Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Umaszczenie kota – jakie są kolory kociej sierści?

Ze względu na szeroką gamę kolorów, odcieni i wzorów sierści istnieje wiele rodzajów umaszczenia kota.

Umaszczenie kota – jakie są kolory kociej sierści?
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Ze względu na szeroką gamę kolorów, odcieni i wzorów sierści istnieje wiele rodzajów umaszczenia kota. To sprawia, że każdy mruczek jest na swój sposób unikalny, jeśli chodzi o wygląd. Z artykułu dowiesz się więcej nie tylko o najpopularniejszych, ale też rzadkich umaszczeniach kota oraz czym się charakteryzują. Poznasz też czynniki wpływające na kolor sierści i sposoby na to, jak utrzymać ją w dobrym stanie.

Jakie są rodzaje umaszczenia kota?

Istnieje co najmniej 12 różnych kolorów umaszczenia kota, należy doliczyć też wszelkie kombinacje. W związku z tym niekiedy trudno spotkać dwa tak samo wyglądające osobniki. Warto wiedzieć, że to, jaką barwę sierści ma mruczek, zależy przede wszystkim od jego genów, a ściślej mówiąc rasy. Zdarzają się jednak nietypowe mieszanki, które odbiegają od konkretnego wzorca. Do najpopularniejszych odcieni zaliczają się:

Czarny

Jeśli chodzi o czarną sierść, niektóre z ras charakteryzują się okrywą włosową w całkowicie jednolitym kolorze, m.in. koty bombajskie. Zdarzają się też drobne odstępstwa w umaszczeniu kota. Dachowce mogą być zarówno w pełni czarne, jak i posiadać np. białe łatki w różnych miejscach na ciele, np. łapkach. Do tego dochodzą szylkretowo umaszczone koty czy te niebieskie o rozjaśnionej, szarawej sierści.

Czekoladowy

Pozostając przy ciemnych kolorach, trzeba wspomnieć o czekoladowym, a zatem mniej lub bardziej intensywnym brązowym odcieniu. Jest to jedna z rzadszych barw umaszczenia kotów, a charakteryzują się nim m.in. rasy havana brown czy toyger. 

Cynamonowy

Choć wydawać by się mogło, że osobniki o cynamonowej sierści zaliczają się do czekoladowych, to ich charakterystyczny odcień stał się odrębną kategorią. To całkiem rzadkie umaszczenie kotów wyróżnia się u rasy somalijskiej oraz abisyńskiej.

Biały

Jest dużo kocich ras o pięknej, niekiedy też puszystej sierści w kolorze białym. Można wymienić tutaj m.in. brytyjskie długowłose czy perskie. Warto dodać, że jest to na swój sposób rzadkie umaszczanie kota. Dachowce raczej nieczęsto posiadają jednolicie biały odcień pokrywy włosowej.

Szary

Osobniki o szarym umaszczeniu mogą występować jako kolorystyczne warianty wielu popularnych ras. Niemniej jednak do ściśle szarych zaliczają się m.in. rosyjskie niebieskie czy koty kartuskie. Jeśli chodzi o szarą pręgowaną sierść, to jest to najpopularniejsza odmiana u kotów europejskich.

Rudy

Do rzadkiego umaszczenia kotów można zaliczyć wszystkie rude lub biało-rude osobniki, które nie odznaczają się dodatkowymi przebarwieniami czy rysunkami na sierści. Jeśli chodzi o rasy, tutaj należy wymienić np. Maine Coony czy leśne norweskie. Co więcej, widać pewien związek między umaszczeniem kota a płcią – badania dowodzą, że większość rudych mruczków to samce (zarówno te o pokrywie włosowej w jednolitym odcieniu, jak i te np. z pręgami). 

Szylkretowy

Szylkretowa sierść to wyjątkowe połączenie (najczęściej pod postacią plam) czerni i brązowego lub rudego koloru w różnych ich odcieniach. Trudno mówić o jednej, konkretnej rasie w przypadku szylkretowego umaszczenia kota – dachowce i osobniki ze znanym rodowodem (np. ragamuffin albo amerykański krótkowłosy) występują tak samo często w mieszance wspomnianych barw. Ponadto widać tu duży związek między umaszczeniem kota a płcią, ponieważ występowanie rudej i czarnej sierści wynika z żeńskiego chromosomu X, dlatego to przede wszystkim samice charakteryzują się takim wyglądem.

Rzadkie umaszczenia kota

Jednym z najrzadszych kolorów sierści u kotów – w tym m.in. perskich, norweskich leśnych i brytyjskich krótkowłosych – jest srebrzysto-czarna, nazywana również odcieniem srebrnym dymnym (to umaszczenie charakteryzuje się srebrzystymi włosami z czarnymi końcówkami, co daje efekt delikatnego dymu). Innym rzadkim umaszczeniem kotów jest kolor płowy, np. u rasy somalijskiej albo Burmilla. Ich sierść jest bardzo jasna, tak że niektóre mruczki mogą wydawać się niemalże białe.

Warto pamiętać, że niektóre rzadkie umaszczenia kotów mogą być wynikiem krzyżowania różnych ras, jednak nie sprawia to, że wygląd mieszanych mruczków jakkolwiek wypada gorzej ze względu na brak rodowodu. Wiele z nich czeka w schroniskach na troskliwych opiekunów, którzy zdecydują się na adopcję. W przypadku zainteresowania konkretną rasą najlepiej kupować koty u sprawdzonych hodowców, zarejestrowanych w związkach felinologicznych.

Umaszczenie kota a charakter i płeć

Choć kolory sierści u kotów są zwykle uwarunkowane genetycznie, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że zachodzi związek między umaszczeniem kota a charakterem. Ponadto żadne badania nie wykazały, aby osobniki o określonych odcieniach okrywy włosowej były bardziej lub mniej przyjazne, energiczne lub niezależne. Należy nadmienić, że osobowość kota i jego zachowania zależą od wielu różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko, w którym żyje, a także doświadczenia, przez które przechodził.

Natomiast jeśli chodzi o korelacje zachodzące między umaszczeniem kota a płcią, sytuacja wygląda trochę inaczej. W rzeczywistości większość kolorów sierści obserwuje się u obu płci, chociaż niektóre rasy mają szczególne tendencje do występowania konkretnej barwy włosów, która pojawia się częściej u samic niż samców lub odwrotnie.

Jak zmienia się umaszczenie kota?

Podobnie jak u innych zwierząt czy w przypadku włosów u ludzi, kolor sierści kotów może zmienić swoją barwę pod wpływem różnych czynników, przede wszystkim wieku, stanu zdrowia oraz warunków, w jakich żyje na co dzień. 

U starzejących się kotów albo tych, które doświadczają stresowych sytuacji, mogą pojawić się szare włosy. Nie inaczej będzie z ciemnym umaszczeniem mruczków przebywających często na słońcu – ich sierść zacznie stopniowo płowieć. Oprócz tego zmiany w wyglądzie kota mogą również wystąpić przy niektórych chorobach skóry, takich jak świerzb.

Jak dbać o sierść kota?

Leżący na parapecie kot wylizuje swoją sierść

  • Aby mieć pewność co do prawidłowego stanu sierści, warto obserwować kota, a wszelkie zmiany w jego wyglądzie (np. nagłe lub nadmierne wypadanie włosów) lub zachowaniu konsultować z lekarzem weterynarii, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię.
  • Podstawą w utrzymywaniu zdrowej sierści kota jest odpowiednie odżywianie, czyli dobieranie kompletnej i zbilansowanej karmy zapewniającej odpowiednią ilość białka, tłuszczu i składników odżywczych. Ustalanie indywidualnej diety, a także wszelkie zmiany żywieniowe najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.
  • Regularne szczotkowanie pomaga w utrzymaniu sierści kota w dobrej kondycji. Zapobiega powstawaniu kołtunów, pobudza krążenie krwi, zmniejsza ilość wypadającej oraz połykanej sierści i jednocześnie ogranicza tworzenie się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać o doborze szczotki do rodzaju okrywy włosowej pupila.
  • Strzyżenie kotów nie jest zwykle konieczne, może dojść do skołtunienia się sierści. W takich sytuacjach przycięcie włosów i zadbanie o ogólny wygląd sierści okaże się niezbędne, aby przynieść ulgę pupilowi.
  • Mimo że zazwyczaj mruczki dbają o sierść we własnym zakresie, w niektórych sytuacjach, takich jak ubrudzenie podczas spacerów na smyczy albo gdy z różnych powodów nie mogą umyć się samodzielnie, będą potrzebować pomocy opiekuna. W trakcie kąpania kota dobrze jest zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieszczególnie przepadają za tego rodzaju pielęgnacją.
 

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?