Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy kot może jeść lody? Przeczytaj!

Lato i lody to idealny duet – doskonale chłodzą, kiedy z nieba leje się żar.

Czy kot może jeść lody? Przeczytaj!

Lato i lody to idealny duet – doskonale chłodzą, kiedy z nieba leje się żar. Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy Twój kot też mógłby się ochłodzić porcją lodów. Czy będzie to dla niego dobre urozmaicenie diety? Dowiedz się i sprawdź, jak możesz pomóc swojemu czworonogowi przetrwać nawet największe upały.

Spis treści:

  1. Czy kot może jeść lody? Czy to dla niego dobra przekąska?
  2. W jaki sposób ochłodzić kota w upały?
  3. Kot a lody – jakie letnie przekąski są lepsze od lodów?

Czy kot może jeść lody? Czy to dla niego dobra przekąska?

Czy gdy zajadasz się lodami, Twój kot daje Ci do zrozumienia, że też chciałby ich spróbować? Jeśli myślisz, że zimny deser dla kota to dobra propozycja, jesteś w błędzie.  Zwierzęta te nie powinny jeść lodów z kilku powodów. Przede wszystkim mogą być dla nich niezdrowe - niektóre dodatki jak orzechy, rodzynki czy czekolada są dla mruczków toksyczne. Lody zazwyczaj zawierają również sporo kalorii, co sprzyja nadwadze i otyłości.  Warto przy tym wiedzieć, że koty nie mają aktywnych receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku, więc (nawet po skosztowaniu) jedzenie słodkości nie byłoby też dla nich tak przyjemne, jak dla nas. 

 Dodatkowo większość lodów produkuje się na bazie mleka. Mimo powszechnego przekonania, że mleko jest dla kotów dobre, to szkodliwy mit. Kocięta żywią się wyłącznie mlekiem matki, a w ich przewodach pokarmowych znajdują się enzymy, które trawią laktozę. Wraz z wiekiem i po rozpoczęciu spożywania stałego pokarmu zdolność trawienia laktozy zanika. Picie mleka i jedzenie produktów mlecznych kończy się u kotów biegunką, wymiotami albo bólem brzucha.

 A co z lodami wegańskimi bez cukru? Są przygotowywane na bazie innych substancji słodzących, takich jak ksylitol, który jest dla kotów silnie toksyczny! Zjedzenie nawet małej ilości lodów z tym składnikiem może się więc okazać dla czworonoga tragiczne.

 Kolejnym powodem, dla którego koty nie mogą jeść lodów, jest to, że zwierzęta te są wrażliwe na temperaturę pokarmu. Podawanie im zbyt zimnego jedzenia może skutkować wymiotami i podrażnieniem żołądka.

W jaki sposób ochłodzić kota w upały?

Skoro już wiesz, że karmienie kota lodami nie jest dobrym sposobem na schłodzenie organizmu czworonoga, w jaki sposób możesz pomóc zwierzęciu przetrwać gorące dni?

 Niektóre koty z przyjemnością liżą zamrożoną wodę. W miseczce z wodą umieść 2–3 kostki lodu i obserwuj, czy kot jest nimi zainteresowany. Jeśli zdecyduje się je lizać, to nie tylko się ochłodzi, lecz także dodatkowo nawodni. Nie podawaj jednak czworonogowi zamrożonych kawałków mięsa. Zwierzę będzie próbowało je gryźć, a to niesie ryzyko uszkodzenia zębów. Nawet jeśli uda mu się połknąć kawałek, może się zakrztusić.

 Dobrym sposobem na schłodzenie czworonoga są maty chłodzące. Działają bez podłączenia do prądu czy wody. Wystarczy przez kilka godzin schłodzić matę w lodówce, a potem położyć w miejscu, w którym kot często odpoczywa. Jeśli nie masz możliwości zakupu tego rodzaju maty, zamroź wodę w butelce, owiń ją ręcznikiem i połóż w miejscu, gdzie kot często leży. Pamiętaj jednak o tym, aby butelka nie była wypełniona wodą po brzegi, ponieważ może pęknąć. Zawinięcie jej w kawałek materiału pomaga uniknąć odmrożenia, które mogłoby się pojawić przy bezpośrednim kontakcie ze skórą.  

 Latem pamiętaj także o tym, aby w mieszkaniu zaciągać rolety lub zasłony w ciągu dnia. Dbaj o to, by woda w miseczce dla kota zawsze była świeża i chłodna. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z klimatyzacji! Dzięki temu nie tylko zwierzę, lecz także domownicy będą lepiej znosić upały.

Kot a lody – jakie letnie przekąski są lepsze od lodów?

Skoro kot nie może jeść lodów, jakie przekąski warto podawać mu latem? W czasie wysokich temperatur apetyt zwierzęcia może być nieco mniejszy, co jest zupełnie naturalne. Warto jednak dbać o to, aby czworonóg regularnie jadł posiłki (dobrze sprawdza się wówczas mokra karma) i pił wodę. Oprócz wyżej wymienionych sposobów spróbuj uatrakcyjnić kocią dietę i podawać tylko taki pokarm, który dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przy tym jest dla kota atrakcyjny smakowo.

Powiązane artykuły

Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?