Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak oswoić kota – porady dla opiekunów

Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?

Jak oswoić kota – porady dla opiekunów

Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta? Pragniesz pomóc kotom żyjącym na wolności, które znalazły się w trudnym położeniu? Niezależnie od sytuacji, oswajanie mruczka to czasochłonny proces wymagający dużych pokładów cierpliwości, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Sądzisz, że jesteś gotowy na nowego pupila? Dowiedz się, jak oswoić kota, aby mógł zostać członkiem rodziny!

Spis treści:

  1. Oswajanie kota z człowiekiem – jak zyskać jego zaufanie?
  2. Jak przyzwyczaić kota do psa lub innego kota?

Oswajanie kota z człowiekiem – jak zyskać jego zaufanie?

Oswajanie kota z człowiekiem to zwykle proces jeszcze trudniejszy niż oswajanie go z innym zwierzęciem. Czworonogi, które nie ufają ludziom, najczęściej mają za sobą nieprzyjemne, a czasem nawet traumatyczne przeżycia związane z nimi lub po prostu nie są przyzwyczajone do ich towarzystwa, na przykład ze względu na dorastanie z dala od człowieka. W obu przypadkach konieczne będzie mnóstwo cierpliwości. Proces ten nie należy do najłatwiejszych. Jeśli mimo to zdecydujesz się na oswajanie kota, musisz pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach:

  • nie zmuszaj zwierzęcia do czegoś, czego nie chce – sytuacja nagłego zetknięcia z człowiekiem i zamieszkania z nim w jednym domu jest dla czworonoga wystarczająco stresująca. Zmuszając go do czegokolwiek, nie tylko nie zbudujesz zaufania, lecz także stracisz to, które już udało Ci się zdobyć;
  • nie stosuj kar – oswajanie kota półdzikiego lub po prostu nieufnego w stosunku do ludzi musi opierać się na wzmacnianiu pozytywnych zachowań i budowaniu zaufania. Jakakolwiek forma kary może zaprzepaścić wszelkie pozytywne efekty Twojej pracy;
  • zapewnij zwierzęciu schronienie – nowego lokatora zazwyczaj powinno się zakwaterować w osobnym pokoju, a jeśli nie jest to możliwe, w dużej klatce kennelowej. Konieczne jest też umiejscowienie w jego nowym lokum zabudowanego schronienia. Może to być transporter bez drzwiczek albo specjalne legowisko czy nawet karton z wyciętym wejściem. Dzięki temu kot będzie mógł się schować i poczuć bezpiecznie, gdy człowiek znajdzie się blisko, na przykład w porze karmienia;
  • powoli przyzwyczajaj kota do nowych rzeczy – przede wszystkim do ludzkiego dotyku. Najlepiej spróbować pogłaskać zwierzę, gdy będzie czymś zajęte, na przykład jedzeniem. Jeśli mimo wszystko zareaguje agresją lub ucieczką, pozostaw je w spokoju. Pamiętaj, że w oswajaniu kota kluczowa jest cierpliwość.

Jeżeli chcesz przyzwyczaić do siebie zwierzę, które miało już do czynienia z człowiekiem, takie metody niemal na pewno okażą się skuteczne, oczywiście pod warunkiem ich konsekwentnego stosowania. Znacznie trudniej będzie oswoić koty półdzikie. Tutaj pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być… ustalenie, czy socjalizacja zwierzęcia w ogóle ma sens. Może być skuteczna i sensowna w przypadku kociąt, które straciły matkę lub znalazły się w trudnych warunkach, przez co potrzebują pomocy człowieka. Jeżeli kotki są bardzo małe (poniżej 2 miesięcy), po zabraniu ich pod swój dach powinno się znaleźć matkę zastępczą, która zapewni im właściwy rozwój. Jeśli maluchy będące w tym wieku mają mamę, jednak mimo to potrzebują pomocy, na przykład ze względu na możliwość skrzywdzenia ich przez człowieka, zalecane jest zaopiekowanie się całą rodziną. W takiej sytuacji zwykle praktykuje się też sterylizację matki po odchowaniu miotu.

Dla kotów półdzikich, w tym całych kocich rodzin, najlepszym lokum będzie odpowiednio wyposażona klatka kennelowa. Muszą się w niej znaleźć przede wszystkim miski z jedzeniem i wodą, kuweta oraz wspomniane już schronienie. Często zaleca się ustawienie klatki w rogu pomieszczenia i nakrycie jej górnej części, aby zminimalizować stres u zwierząt.

Po odsadzeniu kociąt od matki, zarówno żywieniowym (zaprzestaniu karmienia przez kotkę), jak i behawioralnym (rozdzielenie z matką), maluchy często zaczynają oswajać się z człowiekiem, co sprawia, że mogą trafić do adopcji. W przypadku kotów dorosłych sprawa jest zwykle nieco bardziej skomplikowana. Mogą one pozostać z człowiekiem tylko w przypadku, gdy wykazują taką chęć. Oswajanie kota na siłę nie ma sensu – nie każdy z nich może zostać domowym pupilem. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Nie należy bowiem wypuszczać zwierząt chorych, szczególnie na choroby zakaźne, a także niepełnosprawnych. Takie zwierzę, jeśli nie wykazuje chęci do socjalizacji, można umieścić w specjalnych ośrodkach, w których symulowane jest naturalne środowisko kotów półdzikich, jednak w kontrolowanych warunkach. Uważaj także z pochopnym osądem nastawienia czworonoga. Bardzo chore i cierpiące zwierzę może pozwalać na zbliżenie się do niego czy nawet dotyk, jednak nie oznacza to, że po wyleczeniu dalej będzie przyjazne człowiekowi!

Jeśli zastanawiasz się, jak oswoić dzikiego kota, możesz spróbować wyżej wymienionych metod lub poradzić się w tej sprawie behawiorysty. Pamiętaj jednak, że nie każdego czworonoga da się przekonać do kontaktu z człowiekiem. 

Jak przyzwyczaić kota do psa lub innego kota?

Najlepszym sposobem na to, jak przyzwyczaić psa do kota lub dwa koty do siebie nawzajem jest po prostu adopcja młodych zwierząt. Moment zaraz po okresie odsadzenia jest najlepszy na socjalizację, ponieważ młodym zwierzętom najłatwiej jest się ze sobą zaprzyjaźnić. W przypadku starszych zwierząt proces ten może być nieco trudniejszy, a jednocześnie dość czasochłonny. Wtedy też zaleca się stosowanie metody nazywanej socjalizacją z izolacją. Dzięki niej zapoznanie powinno przebiegać bez większych problemów.

Metoda ta pozwala oswoić psa z kotem lub dwa nieznajome koty. Zakłada ona, że zwierzęta powinny powoli oswajać się z obecnością drugiego osobnika w domu. Nowy lokator musi przebywać w oddzielnym pomieszczeniu, do którego pupil- rezydent nie będzie mieć dostępu. Następnie należy rozpocząć zapoznawanie zwierząt ze swoimi zapachami, na przykład wymieniając kocyki czy niektóre zabawki. Powinno się także zamieniać zwierzęta miejscami, na pewien czas wypuszczając nowego pupila, aby zaczął zwiedzać dom czy mieszkanie, a przy tym zamykając ulubieńca, który mieszka z nami dłużej, w pokoju tymczasowo przeznaczonym dla nowego kota. Dopiero w momencie, gdy świeżo upieczony lokator zacznie zachowywać się spokojnie i stanie się bardziej pewny siebie, można pozwolić na kontakt wzrokowy między zwierzętami, na przykład przez siatkę bądź szybę. W tym czasie warto podawać im smakołyki, aby dobrze kojarzyły ten moment.

Aby doprowadzić do bezpośredniego kontaktu, zwierzęta należy zacząć przyzwyczajać do przebywania w jednym pomieszczeniu. Gdy oba pupile nie będą na siebie nadmiernie reagować, proces można uznać za zakończony. Jeżeli nie jesteś pewien, jak oswoić kota z psem, skorzystaj z porady doświadczonego behawiorysty lub lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?