Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka

Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.

Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka

Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego. Pomaga nie tylko zachować piękny wygląd naszych mruczków, lecz przede wszystkim wesprzeć ich zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jak pielęgnować kota? Jak dbać o zęby kota oraz jego pazury? Sprawdź, co każdy opiekun powinien wiedzieć!

Spis treści:

  1. Jak dbać o kota – pazury
  2. Jak dbać o zęby kota? 
  3. Jak dbać o kota po sterylizacji lub kastracji?

Jak dbać o kota – pazury

Pazury są dla kota jednym z najważniejszych atrybutów. W dzikich warunkach nieraz pozwalają przeżyć – wdrapać się na drzewo podczas ucieczki przed agresorem, czy upolować kolację. Są one bardzo ostre i aby utrzymywać je w takim stanie, a także usuwać martwe łuski, koty muszą drapać różne obiekty (np. drzewa, drapaki). Mruczki, które mieszkają z nami na co dzień w domu, mogą niekiedy używać do tego celu naszych mebli – warto więc odpowiednio przycinać ich „paznokcie”. W przypadku kotów wychodzących nie powinno się jednak tego robić, ponieważ brak ostrych pazurów może uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę np. na drzewo w przypadku zagrożenia. Co istotne, jeśli nie czujemy się na siłach, by to zrobić samodzielnie, możemy udać się do lekarza weterynarii – obcięcie pazurów to koszt około 10–20 zł. Jeśli jednak posiadamy odpowiedni sprzęt i wiemy, jak prawidłowo skrócić kocie pazury, możemy samodzielnie poddać naszego kota niezbędnej pielęgnacji. Oto kilka pomocnych wskazówek:

  • Do obcinania pazurów kotów musimy dysponować odpowiednimi obcinaczami – sprzęt, z którego korzystają ludzie, nie jest do tego wskazany.
  • Bardzo ważna jest spokojna atmosfera podczas kocich czynności pielęgnacyjnych. Zacznijmy więc od przyzwyczajania mruczka do tego typu zabiegów. Kładźmy kota na swoich kolanach w taki sposób, w jaki zamierzamy trzymać go podczas obcinania pazurków. Łapmy go później za łapkę i pokazujmy, że jest w takiej pozycji bezpieczny. Co jednak ważne, jeśli widzimy, że nie czuje się komfortowo i wciąż reaguje nerwowo, nie róbmy nic na siłę. Spróbujmy ponownie za jakiś czas. 
  • Jak dbać o kota w trakcie obcinania pazurów? Po pierwsze, należy robić to szybkimi i pewnymi ruchami. Mruczek łatwo wyczuje chaotyczność naszych działań i zacznie szukać ucieczki z niepewnej sytuacji, a nawet może reagować agresją. Po drugie, Twoje ruchy powinny być jednocześnie uważne – nie powinno się skracać kocich pazurów o więcej niż ⅓ ich długości. Obcinać należy tylko przezroczystą część pazura, ponieważ zbyt dalekie cięcie może uszkodzić naczynia krwionośne i spowodować u kota bolesność oraz silne krwawienie.
  • Co ważne, do tego typu czynności pielęgnacyjnych, jak chociażby właśnie obcinanie pazurów, trzeba przyzwyczajać kota już w bardzo młodym wieku – próby rozpoczęte później mogą być znacznie trudniejsze i powodować więcej negatywnych emocji u naszego ulubieńca. 

Jak dbać o zęby kota? 

Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ problemy z zębami występują u mruczków bardzo często. Są tym trudniejsze, że niestety w wielu przypadkach opiekunowie zauważają je zbyt późno. Koty przez długi czas nie okazują dyskomfortu oraz żadnych innych oznak problemów w ich jamie ustnej, dlatego też tak istotne jest regularne odwiedzanie lekarza weterynarii. Wskazane jest, aby specjalista co pół roku sprawdzał stan zębów naszego kota. Jeśli jednak wcześniej zauważymy niepokojące symptomy jak na przykład zaczerwienione dziąsła, bezwzględnie zgłośmy się na konsultację – szybka reakcja to znacznie większa szansa na skuteczne leczenie. Zawsze jednak lepiej zapobiegać niż leczyć, warto więc postawić na prewencję.

Jak dbać o kota w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej? Szczególnie ważne jest mycie zębów kota – w sklepach zoologicznych oraz lecznicach weterynaryjnych można znaleźć specjalne szczoteczki oraz pasty do zębów dla naszych ulubieńców (ludzkie się do tego nie nadają). Warto także zadbać o właściwą dietę. Odpowiednia tekstura, twardość, a także gabaryty granulek kociej karmy sprzyjają higienie jamy ustnej. Gdy jednak problemy w tym obszarze zdrowia wystąpią, wskazane może być stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych oraz przeciwzapalnych (jeśli lekarz weterynarii zaleci takie postępowanie – pamiętajmy, na własną rękę nie powinniśmy podawać naszym ulubieńcom leków).

Jak dbać o kota po sterylizacji lub kastracji?

O czym warto wiedzieć przed zabiegiem?

  • Kastracja u kotki obejmuje usunięcie jajników lub – częściej –  jajników wraz z macicą. U kocurów usuwa się zaś jądra. Oba zabiegi są nieodwracalne.
  • Warto wiedzieć, że sterylizacja nie jest tym samym co kastracja. Sterylizacja oznacza podwiązanie lub przecięcie jajowodów u kotki lub nasieniowodów u kocura. 
  • Kastracja kotów i kotek jest ważna z co najmniej dwóch względów – jest to profilaktyka bezdomności zwierząt oraz wyeliminowanie ryzyka zachorowania na choroby związane z usuniętymi narządami jak na przykład nowotwór jąder czy jajników.

Informacje istotne po zabiegu:

  • Bardzo ważna jest dieta – już kilka dni po wykonaniu zabiegu spada zapotrzebowanie energetyczne organizmu, a jednocześnie wzrasta apetyt naszych ulubieńców. W perspektywie długofalowej może skutkować to nadwagą lub otyłością u kota,  dlatego też opiekunowie powinni szczególnie uważać na sposób odżywiania swoich mruczków. Posiłki powinny mieć zmniejszoną kaloryczność, należy też dbać o optymalny bilans minerałów. Chroni to drogi moczowe, które są szczególnie narażone, ponieważ kastracja i nadwaga to czynniki sprzyjające kamicy moczowej.
  • Jak dbać o kota w pierwszych godzinach po kastracji? Przede wszystkim trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii. Rana pozabiegowa powinna być stale zabezpieczona specjalnym ubrankiem pooperacyjnym, które (szczególnie u kotek) musi być zawsze suche i czyste. Ważne jest też zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego ciepła, ponieważ jego temperatura ciała jest w tym czasie obniżona. 
  • Warto, aby legowisko kota było umieszczone na podłodze, co pozwoli uniknąć ewentualnych upadków z większych wysokości – w pierwszych godzinach po wybudzeniu z narkozy kot może mieć problemy z utrzymaniem równowagi, a upadek w tym czasie może skutkować na przykład niebezpieczną przepukliną]. 
  • Pamiętajmy też o kuwecie – po zabiegu koty mogą mieć silną potrzebę opróżnienia pęcherza. Warto więc, aby kuweta była dość blisko, a kot miał do niej łatwy dostęp. Warto też położyć podkład higieniczny na legowisku zwierzęcia.
  • Woda i pożywienie – jak dbać o kota w pierwszych godzinach po sterylizacji lub kastracji właśnie w tym zakresie? Wodę można podać kotu dopiero po pełnym wybudzeniu, co zajmuje zwykle kilka godzin. Pierwszy posiłek zazwyczaj serwuje się dopiero następnego dnia po operacji (chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej). Jeśli zauważysz, że kot ma problemy z przełykaniem lub zaczyna wymiotować, odczekaj kolejną godzinę – zbyt wczesne podanie mruczkowi dań (nawet jeśli są to jego ulubione) może skutkować zagrażającym jego zdrowiu zachłyśnięciem. Działajmy wtedy spokojnie i powoli – niech organizm naszego ukochanego kota lub kotki ma czas na regenerację.

Powiązane artykuły

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?