Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak podać kotu tabletkę?

Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.

Jak podać kotu tabletkę?

Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę. Jak to zrobić w najbardziej komfortowy dla pupila, szybki i skuteczny sposób? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Spis treści:

  1. Dlaczego podawanie tabletki kotu jest takie trudne?
  2. Jak trzymać kota podczas podawania tabletki?
  3. Jak podać kotu tabletkę bezpośrednio?
  4. Czy podawanie kotu tabletki w jedzeniu to dobry pomysł?
  5. Jak podać kotu tabletkę po rozkruszeniu?
  6. Inne sposoby na podanie tabletki kotu

Dlaczego podawanie tabletki kotu jest takie trudne?

Niezależnie od tego, czy są to witaminy dla kota, czy tabletki na odrobaczenie, podawanie lekarstw kotu nie należy do najłatwiejszych zadań. Chociaż mruczki mają różne charaktery, to większość z nich nie przepada za podawaniem tabletek. Do rzadkości należą koty, które bez protestu są w stanie połknąć lekarstwo podane przez opiekuna na dłoni niczym smakołyk. W większości przypadków nie jest to takie proste. Dlatego, jeśli tylko mamy taki wybór, powinniśmy poprosić lekarza weterynarii o leki w formie pasty lub płynu – najczęściej mają one przyjemny lub neutralny dla kota smak, a ich aplikacja jest dużo łatwiejsza dla opiekuna. 

Jak trzymać kota podczas podawania tabletki?

Jest wiele sposobów na to, jak dać kotu tabletkę – jedne polegają na zastosowaniu małego podstępu i przemyceniu medykamentu w jedzeniu, a inne na przymusowym podaniu pigułki do pyszczka. Te drugie wymagają od opiekuna odpowiedniej wprawy. Bardzo ważne jest odpowiednie chwycenie pupila, by ten nie zakrztusił się i nie wymknął się podczas podawania leku. Nawet najłagodniejszy i spokojny kot może zareagować na przymusowe podawanie tabletki podrapaniem lub ugryzieniem. Źle trzymane zwierzę może też po prostu uciec, zanim zażyje lek.

Przede wszystkim do tego typu czynności musisz wybrać nieduże pomieszczenie w domu, w którym będzie spokój i z którego kot nie będzie mógł daleko uciec ani schować się w jakimś zakamarku. Odpowiednim miejscem jest łazienka, o ile nasz pupil dobrze się w niej czuje. Miejsce to nie może budzić w zwierzęciu negatywnych emocji, aby nie dostarczać dodatkowego czynnika stresogennego. 

Warto poprosić kogoś o pomoc, aby potrzymał kota, gdy my będziemy aplikować zwierzęciu tabletkę. Możemy też zrobić to sami, ale wówczas cała procedura będzie znacznie trudniejsza. Zatem, jak dać kotu tabletkę na odrobaczenie, by nie wyrwał się i nas nie podrapał? Należy unieruchomić kota tak, żeby nie zrobić mu krzywdy, ale zyskać pewność, że nie ucieknie. Najłatwiej jest owinąć kota w koc lub ręcznik i wziąć go na kolana, przyciskając delikatnie do klatki piersiowej. Można też uklęknąć na podłodze i umiejscowić kota między udami tak, żeby nie mógł się cofnąć. 

Jak podać kotu tabletkę bezpośrednio?

Umieszczenie całej tabletki w pyszczku to najczęściej zalecany sposób na to, jak podać kotu tabletkę na odrobaczenie, ale zdecydowanie najmniej lubiany przez zwierzęta. Aby to zrobić, unieruchom kota, korzystając z powyższych rad. Delikatnie chwyć za jego głowę od tyłu i odchyl ją, ale niezbyt mocno, żeby kot się nie zakrztusił. Głowa kota powinna być w takiej pozycji, aby nos był skierowany ku górze. Dociśnij palcem wskazującym i kciukiem boki żuchwy tak, aby kot rozwarł pyszczek. Następnie jak najszybciej połóż tabletkę na końcu języka, blisko gardła, zamknij koci pyszczek i nie pozwól, żeby go ponownie otworzył. Równocześnie lekko masuj szyję pod brodą – pobudzi to odruch połykania.

Bezpośrednio po zażyciu tabletki kot powinien się napić. Jeśli tego nie zrobi, możesz podać mu wodę za pomocą plastikowej strzykawki (bez igły!) lub nakarmić mokrą karmą. Dzięki temu zyskasz pewność, że tabletka nie zatrzymała się w przełyku, ale powędrowała wprost do żołądka.

Bezpośrednie podawanie tabletki jest dla większości kotów bardzo stresujące, dlatego warto na koniec poświęcić pupilowi trochę czasu, pogłaskać, uspokoić i poczęstować go jego ulubioną przekąską, by choć trochę zrekompensować mu dyskomfort.

Chociaż do rzadkości należą koty, które same, dobrowolnie połykają tabletki, mimo wszystko warto się upewnić, czy nasz pupil do nich nie należy, zanim narazimy go na stres związany z przymusowym podawaniem leku. Zatem zanim zaaplikujesz kotu tabletkę według powyższego schematu, podaj mu ją na dłoni jak przekąskę i sprawdź, czy sam ją chętnie zje. Niektórzy producenci leków, również tych na odrobaczanie, poprawiają smak i aromat tabletek, aby zwierzęta połykały je chętniej.

Czy podawanie kotu tabletki w jedzeniu to dobry pomysł?

Jedną z metod podawania tabletki kotu jest umieszczenie jej w jego ulubionym jedzeniu. Jak podać kotu tabletkę wraz z posiłkiem? Pigułka powinna zostać ukryta w porcji mokrej karmy (np. w smakowitym musie) lub zatopiona w apetycznym sosie. Można też spróbować umieścić ją w przekąsce w formie pasztecika czy w małym kawałku miękkiego, kociego kabanosa. Jednak podawanie tabletki wraz z jedzeniem lub przysmakami w wielu przypadkach nie zda egzaminu. Koty są bardzo sprytnymi zwierzętami i niełatwo je oszukać. Bez problemu są w stanie zorientować się, że coś jest nie tak i albo nie zjadają jedzenia z „niespodzianką” albo zjadają wszystko oprócz tabletki.

Jak podać kotu tabletkę po rozkruszeniu?

Innym sposobem na to, jak podać kotu tabletkę, jest jej rozkruszenie (np. za pomocą noża albo łyżeczki do herbaty), a następnie wymieszanie z wodą lub jedzeniem. Jednak nie z każdym lekarstwem możemy postąpić w ten sposób. Zapytaj lekarza weterynarii, czy możesz to zrobić.

Jak podać kotu tabletkę po rozkruszeniu? Są na to dwa sposoby: albo mieszamy powstały proszek z porcją ulubionego jedzenia kota i podajemy w miseczce, albo z wodą i aplikujemy strzykawką (bez igły!) wprost do pyszczka. Strzykawkę bez problemu kupimy w każdej aptece. Drugi sposób jest skuteczniejszy, ale też trudniejszy i wymaga zręczności. Jedną ręką musisz delikatnie unieruchomić kota. Drugą wprowadź do pyszczka lek, kierując strumień pod górny kieł albo do kieszonki policzkowej (przestrzeń pomiędzy policzkiem i zębami). Pamiętaj przy tym, żeby nie odchylać głowy zwierzęcia zbytnio do tyłu, ponieważ grozi to zakrztuszeniem się, a nawet poważnymi komplikacjami, w tym zachłystowym zapaleniem płuc. Głowa kota powinna być w takiej pozycji, aby nos był skierowany ku górze.

Największym problemem tej metody jest to, że u niektórych zwierząt, po podaniu tabletki, może wystąpić obfite ślinienie, co skutkuje wypłukaniem części leku z pyszczka i nieprzyjęciem właściwej dawki. 

Inne sposoby na podanie tabletki kotu

  • Aplikator do podawania zwierzętom tabletek w całości – kształtem przypomina strzykawkę, umieszcza się go w pyszczku kota, a następnie po przyciśnięciu tłoka, aplikuje się tabletkę.
  • Mięsolina – specjalna, jadalna substancja, w którą owija się pigułkę i podaje kotu niczym smaczną przekąskę. Do kupienia w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych.
  • Masło – mieszamy z nim rozkruszoną tabletkę (o ile nie ma co do tego przeciwwskazań) i powstałym „kremem” smarujemy futerko kota – najlepiej na wierzchniej stronie łapki lub na boku – tam, gdzie kot bez problemu dosięgnie językiem. 

Zdecydowanie nie powinieneś przemycać tabletki w surowym mięsie ani w wędlinie – są to produkty nieodpowiednie dla kota i mogą mu zaszkodzić. 

Kiedy wszystkie domowe sposoby podania tabletki zawiodą, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z kotem do lekarza weterynarii. Jeśli Twój pupil musi przyjmować leki, to nie masz innego wyjścia. Jego zdrowie jest najważniejsze.

Powiązane artykuły

Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?