Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak ważna jest woda dla kota? Czy można podawać kotu wodę z kranu?

Woda stanowi około 70-80% beztłuszczowej masy ciała kota, dlatego jej stałe uzupełnianie jest niezwykle ważne

Jak ważna jest woda dla kota? Czy można podawać kotu wodę z kranu?

Woda stanowi około 70-80% beztłuszczowej masy ciała kota, dlatego jej stałe uzupełnianie jest niezwykle ważne. Pamiętaj, że ogromne znaczenie ma zarówno rodzaj wody, jaką podajesz swojemu pupilowi, jak i sposób jej serwowania. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza woda dla kota i zadbaj o swojego ulubieńca najlepiej, jak możesz!

Spis treści:

  1. Jaką wodę dla kota wybrać?
  2. Czy dozownik wody dla kota to dobry pomysł?
  3. Woda dla kotów – czy to jedyny wskazany napój?
  4. Co robić, gdy woda nie jest atrakcyjna dla kota?
  5. Dlaczego woda dla kota jest tak ważna?

Jaką wodę dla kota wybrać?

Jak większość opiekunów, z pewnością nie raz przyłapałeś swojego czworonożnego przyjaciela na chłeptaniu wody z kranu. Jednak czy kranówka to rzeczywiście odpowiednia woda dla kota? Chociaż jest ona uzdatniana w sposób, który pozwala na jej spożywanie przez człowieka, pamiętaj, że często płynie w starych rurach kanalizacyjnych. Na skutek przepływania taką drogą woda zbiera po drodze wiele zanieczyszczeń, w tym między innymi rdzę. Co więcej, popularna kranówka zawiera niewielkie ilości chloru. Dla ludzi nie są one groźne, trudno jednak ustalić ryzyko w przypadku kotów. Woda płynąca z kranu jest również dość twarda, co może źle wpływać zdrowie Twojego ulubieńca. Jeśli nie uda Ci się upilnować swojego mruczka i od czasu do czasu napije się on odrobiny wody z kranu, nie powinno zdarzyć się nic złego. Postaraj się jednak uniemożliwić mu dostęp do kranówki, a już z pewnością nie wlewaj mu jej do miseczki.

Wielu opiekunów zastanawia się, czy dobrym wyborem w przypadku wody dla kota będzie ta butelkowana. Dużo zależy od jej typu. Możesz zdecydować się na niegazowaną wodę źródlaną, czyli inaczej niskozmineralizowaną. Dodatek bąbelków najprawdopodobniej doprowadzi do uciążliwych wzdęć, natomiast nadmiar minerałów może obciążyć koci układ moczowy. Taka woda będzie też dla kota smaczniejsza. Zwróć również uwagę na butelkę, w której jest sprzedawana. Idealna byłaby ta w szklanym opakowaniu, chociaż jest ona nie tylko droższa, lecz także trudniej dostępna. Możesz też zdecydować się na wodę dla kota w plastikowej butelce. Koniecznie wybierz jednak tę z oznaczeniem PET. Nie pozostawiaj też butelki w wysokiej temperaturze, na przykład na słońcu, ponieważ może to prowadzić do przenikania szkodliwych substancji do płynu. Nie podawaj też kotu dostępnej w sklepach wody smakowej. 

Czy dozownik wody dla kota to dobry pomysł?

Starasz się wybrać jak najlepszą wodę dla kota, jednak Twojego czworonożnego przyjaciela znacznie bardziej od tej w miseczce pociąga woda kapiąca z kranu? Pamiętaj, że w naturze koty starają się znaleźć jak najświeższą wodę, co zwykle popycha je ku piciu tej będącej w ruchu. Dlatego też woda płynąca z kranu najczęściej jest dla mruczka znacznie bardziej pociągająca niż stojąca w miseczce. Jeżeli tylko masz taką możliwość, bardzo dobrym pomysłem będzie zakup dozownika wody dla kota. Wybierz ten, który działa jak mała fontanna, co z pewnością zainteresuje Twojego pupila i zachęci go do picia. Wiele z takich urządzeń ma również wbudowany filtr, co zapewnia bezpieczeństwo. To doskonały wybór szczególnie w przypadku kilku kotów w domu lub zwierząt, których opiekunowie często wyjeżdżają, na przykład na weekend. Jednak również w przypadku jednego kota, który jest pod stałą opieką, będzie to ogromna zachęta do regularnego nawadniania.

Woda dla kotów – czy to jedyny wskazany napój?

Czysta i świeża woda jest niezwykle ważna dla kotów i to właśnie ona powinna być ich podstawowym napojem. Jeśli Twój pupil niechętnie ją pobiera, możesz dolać do wody nieco wywaru po gotowaniu kurczaka (bez przypraw). Z czasem, kiedy mruczek przyzwyczai się do picia, stopniowo zmniejszaj zawartość wywaru aż do całkowitego wycofania. Niezalecane jest natomiast podawanie opisywanej niekiedy w Internecie wody z miodem dla kota.

Niekiedy opiekunowie decydują się również na podawanie zwierzęciu mleka. Nie jest to jednak dobry pomysł. Stereotyp ten najprawdopodobniej wziął się z zamiłowania kotów w gospodarstwach wiejskich do chłeptania świeżego mleka, a utrwalony został przez popkulturę, szczególnie bajki dla dzieci. Rzeczywiście, koty bardzo lubią mleko czy nawet tłustą śmietankę, nie jest ono jednak dla nich zdrowe. Jedynym, jakie te zwierzęta powinny pić, jest mleko matki w pierwszych tygodniach życia kociąt. Do jego trawienia niezbędny jest bowiem enzym nazywany laktazą, którego aktywność zanika po odsadzeniu. Wypicie mleka przez dorosłego kota może skutkować problemami z układem trawiennym lub skórą zwierzęcia.

Co robić, gdy woda nie jest atrakcyjna dla kota?

Warto jednak wiedzieć, że koty często nie przepadają za piciem wody. W naturze najczęściej pozyskują ją, zjadając swoją zdobycz w całości. Dlatego, jeśli Twój pupil niechętnie pije wodę, koniecznie zadbaj o dostarczenie mu jej z pokarmem. Dobrym źródłem wody dla kota będzie pełnoporcjowa, mokra karma, która zazwyczaj zawiera około 80% wody. Wybierz produkt dobrej jakości, jak posiłki Perfect Fit, dostępne w wersji Adult z poprawiającym sprawność witaminami z grupy B oraz żelazem dla kotów dorosłych, Indoor z dodatkiem usprawniającego trawienie błonnika dla niewychodzących, „kanapowych” mruczków oraz Sensitive z probiotykami dla wrażliwych kocich żołądków.

Mimo dodatkowego źródła wody, jakim jest mokra karma, warto zachęcać ulubieńca także do picia czystej wody. Przede wszystkim zadbaj o to, aby zawsze była ona świeża i miała temperaturę pokojową. Miseczka musi być czysta. Ustaw ją też co najmniej pół metra od tej z jedzeniem, a przy tym z dala od kuwety. Zwróć uwagę, że niektóre koty wolą większe pojemniki. Postaraj się też unikać misek metalowych, które potrafią nieco zmienić smak wody. Dobrym pomysłem będzie ustawienie miseczek z wodą w różnych miejscach w domu. Możesz również eksperymentować z materiałami oraz kształtami naczyń, by przekonać się, które najbardziej przypadną mruczkowi do gustu. Doskonałą zachętą jest także zaproponowanie ulubieńcowi dozownika-fontanny, dzięki czemu będzie on miał stały dostęp do świeżej wody będącej w ruchu. 

Część kotów chętnie liże też kostki lodu. Możesz podać je na spodeczku lub dodać to wody. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę ma inne preferencje oraz inną wrażliwość, dlatego uważnie obserwuj reakcję swojego ulubieńca. Możesz także wykorzystać różne wersje zabaw z wodą, które zachęcą Twojego ulubieńca do picia lub choćby polizania mokrych łapek. Zwróć również uwagę na to, że koty zazwyczaj piją po posiłku. Dlatego dla pupila, który dość rzadko zagląda do miseczki z wodą, pewnym rozwiązaniem może być serwowanie mu mniejszych, ale częstszych porcji.

Dlaczego woda dla kota jest tak ważna?

Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne dla kociego organizmu. Jego utrzymanie może być jednak problematyczne ze względu na niechęć tych zwierząt do picia. Dlatego musisz szczególnie zadbać o to, by Twój pupil spożywał wystarczającą ilość wody. W innym wypadku mogą u niego wystąpić problemy z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, w szczególności nerek, co jest groźne nawet dla życia zwierzęcia. Woda jest też dla kota niezbędna w rozpuszczaniu i transporcie substancji, jak składniki odżywcze, enzymy czy produkty przemiany materii. Dlatego utrata nawet ok. 15-20% tego płynu z organizmu może zakończyć się dla zwierzęcia tragicznie. Niezwykle ważne jest, aby kot wypijał w ciągu doby od 50 do 60 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że czworonóg ważący 4 kg powinien dostarczać organizmowi od 200 do 240 ml wody na dobę, wliczając w to płyny przyswajane wraz z pożywieniem. Inna metoda przeliczania mówi natomiast o konieczności spożycia 1 ml wody na 1 kcal przyjmowanej wraz z jedzeniem. Obie te techniki są jednak bardzo ogólnikowe, przy ustalaniu dokładnego zapotrzebowania zwierzęcia na płyny znaczenie mają bowiem indywidualne uwarunkowania, jak aktywność fizyczna, temperatura otoczenia czy wiek.

Pamiętaj, że koty zwykle nie przejawiają objawów w pierwszych etapach odwodnienia. Dlatego, aby zapobiec poważnym problemom ze zdrowiem, zadbaj o dostarczanie ulubieńcowi odpowiedniej ilości płynów. Wybierz dobrą wodę dla kota i podaj mu ją we właściwy sposób, a wspomożesz funkcjonowanie całego organizmu pupila.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?