Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?

Karmienie kota jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o jego dobre zdrowie i samopoczucie.

JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?

Karmienie kota jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o jego dobre zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto wybierać produkty z należytą uwagą, a przy tym określić wszelkie inne zasady, jak choćby pory posiłków. Dowiedz się, jak to robić i poznaj najważniejsze zasady żywienia kota!

Spis treści:

  1. Prawidłowe żywienie kota – podawać karmę gotową czy domową?
  2. Jak powinno wyglądać żywienie kota ze względu na wiek?
  3. Żywienie kota według indywidualnych potrzeb

PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA – PODAWAĆ KARMĘ GOTOWĄ CZY DOMOWĄ?

W prawidłowym żywieniu kota kluczowy jest wybór właściwej karmy. Przy podejmowaniu decyzji, opiekun musi przede wszystkim zdecydować pomiędzy karmą gotową a domowym jedzeniem dla kota. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla kota? Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego ulubieńca są na tyle specyficzne, że samodzielne układanie jego jadłospisu, bez specjalistycznej wiedzy, jest niezwykle trudne. Dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór gotowych produktów, przygotowanych specjalnie z myślą o potrzebach zwierząt. Pełnoporcjowe karmy, jak Perfect Fit dla kotów, odpowiadają na wszelkie potrzeby Twojego mruczka, ponieważ dostarczają one, niezbędnych składników odżywczych i wartości energetycznej. Dla opiekuna to niezwykle prosty i wygodny sposób karmienia, a dla kota -  dieta, jakiej potrzebuje.

Dieta kota powinna składać się zarówno karmy mokrej, jak i suchej w odpowiednich proporcjach. Jedzenie mokre jest nawet czterokrotnie mniej kaloryczne oraz zawiera ok. 80% wody, dzięki czemu nawadnia organizm kota. Natomiast karma sucha wspomaga czyszczenie uzębienia Twojego ulubieńca, dlatego podając ją, pomożesz kotu zachować higienę jamy ustnej. Proporcje pomiędzy pożywieniem mokrym a suchym powinny wynosić 9:1 (pod względem masy), przy czym to pierwsze podawaj rano i wieczorem, natomiast granulki nasyp przed wyjściem do pracy oraz przed położeniem się spać. Nie zapomnij również o starannym odmierzaniu porcji według zaleceń producenta bądź lekarza weterynarii.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ŻYWIENIE KOTA ZE WZGLĘDU NA WIEK?

Wiek jest jednym z najczęściej wspomnianych kryteriów przy opracowywaniu sposobu żywienia kota. Kocięta potrzebować będą karmy o wyższej kaloryczności, a przy tym większej ilości składników odżywczych w masie pokarmu niż koty dorosłe czy koci seniorzy. Karma Perfect Fit Junior zawiera niezwykle cenne kwasy DHA naturalnego pochodzenia, a także wysokiej jakości białko, które wspomagają rozwój Twojego ulubieńca, w tym doskonały wzrok oraz odporność. Dzięki idealnie dobranym proporcjom fosforu oraz wapnia, a także zawartości witaminy D, pomaga ona zadbać o stan kości.

Czym karmić kota? Żywienie kota dorosłego powinno polegać na dostarczaniu mu mniejszej liczby kalorii, a także mniejszej ilości substancji (w przeliczeniu na masę ciała mruczka) niż w przypadku kociąt. Karma Perfect Fit Adult zawiera wszystko, czego potrzebują dorosłe koty, w tym zapewniające zwinność witaminy z grupy B i żelazo oraz wzmacniające mięśnie, specjalnie dobrane białka.

Przy żywieniu kota seniora opiekun musi zadbać o jego linię między innymi ze względu na mniejszą ruchliwość zwierzęcia oraz jego skłonność do przybierania na wadze, szczególnie pomiędzy 6. a 8. rokiem życia. Pożywienie powinno też zawierać przeciwutleniacze oraz inne składniki o naturalnym działaniu przeciwzapalnym, jak NNKT. Jest to ważne dla zwierząt w każdym wieku, jednak u seniorów należy na to zwrócić szczególną uwagę m.in. ze względu na większe ryzyko problemów ze stawami ulubieńca. Karma Perfect Fit Senior dodatkowo dostarcza Twojemu przyjacielowi składników niezbędnych dla prawidłowej pracy serca. Pamiętaj, że właściwie dobrane i odpowiednio podawane pożywienie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia Twojego pupila, aby mógł się nim cieszyć przez wiele lat.

ŻYWIENIE KOTA WEDŁUG INDYWIDUALNYCH POTRZEB

Poza wiekiem pupila, przy wybieraniu karmy zwróć też uwagę na jego szczególne potrzeby, związane między innymi z trybem życia. Domowy, „kanapowy” mruczek będzie potrzebował mniejszej liczby kalorii niż kot wychodzący. W przypadku tego pierwszego zaleca się ok. 75 kcal na kg masy metabolicznej, a dla drugiego już 100 kcal. Przykładowo, kot niewychodzący, który waży 4 kg, powinien otrzymywać z pożywieniem 190 kcal, a wychodzący o tej samej masie ciała już 250 kcal. Dlatego zaufaj ekspertom do spraw żywienia kotów i wybierz odpowiednio przygotowaną, gotową karmę o optymalnej kaloryczności i stosuj ją zgodnie z zaleceniami. Podawana w odpowiedni sposób karma Perfect Fit Indoor nie tylko sprzyja utrzymaniu smukłej linii przez domowego mruczka, lecz także, dzięki zawartości ekstraktu z juki, neutralizuje zapach z kuwety. Zawiera też naturalne włókna, które pomogą zapobiec odkładaniu się włosów w przewodzie pokarmowym kota, ten niewychodzący nie ma bowiem zbyt wielu okazji do skubania na przykład trawy, która także zapewnia ten efekt.

Nieco inne powinno być także żywienie kota po kastracji czy sterylizacji. Przez kilkanaście tygodni od przeprowadzenia zabiegu gospodarka hormonalna Twojego pupila będzie silnie zachwiana, dlatego musisz zadbać między innymi o to, aby nie przybrał na wadze, jednocześnie dostarczając mu wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. Pełnoporcjowa karma Perfect Fit dodatkowo poprawia trawienie u kota, zapewniając mu nie tylko smukłą linię, lecz także doskonałe samopoczucie.

Żywienie kota nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że wybierzesz dla niego odpowiednią karmę i będziesz podawać mu ją zgodnie z zaleceniami producenta bądź lekarza weterynarii. Dzięki temu Twój pupil pozostanie pogodny i pełen energii przez długi czas.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?