Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMIENIE MAŁEGO KOTA - JAK KARMIĆ KOCIĘTA?

Koty poniżej pierwszego roku życia są w fazie intensywnego wzrostu, więc potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych, niż dorosłe koty.

KARMIENIE MAŁEGO KOTA - JAK KARMIĆ KOCIĘTA?

Koty poniżej pierwszego roku życia są w fazie intensywnego wzrostu, więc potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych, niż dorosłe koty. Opiekun powinien w tym czasie podawać kotu jedzenie typu „junior” - opracowane specjalnie dla tego okresu życia. Przeczytaj, jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie małego kota, by wspierać jego wzrost i rozwój.

Spis treści:

  1. Co je mały kot w pierwszych tygodniach życia?
  2. Jak karmić małe kotki bez matki?
  3. Czym karmić małego kota po odsadzeniu od mleka matki?
  4. Karmienie małego kota do 1. roku życia

CO JE MAŁY KOT W PIERWSZYCH TYGODNIACH ŻYCIA?

Nowo narodzone kocięta przez pierwsze tygodnie życia są karmione wyłącznie mlekiem matki. Stanowi ono dla nich kompletny i zbilansowany pokarm. Mleko kotki dostarcza kociętom wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do optymalnego rozwoju przez pierwsze 2-3 tygodnie życia.

Czas między 3. a 4. tygodniem życia to tzw. okres przejściowy - kocięta wciąż piją mleko kotki, ale mogą już zacząć jeść także inne pokarmy, takie jak mokre pełnoporcjowe karmy gotowe, dedykowane dla kotów do 1. roku życia. W wieku 3-4 tygodni do karmienia małego kota wprowadza się także suchą karmę. Początkowo moczy się ją w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Ważne, żeby była to karma typu „junior” o odpowiedniej wielkości granulkach, łatwych do pogryzienia dla małego kota. Wprowadzając stałe pokarmy, pamiętaj, żeby Twój kot zawsze miał dostęp do świeżej wody.

JAK KARMIĆ MAŁE KOTKI BEZ MATKI?

Karmienie małego kota, który został osierocony, nie jest łatwym zadaniem dla opiekuna i powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem weterynarii.Jak karmić kota, gdy straci matkę? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni pokarm zastępczy. Powinniśmy podawać mu mleko innej kotki w okresie laktacji lub specjalny preparat mlekozastępczy dla kotów. Krowiemleko dla kotanie jest dobrym pomysłem. Ma ono odmienny skład od kociego mleka, więc nie dostarcza kociętom odpowiednich składników pokarmowych we właściwych ilościach.

Pokarm należy podawać za pomocą małej butelki ze smoczkiem, co ułatwia kocięciu ssanie i regulowanie ilości wypijanego mleka. Niezwykle ważna jest częstotliwość karmienia. Powinna być jak najbardziej zbliżona do karmienia małego kota przez matkę:

  • w pierwszym tygodniu życia karmienie kociąt preparatem mlekozastępczym powinno odbywać się co 2-4 godziny przez całą dobę, również w nocy,
  • w drugim tygodniu życia należy wprowadzić przerwę nocną (6-8 godzin), a w ciągu dnia nadal karmić kocięta co 2-4 godziny,
  • trzeci i czwarty tydzień życia to czas, kiedy kontynuuje się karmienie preparatem mlekozastępczym, ale jednocześnie stopniowo wprowadza się jedzenie stałe (mokrą, a następnie suchą karmę typu „junior”).

CZYM KARMIĆ MAŁEGO KOTA PO ODSADZENIU OD MLEKA MATKI?

Kocięta są przygotowane do samodzielnego jedzenia stałych pokarmów w wieku około 6-8 tygodni. Następuje wtedy tzw. odsadzenie dietetyczne, czyli zakończenie karmienia małego kota mlekiem matki i przestawienie wyłącznie na stałe pokarmy.

Czym karmić kota, który ma 2 miesiące? Kocięta najbardziej intensywnie rosną do 6. miesiąca życia. Mają wrażliwy układ pokarmowy, a ich system odpornościowy dopiero się rozwija. To, w jaki sposób się odżywiają, ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju oraz w dużym stopniu wpływa na kondycję fizyczną w dorosłym życiu. Dlatego w tym czasie najbardziej potrzebują pełnoporcjowego pokarmu, który został opracowany specjalnie dla okresu życia, w którym się znajdują. Wybór powinien paść na karmę typu „junior”, ponieważ pokarm dla kotów dorosłych nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych, związanych ze wzrostem i rozwojem kocięcia.

Karmienie małego kota powinno być urozmaicone pod względem smaku i tekstury. Nie chodzi tu tylko o aspekt zdrowotny. Spożywanie zarówno wilgotnej, jak i suchej karmy, zapobiega neofobii (niechęci do nowych pokarmów) i umożliwia wprowadzanie zmian w diecie w późniejszych etapach życia zwierzęcia, np. po zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Ile razy dziennie karmić małego kota? Kocięta mają małe żołądki i lubią jeść niewielkie porcje pokarmu, więc powinny dostawać małe, ale częste posiłki. Niektóre z nich są w stanie jeść nawet 18 razy dziennie. Wielkość porcji zwiększa się w miarę wzrostu i rozwoju kota.

W Twoim domu pojawiło się nowo adoptowane kocię? Zastanawiasz się, co dać małemu kotu do jedzenia? Od poprzedniego opiekuna powinieneś otrzymać dotychczas podawaną karmę. Jeśli chcesz ją zmienić, powinieneś robić to stopniowo. Dodawaj po trochu nowy pokarm do obecnego przez około tydzień. Jak dokładnie to robić? Do dotychczasowego jedzenia dodaj około 25% nowego i wymieszaj je ze sobą dokładnie. Co 2-3 dni zwiększaj o 25% udział nowego pokarmu, aż całkowicie przestawisz kota na nową dietę.

KARMIENIE MAŁEGO KOTA DO 1. ROKU ŻYCIA

Co jedzą małe koty, gdy już nie są takie małe, ale nadal rosną? Od szóstego miesiąca życia do końca pierwszego roku tempo wzrostu kociąt jest mniejsze, ale nadal ich potrzeby żywieniowe mogą różnić się od potrzeb kotów dorosłych, należy więc kontynuować podawanie pokarmu typu „junior”. W wieku 12 miesięcy koty zazwyczaj osiągają dorosłe rozmiary (samice około 9. miesiąca życia, a samce około 12. miesiąca życia) i są uznawane za dorosłe. Jest to moment przestawienia kocięcia na pokarm dla dorosłych osobników.

Około 6.-8. miesiąca życia wielu lekarzy weterynarii zaleca wykonanie sterylizacji lub kastracji. Zabieg ten na kilkanaście tygodni zaburza gospodarkę hormonalną kota, co ma wpływ na jego apetyt (zwiększa się) oraz tempo metabolizmu (zwalnia). W tym okresie powinniśmy regularnie kontrolować masę ciała kota i monitorować spożycie pokarmów. W przypadku wczesnej sterylizacji można rozpocząć karmienie małego kota karmą dla dorosłych, sterylizowanych kotów przed ukończeniem pierwszego roku życia. Należy w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni zasadność takiej decyzji.

Powiązane artykuły

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?