Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot macha ogonem – jak rozpoznać koci język ciała?

Ogon kota spełnia szereg bardzo ważnych funkcji dla zwierzęcia – pomaga mu w zachowaniu zwinności i równowagi, ale służy też do komunikowania się z innymi zwierzętami oraz z człowiekiem.

Kot macha ogonem – jak rozpoznać koci język ciała?

Ogon kota spełnia szereg bardzo ważnych funkcji dla zwierzęcia – pomaga mu w zachowaniu zwinności i równowagi, ale służy też do komunikowania się z innymi zwierzętami oraz z człowiekiem. Co oznacza, gdy kot macha ogonem? W jaki sposób interpretować kocią mowę ciała?

Spis treści:

  1. Dlaczego kot macha ogonem?
  2. Co Twój kot chce Ci powiedzieć za pomocą ogona?
  3. Postawa ciała kota – jak ją interpretować?
  4. Jak zrozumieć koci język ciała?

Dlaczego kot macha ogonem?

Machanie ogonem u kota bywa odczytywane jako wyrażanie przez zwierzę złego humoru. Tymczasem często świadczy ono o tym, że mruczek przeżywa wewnętrzny konflikt – nie jest pewien, jak powinien się w danej sytuacji zachować. Kot macha ogonem, gdy targają nim takie emocje, jak gniew, lęk czy ciekawość. Ogon się uspokaja, gdy kot zdecyduje, co ma robić i poczuje się pewniej. Spokojne machanie ogonem może być również objawem pozytywnych emocji.

O czym mogą świadczyć poszczególne ruchy ogonem?

  • Powolne poruszanie przy podstawie lub końcówce ogona – gest, który może oznaczać pobudzenie, podniecenie, zainteresowanie konkretnym dźwiękiem lub przedmiotem. Niektóre koty zachowują się w ten sposób na widok opiekuna wchodzącego do domu.
  • Nerwowe machanie ogonem u kota, wykonywanie szybkich ruchów z góry na dół – kot jest wzburzony i rozdrażniony. Gdy kot macha ogonem bardzo energicznie, lepiej zostawić go w spokoju.
  • Uderzanie ogonem – zwierzę jest sfrustrowane, a jeśli dodatkowo jego uszy położone są płasko, to można nawet spodziewać się ataku.
  • Machanie ogonem na boki obserwowane podczas polowania lub zabawy – kot jest podekscytowany i zastanawia się, kiedy wykonać skok na ofiarę.
  • Powolne drganie końcówki ogona – występuje na przykład, gdy kot się przyczaja – jest to oznaką zaciekawienia i podniecenia.
  • Kot macha ogonem i mruczy – takie zachowanie może oznaczać nadmiar bodźców, na przykład podczas zbyt długiego głaskania. Koty wyrażają w ten sposób, że nie mają już ochoty na pieszczoty. Warto w tym momencie przerwać głaskanie, ponieważ kolejnym krokiem kota może być ugryzienie w rękę

Co Twój kot chce Ci powiedzieć za pomocą ogona?

Kot może próbować się z nami komunikować nie tylko poprzez machanie ogonem. Niektóre nastroje i emocje odczytamy po specyficznym ułożeniu ogona i towarzyszącej mu postawie ciała.

  • Ogon lekko opuszczony lub ułożony na linii z kręgosłupem – kot jest zrelaksowany.
  • Podkulony ogon – taką postawę prezentuje kot silnie zaniepokojony, przestraszony lub zestresowany.
  • Napuszony ogon – kot jest przestraszony i gotowy do obrony. Zwykle towarzyszy temu syczenie i wyginanie grzbietu w łuk.
  • Ogon wyprężony, trzymany wysoko – kot jest szczęśliwy i pewny siebie. W tej pozycji zwierzę odsłania swoje organy płciowe, okazując swoisty gest przyjaźni.
  • Ogon wygięty w znak zapytania – kot jest w dobrym nastroju, ma chęć do eksplorowania świata, wyraża zaciekawienie, np. nową zabawką.
  • Kot obejmuje się ogonem w pozycji siedzącej lub półleżącej – zwierzę jest zadowolone i spokojne.

Postawa ciała kota – jak ją interpretować?

Koty porozumiewają się z nami nie tylko za pomocą ogona. Język ciała tych zwierząt to złożony system mimiki, postaw i ułożenia tułowia. 

  • „Koci grzbiet”, czyli ciało ustawione bokiem do przeciwnika, wyprostowane nogi, tułów wygięty w łuk, uniesiony ogon i zjeżona sierść – postawa obronna, której może towarzyszyć zarówno lęk, jak i wściekłość. Kot chce wyglądać na większego, niż jest w rzeczywistości, aby przestraszyć wroga.
  • Jeśli koci grzbiet przybiera kształt łuku, ale nie towarzyszy temu puszenie ogona i stroszenie sierści, za to zwierzę głośno mruczy, to oznacza, że kot łasi się, ma ochotę na pieszczoty lub nadeszła pora posiłku.
  • Przykucnięcie i kulenie się – postawa wyrażająca silny lęk i bezbronność. W tym przypadku kot próbuje przekonać przeciwnika, że jest od niego dużo mniejszy i słabszy. 
  • Sztywna postawa ciała, równy grzbiet, nierzadko połączone z syczeniem lub warczeniem – kot jest pewny siebie i nastawiony na atak.
  • Kładzenie się na plecach i odsłanianie brzucha – przejaw dużego zaufania do opiekuna, zwierzę jest rozluźnione i chętne do zabawy. Uważaj jednak, bo nawet koty prezentujące taką postawę, mogą nie lubić głaskania po brzuchu.
  • „Baranki”, czyli szturchanie i ocieranie głową – w ten sposób kot wyraża swoją sympatię. Jest to również sposób na złagodzenie agresji ze strony silniejszych osobników. Poprzez ocieranie się głową (o nogi opiekuna i meble lub inne przedmioty) kot zostawia swój ślad zapachowy (na kocich policzkach znajdują się gruczoły zapachowe, które wydzielają feromony).
  • Ugniatanie łapkami (kolan opiekuna, legowiska, poduszek) – podobne zachowanie obserwuje się u kociąt ssących matkę. Dorosły kot, który zachowuje się w ten sposób, jest spokojny, zrelaksowany i szczęśliwy.
  • Lizanie rąk, włosów, ubrań opiekuna, czasem połączone z delikatnym podgryzaniem – wyraz sympatii i sposób na zacieśnianie więzi z człowiekiem.

Jak zrozumieć koci język ciała?

Trudno jest jednoznacznie odczytać komunikaty wysyłane przez kota tylko na podstawie ruchów ogona czy postawy ciała. Aby trafnie zinterpretować, co oznacza machanie ogonem u kota, należy wziąć pod uwagę także sygnały dźwiękowe czy wyraz pyszczka. Kociej mowie ciała bardzo często towarzyszy miauczenie, mruczenie, syczenie, warczenie lub „ćwierkanie”. W zależności od odczuwanych przez zwierzę emocji może zmieniać się ułożenie jego uszu czy wielkość źrenic. 

Interpretacja kocich komunikatów może być różna w zależności od danego osobnika. Jedne koty machają ogonem w celach ostrzegawczych, inne mogą w ten sposób domagać się więcej pieszczot. Jedne koty lubią być głaskane po brzuchu, inne za tym nie przepadają lub wręcz reagują na to agresywnie. Podobnie jest w przypadku innych kocich zachowań. Zatem kluczem do zrozumienia kociego języka ciała jest baczne obserwowanie swojego pupila. Z czasem nauczymy się coraz lepiej odczytywać wysyłane przez niego sygnały i znajdziemy wspólną nić porozumienia.

Pamiętaj, że jeśli Twój kot bardzo często okazuje postawę agresywną, powinieneś wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Przyczyną może być ból odczuwany przez kota w związku z chorobą lub problemy behawioralne.

Powiązane artykuły

Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?