Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak długo rośnie kot?

Rozwój kota jest bardzo intensywny, zwłaszcza w pierwszym roku życia.

Jak długo rośnie kot?

Rozwój kota jest bardzo intensywny, zwłaszcza w pierwszym roku życia. W tym czasie większość mruczków dojrzewa płciowo i osiąga swoje dorosłe rozmiary. Jak długo rośnie kot? Jak przebiegają poszczególne etapy jego życia? Ile lat żyją koty? Czy można odnieść ich wiek do ludzkiego? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule. 

Spis treści:

  1. Jak długo rośnie kot?
  2. Etapy rozwoju kota
  3. Długość życia kota
  4. Ile lat żyje kot? Wiek kota a wiek człowieka

Jak długo rośnie kot?

W ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu kocięta zwiększają swoją masę urodzeniową kilkukrotnie. Z wiekiem jednak tempo ich wzrostu maleje. Do kiedy rosną koty? Przeciętny przedstawiciel kociego gatunku rośnie do około pierwszego roku życia. Zakończenie wzrostu u samic następuje w wieku 9, a u samców w wieku 12 miesięcy. Nie jest to jednak regułą. Przedstawiciele niektórych ras - dużych (np. maine coon, norweski leśny) oraz średnich (np. rosyjski niebieski, brytyjski krótkowłosy) - rozwijają się fizycznie nieco dłużej, czasem nawet do dwóch lat, zwłaszcza kocury. 

Tempo wzrostu kota zależy też od warunków, w jakich żyje. Koty, które mają nieodpowiednią dietę, są niedożywione, chorują w okresie dorastania, mogą wcześniej zakończyć swój wzrost (tzn. nie dorastają do pełnych wymiarów “zaprogramowanych” genetycznie).

Dojrzałość płciową koty domowe osiągają wcześniej niż zakończenie wzrostu - około 6-8. miesiąca życia. Zwierzęta te przystosowały się w ten sposób do tego, żeby w krótkim czasie od urodzenia wydać na świat własne potomstwo i przyczynić się do przetrwania gatunku.

Żeby lepiej zrozumieć dorastanie kota, warto przyjrzeć się poszczególnym etapom jego życia. 

Etapy rozwoju kota

  • Noworodek

Kocięta do 2. tygodnia życia to noworodki. Na tym etapie rozwoju maluch jest zupełnie niesamodzielny - głównie je i śpi. Jest pod stałą opieką kotki, która nie tylko go karmi, ale też myje i pomaga w załatwianiu potrzeb fizjologicznych poprzez lizanie brzuszka.

  • Okres rozwoju i socjalizacji

Ten etap przypada na 2-7. tydzień życia kocięcia. Zwierzę uczy się w tym czasie: higieny (załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych i mycia się), samodzielnego jedzenia, prawidłowego chodzenia, poznawania świata (wychodzi z kojca i zwiedza najbliższą okolicę). Jest to okres, w którym należy przyzwyczajać kota do obecności człowieka. Można brać kocięta na ręce, głaskać i oswajać z ludzkim głosem, ale należy robić to tak, żeby nie niepokoić kotki. 

  • Okres nauki poprzez zabawę

Czas między 7. a 14. tygodniem życia upływa kociętom na radosnej zabawie ze swoją mamą i rodzeństwem. Maluchy uczą się koordynacji ruchowej, technik łowieckich oraz więzi rodzinnych. Około 8-12. tygodnia życia następuje całkowite odsadzenie kocięcia od matki i możliwa jest przeprowadzka do nowego domu.

  • Okres nawiązywania relacji społecznych i ustalania hierarchii

Kolejny etap rozwoju kota przypada na 3-6. miesiąc życia. W tym czasie warto oswajać mruczka z innymi zwierzętami tego samego oraz innych gatunków, np. z psem mieszkającym w tym samym domu. Jeśli kot wychowuje się ze swoim rodzeństwem, na tym etapie następuje podział ról na osobniki dominujące i podporządkowane.

  • Dorastanie

Około 6 miesiąca życia koty zaczynają wykazywać popęd płciowy. W tym wieku należy zacząć planować sterylizację lub kastrację. Zabieg najlepiej jest wykonać po zakończeniu pierwszej rui kotki, a nawet wcześniej (np. u kotów wychodzących). W przypadku kocurów sterylizację/kastrację wykonuje się najczęściej w 6-7. miesiącu życia. Około pierwszego roku życia przeciętny kot przestaje rosnąć i w tym momencie można zacząć podawać mu karmę dla dorosłych kotów. Nie oznacza to jednak, że jest już zupełnie dorosły. Dorastanie trwa mniej więcej do 18. miesiąca życia, a według niektórych ekspertów, nawet do 3. roku. 

Zwierzęta na tym etapie dużo się bawią i cały czas się uczą. Jest to najlepszy moment, aby wyrobić w kocie dobre nawyki. Podczas nauki nie można stosować wobec mruczka kar ani krzyków, ale za to nagradzać go za dobre zachowania - taki sposób postępowania jest o wiele bardziej skuteczny i mniej stresujący dla zwierzęcia. 

  • Dorosłość

Zachowanie kota stabilizuje się - większość mruczków uspokaja się i zaczyna prowadzić bardziej stateczny tryb życia. Nie oznacza to, że koty w tym wieku nie potrzebują uwagi opiekuna. Wskazana jest codzienna zabawa z kotem, która jest niezbędna do zaspokojenia instynktu łowieckiego. Jeśli dorosły kot stał się mniej aktywny, powinieneś zachęcać go do ruchu. Udostępnij mu osiatkowany balkon lub wychodź z nim na spacery (na szelkach i smyczy!). Ruch i odpowiednia dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi chorób. Kota należy karmić pełnoporcjowym pokarmem dopasowanym do jego wieku, podawanym w odmierzonych porcjach, zgodnych z zapotrzebowaniem energetycznym zwierzęcia.

  • Starość

Koty, które ukończyły 7. rok życia, uznawane są za seniorów. W tym wieku są coraz bardziej podatne na różnego rodzaju choroby związane ze starzeniem się organizmu, m.in. cukrzycę czy schorzenia dróg moczowych. Dlatego należy zwrócić uwagę na dietę kota, zwłaszcza jeśli ma on tendencję do tycia - podawaj mu odpowiednią karmę dla seniorów. Z kolei po 12. roku życia koty mogą potrzebować bardziej kalorycznej, ale lekkostrawnej diety, ponieważ ich procesy trawienne nie są już tak sprawne. W podeszłym wieku wskazane są częste wizyty u lekarza weterynarii i kontrolowanie zdrowia pupila. Profesjonalista powinien też doradzić w kwestii karmienia zwierzęcia.

Długość życia kota

Ile żyją koty? Długość ich życia zależy od kilku czynników, głównie związanych z warunkami życia i cechami rasowymi. 

Czynniki genetyczne determinują nie tyle długość życia, ile zapadalność na choroby i predyspozycje do ich wystąpienia. Koty nierasowe zazwyczaj żyją dłużej niż koty rasowe. Do ras długożyjących należy m.in. kot brytyjski, amerykański krótkowłosy, bombajski czy rosyjski niebieski - żyją średnio 14-20 lat. Najkrótszą średnią życia  (do około 15 lat) charakteryzują się przedstawiciele takich ras jak devon rex, cornish rex, kot bengalski, manks czy maine coon.

Bezpańskie osobniki żyją krócej niż koty, którymi zajmuje się troskliwy opiekun. Kotom wychodzącym i kotom wolnożyjącym grozi dużo więcej niebezpieczeństw - psy, samochody, choroby zakaźne, upadki z dużej wysokości. Koty wolno żyjące bardzo często dożywają tylko 4-8 lat. Długość życia mruczka domowego niewychodzącego może być nawet dwukrotnie dłuższa niż długość życia kota, który mieszka na zewnątrz.

Właściwa dieta, dużo ruchu i regularna opieka weterynaryjna zmniejszają ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci, dlatego koty będące pod opieką człowieka mogą dożywać dwudziestu lat, a nawet więcej. Rekordzistka, kotka Creme Puff, żyła aż 38 lat.

Ile lat żyje kot? Wiek kota a wiek człowieka

Wielu opiekunów zastanawia się, czy można porównać wiek kota z wiekiem człowieka. Jest pewien przelicznik, który pozwala na wyobrażenie sobie, na jakim etapie życia znajduje się mruczek. Pierwszy rok kota to około 15 lat ludzkich. Drugi rok to kolejne 9 lat, czyli dwuletni kot jest na porównywalnym etapie rozwoju, jak 24-letni człowiek. Każdy kolejny rok życia kota to plus 4 lata ludzkie. Czyli 20-letni kot to prawie 100-letni staruszek.

Powiązane artykuły

Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?