Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Co lubią jeść koty?

Koty, podobnie jak ludzie, także mają swoje preferencje smakowe!

 

Co lubią jeść koty?

Koty, podobnie jak ludzie, także mają swoje preferencje smakowe! Odpowiedni sposób żywienia zwierząt ma ogromne znaczenie nie tylko dla ich samopoczucia, lecz także zdrowia. Każdy opiekun kota powinien więc dbać o to, aby pożywienie dla czworonoga było dopasowane do jego potrzeb. Przeczytaj, co lubią jeść koty i jakimi posiłkami możesz rozpieszczać ich podniebienie!

Spis treści:

  1. Dlaczego prawidłowe żywienie kota jest ważne?
  2. Co lubią jeść koty?
  3. Pokarm suchy a pokarm mokry
  4. Dieta mieszana – na czym polega? 
  5. Smak, zapach i struktura ulubionego pokarmu dla kota 
  6. Smakołyki dla kota – jak wybrać najlepsze? 
  7. Jakim jedzeniem uszczęśliwisz kota? 


Dlaczego prawidłowe żywienie kota jest ważne?

Część opiekunów nie do końca wie, jak wielkie znaczenie ma odpowiednie żywienie kotów. Przede wszystkim warto więc rozwiać kilka wątpliwości dotyczących kociej diety! Dobrze dobrane menu dla czworonoga powinno dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co wpłynie pozytywnie na jego samopoczucie, zdrowie i poziom energii. Pełnoporcjowe- kompletne i zbilansowane- pożywienie jest dla kotów bardzo ważne. Ilość i rodzaj pokarmu powinny być dostosowane do wieku zwierzęcia, jego poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia i potrzeb. 

Na pewno zastanawiasz się, co koty lubią jeść, a co jeść powinny. Twój czworonóg być może chętnie zje resztki z obiadu, jednak nie powinno się mu na to pozwalać. Posiłki gotowane dla opiekuna nie są skrojone na potrzeby zwierzęcia. Do tego, by karmić kota wyłącznie domowym jedzeniem, potrzebna jest ogromna wiedza na temat odpowiedniego bilansowania dawek i składników. 

Warto też pamiętać, że w domu, w którym mieszka kot, pozostawienie na stole miski warzyw i owoców nie jest dobrym pomysłem. Niektóre z nich – np. winogrona, awokado czy cytrusy – są dla mruczków szkodliwe i dlatego nie powinniśmy dopuszczać do ich spożywania przez naszego pupila. Nie oznacza to, że wszystkie rośliny są w kociej diecie zakazane. Część z nich, po odpowiedniej obróbce, może znaleźć się w składzie pełnoporcjowych pokarmów dla zwierząt i mieć pozytywny wpływ m.in. na pracę układu pokarmowego naszego czworonoga.

Co lubią jeść koty? 

Zastanawiasz się, jakie jedzenie koty lubią najbardziej? Każde zwierzę ma własne preferencje, często to kwestia nawyków. W pierwszych tygodniach życia jedynym pokarmem kociąt jest mleko matki, dopiero około 3.–4. tygodnia zaczynają próbować jeść pokarmy stałe. Na tym etapie mały kot nie może jeść tego, co dorosłe osobniki. Pokarm dla dorosłych zwierząt jest zbyt twardy dla młodych i nie uwzględnia potrzeb intensywnie rosnącego organizmu. Najlepiej więc podawać czworonogom karmę dla kociąt, która początkowo może być namoczona w wodzie lub preparacie mlekozastępczym, aby zmiękła. 

Małe koty powinny mieć możliwość próbowania różnorodnych produktów – im więcej smaków i konsystencji poznają, tym lepiej. Zmiany w żywieniu nie mogą przebiegać zbyt gwałtownie. Istnieje ryzyko, że źle wpłyną na samopoczucie czworonoga. Kluczowy jest wiek pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia, ponieważ to właśnie w tym czasie wyrabia się większość preferencji smakowych czworonoga. 

Wydaje Ci się, że znalezienie idealnego pokarmu dla kota jest trudne? Niekoniecznie! Koty są „wyposażone” w około 500 kubków smakowych. Dla porównania – człowiek ma ich około 9000, a pies około 1700. Koty rozróżniają podstawowe smaki, czyli: gorzki, kwaśny, słony i umami, ale nie są w stanie rozróżnić smaku słodkiego. Mają za to bardzo rozwinięty zmysł węchu, który wpływa na ich preferencje smakowe. Koty wykazują też instynktowną potrzebę zmieniania smaku i tekstury pokarmu. W naturze mechanizm ten chroni zwierzęta przed długotrwałym spożywaniem posiłków szkodliwych lub niedoborowych oraz przed “wyjedzeniem” zdobyczy danego garunku na określonym terytorium łowieckim dzikiego kota. Warto więc zapewnić mruczkowi różnorodność, ale tylko jeśli chodzi o smak i strukturę jedzenia (pozostawiając skład w niezmienionej formie). 

Bardzo ważne jest to, aby sam pokarm nie był nagle zmieniany na inny rodzaj. Dla tych czworonogów, podobnie jak dla psów, istotne jest zachowanie codziennej rutyny. Pokarm mokry powinniśmy podawać kotu na śniadanie i kolację. Kiedy mruczek nie jest już zainteresowany jedzeniem, resztki należy zabrać i wyrzucić. Jedzenie suche warto natomiast zostawiać zwierzęciu na noc lub na czas naszej nieobecności w domu w ciągu dnia. Po powrocie z pracy lub pobudce niezjedzone przez ten czas resztki karmy należy usunąć z miseczki. 

Karma sucha a karma mokra

Co koty lubią jeść najbardziej – pokarm suchy czy mokry? Chętnie zjadają zarówno jeden, jak i drugi. Warto poznać indywidualne preferencje zwierzęcia. To, co mogą jeść koty, powinno być dopasowane także do ich aktywności fizycznej i wieku. Należy wziąć też pod uwagę to, czy kot jest kastrowany lub sterylizowany, bo wówczas potrzebuje specjalnie dopasowanej diety o niższej kaloryczności i właściwej zawartości minerałów (w trosce o zdrowie jego dróg moczowych). 

Jaka jest różnica między pokarmem suchym a mokrym? Ten pierwszy, ze względu na strukturę i specjalnie dopasowany kształt, wymaga gryzienia, a tym samym pomaga w mechanicznym oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej. Bardzo łatwo go podawać – wystarczy wsypać odpowiednią ilość do miseczki i gotowe. Ważne, aby był przechowywany w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, inaczej może stracić świeżość. Suche jedzenie dla kota warto uzupełniać mokrym. Dlaczego? 

Mokry pokarm w około 80%  składa się z wody. Koty pochodzą od pustynnego przodka i często piją zbyt mało. Czasami zwierzę unika wody i opiekun musi się uciekać do sztuczek, na przykład montując specjalną fontannę, która zaciekawi pupila i zachęci go do spróbowania wody. Brak nawyku picia może niekorzystnie odbić się na zdrowiu i doprowadzić do poważnych problemów z układem moczowym. Jedzenie mokre sprzyja optymalnemu nawodnieniu organizmu, a dodatkowo jest około 4-krotnie mniej kaloryczne od suchego, dzięki czemu ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki.

Podczas podawania mokrego pokarmu, warto pamiętać o tym, aby raz otwartą saszetkę lub puszkę przechowywać w lodówce. Nie podawaj jednak zwierzęciu zimnego jedzenia, podgrzej je w kąpieli wodnej. Lekko ciepła karma będzie chętniej spożywane i nie spowoduje problemów z żołądkiem.

Dieta mieszana – na czym polega? 

Dla kotów optymalnym rozwiązaniem jest dieta mieszana, czyli podawanie zarówno mokrego, jak i suchego pokarmu. Pozwala to wspierać nawodnienie organizmu, utrzymanie zdrowej masy ciała i higieny zębów czworonoga. Zwiększa też różnorodność jedzenia pod względem smaku, struktury oraz kształtu. Kot nie będzie się już nudził przy miseczce!

W diecie mieszanej ważne są proporcje. Optymalne rozwiązanie to zachowanie stosunku 9:1 pod względem masy, a przeważać powinny posiłki wilgotne. Oczywiście, jeśli widzisz, że kot bardzo chętnie pije wodę albo nie przepada za suchym jedzeniem, możesz te proporcje zmieniać zgodnie z jego preferencjami.

Smak, zapach i struktura ulubionego pokarmu dla kota 

Kiedy wybierasz pokarm dla kota, zwróć uwagę przede wszystkim na jego rodzaj. Pełnoporcjowe pożywienie dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Co koty lubią jeść najbardziej? Czasami, zanim znajdziesz idealne rozwiązanie dla czworonoga, musisz przetestować kilka rozwiązań. Pamiętaj o tym, aby każdy nowy rodzaj pokarmu był wprowadzany stopniowo, inaczej mogą pojawić się u zwierzęcia problemy żołądkowe.

Jedzenie nie tylko ma być zdrowe, lecz także smaczne, liczą się: struktura, woń i smak. Koty o wiele chętniej jedzą pokarm, który ma przyjemny i pobudzający zapach. Dobrym pomysłem jest podgrzanie posiłku w kąpieli wodnej, bo dzięki temu zaczyna pachnieć jeszcze intensywniej. Nie bój się też dawać kotu do spróbowania jedzenia o różnej strukturze. Suche pokarmy mogą różnić się intensywnością zapachu oraz kształtem i wielkością granulek. W przypadku pokarmu mokrego dostępne są różne konsystencje – kawałki w galaretce, sosie lub pasztety, musy itd. 

Smakołyki dla kota – jak wybrać najlepsze? 

Oprócz pokarmu, który stanowi podstawę żywienia kota, zwierzę może dostawać smakołyki. Dlaczego są ważne? To świetny sposób na urozmaicenie codziennego menu i rozpieszczenie kubków smakowych zwierzęcia. Smakołyki sprawiają mu przyjemność, mogą być też sposobem na naukę sztuczek lub komend. Jeśli smaczki przypadną czworonogowi do gustu, szybciej będzie się uczył nowych rzeczy w zamian za nagrodę. Niektóre smakołyki mają także dodatkową funkcję – niektóre z nich wspomagają usuwanie kulek sierści z przewodu pokarmowego i sprzyjają higienie zębów. 

Koty mogą z entuzjazmem reagować na takie produkty, jak kawałki mięsa czy ryby, ale należy je podawać sporadycznie i tylko wtedy, kiedy są przygotowane bez przypraw. Lepszym wyborem jest sięgnięcie po gotowe przekąski, które nie tylko dostarczają rozrywki, lecz także są smaczne, bezpieczne i dobrane odpowiednio do potrzeb zwierzęcia. Dzienna porcja wszystkich przekąsek nie powinna jednak pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kota na kalorie. 

Jakim jedzeniem uszczęśliwisz kota?

Wiesz już, co koty lubią jeść najbardziej i na czym polega zdrowe żywienie czworonoga. Jakim jedzeniem możesz więc uszczęśliwić zwierzę? Przede wszystkim takim, które jest zdrowe, bezpieczne i dobrze smakuje, a jego spożywanie sprawia kotu przyjemność. Odpowiednie żywienie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną zwierząt domowych. 

Jak jeszcze możesz uszczęśliwić kota? Zwracaj uwagę na wszystkie jego potrzeby oraz zachowanie. Nawet pozornie niewielka zmiana może świadczyć o złym samopoczuciu i chorobie czworonoga. Jeśli zadbasz także o dobry kontakt ze zwierzęciem, to na pewno zauważysz szybko wszelkie niepokojące objawy. Pamiętaj, aby dostawał zdrowe pokarmy, najlepszej jakości smakołyki, a także miał miejsce do bezpiecznego i spokojnego odpoczynku. Nie zapomnij także o regularnej zabawie!

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?