
ILE KOSZTUJE SZCZEPIENIE KOTA? NA CO NALEŻY SZCZEPIĆ MRUCZKA?

Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Szczepienia to ważny aspekt w opiece nad kotem. Regularne poddawanie czworonoga tego rodzaju zabiegom ułatwia zapobieganie groźnym chorobom, np. panleukopenii czy kociemu katarowi, a co ważniejsze - zwiększa szanse na długie i zdrowe życie. Dowiedz się, ile kosztuje szczepienie kota, kiedy należy się na nie zgłosić oraz przed jakimi schorzeniami może ustrzec.
Szczepionki podane zgodnie z harmonogramami zalecanymi przez producentów i lekarzy weterynarii pozwalają uchronić zwierzę przed zakażeniem się niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi.
Z powodu potencjalnie częstszego kontaktu z innymi czworonogami, narażone są przede wszystkim koty spędzające czas na zewnątrz oraz te z większych skupisk (np. schronisk dla zwierząt). Co ważne, jeśli opiekun ma zamiar wyprowadzać kota na smyczy, zaleca się umówić na cykl szczepień w gabinecie weterynaryjnym jeszcze przed pierwszymi spacerami, tak aby mieć pewność, że wspólne przechadzki na świeżym powietrzu nie wpłyną negatywnie na zdrowie mruczka. Biorąc pod uwagę, że pierwsze szczepienie kociąt wykonuje się w 6-8 tygodniu życia, a kończy na 4 miesiącu - i później regularnie powtarza zgodnie z zaleceniami lekarza - to wychodzenie na dwór jest możliwe dopiero 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu zasadniczym. Cena całego cyklu szczepień nie należy co prawda do niskich, za to z pewnością ochroni zwierzę przed śmiertelnymi chorobami.
Na co należy szczepić kota?
Rodzaj szczepień zależy w dużej mierze od trybu życia kota, m.in. wychodzenia na zewnątrz, przebywania z innymi zwierzętami albo towarzyszenia opiekunowi w podróżach zagranicznych. Można jednak wskazać kilka chorób, które są największym zagrożeniem dla mruczków:
- Panleukopenia - śmiertelna, zakaźna choroba zwana również zapaleniem jelit lub kocim tyfusem. Do objawów zalicza się wymioty, biegunkę z krwią, gorączkę, brak apetytu, niedokrwistość. Szczepienie powinno odbyć się jak najwcześniej (pierwsza dawka w 6-8 tygodniu życia, kolejne około 10-12 oraz 14-16 tygodnia) ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania u kociąt.
- Koci katar - choroba spowodowana infekcją wirusów, często z powikłaniami bakteryjnymi. Charakteryzuje się m.in. kichaniem, kaszlem, wodnistym wyciekiem z nosa i oczu oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Szczepienie przeciw dwóm typom wirusów, które wywołują tę chorobę, czyli Herpesvirus i Calicivirus, odbywa się łącznie z immunizacją przeciw panleukopenii.
- Wirus białaczki (FeLV) - bardzo częsta przyczyna przedwczesnej śmierci zwierzęcia. Objawy są zróżnicowane i obejmują utratę apetytu, zmniejszenie masy ciała, gorączkę oraz problemy z oddychaniem. Szczepienie jest szczególnie ważne dla kotów, które wychodzą na zewnątrz. U kociąt można je wykonać od 10-12 tygodnia życia zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
- Wścieklizna - niebezpieczna zarówno dla kota, jak i dla ludzi. Może przebiegać w formie szałowej lub porażennej, natomiast jedne z objawów, które występują w przypadku wścieklizny, to zmiana zachowania, agresja, ślinotok, problemy z koordynacją ruchową, a w najgorszym stadium również toczenie się piany z pyska czy sztywny kark. Szczepienie jest obowiązkowe dla kotów, które przebywają na terenie objętym ryzykiem wystąpienia wścieklizny, a dodatkowo zaleca się je osobnikom wychodzącym na zewnątrz oraz tym, które będą podróżować poza granice kraju.
Szczepienie kota może uchronić go przed bardzo groźnymi, czasem śmiertelnymi chorobami, dlatego warto regularnie poddawać zwierzę immunizacji zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Co ważne, wymienione wyżej choroby nie są jedynymi, na które można szczepić pupila - żeby uzyskać szczegółowe informacje w tym temacie, należy skonsultować się ze specjalistą w gabinecie weterynaryjnym.
Cena każdej dawki może się różnić, jednak są to koszta, które niewątpliwie warto ponieść w trosce o zdrowie pupila.
Uproszczony schemat szczepień wygląda następująco:
- 6-8 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) - pierwsza dawka zasadnicza;
- 10-12 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) - druga dawka zasadnicza, wirus białaczki - pierwsza dawka;
- 14-16 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) - trzecia dawka zasadnicza, wirus białaczki - druga dawka;
- 1 rok: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), wirus białaczki - dawki przypominające.
Dawki przypominające podaje się w kolejnych latach zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, zależnie od rejonu zamieszkania, trybu i środowiska życia kota.
Dlatego też - nawet jeśli kot został zaszczepiony - nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczny do końca życia.
Przy dbaniu o zdrowie mruczka warto pamiętać też o regularnym badaniu pod kątem obecności pasożytów wewnątrz organizmu oraz na jego skórze czy sierści. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł na temat robaków u kota.