Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?

Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?

Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach. Czy jednak kot może je jeść? To warzywo znajduje się w składzie niektórych gotowych karm dla kotów. Ziemniaki w takiej formie różnią się jednak od przygotowywanych samodzielnie. Przekonaj się, dlaczego domowe ziemniaki podawane kotu to zły pomysł!

Spis treści:

  1. Czy ziemniaki dostarczają kotu wartości odżywczych? 
  2. Ryzyko związane z jedzeniem surowych ziemniaków
  3. Czy koty mogą jeść gotowane ziemniaki?
  4. Ziemniaki dla kota w karmach pełnoporcjowych 

Czy ziemniaki dostarczają kotu wartości odżywczych? 

W diecie człowieka ziemniaki odgrywają ważną rolę. Są smaczne, można przyrządzać je na wiele sposobów i przy okazji korzystać z wartości odżywczych, jakie zawierają. Pamiętaj jednak, że zapotrzebowanie człowieka na poszczególne związki odżywcze znacznie różni się od potrzeb zwierząt. 

Ziemniaki zawierają dużo skrobi, którą zalicza się do węglowodanów złożonych. To źródło łatwo przyswajalnej energii, dlatego w kociej diecie ten składnik jest wykorzystywany w pełnoporcjowych pokarmach (głównie bezzbożowych) jako alternatywa np. pszenicy. Czy kot może więc jeść ziemniaki? Warto wiedzieć, że skrobia w tego rodzaju produktach jest odpowiednio przygotowana, rozdrobniona i poddana obróbce termicznej. W takiej postaci jest dla zwierzęcia bezpieczna i strawna. Z kolei w ugotowanych ziemniakach, jakie przygotowujemy na obiad, znajduje się skrobia oporna, czyli niewrażliwa na działanie enzymów trawiennych. 

W organizmie człowieka skrobia oporna odgrywa ważną rolę, ponieważ wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Dla kotów ugotowane, zwłaszcza ostudzone ziemniaki nie są lekkostrawne. Zwierzęta te mają stosunkowo krótkie jelito grube, co więcej, fermentacja przez bakterie jelitowe odbywa się u nich mniej intensywnie w porównaniu do procesów zachodzących w układzie pokarmowym człowieka. Z tego powodu niestrawiona skrobia może długo zalegać w jelitach, a to prowadzi do niestrawności.     

W ziemniakach znajduje się również potas, a także niewielkie ilości witamin z grupy B oraz witamina C. Koty karmione pełnoporcjową karmą nie potrzebują jednak suplementacji. Witamina C jest syntetyzowana w kociej wątrobie i nie ma potrzeby dostarczania jej wraz z dietą. Odpowiednio dobrany pokarm zapewnia zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Ewentualne dodatki dietetyczne stosuje się jedynie po konsultacji z lekarzem.   

Ryzyko związane z jedzeniem surowych ziemniaków

Znasz już odpowiedź na pytanie: Czy kot może jeść gotowane ziemniaki? Nie są one dla niego wartościowym posiłkiem i nie zaspokajają jego potrzeb żywieniowych. Z kolei surowe ziemniaki dla kota są trucizną.

Za trujące właściwości surowych ziemniaków odpowiada glikoalkaloid o nazwie solanina. Znajduje się ona we wszystkich częściach ziemniaka – w bulwach, zwłaszcza młodych, ponieważ w okresie wzrostu roślina wytwarza najwięcej tej substancji, a także w pędach i liściach. Solanina jest trująca również dla ludzi. Twój czworonóg nie wie jednak, że surowe ziemniaki zagrażają jego zdrowiu i życiu. Bulwy należy więc trzymać z dala od niego. 

Zwierzę nie może mieć również dostępu do obierek, które zawierają najwięcej trucizny. Uważaj więc, aby ciekawski osobnik nie spróbował kawałka ziemniaka i nie miał dostępu do odpadów. Groźne dla zwierzęcia może okazać się także picie wody z garnka, w którym przygotowujesz ziemniaki. Co więcej, surowe ziemniaki są twarde i próba ich zjedzenia może zakończyć się dla kota zadławieniem.   

Co zrobić, jeśli zwierzę zje nawet niewielką część surowego ziemniaka? Najlepiej niezwłocznie wybierz się z nim do lekarza weterynarii. Solanina wywołuje objawy zatrucia, takie jak:

  • gorączka,
  • ból brzucha,
  • wymioty i biegunki prowadzące do zagrażającego życiu odwodnienia,
  • osłabienie, senność,
  • ślinotok.

Czy koty mogą jeść gotowane ziemniaki? 

Obróbka termiczna niszczy solaninę, dzięki czemu gotowane, smażone czy pieczone ziemniaki nie są trujące dla zwierząt i ludzi. Czy jednak kot może jeść gotowane ziemniaki? Jeśli zwierzę skorzysta z chwili Twojej nieuwagi i zje niewielką ilość gotowanych ziemniaków, zwykle nie ma powodów do obaw. Świadome podawanie zwierzęciu tego warzywa nie jest jednak dobrym pomysłem.  

Regularnie spożywane ziemniaki mogą mieć przykre skutki zdrowotne czworonoga. Dodatkowe kalorie w diecie dla kota prowadzą do nadwagi oraz otyłości. Zwierzę może mieć również problemy trawienne, wzdęcia i bóle brzucha. 

Czy kot może jeść ziemniaki z naszych talerzy od czasu do czasu, jako przekąskę? To również nie jest dobry pomysł. Resztki z obiadu nie są odpowiednie dla zwierząt. Jedzenie przeznaczone dla ludzi zawiera przyprawy i dodatki, które dla człowieka są zdrowe lub nieszkodliwe, natomiast dla czworonoga mogą okazać się dużym zagrożeniem. 

Do produktów szkodliwych lub trujących dla kota zaliczamy m.in.: czosnek, cebulę i bakłażany. Nawet sporadyczne podawanie kotu resztek z obiadu może negatywnie odbić się na jego zdrowiu i niepotrzebnie zwiększyć kaloryczność kociej diety.  

Ziemniaki dla kota w karmach pełnoporcjowych

Skrobia obecna w gotowych pokarmach dla kotów jest strawna aż w 94%, dlatego stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii. W diecie czworonogów zawartość węglowodanów powinna wynosić maksymalnie 42% suchej masy produktu. W gotowych karmach zawartość ziemniaków jest precyzyjnie wymierzona, co bardzo trudno osiągnąć, podając zwierzęciu samodzielnie przygotowywane posiłki. 

Węglowodany pochodzące z odpowiednio przygotowanych ziemniaków pełnią także funkcje substancji balastowych i dostarczają czworonogowi odpowiednią ilość włókna pokarmowego, ważnego dla pracy jelit.  

Ziemniaki są sycące i mogą znajdować się w gotowych, pełnoporcjowych karmach dla kotów. Po odpowiednim przygotowaniu dostarczają im optymalną ilość skrobi. To bardzo dobry zamiennik zbóż, dlatego ziemniaki wchodzą w skład m.in. karm bezzbożowych przeznaczonych dla kotów uczulonych na ten składnik.  

Podsumowując, najbardziej odpowiednie dla Twojego czworonoga jest karmienie kota pełnoporcjową karmą, która dostarcza mu wszystkiego, czego potrzebuje jego koci organizm. W gotowych produktach ilość wszystkich składników jest odpowiednio zbilansowana, tak aby zwierzę otrzymywało błonnik, witaminy, minerały i prebiotyki w odpowiednich proporcjach. Ziemniaki podawane w innej formie są dla kota jedynie źródłem zbędnych kalorii, a w nadmiarze mogą prowadzić do pogorszenia jego zdrowia.

Powiązane artykuły

Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?