Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Dlaczego kot ugniata łapkami?

Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.

Dlaczego kot ugniata łapkami?
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka. Jest to zachowanie, które nie powinno dawać powodów do niepokoju, ponieważ uchodzi za powszechne u mruczków i nasuwa skojarzenie z uczuciem komfortu oraz zadowolenia. Dowiedz się, w jakich sytuacjach oraz dlaczego kot ugniata łapkami, a także co powinno się zrobić, kiedy używa przy tym pazurów.

łapka kota o jasnym futrze

Co to znaczy, gdy kot ugniata łapkami?

Jakkolwiek jest to zachowanie w pełni naturalne, a wręcz instynktowne, istnieje kilka potencjalnych wyjaśnień, dlaczego kot ugniata łapkami koc, legowisko czy inne miękkie miejsce, a nawet swojego opiekuna. Niektórzy tłumaczą to jako zwykłe układanie się do snu, natomiast inna z teorii odnosi się do pierwszych tygodni życia kociąt, gdy podczas ssania ugniatają gruczoły sutkowe matki, aby przyspieszyć wypływanie mleka. Ten swego rodzaju masaż do końca życia będzie kojarzył im się z przyjemnym czasem karmienia i stanie się naturalną reakcją na sytuacje, które dają poczucie bezpieczeństwa oraz szczęścia.

Kolejne wyjaśnienie, które nierzadko wymieniają behawioryści, mówi o tym, że gdy kot ugniata łapkami, to jednocześnie oznacza teren. Wydzielane wówczas feromony (z gruczołów znajdujących się w spodniej części poduszeczek na łapach) stanowią sygnał dla innych osobników, że dana przestrzeń jest zarezerwowana, ponieważ kot czuje się w niej komfortowo i uważa ją za swoje terytorium.

Dlaczego kot ugniata mnie łapkami?

To, dlaczego kot ugniata łapkami opiekuna, np. w trakcie pieszczot lub zabaw, z pewnością nie powinno wzbudzać niepokoju, ponieważ jest oznaką nie tylko przywiązania, ale też zaufania do osoby, z którą na co dzień żyje. Innymi słowy, zwierzę daje w ten sposób do zrozumienia, że czuje się bezpieczne w towarzystwie człowieka i naznacza go feromonami.

Takie zachowanie u kota, czyli okazywanie zadowolenia za pomocą mowy ciała, jest najlepszym potwierdzeniem, że opiekun sprawdza się w swojej roli, zapewniając ochronę oraz dbając o dobrostan pupila. Co więcej, w momencie gdy kot gniecie łapkami, a do tego mruczy, można potraktować to jako kolejny sposób wyrażania szczęścia.

Dlaczego kot ugniata łapkami koc?

Oprócz sytuacji, w których kot gniecie łapkami opiekuna na znak przywiązania, może się zdarzyć, że zacznie wykonywać taki sam ruch na miękkich przedmiotach, np. kocach, poduszce czy łóżku. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest to związane ze znakowaniem terenu – czasami kot po prostu przygotowuje sobie miejsce do snu tam, gdzie nic mu nie zagrozi i nie zakłóci drzemki. 

Co zrobić, gdy kot ugniata łapkami?

To, dlaczego kot ugniata łapkami koc lub swojego opiekuna, wynika przede wszystkim z instynktu, a zatem jest reakcją, której zwierzę może nie być do końca świadome. Nie jest też kwestią złej woli, nawet jeśli okazywana w ten sposób bliskość okaże się nieprzyjemna dla człowieka (np. ze względu na drapanie).

Podnoszenie głosu, a także zrzucanie czy przenoszenie kota podczas ugniatania może go zdezorientować lub wystraszyć, jeśli reakcja będzie gwałtowniejsza. Warto pamiętać, że jeśli kot gniecie łapkami, to towarzyszy temu pełne zaufanie do opiekuna, więc próby oduczenia naturalnego zachowania nie wpłyną dobrze na budowaną więź ze zwierzęciem i jego samopoczucie.

Co zrobić, gdy kot drapie podczas ugniatania?

Nie zawsze ugniatanie łapkami będzie dla opiekuna czystą przyjemnością. Wysuwane wówczas pazurki świadczą o rozluźnieniu kociego ciała – jeśli pupilowi zdarzy się kogoś podrapać, to z pewnością nie ze względu na poczucie zagrożenia. Takie zachowanie nie powinno wzbudzać niepokoju, ponieważ – jak samo ugniatanie – należy do naturalnej mowy ciała kota.

Natomiast jeśli chodzi o ryzyko skaleczenia u człowieka lub rozprucia miękkich przedmiotów, gdy kot ugniata łapkami, można je w prosty sposób zminimalizować. Przede wszystkim dobrze jest zadbać o regularne obcinanie pazurów u kota, mniej więcej co 2–3 tygodnie. Ostatecznie na częstotliwość tego zabiegu pielęgnacyjnego wpływa również korzystanie z drapaka; w razie pytań warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Ugniatanie łapkami to tylko jeden ze sposobów charakterystycznych dla kotów na komunikowanie różnych stanów i emocji. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o mowie kota.

 

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Mowa kota – czym charakteryzuje się koci język ciała?
Koty należą do zwierząt, które komunikują się nie tylko za pomocą dźwięków, ale także za pomocą swojego ciała.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?