Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zakłaczenie u kota – objawy i leczenie

Gromadzenie się sierści w przewodzie pokarmowym kota to częsty problem, z którym muszą się mierzyć opiekunowie mruczków.

Zakłaczenie u kota – objawy i leczenie
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Gromadzenie się sierści w przewodzie pokarmowym kota to częsty problem, z którym muszą się mierzyć opiekunowie mruczków. Zalegające kule włosowe mogą stanowić zagrożenie dla zwierzęcia, dlatego należy starać się zapobiegać ich tworzeniu, a w razie niepokojących objawów szybko reagować. Czytając dalej nasz artykuł, poznasz przyczyny zakłaczenia u kota, obajwy towarzyszące, a także sposoby leczenia i zapobiegania powstawaniu kolejnych kłaczków.

Czym jest zakłaczenie u kota?

Koty to zwierzęta, które z natury dbają o swoją higienę, dlatego regularnie wylizują sierść, aby utrzymać ją w czystości. Podczas mycia (na co mruczki poświęcają średnio 3 godziny dziennie) maleńkie, zakrzywione wypustki na kocim języku wychwytują luźne włosy, które zostają połknięte i trafiają do przewodu pokarmowego. Większość z nich udaje się wydalić z kałem, jednak zdarza się, że pozostałe w organizmie fragmenty sierści formują się w masę nazywaną kulą włosową lub pilobezoarem.

Jako że kłaczek u kota najczęściej zalega w żołądku lub jelitach, jest w stanie podrażnić błonę śluzową i doprowadzić do zapalenia. Ponadto zbierają się wokół niego resztki pokarmowe, a także bakterie. Koci układ pokarmowy nie zawsze daje sobie radę ze strawieniem kul włosowych, a następnie wydaleniem ich wraz z kałem. Innym naturalnym, a jednocześnie bardzo częstym sposobem są wymioty, co może się zdarzyć nawet raz na 2–3 tygodnie, co jest zupełnie normalne. Zwrócony w ten sposób pilobezoar przypomina kształtem kłaczek, natomiast kula włosowa wydalona z kałem wygląda jak filc, co wynika z przemieszczania się nagromadzonej sierści przez cały układ pokarmowy.

Im większa jest kula włosowa, tym większą trudność może mieć zwierzę, aby usunąć ją z organizmu. Jednocześnie warto wiedzieć, że na gromadzenie się sierści w organizmie są szczególnie narażone m.in. osobniki z długą i/lub gęstą sierścią, lub te, które mają skłonność do częstego lizania się (niekiedy może być to kwestia stresu).  Zakłaczenie kota, które powoduje zablokowanie przewodu pokarmowego, to duże zagrożenie ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Po czym poznać, że kot jest zakłaczony?

Do objawów, które mogą wystąpić przy zakłaczeniu, należą m.in. apatia, osłabiony apetyt, zaparcie lub biegunka, odruch wymiotny, wymioty, ślinienie się. Regularne kontrolowanie jego stanu zdrowia jest szczególnie ważne, ponieważ szybka reakcja i zwrócenie się po pomoc do lekarza weterynarii może pomóc zapobiec rozwinięciu się groźnych powikłań. Warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy:

 • Wymioty

  Naturalnym odruchem kota, aby pozbyć się zalegającej w przewodzie pokarmowym kuli włosowej, są wymioty i związane z nimi odruchy wymiotne. Te, które zdarzają się raz na 2–3 tygodnie są naturalne, jeśli natomiast zwracanie treści zdarza się częściej albo kot wymiotuje również po jedzeniu i towarzyszy temu pogorszenie się samopoczucia oraz dodatkowe objawy, należy udać się do gabinetu weterynaryjnego i pozwolić specjaliście dokładnie przebadać zwierzę.

 • Zaparcia lub biegunka

  Jako że kule włosowe są zlokalizowane w przewodzie pokarmowym, objawy będą dotyczyć przede wszystkim układu pokarmowego. Gromadzące się w jelitach lub żołądku włosy mogą doprowadzić do problemów z wypróżnianiem, takimi jak zaparcia czy biegunka u kota.

 • Zaburzenia apetytu

  Koty cierpiące z powodu pilobezoarów mogą odczuwać ból w okolicy jamy brzusznej oraz nudności, co prowadzi do wahań apetytu, w tym niechęci do jedzenia. Taki objaw jest o tyle niebezpieczny, że może doprowadzić do szybkiego odwodnienia, a także utraty masy ciała.

 • Wygląd sierści

  W przypadku zakłaczenia kota objawy dotyczą również jego okrywy włosowej. Jeśli przestanie się regularnie myć, zaniedbując codzienną pielęgnację lub – np. w wyniku utraty apetytu i niedożywienia – sierść straci połysk i stanie się wyraźnie matowa.

 • Apatia

  Przy problemach z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego pojawia się również pogorszenie ogólnego samopoczucia. Dlatego przy zakłaczeniu u kota, leczenie pozwala odzyskać nie tylko zdrowie fizyczne, ale też dobrostan psychiczny.

 • Oznaki bólowe

  Kot, w przeciwieństwie do człowieka, może wyrazić odczuwany ból jedynie mową ciała oraz zachowaniem, dlatego obserwowanie wszelkich zmian ma znaczenie dla odpowiednio wczesnej reakcji. W zakłaczeniu kota objawem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest głośne miauczenie podczas dotykania brzucha, głaskania po plecach, a nawet jedzenia czy oddawania moczu.

Zakłaczenie u kota – leczenie

W przypadku zakłaczenia u kota leczenie zależy od stadium zaawansowania. Bez wątpienia konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, aby zdecydował, jaką terapię należy podjąć na podstawie badania ogólnego i dodatkowych testów, np. badania RTG. Istnieje szansa, że przy łagodnych przypadkach pomocne okażą się np. leki rozkurczowe czy preparaty poślizgowe, a także odpowiednie nawadnianie i właściwa dieta kota.

Gdy kule włosowe zagrażają życiu kota, a dodatkowe badania, np. krwi lub USG, wskazują na poważne zablokowanie przewodu pokarmowego i ciężki stan zwierzęcia, może paść decyzja o wykonaniu zabiegu chirurgicznego, usuwającego kule włosowe. Co ważne, nie należy zwlekać z konsultacją u specjalisty, ponieważ niedrożność przewodu pokarmowego może szybko prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Przy podejrzeniu zakłaczenia u kota objawy towarzyszące tej dolegliwości powinny zostać skonsultowane w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz pomoże dostosować sposób leczenia w oparciu o wyniki badań i indywidualne potrzeby kota. Będzie też wsparciem przy zmianach żywieniowych oraz planowaniu odpowiedniej profilaktyki, tak aby utrzymać kota w dobrej kondycji.

Czym skutecznie odkłaczyć kota?

O ile lekarz weterynarii nie zaleci konkretnej diety, można dodać do kociego jadłospisu produkty, które ułatwią usuwanie z kałem połkniętej sierści, a tym samym przyspieszą proces trawienia i odkłaczania. Do tej grupy zaliczają się tzw. kocia trawka (w różnych, bezpiecznych dla kotów odmianach) oraz składniki ze zwiększoną ilością włókna pokarmowego. Niemniej jednak wszelkie kwestie pokarmowe najlepiej przedyskutować ze specjalistą, aby nie popełnić błędów żywieniowych i nie pogorszyć samopoczucia kota.

Jak uchronić kota przed zakłaczeniem?

Istnieje kilka sposobów ułatwiających zapobieganiu powstawania kłaczków u kotów. Jednym z najważniejszych jest regularne szczotkowanie czworonoga, aby usunąć martwe włosy z jego sierści. Ważne, aby robić to codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu (w zależności od rodzaju okrywy włosowej), szczególnie w okresach, gdy kot linieje. Dzięki temu maleje ryzyko, że zwierzę połknie zbyt dużo sierści, która później mogłaby uformować się w kule włosowe w żołądku lub jelitach.

W profilaktyce równie istotna okazuje się dieta. Przygotowane przez ekspertów weterynarii jedzenie dla kotów zawiera składniki, które pomagają pozbyć się połkniętej sierści i usprawniają proces trawienia. Karma przeciw zakłaczeniu sprawdzą się szczególnie w przypadku kotów ze zwiększoną tendencją do formowania się kul włosowych w układzie pokarmowym.

Na naszej stronie znajdziesz szeroką ofertę kompletnych i zbilansowanych karm dla kotów zapewniających kompleksową ochronę. Pamiętaj jednak, aby przed wprowadzeniem nowego jadłospisu skonsultować wszelkie zmiany z lekarzem weterynarii.

Powiązane artykuły

Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?
Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?
Dwa koty w domu to podwójne szczęście dla każdego miłośnika tych zwierząt.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak długo rośnie kot?
Jak długo rośnie kot?
Rozwój kota jest bardzo intensywny, zwłaszcza w pierwszym roku życia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot miauczy w nocy - co to oznacza?
Kot miauczy w nocy - co to oznacza?
Miauczenie kota przeważnie nikogo nie dziwi, dopóki nie staje się ono uciążliwe.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?
Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?
Agresywny kot to problem, z którym trudno jest poradzić sobie bez pomocy specjalisty.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sterylizacja kotki – jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?
Sterylizacja kotki – jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?
Sterylizacja i kastracja to najlepsze sposoby na uniknięcie uciążliwych skutków rui, zapobieganie ciąży u kotów oraz ochrona przed wieloma chorobami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?