Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot z włosami – czy istnieje dobra alternatywa dla alergika?

Kot z włosami – czy istnieje dobra alternatywa dla alergika?

Uczulenie na substancje chemiczne znajdujące się w ślinie, jaką kot zostawia na sierści, np. podczas mycia się, to dolegliwość dotycząca obecnie wielu osób. Na szczęście można spełnić swoje marzenie o czworonożnym podopiecznym, decydując się na przedstawiciela jednej z ras, których ślina zawiera stosunkowo mało alergenów. Mimo że nie istnieją koty nieuczulające (całkowicie pozbawione drażniących dla niektórych osób białek), część z nich może być wychowywana przez mniej wrażliwych alergików. Optymalny wybór rasy mruczącego czworonoga pozwala cieszyć się obecnością pupila bez nieprzyjemnych (a czasem wręcz niebezpiecznych) objawów czy konieczności przyjmowania leków. W artykule przybliżymy temat “kotów hipoalergicznych”. Przedstawimy także najbardziej odpowiednie rasy kotów dla alergików. 

Spis treści:

  1. Dlaczego koty mogą uczulać?
  2. Koty hipoalergiczne” – czy istnieją takie rasy?
  3. Rasy kotów dla alergików – lista

Dlaczego koty mogą uczulać?

Alergia na kota występuje około dwóch razy częściej niż uczulenie na psa. Łącznie szacuje się, że nawet 10% populacji w społeczeństwach zachodnich doświadcza nieprzyjemnych objawów w obecności naszych mruczących przyjaciół. Obiegowa opinie głosi, że głównym czynnikiem uczulającym jest kocia sierść. To jednak nie jest prawda. Tym, co w rzeczywistości wywołuje większość objawów, takich jak łzawienie oczu, katar czy kaszel, są substancje zawarte w ślinie kota oraz innych jego śladach biologicznych: moczu, łoju i złuszczającym się naskórku. Alergenem jest przede wszystkim białko sekretoglobiny Fel d 1 oraz Fel d 4. W największym stężeniu występuje ono właśnie w kociej ślinie. 

Zapewne pojawią się teraz pytania: skąd tak silne reakcje alergiczne, nawet bez kontaktu ze śliną kota, a także skąd wzięło się przekonanie, że kot z włosem nie uczula, bo wszystkiemu winna jest sierść? Wyjaśnienie jest bardzo proste i wymaga jedynie obserwacji codziennych zachowań pupila. Koty to zwierzęta, które szczególnie dbają o higienę. W tym celu często wylizują swoją sierść, a w zamian nanoszą na nią uczulające białko. Następnie alergen łatwo przedostaje się na kanapę, pościel, meble i wszystkie inne przedmioty, o które ociera się mruczek w ciągu dnia. Duże stężenie tego białka pozostaje także w powietrzu, ponieważ malutkie cząsteczki unoszą się wraz z kurzem. To właśnie jest przyczyną podrażnienia górnych dróg układu oddechowego u alergików. Intensywniejsze objawy, takie jak wysypka czy świąd skóry, zwykle pojawiają się po bezpośrednim kontakcie z pupilem. Warto więc się zastanowić, czy kot z włosami coś zmieni oraz czy istnieją koty, które nie uczulają. 

“Koty hipoalergiczne” – czy istnieją takie rasy?

Należy od razu jasno powiedzieć, że kot z włosami zamiast sierści nie będzie lepszym rozwiązaniem dla alergików. Mimo że potocznie mówi się o “kotach antyalergicznych”, to w rzeczywistości nie ma takich ras, które całkowicie wyeliminowałyby ryzyko reakcji uczuleniowej. Miłośnicy czworonożnych pupili nie powinni się jednak poddawać. Chociaż nie istnieje kot, który nie uczula, to jest kilka ras znacznie lżej uczulających ze względu na mniejsze wydzielanie drażniącego białka. Są to tak zwane “koty dla alergików”, choć warto pamiętać o umowności tego stwierdzenia. Można jednak próbować poddać się terapii odczulającej, cieszącej się dużą popularnością. Warto pamiętać, że część objawów ustaje lub intensyfikuje się wraz z wiekiem. Z tego powodu dobrze stale obserwować reakcje swoje i bliskich i w razie uczulenia zawsze przestrzegać zaleceń lekarza alergologa.

Jednym z objawów przewlekłej alergii może być zmęczenie lub ciągły kaszel czy katar. Jeżeli dyskomfort zmniejsza się podczas dłuższego przebywania w miejscu bez zwierząt, to być może nie jesteśmy świadomi uczulenia lub występuje u nas tak zwana alergia krzyżowa, czyli uwarunkowana także innym czynnikiem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie postępowanie. Nie warto bagatelizować alergii, ponieważ nieleczona może prowadzić do astmy, a w skrajnych przypadkach także do wstrząsu anafilaktycznego. 

Rasy kotów dla alergików – lista

Można wyróżnić kilka najmniej uczulających ras, które być może sprawdzą się w domu alergików. Są to m.in.:

  • kot abisyński,
  • kot balijski,
  • kot jawajski,
  • kot orientalny (krótkowłosy),
  • kot sfinks (bez sierści),
  • kot syberyjski,
  • kot syjamski.

Niektórzy badacze twierdzą, że paradoksalnie to kot syberyjski jest najmniej uczulającą rasą kota, a nie sfinksy, czyli koty nieposiadające sierści. Zdeterminowani opiekunowie mogą także wykonać szczepionkę ukierunkowaną na białko Fel d1, która powinna zredukować produkcję alergenu występującego w ślinie kota. Takie leczenie jest bezpieczne dla pupila i nie powoduje objawów niepożądanych. Niestety szczepionka bywa trudno dostępna. Przed przyjęciem pierwszego mruczka do domu warto wykonać testy alergiczne (przede wszystkim punktowe testy skórne) oraz przeprowadzić badania krwi. Jeżeli jednak już posiadamy kota w domu, to z pewnością dbanie o porządek (regularne odkurzanie, ścieranie kurzu wraz z cząstkami alergenu) oraz dbanie o higienę czworonoga pozwoli zredukować obecność drażniącego białka w mieszkaniu, a tym samym zmniejszyć reakcje alergiczne.

Powiązane artykuły

Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?
Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?
Dwa koty w domu to podwójne szczęście dla każdego miłośnika tych zwierząt.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak długo rośnie kot?
Jak długo rośnie kot?
Rozwój kota jest bardzo intensywny, zwłaszcza w pierwszym roku życia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sterylizacja kotki – jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?
Sterylizacja kotki – jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?
Sterylizacja i kastracja to najlepsze sposoby na uniknięcie uciążliwych skutków rui, zapobieganie ciąży u kotów oraz ochrona przed wieloma chorobami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?
Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?
Agresywny kot to problem, z którym trudno jest poradzić sobie bez pomocy specjalisty.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot miauczy w nocy - co to oznacza?
Kot miauczy w nocy - co to oznacza?
Miauczenie kota przeważnie nikogo nie dziwi, dopóki nie staje się ono uciążliwe.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?