Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZMIANA DIETY: WPROWADZENIE KOTU NOWEGO POKARMU

Czy masz kociaka, który jest gotowy, aby przejść na pokarm dla dorosłego kota?

ZMIANA DIETY: WPROWADZENIE KOTU NOWEGO POKARMU

Czy masz kociaka, który jest gotowy, aby przejść na pokarm dla dorosłego kota? Może Twój dorosły kot wchodzi w nowy etap życia? A może adoptowałeś właśnie kota i wprowadzasz mu nową dietę? Czy Twój kot nagle przestał jeść obecne pożywienie i wydaje Ci się, że potrzebuje zmiany? Czy Twój lekarz weterynarii zalecił zmianę diety kota ze względu na jego zdrowie? Niezależnie od powodu czasami musisz zmienić pokarm swojego kota.

Niekiedy wprowadzenie kotu nowej diety może być wyzwaniem, ale możesz zastosować kilka prostych strategii, które pomogą mu przyzwyczaić się do nowego pokarmu.

Najpierw przyjrzymy się temu, jakie jedzenie jest odpowiednie na każdym etapie życia Twojego mruczka, a następnie omówimy sposoby przejścia na nowy pokarm.

WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE TWOJEGO KOTA

Twój kot jest z natury drapieżnikiem o unikalnych potrzebach i wymaganiach żywieniowych. Ale niezależnie od tego, na jakim jest etapie życia, potrzebuje kompletnej i zbilansowanej diety, która dostarczy mu właściwą ilość energii, białek, tłuszczów, minerałów i witamin, aby zapewnić mu zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność.

Kocięta (koty młodsze niż rok) są w fazie intensywnego wzrostu i potrzebują więcej kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych niż dorosłe osobniki. Mają także wrażliwy układ pokarmowy i rozwijający się system immunologiczny. Z tych powodów, jeśli masz kocię, ważne jest, aby wybrać mu pokarm specjalnie opracowany dla tego okresu życia.

Dorosłe koty (koty powyżej roku), które nie są w ciąży i nie karmią lub nie mają innych szczególnych wymagań żywieniowych, powinny otrzymywać wysokiej jakości kompletny i zbilansowany pokarm, tak aby utrzymać jak najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Styl życia kotów ewoluował, podobnie jak styl życia ludzi: stał się bardziej zurbanizowany, bardziej osiadły. Dziś prawie połowa dorosłych kotów żyje w domach. Dlatego też ich dieta musi być dostosowana do nowego trybu życia.

Koty wysterylizowane mogą być mniej aktywne i bardziej interesować się jedzeniem, co może utrudniać utrzymanie idealnej masy ciała, zwłaszcza w okresie do 18 tygodni po zabiegu. W tym okresie waga kota ulegnie zmianie – i czasami możesz tego nawet nie zauważyć. Ważne jest, aby być czujnym od momentu, w którym Twój kot wróci z zabiegu sterylizacji: regularnie go ważyć i kontrolować, aby mieć pewność, że utrzymuje prawidłową wagę. Aby Ci to ułatwić, Centrum żywienia zwierząt domowych WALTHAM opracowało łatwy test sylwetki , który możesz przeprowadzić w domu. Pamiętaj, że pokarm przeznaczony specjalnie dla kotów sterylizowanych pomoże Twojemu pupilowi w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Kotki w ciąży, karmiące, oseski i koty seniorzy (powyżej 7 lat) oraz koty w bardzo zaawansowanym wieku („ultraseniorzy”) (powyżej 14 lat) mają szczególne wymagania dietetyczne.

Badania wykazują, że koty seniorzy mają niższe wymagania energetyczne niż młodsze koty, więc na ogół nie potrzebują tak wielu kalorii. Dlatego ważne jest, aby monitorować wagę ciała kotów powyżej 7. roku życia, ponieważ mają one tendencję do zmniejszania swej codziennej aktywności. Jednak mimo tego przeważnie dajemy im taką samą ilość pokarmu, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała i potencjalnie związanej z nadwagą i otyłością cukrzycy (typu II). Z kolei „ultraseniorzy” mają często zmniejszoną zdolność trawienia oraz przyswajania białek i tłuszczów, a co za tym idzie – mniejszą możliwość utrzymania prawidłowej wagi, dlatego należy zwracać na to uwagę, układając ich dietę. Powinna ona charakteryzować się wysoką strawnością składników odżywczych w odpowiedniej ilości.

Dietę kota zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Będzie on mógł polecić odpowiedni pokarm w oparciu o etap życia Twojego mruczka i biorąc pod uwagę także inne ważne czynniki stylu życia, a przede wszystkim – poziom aktywności fizycznej Twojego pupila.

Niezależnie od tego, jaki pokarm wybierzesz, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta; jego wskazówki pomogą Ci określić odpowiednią dla Twojego kota ilość pokarmu.

I wreszcie – smak! Twój kot powinien uwielbiać to, czym go karmisz, gdyż niezjedzone pożywienie, rzecz jasna, nie dostarcza żadnej wartości odżywczej.

KIEDY KOCIĘ POWINNO PRZEJŚĆ NA KARMĘ DLA DOROSŁYCH

Kocięta mają małe żołądki i lubią jeść po troszeczku, często aż do 18 razy w ciągu doby. Wielkość porcji pokarmu zwiększa się w miarę wzrostu i rozwoju kota.

W wieku 12 miesięcy koty są na ogół uważane za dorosłe. Jest to moment przestawienia kociaka na pokarm dla dorosłych osobników.

CZAS NA ZMIANĘ

Niezależnie od tego, czy masz kocię, nowo adoptowanego kota, czy dorosłego mruczka wchodzącego w nowy etap swojego życia, jest wiele sposobów na ułatwienie pupilowi przejścia na nowy pokarm.

Po pierwsze: działaj powoli. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój kot domaga się zmiany pokarmu i chętnie go je, ważne jest, aby jego układ pokarmowy miał czas na dostosowanie się do nowego pożywienia.

Dodawaj po trochu nowy pokarm do obecnego przez około tydzień.

Zacznij od zastąpienia 25 procent dotychczasowego jedzenia nowym i wymieszaj je ze sobą. Stopniowo – co 2-3 dni – zwiększaj o 25% udział nowego pokarmu, aż całkowicie przestawisz kota na nową dietę.

Pamiętaj, żeby Twój kot zawsze miał dostęp do czystej wody. Obserwuj też jego apetyt, odchody oraz wagę podczas okresu przejściowego. Te czynniki są dobrymi wskaźnikami jego zainteresowania nową żywnością oraz ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli przestawiasz kocię na pokarm dla dorosłych, pamiętaj, że kociaki często lubią nowości – uwielbiają odkrywać nowe zapachy, smaki (kurczak, jagnięcina, wołowina, ryba) i konsystencje (sosy, musy, galaretki, miękkie kawałki, nadziewane kawałki lub twarde krokiety). Utrzymanie pozytywnego i przyjemnego środowiska otaczającego kociaka podczas tych nowych odkryć pomoże mu lepiej przystosować się do nowej diety. Może też pomóc mu poradzić sobie z nowymi doświadczeniami i innymi nowymi pokarmami, kiedy będzie starszy.

CO ROBIĆ, JEŚLI MÓJ KOT NIE JEST ZAINTERESOWANY NOWYM POKARMEM?

Twój kot jest wyjątkowy i ma własne preferencje, które zależą w dużej mierze od pokarmu oraz sposobu, w jaki był żywiony, będąc kociakiem. Z czasem u niektórych kotów rozwija się zamiłowanie do różnych smaków, wyraźne zainteresowanie zróżnicowaniem pożywienia lub niechęć do pewnych rodzajów pokarmu. Twój kot z wiekiem może stać się też bardziej wybredny.

Mając na względzie zadowolenie i dobre samopoczucie swojego mruczka, wypróbuj różne rodzaje kompletnych i zbilansowanych pokarmów, zanim ustalisz, który naprawdę lubi. To wszystko może na przykład zależeć od zapachu jedzenia i kubków smakowych Twojego kota!

Nowy pokarm może też być dla Twojego kota zbyt trudny do pogryzienia lub strawienia, co może tak naprawdę być oznaką starzenia się, a konkretnie problemów z zębami. Nie zawsze jest to łatwe do zidentyfikowania we wczesnych stadiach, ale z pewnością może mieć wpływ na zachowania żywieniowe Twojego pupila. Możesz zauważyć utratę apetytu (kot podchodzi do miski, ale nie zjada pokarmu) lub to, że Twój kot staje się wybredny (wybiera np. tylko mokre jedzenie). Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu Twojego czworonoga. Lekarz zbada zwierzę i być może zleci dodatkowe testy, np. zdjęcie rentgenowskie, aby ustalić przyczynę stanu kota i określić właściwy sposób działania.

Jeśli Twój kot ma problem z przestawieniem się na nowy pokarm, możesz wykorzystać kilka dodatkowych strategii, aby mu w tym pomóc:

  • Dokładnie wymieszaj dotychczasowy pokarm z nowym, aby nie był w stanie wyjadać tylko tych kawałków, które lubi. Pomóc w tym może dodanie do jedzenia niewielkiej ilości ciepłej wody.
  • Delikatnie podgrzane jedzenie wydziela więcej aromatów i prawdopodobnie będzie atrakcyjniejsze dla Twojego kota (najlepsza jest temperatura od pokojowej do temperatury ciała – około 37-38 ° Nigdy nie podgrzewaj pokarmu powyżej 42°C).
  • Jeśli Twój kot lubi ryby, możesz dodać niewielką ilość oleju z tuńczyka dla aromatu i smaku, ale skonsultuj się wcześniej z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że pasuje to do zalecanej diety.

I co najważniejsze: nigdy nie pozwól, aby kot głodował ponad 24 godziny, może to mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeśli zupełnie unika nowych produktów, lepiej wrócić do poprzedniej diety i spróbować ponownie później, zgodnie z powyższymi wskazówkami.

ZMIANA MOŻE BYĆ DOBRA!

Czasami trzeba coś zmienić.

Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jest Twój kot, bądź cierpliwy podczas wprowadzania zmian, jeżeli nie od razu uda się przestawić go na nowy pokarm.

Możesz eksperymentować: wypróbuj różne smaki i formy, np. pokarmy mokre, suche lub półwilgotne. Bądź pozytywnie nastawiony – wybierz odpowiednią dietę dla swojego kota i miej świadomość, że dla niego jest to nowe doświadczenie, które dotyczy jednej z najważniejszych potrzeb fizjologicznych. Przy odrobinie cierpliwości wszystko powinno się udać, tak aby czas karmienia był dla niego nadal jednym z najbardziej oczekiwanych momentów dnia.

  • 1Bradshaw JW, Healey LM, Thorne CJ, Macdonald DW, Arden-Clark C. Differences in food preferences between individuals and populations of domestic cats Felis silvestris catus. Appl Anim Behav Sci. 2000 Jun 1;68(3):257-268.
  • 2Bradshaw JWS. Mere exposure reduces cats' neophobia to unfamiliar food. Anim Behav. 1986;34(2):613-614.
  • 3O'Malley S. The role of variety in the diet. WALTHAM Focus. 1995;5(3):18-22.

Powiązane artykuły

Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?