Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KIEDY KARMIĆ PSA - PRZED CZY PO SPACERZE?

Odpowiednie żywienie psa to jeden z kluczowych elementów troski o niego.

KIEDY KARMIĆ PSA - PRZED CZY PO SPACERZE?

Odpowiednie żywienie psa to jeden z kluczowych elementów troski o niego. Podstawą są pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane karmy, ale nie można zapominać także o częstotliwości karmienia czworonogów oraz czasie podawania im posiłków. Zastanówmy się zatem kiedy karmić psa - przed czy po spacerze?

Spis treści:

  1. Karmy dla psów - podstawy
  2. Jak często karmić psa?
  3. Kiedy karmić psa - przed czy po spacerze?
  4. Karmienie psa pod lupą - warto wiedzieć!

KARMY DLA PSÓW - PODSTAWY

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących żywienia psa. Są one istotne zarówno dla jego rozwoju, codziennego funkcjonowania, jak i zachowania zdrowia. Psie posiłki powinny być kompletne, czyli posiadać wszystkie niezbędna dla czworonogów składniki odżywcze (eksperci wskazują, że jest ich ponad 40!). Powinny być też zbilansowane, co oznacza, że owe składniki znajdą się w nich w odpowiednich ilościach oraz proporcjach, co również nie jest bez znaczenia [2]. Dotyczy to m.in. wapnia i fosforu, które są niezwykle istotne dla kośćca zwierząt. Jeśli stosunek pomiędzy nimi jest prawidłowy, wspierają one układ kostny, jeśli zaś nie - dzieje się na odwrót i wystąpić mogą w tym obszarze różnego rodzaju zaburzenia, np. nadmiar wapnia może skutkować spowolnieniem wzrostu u szczeniąt.

Jakie jeszcze powinny być psie dania? Strawne, co jest istotne z perspektywy przyswajalności pożywienia. Muszą być też bezpieczne dla zwierzęcia, czyli nie zawierać szkodliwych dla niego składników, dostarczać odpowiednią ilość energii oraz być smaczne - bo w końcu jedzenie to ogromna przyjemność!

Czy przygotowanie psiego jedzenia tak, jak to zostało opisane powyżej, jest łatwe? Zdecydowanie nie! Wymaga m.in. dużej wiedzy, czasu oraz dostępu do odpowiednich składników. Warto więc pozostawić to w rękach ekspertów, którzy na co dzień zajmują się żywieniem czworonogów i odpowiadają za przygotowywanie pełnoporcjowych karm najwyższej jakości. Jeśli dana karma - niezależnie od tego czy sucha, czy mokra - opisana jest właśnie jako pełnoporcjowa, może stanowić podstawę codziennego żywienia naszych ulubieńców. Pamiętajmy, pozostałe przekąski, smaczki czy gryzaki powinny być tylko dodatkiem i nie przekraczać 10 proc. dziennej dawki kalorii przyjmowanych przez psy.

Jeśli przyswoimy już wiedzę dotyczącą składu pożywienia dla naszych czworonożnych przyjaciół, pora dowiedzieć się, jak to wygląda w kwestiach bardziej „technicznych” - jak, ile razy i kiedy karmić psa (przed czy po spacerze)?

JAK CZĘSTO KARMIĆ PSA?

Częstotliwość oraz pory podawania posiłków w dużej mierze zależą od wieku zwierzęcia, oraz jego indywidualnych preferencji żywieniowych. Tuż po urodzeniu szczenię je nawet kilkanaście razy na dobę, a w wydalaniu pomaga mu „masaż”, jaki robi jego psia matka - po jedzeniu wylizuje brzuszek oraz okolice krocza szczenięcia, co stymuluje wypróżnienie. Zwykle około trzeciego tygodnia życia pies zyskuje już kontrolę nad tą czynnością, lecz wciąż nie jest to jeszcze czas, kiedy powinno się wyprowadzać go na spacer. Tak młode zwierzę dopiero zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami i reagować na dźwięki, dopiero wtedy rozpoczyna się tzw. odsadzanie dietetyczne, czyli wprowadzanie do diety zwierzęcia stałych pokarmów. Owszem, mleko matki wciąż jeszcze jest bazą, lecz stopniowo zapotrzebowanie szczenięcia na nie maleje, by około szóstego-ósmego tygodnia życia całkowicie z niego zrezygnować. Wtedy też zwykle następuje odsadzenie behawioralne i pies trafia do swojej nowej rodziny - je już 4-5 porcji dziennie. W kolejnych tygodniach częstotliwość karmienia spada do 3-4 posiłków, a następnie 2-3 porcji. Około siódmego miesiąca pies powinien dostawać już z reguły tylko 2 posiłki, co zwykle stanowi też schemat karmienia psa dorosłego [2].

W okresie wzrostu podaje się psom karmy określane jako Junior, jak np. PERFECT FIT™ Junior, a kiedy dany osobnik osiągnie dorosłe rozmiary, należy przejść na karmy Adult (kiedy się to wydarzy, zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga - miniaturowe rasy osiągają wspomniane dorosłe rozmiary około 8 miesiąca życia, zaś rasy olbrzymie nawet w wieku 2 lat). Pojawiają się wtedy pewne różnice w składzie psich posiłków, lecz kluczowe zasady są niezmiennie, m.in. właśnie ta, czy powinno się karmić psa przed, czy po spacerze.

KIEDY KARMIĆ PSA - PRZED CZY PO SPACERZE?

Karmienie psa nigdy nie powinno odbywać się przed wyjściem na spacer czy przed inną aktywnością fizyczną. Może być to niebezpieczne dla jego układu pokarmowego. Wśród niektórych czworonogów, zwłaszcza predysponowanych do tego ras, może wystąpić rozszerzenie i skręt żołądka, który zagraża zdrowiu i  życiu zwierzęcia. Powszechnie mówi się, że problem ten dotyczy głównie psów ras dużych i olbrzymich, lecz jest to również zagrożenie dla psów o mniejszych gabarytach. Owszem, tak bardzo poważne konsekwencje karmienia psa przed spacerem są dość rzadkie. O wiele częściej odbija się to po prostu na procesie trawienia i może spowodować takie problemy ze strony układu pokarmowego, jak np. bóle brzucha, zaparcia czy wymioty. Co ważne, od zjedzenia posiłku do wyjścia na spacer powinno się odczekać minimum godzinę, a niektórzy eksperci wskazują, że nawet dwie (dotyczy to przede wszystkim ras, które mają skłonność do rozszerzania żołądka).

Skoro zatem wiemy już, jaka jest odpowiedź na pytanie: “Kiedy karmić psa - przed czy po spacerze?”, zastanówmy się, ile po powrocie do domu należy odczekać, zanim zaserwujemy psu jego posiłek. Zdecydowanie nie powinno być tak, że zaraz po wbiegnięciu do domu, zziajany i pełen emocji pies od razu zanurza swój pyszczek w misce. Powinien on początkowo nieco ochłonąć, uspokoić się, odpocząć. Przerwa pomiędzy powrotem ze spaceru a zjedzeniem posiłku powinna trwać około 30 minut, a u psów, które mają tendencję do rozszerzania żołądka, nawet godzinę. Zmniejszy to nie tylko ryzyko nieprzyjemności ze strony układu trawiennego, lecz także zwiększy komfort jedzenia i pozwoli psu na spokojne delektowanie się ulubionymi daniami!

KARMIENIE PSA POD LUPĄ - WARTO WIEDZIEĆ!

  • Jeśli podajemy psu dwa posiłki dziennie, powinno mieć to miejsce rano i po południu lub wieczorem. Najlepiej o stałych porach, a dania powinny być podobnej wielkości - psy potrzebują stałego rytmu dnia. Biorąc pod uwagę spacery, warto karmić psa po pierwszym porannym oraz przez ostatnim wyjściem (godzinę/dwie przed nim).
  • Podawajmy psu jedzenie w spokojnym miejscu, gdzie nie będzie zestresowany i narażony na niepotrzebne w tym czasie bodźce. Są one szkodliwe zarówno dla emocji zwierzęcia, jak i procesów trawiennych.
  • Nadmierne napięcie podczas posiłków może wpływać, chociażby na tempo jedzenia. Psy mają tendencję do szybkiego jedzenia, czasami połykania pokarmów nawet bez gryzienia. Jeśli zauważasz, że Twój pies należy do tej grupy czworonogów, możesz sprawdzić, czy jego zapędy złagodzą specjalne miski, które w środku mają różnego rodzaju tunele i zakamarki. Mają one na celu skupienie uwagi, wzmocnienie koncentracji psa oraz właśnie spowolnienie jedzenia.
  • Pamiętaj też o świeżej i czystej wodzie - pies musi mieć do niej stały dostęp, a miska z nią nie powinna znajdować się obok tej z jedzeniem (ze względów higienicznych).

Są to bardzo proste wskazówki, które absolutnie każdy opiekun bez problemu może wprowadzić w życie i tym samym wpłynąć na jego jakość. Bo psie zdrowie oraz szczęście to także i nasza radość!

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?