Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CO MOŻE JEŚĆ KOT? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE MOŻESZ CZASEM DODAĆ DO JEGO CODZIENNEJ DIETY

Wśród opiekunów kotów funkcjonuje wiele opinii na temat prawidłowego żywienia tych zwierząt.

CO MOŻE JEŚĆ KOT? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE MOŻESZ CZASEM DODAĆ DO JEGO CODZIENNEJ DIETY

Wśród opiekunów kotów funkcjonuje wiele opinii na temat prawidłowego żywienia tych zwierząt. Wiele osób wybiera pełnoporcjową karmę dla kotów, jednak są też zwolennicy domowych diet, opartych na mięsie. Kto ma rację? Co może jeść kot? Które pokarmy powinny pojawić się w jego menu, a których należy unikać?

Spis treści:

  1. Co koty lubią jeść?
  2. Co mogą jeść koty?
  3. Czym nie karmić kota?
  4. Co dawać kotu do jedzenia?

CO KOTY LUBIĄ JEŚĆ?

Proces udomowienia kotów trwa zdecydowanie krócej i przebiegał zupełnie inaczej niż psów. Prawdopodobnie dlatego upodobania żywieniowe mruczków są bardziej zbliżone do zwyczajów dzikich przodków. Felis lybica, protoplasta kota domowego, żywił się głównie małymi gryzoniami wielkości dzisiejszych myszy polnych. Polował samotnie, nie konkurował z innymi członkami stada, zjadał zdobycz od razu po jej schwytaniu. Koty, żyjące w naszych domach, są więc przystosowane do częstego jedzenia małych porcji pokarmu. Większość z nich zjada posiłki powoli, a mając dostęp do jedzenia, dawkują go sobie, podchodząc do miseczki od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. Za każdym razem koty pobierają ilość pokarmu, mającą wartość energetyczną około 30 kcal, zbliżoną do kaloryczności jednej myszy.

Koty mają też szczególne preferencje smakowe, dlatego pokarm dla nich musi być atrakcyjny sensorycznie, zawsze świeży, a także stosunkowo łatwy do pogryzienia i połknięcia.

CO MOGĄ JEŚĆ KOTY?

Skoro już wiemy, co lubią koty jeść, należy zatem zastanowić się, co koty mogą jeść. Zapewnienie im kilkunastu myszy w ciągu dnia nie jest możliwe w domowych warunkach. Nie oznacza to, że nie możemy zaspokoić ich naturalnych zachowań w inny sposób. Poniżej przedstawiamy, co może jeść kot.

  • Mleko - pierwszy pokarm kota

Do 2.-3. tygodnia życia kocięta odżywiają się wyłącznie mlekiem kotki. Osierocone koty mogą w tym czasie otrzymywać specjalny preparat mlekozastępczy. Po tym czasie stopniowo wprowadza się kotu pokarm stały w postaci płenoporcjowej suchej bądź mokrej karmy. Odsadzenie dietetyczne kociąt następuje około 6.-8. tygodnia życia. Od tego momentu koty nie powinny spożywać mleka - zarówno tego od kotki, jak i pochodzącego od innych zwierząt. Dla kotów, które szczególnie upodobały sobie smak mleka, przeznaczone są specjalne mleczne przekąski, które jednak nie mogą stanowić podstawy diety. Mleko dla kota jest niewskazane.

  • Mokra i sucha karma

Pełnoporcjowe jedzenie dla kota - zarówno sucha, jak i mokra karma - zawiera wszystkie potrzebne zwierzęciu składniki odżywcze, więc powinno stanowić podstawę jego diety. Gotowe pokarmy dla kotów bogate są w witaminy i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia.

  • Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego

Koty to bezwzględni mięsożercy, dlatego ważnym składnikiem gotowych karm dla kotów jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to, że w ich jedzeniu nie mogą pojawić się również składniki roślinne.

  • Produkty roślinne

Dodatek zbóż, warzyw czy owoców do karm pełnoporcjowych pomaga w odpowiednim zbilansowaniu posiłków i jest źródłem błonnika pokarmowego, co pozytywnie wpływa na zdrowie kotów.

  • Przekąski

Jest to pokarm, który podajemy kotu, by sprawić mu przyjemność. Nie jest obowiązkowym składnikiem diety, ale może okazać się pomocny podczas zabawy, nauki i budowania relacji opiekuna z pupilem. Przysmaki dla kota należy dawkować rozsądnie - nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej porcji kalorii.

  • Woda

Nie można zapominać o podawaniu kotu wody. Nawet jeśli otrzymuje on wyłącznie mokrą karmę, potrzebuje wody dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Miseczka z wodą powinna znajdować się z dala od kuwety, ale też od jedzenia - wówczas koty piją ją najchętniej.


CZYM NIE KARMIĆ KOTA?

Dieta kota powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, ale też bezpieczna.

Mimo że koty są bezwzględnymi mięsożercami, nie powinniśmy karmić ich wyłącznie mięsem (mięśniami szkieletowymi). Przodek kota zjadał swoje ofiary w całości, więc oprócz mięsa, spożywał również kości i wnętrzności. Trudno jest odwzorować ten sposób odżywiania u kota niewychodzącego, dlatego powinniśmy podawać mu pełnoporcjowy pokarm, który zawiera wszystkie niezbędne dla czworonoga składniki odżywcze. Ponadto, mięso zawiera niekorzystne proporcje wapnia do fosforu (przewaga fosforu). U kotów, żywionych wyłącznie mięsem, mogą wystąpić niedobory witamin i składników mineralnych, głównie wapnia, co może doprowadzić do hipokalcemii, szczególnie niebezpiecznej dla młodych, rosnących zwierząt.

Z ogromną ostrożnością należy podchodzić do modnych diet „naśladujących” naturalny sposób odżywiania się kotów. Popularna ostatnio dieta BARF dla kota stanowi zagrożenie mikrobiologiczne nie tylko dla kota, ale również dla ludzi z jego otoczenia. Surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są źródłem bakterii, wirusów i pasożytów.

Mogłoby się wydawać, że samodzielne przygotowywanie kocich posiłków przez opiekuna, jest najlepszym rozwiązaniem. Tymczasem niesie ze sobą liczne zagrożenia, zwłaszcza gdy nie mamy wystarczającej wiedzy na temat żywienia zwierząt. Źle zbilansowane i niekompletne jedzenie może przyczynić się do problemów zdrowotnych naszego pupila.

Niebezpieczeństwo dla kota stanowi wiele produktów, stosowanych powszechnie przez człowieka w kuchni. Czekolada, cebula, szczypiorek, czosnek, kawa i herbata, alkohol mogą powodować zatrucia. Mleko i nabiał wywołują biegunki. Resztki potraw z obiadu, czy kawałki wędlin, to żywność wysoko przetworzona, zawierająca składniki niekorzystne dla przewodu pokarmowego kota, np. spalony tłuszcz, ocet, ostre przyprawy i wiele innych.

Karma dla psów jest również tym, czym nie powinniśmy karmić kota. Ma ona zupełnie inne proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów oraz mikro- i makroskładników. Nie zawiera odpowiedniej ilości wielu składników, w tym białka, aminokwasów tauryny i argininy.

CO DAWAĆ KOTU DO JEDZENIA?

Zatem, co może jeść kot? Jeśli chcemy zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe naszego kota, powinniśmy wybierać dla niego kompletny i zbilansowany pokarm gotowy, opracowany specjalnie dla tych zwierząt. Pełnoporcjowe jedzenie dla kota zawiera odpowiednie proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów, kompletny zestaw składników mineralnych i witamin. Bardzo ważna w diecie kota jest tauryna, konieczna m.in. do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Istotna jest również witamina A, którą zwierzę powinno otrzymywać w formie aktywnej (retinolu), obecnej wyłącznie w pokarmach odzwierzęcych. Pokarm dla kotów niewychodzących charakteryzuje się również optymalną ilością błonnika pokarmowego, który pomaga w usuwaniu włosów, zalegających w przewodzie pokarmowym.

Powiązane artykuły

Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?