Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?

Zapewnienie Twojemu kotu prawidłowej wagi jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia – w krótkiej i długiej perspektywie.

PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?

KONTROLA WAGI I KOCIA DIETA: Z CZYM TO SIĘ JE?

Zapewnienie Twojemu kotu prawidłowej wagi jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia – w krótkiej i długiej perspektywie. Nie tylko wpływa na jego ogólną jakość życia, ale może też zmniejszyć ryzyko zachorowania i wydłużyć jego życie.

Najnowsze badania nie są niestety optymistyczne. Wskazują, że 19-52% zwierząt domowych ma nadwagę lub jest otyła . Ten wysoki odsetek w dużej mierze wynika z diety niedostosowanej do zmian w trybie życia zwierząt na przestrzeni lat, np. pod względem zawartości składników odżywczych lub ilości pokarmu. Jak łatwo się domyślić, podobnie jak w przypadku ludzi, potrzeby żywieniowe zwierząt zmieniają się wraz z ich trybem życia. To kwestia równowagi.

Jednak wzrost wagi kotów może też wynikać z innych czynników:

  • płci
  • sterylizacji
  • przebytych chorób
  • wieku
  • braku ruchu.


Dziś wiemy już, że nowoczesny styl życia zwierząt domowych wymaga bardziej dopasowanej diety. Powinna ona być dostosowana do konkretnego trybu oraz etapu życia zwierzęcia.

OSIĄGNIĘCIE RÓWNOWAGI

Jeśli zastanawiasz się, ile pokarmu powinien otrzymywać Twój kot, weź pod uwagę: jego płeć, wiek, styl życia oraz to, czy jest wysterylizowany. To kluczowe czynniki dla zapewnienia prawidłowej wagi ciała mruczków.

Komentarz dr Cornelii Ewering, specjalistki ds. żywienia w PERFECT FIT™ : „Mimo że to, ile pokarmu otrzymuje nasz kot, ma istotny wpływ na jego wagę, jak i kiedy go karmimy może okazać się równie ważne. Jedzenie zabiera Twojemu kotu mniej niż godzinę dziennie – większość czasu zajmuje mu spanie (14 do 18 godzin dziennie). Dlatego jego posiłki powinny być rozłożone na przestrzeni całego dnia i obejmować niewielkie porcje. Dobrym rozwiązaniem są dozowniki karmy – mogą pomóc w naturalnym porcjowaniu pokarmu, skutecznie zaspokajając głód kota przez cały dzień. Ich dodatkową zaletą jest stymulacja umysłowa zwierzęcia, które musi szukać pożywienia i znaleźć sposób jego wydobycia!

Dostosowanie ilości spożywanych przez naszego kota kalorii to jednak nie wszystko. Polecona przez lekarza weterynarii karma może być pomocna, jednak aby zadbać o prawidłową wagę kota, konieczne jest złożone podejście oparte na zdrowym stylu życia obejmującym regularne ćwiczenia fizyczne – na przykład zabawę.

Komentarz dr Corinne Lesaine, lekarza weterynarii i doradcy PERFECT FIT™: „Koty zachowują dobrą formę dzięki zabawom – np. w polowanie, szukanie. W mało stymulującym środowisku zwierzę będzie traktować jedzenie jako sposób na walkę z nudą. A jeśli będziemy ulegać dopraszającemu się jedzenia kotu, jedynie wzmocnimy jego niezdrowe nawyki. Smakowite nagrody lepiej zostawić na czas zabawy i nauki – to świetny sposób na sprawienie kotu przyjemności i walkę z nudą poprzez zabawę i stymulujące aktywności, w czasie których możesz nagrodzić swojego pupila za wysiłek. Aby pomóc mu utrzymać prawidłową masę ciała, zmniejsz porcje posiłków o ilość energii z przekąsek, które otrzymał w ciągu dnia”.

ZDROWE TRIO

Nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu w opiece nad kotem jest zintegrowane podejście łączące: zdrowe odżywianie (w ostateczności stosowanie kociej diety odchudzającej), odpowiednią ilość ruchu oraz stymulację umysłową poprzez interakcje i zabawę. Te trzy „kluczowe wartości” stanowią trzy filary dobrego samopoczucia – pożywienie/ruch/zabawa – i są, naszym zdaniem, kluczem do zapewnienia dobrej formy Twojego pupila przez całe jego życie!

W opisanym wyżej zintegrowanym podejściu chodzi o to, żeby trzy filary nawzajem się uzupełniały i wspólnie gwarantowały dobre samopoczucie Twojego ulubieńca. Dzięki temu nie tylko zadbasz o zbalansowany tryb życia swojego kota, ale również nawiążesz z nim bliższą relację. Same zalety!

Dbanie o prawidłową wagę kota wymaga pewnej dyscypliny, jest jednak kluczowe dla zapewnienia jego zdrowia i dobrego samopoczucia przez całe życie. Decydującymi czynnikami są ilość i jakość pokarmu – szczególnie w przypadku kotów po sterylizacji, które mają większą tendencję do tycia –jednak niemal równie ważne jest zadbanie o ruch i aktywność fizyczną naszego pupila. Przypuszczamy, że zabawa wkrótce stanie się największą pomocą w motywowaniu Twojego kota!

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?