Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?

Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?

Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie? Chociaż mięso jest dla kota dobrym źródłem białka zwierzęcego, to nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym pod względem zawartości witamin i substancji mineralnych. Koty karmione wyłącznie mięsem są narażone na niedobory pokarmowe. Surowe mięso dla kota jest też źródłem drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić nie tylko kotu, ale też jego opiekunowi. Przeczytaj, dlaczego nie należy karmić kota surowym mięsem.

Spis treści:

     1. Kot - urodzony mięsożerca

     2. Mięso dla kota - czy może stanowić podstawę jego menu?

     3. Surowe mięso dla kota w diecie BARF

     4. Karmienie kota surowym mięsem - zagrożenia dla kota

     5. Surowe mięso dla kota - zagrożenia dla człowieka

     6. Mięso dla kota - surowe, gotowane czy jako składnik karmy pełnoporcjowej?

KOT - URODZONY MIĘSOŻERCA

Kot z natury jest bezwzględnym mięsożercą. Oznacza to, że podstawą jego diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ w nich zawarte są niezbędne dla kotów substancje odżywcze. Nie oznacza to jednak, że w jego miseczce powinno pojawiać się wyłącznie surowe mięso. Mięso dla kota jest cennym źródłem białka, tłuszczu, witamin i substancji mineralnych, jednak nie może ono stanowić samodzielnego składnika diety. Co prawda koty w naturze odżywiają się wyłącznie drobnymi ssakami i ptakami. Jednak ofiary dzikiego kota nie składają się wyłącznie z mięsa (mięśni szkieletowych), ale również z kości, wnętrzności (podrobów) i niestrawionych resztek pokarmu znajdujących się w żołądkach i jelitach. Kot zjada swoje zdobycze w całości, więc dostarcza składników odżywczych pochodzących nie tylko z mięsa.

MIĘSO DLA KOTA - CZY MOŻE STANOWIĆ PODSTAWĘ JEGO MENU?

Niewłaściwe zbilansowana domowa dieta, oparta w dużej mierze na mięsie, może doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów witamin i substancji mineralnych u kota.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają dużo fosforu, a mało wapnia - zachwiane proporcje między tymi substancjami mineralnymi w organizmie prowadzą do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, co wiąże się z problemami w obrębie kości i stawów. Długotrwały niedobór wapnia w surowicy krwi powoduje nadczynności przytarczyc, które zużywają zmagazynowane rezerwy wapnia, zgromadzone w układzie kostnym, czego rezultatem jest demineralizacja kości. Jeżeli w diecie kociąt niedoborowi wapnia towarzyszy niedobór witaminy D, może to spowodować nieprawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego.

Stosowanie niewłaściwych proporcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie kota, zwłaszcza podawanie dużych ilości wątróbki, może doprowadzić do hiperwitaminozy (nadmiaru witaminy A w organizmie), co wiąże się z bolesną dla kota chorobą - spondylozą kręgów szyjnych.

Z kolei częste podawanie kotom wątroby i tłuszczu rybiego może prowadzić do niedoboru witaminy E, który objawia się stanem zapalnym w obrębie tkanki tłuszczowej, tzw. chorobą żółtego tłuszczu.

SUROWE MIĘSO DLA KOTA W DIECIE BARF

Najbardziej znanym modelem żywienia, który opiera się głównie na podawaniu surowego mięsa dla kota, jest dieta BARF (ang. biologically appropriate raw food). Oprócz mięsa podaje się kotu również inne surowe składniki - podroby, jaja, warzywa, owoce oraz zmielone kości. Dodatkowo taki pokarm musi zostać wzbogacony suplementami witaminowo-mineralnymi. Przygotowanie diety BARF dla kota nie jest dla opiekuna łatwe - wymaga ogromnej wiedzy na temat żywienia zwierząt i poświęcenia czasu na skomponowanie zbilansowanej mieszanki. Ważnym warunkiem, który musi zostać spełniony w takim modelu żywienia, jest również wysoka jakość surowców oraz bardzo rygorystyczne przestrzeganie higieny przygotowania i przechowywania posiłków.

Część kocich opiekunów decyduje się na taki sposób żywienia swoich zwierząt, wychodząc z założenia, że dzikie kotowate w naturze żywią się upolowanymi zdobyczami. Tymczasem z takim rodzajem pokarmu wiąże się wiele zagrożeń dla zdrowia domowych zwierząt i ich opiekunów. Nie ma więc potrzeby rekompensowania kotu tego, co mógłby mieć w warunkach naturalnych. Czym karmić kota? Podawanie mu pełnoporcjowej karmy gotowej jest dla niego bezpieczne i stanowi gwarancję dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

KARMIENIE KOTA SUROWYM MIĘSEM - ZAGROŻENIA DLA KOTA

Surowe mięso dla kota może być źródłem groźnych bakterii, wirusów i pasożytów. Spożycie zanieczyszczonego mięsa wywołuje zatrucia bakteriami Salmonella, E. coli, Listeria i Clostridium. Podawanie kotu surowego mięsa z niepewnych źródeł, np. dziczyzny, przyczynia się do inwazji pasożytniczych, np. włośniem czy tasiemcem. Jednak najgroźniejsze dla kotów jest podawanie surowej wieprzowiny - niesie ze sobą ryzyko śmiertelnej choroby Aujeszkyego wywoływanej przez wirusa SHV-1. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wirus ten jest odporny na czynniki środowiskowe, np. na niską temperaturę, więc mrożenie mięsa przez kilka dni przed podaniem nie zmniejsza ryzyka zakażenia.

Surowe mięso dla kota może być również źródłem substancji antyodżywczych. Na przykład w surowych rybach znajduje się tiaminaza - substancja, która hamuje przyswajanie tiaminy (witaminy B1). Niedobór tej substancji w organizmie kota może wiązać się z utratą apetytu, zahamowaniem wzrostu i objawami neurologicznymi. 

SUROWE MIĘSO DLA KOTA - ZAGROŻENIA DLA CZŁOWIEKA

Niektóre bakterie czy pasożyty u kotów nie dają wyraźnych objawów, ale zwierzęta te stają się ich nosicielami i mogą przenosić zarazki na ludzi. Surowy kurczak dla kota jest często zanieczyszczony bakteriami z rodzaju Salmonella i Listeria, które łatwo dostają się z organizmu kota do środowiska człowieka, co może być przyczyną groźnych zatruć, szczególnie niebezpiecznych dla małych dzieci i osób o obniżonej odporności.

Surowe mięso dla kota i inne produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być też przyczyną zarażenia zwierzęcia pasożytem Toxoplasma gondii. Wywoływana przez niego choroba - toksoplazmoza - jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, głównie dla kobiet w ciąży.

MIĘSO DLA KOTA - SUROWE, GOTOWANE CZY JAKO SKŁADNIK KARMY PEŁNOPORCJOWEJ?

Wśród opiekunów kotów pokutuje błędne przekonanie, że mięso szkieletowe jest najważniejszym składnikiem racji pokarmowej ich zwierząt, a karmy gotowe zawierają go zbyt mało. Niektórzy próbują urozmaicać dietę kota, podając surowe mięso kilka razy w tygodniu, inni przestawiają zwierzę całkowicie na surowe pokarmy, podając mu dietę BARF. W związku z licznymi zagrożeniami nie warto podawać surowego mięsa dla kota.

Rodzi się więc pytanie - czy gotowane mięso dla kota będzie lepszym rozwiązaniem? Obróbka termiczna pokarmów sprawia, że stają się one bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Wysoka temperatura zabija większość chorobotwórczych bakterii i niszczy jaja pasożytów, przez co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zatruć pokarmowych oraz przenoszenia toksoplazmozy. Gotowane mięso nie jest jednak zdrowym pokarmem dla kota - jest jeszcze bardziej ubogie w składniki mineralne i witaminy niż surowe mięso dla kota.

Czy koty mogą jeść surowe mięso jako przekąskę? Ryzyko zakażenia bakteriami nie zmniejsza się, gdy podajemy kotu mięso w mniejszej ilości. Przekąskę może stanowić ewentualnie mięso gotowane, bez dodatku soli, ale skoro ma ono niewielką wartość odżywczą, należy zastanowić się nad sensownością podawania takich smakołyków. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych przysmaków opracowanych dla kotów. Niektóre z nich pełnią dodatkowe funkcje- np. wspomagają oczyszczanie zębów lub usuwanie włosów z przewodu pokarmowego.

Podstawą diety kota powinna być pełnoporcjowa karma gotowa. Została ona wyprodukowana z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wzbogacona w surowce roślinne i mieszanki witaminowo-mineralne. Dzięki temu jest kompletna i zbilansowana - zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne kotu do prawidłowego funkcjonowania.

Źródła:

  •  Michał Ceregrzyn, Podstawy żywienia psów i kotów.

Powiązane artykuły

Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?