Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies sika w domu – jak skutecznie go tego oduczyć?

Pies sika w domu – jak skutecznie go tego oduczyć?

Oddawanie przez psa moczu w domu to problem, który może mieć różne podłoża. Taką sytuację można uważać za przejściową i naturalną w przypadku szczenięcia. Jednak gdy sikanie psa w losowych miejscach dotyczy dorosłego pupila, wówczas należy znaleźć przyczynę problemu i podjąć działania zapobiegawcze. Mowa tu nie tylko o treningu czystości, lecz także o możliwości leczenia zwierzęcia. 

Spis treści: 

  1. Pies załatwia się w domu – przyczyny
  2. Jak oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu? 
  3. Jak oduczyć rocznego psa oddawania moczu w domu? 
  4. Jak oduczyć dorosłego psa załatwiania się w domu?

Pies załatwia się w domu – przyczyny

Część opiekunów zadaje sobie pytanie: co zrobić, kiedy pies załatwia się w domu? Przede wszystkim warto poszukać przyczyn tego problemu – a tych może być wiele. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, od jakiego czasu pies oddaje mocz w domu i jak dużo moczu pozostawia w nieodpowiednich miejscach. Warto też prześledzić, gdzie dokładnie załatwia się zwierzę. 

Jeśli pies jest młody i nie ma jeszcze 6 miesięcy, może mu się zdarzyć załatwianie potrzeb w domu. Zwierzęta w tym wieku nie mają w pełni dojrzałego mięśnia zwieracza cewki moczowej. Prawidłowo przeprowadzony trening czystości połączony z naturalnym rozwojem fizycznym czworonoga powinien z czasem rozwiązać problem. Jeśli pies posikuje w domu, a ilość moczu jest nieznaczna, wówczas przyczyną może być to, że zwierzę znaczy teren. Niewykastrowane samce najczęściej zostawiają swój ślad w okolicy drzwi wejściowych lub miejsc, które są nasycone zapachem innego czworonoga. Psy krótko po zabiegu mogą się tak zachowywać tylko w przypadku, gdy czują się zagrożone. Jeśli zdecydowaliśmy się na przygarnięcie innego zwierzęcia, mając już czworonoga, tę kwestię warto wziąć pod uwagę. Pies może również nie panować nad swoim ciałem w momencie wielkiej ekscytacji. Niekiedy zdarza się, że zwierzęta zostawiają na podłodze kropelki moczu, gdy bardzo się cieszą, np. z powrotu opiekuna do domu. Inną przyczyną (spotykaną u kastrowanych suk) mogą być niesprawne zwieracze cewki moczowej.

Oddawanie moczu w domu nie zawsze jest związane z młodym wiekiem czworonoga lub chęcią oznaczenia przez niego terenu. Tego typu zachowanie może mieć również podłoże chorobowe. Warto rozważyć taką ewentualność szczególnie w przypadku, gdy wcześniej pies bez problemu załatwiał swoje potrzeby na zewnątrz. Schorzenia, które objawiają się nietrzymaniem moczu, to m.in.: choroby nerek i wątroby, cukrzyca, zapalenie macicy, zmiany nowotworowe, choroby neurologiczne. Każda z wymienionych przypadłości powoduje utratę kontroli nad mięśniem zwieraczem. Z kolei infekcje (np. zapalenie pęcherza) mogą wywoływać wzmożoną częstotliwość oddawania moczu. Wówczas zwierzę ma ograniczoną kontrolę nad odruchami fizjologicznymi, a ponadto wyraźnie cierpi. Jeżeli zauważymy u psa niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarii podda stan zdrowia zwierzęcia profesjonalnej ocenie, a w razie potrzeby zaleci właściwą terapię. 

Oddawanie moczu w przypadkowych miejscach może mieć również podłoże psychologiczne. Najpowszechniejsze przyczyny takiej reakcji psiego organizmu to:

  • nadmiar emocji – szczenię, które się ekscytuje, może stracić kontrolę nad pęcherzem. Z czasem odruch ten ulega stabilizacji, choć niektórym psom towarzyszy również w dorosłym życiu;
  • okazanie strachu – część naszych domowych czworonogów oddaje mocz na skutek poddania się drugiemu zwierzęciu lub domownikowi. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy inny osobnik jest postrzegany jako silniejszy;
  • stres – kolejne uczucie, które może stanowić o niekontrolowanym oddawaniu moczu, to lęk, np. przed wyjściem z domu. Ten aspekt jest szczególnie ważny, jeśli zwierzę w ciągu dnia przebywa samo. Mieszkanie to dla niego bezpieczna strefa, a wszystko to, co znajduje się poza nią, oddziałuje stresogennie. Ponadto, nie będąc cały czas przy zwierzęciu, nie wiemy, jak reaguje ono na dźwięki z zewnątrz. Może się okazać, że kiedyś jakiś hałas przestraszył psa na tyle, że teraz boi się on pobytu poza domem;
  • zmiany w środowisku – zazwyczaj dotyczy to zmiany miejsca zamieszkania. Nawet dorosły pies może nie rozumieć, że zasady obowiązujące w dotychczasowym domu nadal obowiązują, a swoje potrzeby musi załatwiać na zewnątrz. 

Jak oduczyć szczeniaka załatwiania się w domu? 

Jeśli szczeniak załatwia się w domu, powinniśmy nauczyć go sygnalizowania potrzeby wyjścia na zewnątrz. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy stosować pozytywne metody wychowania. W żadnym razie nie wolno karać czworonoga za oddanie moczu w niewłaściwym miejscu, ponieważ wtedy może stać się wobec nas nieufny. Trening czystości powinien polegać na regularnym wynoszeniu psa na dwór (przed zakończonym cyklem szczepień tylko w bezpieczne miejsca, takie jak własny ogród opiekuna), a także na wychodzeniu z nim “za potrzebą” w określonych momentach doby: po przebudzeniu i po posiłku, a dla przyspieszenia nauki – także w nocy. Spędzając czas z podopiecznym, zdobywamy wiedzę na temat jego rytmu dobowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie coraz trafniej rozpoznawać, kiedy występuje u niego potrzeba opróżnienia pęcherza.

Jak psa nauczyć załatwiać się na dworze? Receptą na sukces jest połączenie konsekwencji z dużą dozą cierpliwości. Gdy wyjdziemy z czworonogiem na zewnątrz, powinniśmy zaprowadzić go na trawnik, a następnie poczekać, aż opróżni pęcherz. Dopiero wtedy możemy wyruszyć na wspólny spacer. Jeśli zwierzę załatwiło swoje potrzeby fizjologiczne na dworze, warto je za to nagrodzić. Wystarczy drobny smakołyk, który będzie pozytywnym wzmocnieniem prawidłowego zachowania. Pochwały i inne gratyfikacje są niezbędne w procesie nauki. Trzeba dawać je psu również wtedy, gdy sam sygnalizuje chęć wyjścia na zewnątrz. Pozytywne wzmacnianie stopniowo wytwarza w mózgu zwierzęcia skojarzenie, że opuszczenie mieszkania z opiekunem wiąże się z czymś przyjemnym. W konsekwencji nasz towarzysz chętniej wychodzi na zewnątrz i załatwia tam swoje potrzeby.

Gdy szczenię odczuwa parcie na pęcherz, zazwyczaj zaczyna kręcić się w kółko, a zajęcie, które przed chwilą je absorbowało, przestaje być dla niego interesujące. Jeśli zauważymy u czworonoga takie zachowanie, powinniśmy natychmiast wyprowadzić go na dwór (alternatywnie zaprowadzić na matę higieniczną, jeżeli pupil nie może jeszcze wychodzić). 

Jak oduczyć rocznego psa oddawania moczu w domu? 

Jeśli roczny pies załatwia się w domu, zazwyczaj łatwo nauczyć go prawidłowych nawyków. Trzeba jednak pamiętać, że mniejsze czworonogi, takie jak yorki czy chihuahua, mają również niewielkie pęcherze, przez co potrzebują większej liczby spacerów niż przedstawiciele innych ras.

Jak oduczyć dorosłego psa załatwiania się w domu?

Jeśli starszy pies sika w domu, a wcześniej tego nie robił, może to oznaczać problemy zdrowotne. Częstą przyczyną takiego objawu jest również stres spowodowany zmianą otoczenia. Psi seniorzy wykazują większą częstotliwość oddawania moczu w porównaniu do szczeniąt i młodych dorosłych. Oczywistym rozwiązaniem problemu są więc częstsze spacery.

Jeśli zmiany w zachowaniu zwierzęcia wynikają ze stresu, należy dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją oraz zadbać o pozytywne bodźce w jego otoczeniu. Może to być nowa zabawka lub większa ilość czasu poświęcana mu przez opiekuna. Warto powtórzyć trening czystości, pamiętając, że zwierzę po maksymalnie dwóch tygodniach powinno dostosować się do nowych warunków i przypomnieć sobie wyuczone reguły panujące wewnątrz. Gdy podopieczny odzyska równowagę psychiczną i emocjonalną, która została zachwiana w wyniku remontu czy przeprowadzki, bardzo możliwe, że jego problemy z nietrzymaniem moczu miną.

Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu w nocy? Ten problem często występuje u starzejących się czworonogów i ma związek z osłabieniem siły mięśniowej w obrębie mięśni zwieraczy i mięśni miednicy. Oddawanie moczu w nocy może też niekiedy oznaczać zapalenie cewki moczowej lub pęcherza. Warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy.

Chcąc zapobiec przykrym sytuacjom, należy często wyprowadzać psa na spacery, szczególnie tuż przed snem. Dobrą praktyką jest również nakłanianie podopiecznego do częstego picia wody oraz stosowanie kompletnej i zbilansowanej diety, która wpływa pozytywnie na organizm, w tym na pracę nerek. Warto też wyznaczyć w domu jedno miejsce, gdzie zwierzę będzie mogło się załatwiać. Takie działanie ograniczy ilość plam powstałych przez noc, a czworonóg na pewno poczuje się dzięki temu bardziej komfortowo. Przede wszystkim jednak należy podchodzić do niego z miłością i wyrozumiałością, ponieważ niezależnie od swoich problemów pies jest naszym wiernym i oddanym przyjacielem.

Powiązane artykuły

Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?