Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?

Karmienie kota jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o jego dobre zdrowie i samopoczucie.

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?

Karmienie kota jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o jego dobre zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto wybierać produkty z należytą uwagą, a przy tym określić wszelkie inne zasady, jak choćby pory posiłków. Dowiedz się, jak to robić i poznaj najważniejsze zasady żywienia kota!

Spis treści:

  1. Prawidłowe żywienie kota – podawać karmę gotową czy domową?
  2. Jak powinno wyglądać żywienie kota ze względu na wiek?
  3. Żywienie kota według indywidualnych potrzeb

PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA – PODAWAĆ KARMĘ GOTOWĄ CZY DOMOWĄ?

W prawidłowym żywieniu kota kluczowy jest wybór właściwej karmy. Przy podejmowaniu decyzji, opiekun musi przede wszystkim zdecydować pomiędzy karmą gotową a domowym jedzeniem dla kota. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla kota? Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego ulubieńca są na tyle specyficzne, że samodzielne układanie jego jadłospisu, bez specjalistycznej wiedzy, jest niezwykle trudne. Dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór gotowych produktów, przygotowanych specjalnie z myślą o potrzebach zwierząt. Pełnoporcjowe karmy, jak Perfect Fit dla kotów, odpowiadają na wszelkie potrzeby Twojego mruczka, ponieważ dostarczają one, niezbędnych składników odżywczych i wartości energetycznej. Dla opiekuna to niezwykle prosty i wygodny sposób karmienia, a dla kota -  dieta, jakiej potrzebuje.

Dieta kota powinna składać się zarówno karmy mokrej, jak i suchej w odpowiednich proporcjach. Jedzenie mokre jest nawet czterokrotnie mniej kaloryczne oraz zawiera ok. 80% wody, dzięki czemu nawadnia organizm kota. Natomiast karma sucha wspomaga czyszczenie uzębienia Twojego ulubieńca, dlatego podając ją, pomożesz kotu zachować higienę jamy ustnej. Proporcje pomiędzy pożywieniem mokrym a suchym powinny wynosić 9:1 (pod względem masy), przy czym to pierwsze podawaj rano i wieczorem, natomiast granulki nasyp przed wyjściem do pracy oraz przed położeniem się spać. Nie zapomnij również o starannym odmierzaniu porcji według zaleceń producenta bądź lekarza weterynarii.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ŻYWIENIE KOTA ZE WZGLĘDU NA WIEK?

Wiek jest jednym z najczęściej wspomnianych kryteriów przy opracowywaniu sposobu żywienia kota. Kocięta potrzebować będą karmy o wyższej kaloryczności, a przy tym większej ilości składników odżywczych w masie pokarmu niż koty dorosłe czy koci seniorzy. Karma Perfect Fit Junior zawiera niezwykle cenne kwasy DHA naturalnego pochodzenia, a także wysokiej jakości białko, które wspomagają rozwój Twojego ulubieńca, w tym doskonały wzrok oraz odporność. Dzięki idealnie dobranym proporcjom fosforu oraz wapnia, a także zawartości witaminy D, pomaga ona zadbać o stan kości.

Czym karmić kota? Żywienie kota dorosłego powinno polegać na dostarczaniu mu mniejszej liczby kalorii, a także mniejszej ilości substancji (w przeliczeniu na masę ciała mruczka) niż w przypadku kociąt. Karma Perfect Fit Adult zawiera wszystko, czego potrzebują dorosłe koty, w tym zapewniające zwinność witaminy z grupy B i żelazo oraz wzmacniające mięśnie, specjalnie dobrane białka.

Przy żywieniu kota seniora opiekun musi zadbać o jego linię między innymi ze względu na mniejszą ruchliwość zwierzęcia oraz jego skłonność do przybierania na wadze, szczególnie pomiędzy 6. a 8. rokiem życia. Pożywienie powinno też zawierać przeciwutleniacze oraz inne składniki o naturalnym działaniu przeciwzapalnym, jak NNKT. Jest to ważne dla zwierząt w każdym wieku, jednak u seniorów należy na to zwrócić szczególną uwagę m.in. ze względu na większe ryzyko problemów ze stawami ulubieńca. Karma Perfect Fit Senior dodatkowo dostarcza Twojemu przyjacielowi składników niezbędnych dla prawidłowej pracy serca. Pamiętaj, że właściwie dobrane i odpowiednio podawane pożywienie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia Twojego pupila, aby mógł się nim cieszyć przez wiele lat.

ŻYWIENIE KOTA WEDŁUG INDYWIDUALNYCH POTRZEB

Poza wiekiem pupila, przy wybieraniu karmy zwróć też uwagę na jego szczególne potrzeby, związane między innymi z trybem życia. Domowy, „kanapowy” mruczek będzie potrzebował mniejszej liczby kalorii niż kot wychodzący. W przypadku tego pierwszego zaleca się ok. 75 kcal na kg masy metabolicznej, a dla drugiego już 100 kcal. Przykładowo, kot niewychodzący, który waży 4 kg, powinien otrzymywać z pożywieniem 190 kcal, a wychodzący o tej samej masie ciała już 250 kcal. Dlatego zaufaj ekspertom do spraw żywienia kotów i wybierz odpowiednio przygotowaną, gotową karmę o optymalnej kaloryczności i stosuj ją zgodnie z zaleceniami. Podawana w odpowiedni sposób karma Perfect Fit Indoor nie tylko sprzyja utrzymaniu smukłej linii przez domowego mruczka, lecz także, dzięki zawartości ekstraktu z juki, neutralizuje zapach z kuwety. Zawiera też naturalne włókna, które pomogą zapobiec odkładaniu się włosów w przewodzie pokarmowym kota, ten niewychodzący nie ma bowiem zbyt wielu okazji do skubania na przykład trawy, która także zapewnia ten efekt.

Nieco inne powinno być także żywienie kota po kastracji czy sterylizacji. Przez kilkanaście tygodni od przeprowadzenia zabiegu gospodarka hormonalna Twojego pupila będzie silnie zachwiana, dlatego musisz zadbać między innymi o to, aby nie przybrał na wadze, jednocześnie dostarczając mu wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. Pełnoporcjowa karma Perfect Fit dodatkowo poprawia trawienie u kota, zapewniając mu nie tylko smukłą linię, lecz także doskonałe samopoczucie.

Żywienie kota nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że wybierzesz dla niego odpowiednią karmę i będziesz podawać mu ją zgodnie z zaleceniami producenta bądź lekarza weterynarii. Dzięki temu Twój pupil pozostanie pogodny i pełen energii przez długi czas.

Powiązane artykuły

DIETA DLA KOTA - ZASADY ŻYWIENIA, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ
DIETA DLA KOTA - ZASADY ŻYWIENIA, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ
Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta musi zawierać składniki znajdujące się jedynie w tkankach zwierząt, ale nie tylko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA... TO ZNACZY JAKA?
DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA... TO ZNACZY JAKA?
Odpowiednio dobrany pełnoporcjowy pokarm dla kota to podstawa prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
GRUBY KOT - JAK PORADZIĆ SOBIE Z NADWAGĄ U KOTA?
GRUBY KOT - JAK PORADZIĆ SOBIE Z NADWAGĄ U KOTA?
Psy i koty żyją w bliskim otoczeniu człowieka, dzielą z nim mieszkanie i są w pełni od niego zależne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KOT NIE CHCE JEŚĆ? SPRAWDŹ, JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY
KOT NIE CHCE JEŚĆ? SPRAWDŹ, JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY
Jeśli nasz kot nie ma apetytu i odmawia serwowanych mu posiłków, to w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się jego diecie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
O CZYM ŚWIADCZY MIAUCZENIE KOTA?
O CZYM ŚWIADCZY MIAUCZENIE KOTA?
Miauczenie kota to jeden z najbardziej podstawowych dźwięków w repertuarze każdego mruczka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?
PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?
Zapewnienie Twojemu kotu prawidłowej wagi jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia – w krótkiej i długiej perspektywie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?