, ale są też pensjonaty znacznie droższe. 

Wydatek jest mniejszy, jeśli dostarczamy do ośrodka własny pokarm dla pupila. Takie rozwiązanie preferuje wiele ośrodków, także ze względu na dobro zwierzęcia, ponieważ nagła zmiana pożywienia może źle wpłynąć na jego zdrowie i przyczynić się do pogłębienia stresu związanego z rozłąką. 

Cennik hotelu dla kotów zwykle uwzględnia również dodatkowe usługi, na które możemy się zdecydować. Wśród nich są m.in.: 

 • przekąski, 
 • preparaty odkłaczające, 
 • przycinanie pazurów
 • czyszczenie transportera,
 • podawanie leków, jeśli mruczek tego potrzebuje.   

Zasady obowiązujące w hotelach dla kotów 

Wybierając hotel dla zwierząt, należy sprawdzić nie tylko cennik, lecz także panujące w nim zasady. Ośrodki dla kotów zwykle informują o nich w regulaminie, którego muszą przestrzegać pracownicy. Część z adnotacji zamieszczanych w regulaminie lub umowie dotyczy również osób oddających zwierzę pod opiekę. 

Hotele dla kotów, w trosce o przyjmowane zwierzęta, zwykle wymagają przedstawienia książeczki zdrowia podopiecznego. Pupil musi być też zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym. Niekiedy kilka dni przed przyjazdem czworonoga wskazane jest także podanie mu preparatów zwiększających odporność.

Upewnij się, czy hotel dla kota zapewnia opiekę weterynaryjną 

Pozostawienie kota w obcym miejscu to duży stres również dla jego opiekuna. Aby mieć pewność, że zwierzę jest w dobrych rękach, warto upewnić się, że hotel współpracuje z lekarzem weterynarii. 

Jeśli kot źle się poczuje, powinien mieć zapewnioną pomoc specjalisty niezależnie od pory dnia. Koszty związane z ewentualnym leczeniem zwierzęcia w trakcie jego pobytu zwykle są doliczane do rachunku. 

Warto sprawdzić, czy pensjonat posiada odpowiednie pomieszczenie, w którym izolowane są chore koty. Kwestia ta jest ważna ze względu na bezpieczeństwo wszystkich zwierząt przebywających w danym ośrodku. 

Odwiedź wybrany hotel dla kota

Zanim zdecydujesz się na pozostawienie kota w wybranym hotelu, osobiście sprawdź panujące w nim warunki. Możesz przyjrzeć się, czy boksy są czyste, a także czy są na tyle duże, żeby zwierzę miało zapewnione miejsce do aktywności. 

Zorientuj się również, jakie drapaki są do dyspozycji mruczków. Koty mają naturalną potrzebę drapania i konieczne jest umożliwienie im realizacji tego instynktu. Warto dowiedzieć się też jak najwięcej o innych elementach dbania o podopiecznych w danym miejscu – w jaki sposób serwowane są posiłki, jak wyglądają kuwety itp. Niektóre pensjonaty dla kotów mają wybiegi zewnętrzne lub wyprowadzają zwierzęta na smyczy. Jeśli Twój podopieczny lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, rozważ wybór takiego miejsca. 

Warto porozmawiać z opiekunami pracującymi w hotelach i sprawdzić, ile zwierząt pozostaje pod opieką jednej osoby. Dzięki temu upewnisz się, że Twój pupil będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość uwagi. Ważne jest też, aby wszyscy opiekunowie mieli specjalistyczną wiedzę o kotach. 

W trakcie rozmowy z pracownikami opowiedz im o swoim mruczku – jego potrzebach i przyzwyczajeniach – a także poinformuj ich, jaki Twój kot ma charakter. Dzięki temu lepiej przygotują się oni do spotkania z podopiecznym i łatwiej będzie im zaspokoić jego potrzeby. Nie zapomnij również poinformować o ewentualnych alergiach i chorobach pupila. Osoby zatrudnione w dobrych hotelach dla kotów zazwyczaj sami przeprowadzają wywiad z opiekunem. Jeśli sami nie zainicjują rozmowy na ten temat, powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości. 

Sprawdź reakcję kota w nowym otoczeniu i przygotuj wyprawkę 

Zanim powierzysz swojego mruczka opiece pracowników hotelu, sprawdź, jak zwierzę będzie się czuło w nowym otoczeniu. Możesz poprosić o możliwość wcześniejszej wizyty w towarzystwie swojego podopiecznego – dzięki temu ocenisz jego reakcję, a także ograniczysz stres związany z późniejszym pozostaniem w nowym otoczeniu, wśród nieznanych osób. 

Pomyśl także o przygotowaniu kotu wyprawki na czas pobytu w zastępczym miejscu, aby Twój pupil czuł się tam jak najbardziej komfortowo. Możesz spakować jego legowisko, kuwetę, miski i ulubione zabawki. Nie warto kupować nowych przedmiotów. Najlepiej przygotować te, które zwierzę dobrze zna i lubi.

Powiązane artykuły

Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?