Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Żywienie dorosłego psa - o jakich zasadach należy pamiętać?

Pies tryskający energią, chęcią do codziennego odkrywania świata i błyskiem w oku to pociecha każdego opiekuna.

Żywienie dorosłego psa - o jakich zasadach należy pamiętać?

Pies tryskający energią, chęcią do codziennego odkrywania świata i błyskiem w oku to pociecha każdego opiekuna. Ogromną rolę w utrzymaniu takiej właśnie formy czworonoga odgrywa odpowiednia dieta. Żywienie dorosłego psa nie jest jednak takie proste, jak niektórym mogłoby się to wydawać - na co zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać?

Spis treści:

  1. Żywienie dorosłego psa od podstaw 
  2. Jak karmić dorosłego psa? Składniki odżywcze pod lupą
  3. Karmienie dorosłego psa - przyjemne z pożytecznym
  4. Żywienie dorosłego psa - tego unikaj!
  5. Jak karmić dorosłego psa? Przydatne wskazówki

 

Żywienie dorosłego psa od podstaw 

Psy zostały udomowione przez człowieka nawet około 30 tysięcy lat temu. Nic więc dziwnego, że nie wyobrażamy sobie bez nich naszego świata. Często czworonogi są jednymi z najbliższych nam istot, dlatego chcemy zapewnić im wszystko, czego potrzebują, aby wieść szczęśliwe życie. Podstawą troski o zdrowie i prawidłowy rozwój psa jest kompletna i zbilansowana dieta. Taki sposób żywienia pokrywa 100% zapotrzebowania organizmu pupila na kalorie i składniki odżywcze. Jest także atrakcyjny dla zwierzęcia, to znaczy posiada zachęcający dla niego zapach i smak.

Biorąc pod uwagę okres dorosłości czworonoga, warto zauważyć, że u różnych psów rozpoczyna się on w innym momencie. Wpływa na to przede wszystkim wielkość zwierzęcia - miniaturowe rasy (poniżej 5 kg) osiągają dorosłe rozmiary już w wieku 8-9 miesięcy, zaś u psów ras olbrzymich (powyżej 45 kg) proces ten trwa nawet dwa lata. Do tego czasu należy podawać swoim ulubieńcom karmy Junior - napis ten znajdziesz na etykiecie, jak np. karma Perfect Fit™ Junior. 

Dlaczego podział karm ze względu na etap życia psa jest istotny? Ponieważ na każdym etapie potrzeby naszych czworonogów są nieco inne. Szczenię potrzebuje większej ilości kalorii i substancji odżywczych (w stosunku do masy ciała), zaś żywienie psa dorosłego nie jest pod tym względem aż tak wymagające - zapotrzebowanie odrobinę spada (przy czym należy pamiętać, że wpływa na nie szereg czynników, jak np. aktywność psa, stan fizjologiczny, rodzaj sierści, a nawet pora roku). W końcu przychodzi zatem moment, w którym sięgamy po karmy Adult, czyli przeznaczone właśnie dla psów dorosłych - co warto o nich wiedzieć?

Jak karmić dorosłego psa? Składniki odżywcze pod lupą

Żywienie dorosłego psa (podobnie jak szczenięcia oraz psa- seniora) wcale nie jest proste. Wymaga odpowiedniej wiedzy nie tylko o konkretnych składnikach odżywczych, lecz także o ich proporcjach. Co więcej, konieczna jest także świadomość interakcji, jakie pomiędzy poszczególnymi składnikami zachodzą. Przykład mogą stanowić wapń i fosfor, które wspierają układ kostny zwierzęcia - jeśli jednak proporcje pomiędzy nimi się są prawidłowe, działają zupełnie przeciwnie i zamiast pomóc, szkodzą kościom naszych czworonogów.

Specjaliści podkreślają, że nasze psy potrzebują ponad 40 różnych składników odżywczych. Oto przykłady niektórych z nich:

  • cynk - jest istotny m.in. dla odporności czworonogów, wspiera też zdrowie ich sierści oraz skóry (korzystnie oddziałuje na proces gojenia się ran);
  • żelazo - bez niego nie mógłby prawidłowo funkcjonować układ krwionośny psa. Jest to kluczowy element hemoglobiny, która transportuje tlen do wszystkich narządów i tkanek;
  • witamina A - to silny naturalny przeciwutleniacz (podobnie jak witaminy C i E), który chroni zwierzęta przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego. Jest to także niezwykle ważny składnik dla wzroku psa.
  • witamina D - nie dostarczymy jest psu w inny sposób niż właśnie w jedzeniu, dlatego troska o żywienie dorosłego psa jest pod tym względem szczególnie istotna. Witamina D jest niezbędna m.in. dla układu kostnego, ponieważ pomaga regulować gospodarkę wapniowo-fosforanową.

 

Wymienione składniki odżywcze to tylko część kluczowych elementów diety czworonoga. Pełnoporcjowy pokarm dla psa powinien zawierać białka (pełniące funkcję budulcową) i tłuszcze (odpowiedzialne za dostarczanie energii), a także węglowodany, w tym włókno pokarmowe, czyli niezbędny w procesie trawienia błonnik. Wśród mikro- i makroelementów, które są niezbędne w psiej diecie, znajdują się (oprócz żelaza i cynku): miedź, jod, mangan, selen, a także wapń, fosfor, potas, sód, chlor i magnez. Wraz z pożywieniem należy także dostarczać do organizmu pupila witaminę E oraz witaminy z grupy B.

Łatwo zauważyć, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa jest niezwykle trudne - wymaga czasu, wiedzy, opracowywania składu dań oraz odpowiedniej obróbki starannie wyselekcjonowanych produktów. Warto zaufać pełnoporcjowym karmom gotowym, które spełniają normy żywieniowe opracowane przez Europejską Federację Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). 

Karmienie dorosłego psa - przyjemne z pożytecznym

Dodatkiem do psiej diety są różnego rodzaju gryzaki, smaczki i przekąski stomatologiczne, które możemy włączyć do diety naszego psa np. w trakcie zabawy lub nauki.  Świetnie sprawdzają się też różnego rodzaju zabawki, w których możemy ukryć jedzenie tak, by w naszych czworonogach obudził się instynkt łowny! Jeśli zaś nasze zwierzę potrzebuje uspokojenia i wzmacniania koncentracji (poza wspomnianą już frajdą), warto wykorzystać maty węchowe - są to maty w formie “dywaników” lub “torów przeszkód”. Możemy w nich ukryć smaczki (najlepiej mocno pachnące), by następnie nasz pies musiał wyszukać je za pomocą węchu, a często także dodatkowo wysilić się, aby daną „przeszkodę” pokonać (np. różnego rodzaju materiałowe zakładki, kieszonki, tunele itp.). 

Co więcej, jeśli chodzi o przekąski stomatologiczne, są one istotnym elementem troski o zdrowie zębów naszych psów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ choroby przyzębia dotykają nawet 85 proc. czworonogów, które ukończyły trzeci rok życia. Tego typu produkty mają formę, która umożliwia mechaniczne oczyszczanie zębów psa (są na tyle elastyczne, by pies mógł zgłębić w nie zęby), a także są bogate w składniki aktywne, które zmniejszają tworzenie kamienia nazębnego

O czym warto pamiętać w kontekście gryzaków i innych smaczków?

  • Nie są to pełnoporcjowe karmy, więc żywienie dorosłego psa nie może na nich bazować.
  • Powinny dostarczać maksymalnie 10-15 proc. kalorii, jakie dziennie otrzymuje nasz czworonożny ulubieniec.
  • Należy podawać je w takich ilościach, jakie producenci wskazują na opakowaniach - biorąc pod uwagę składniki aktywne zawarte m.in. w przekąskach stomatologicznych, zbyt duża ich ilość mogłaby wywołać nieprzyjemności ze strony układu trawiennego psa.
  • Co ważne, na gryzak absolutnie nie nadają się kości! Kości jako ulubiona psia przekąska to niebezpieczny mit. Kości są twarde i kruche, co oznacza, że mogą uszkodzić zęby psa (spowodować ich pęknięcia, skruszenia) lub doprowadzić do groźnej dla życia niedrożności jelit.

 

Żywienie dorosłego psa - tego unikaj!

Niektóre produkty spożywcze, które w teorii nie są przeznaczone dla zwierząt, w małych ilościach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszych podopiecznych. Istnieją jednak i takie, których należy definitywnie unikać. Nie podawaj psu:

  • awokado,
  • czekolady (białej, gorzkiej, mlecznej oraz wszelkich ich przetworów),
  • rodzynek,
  • winogron,
  • orzechów makadamia,
  • czosnku,
  • cebuli,
  • szczypioru,
  • owoców mających pestki - a konkretniej należy uważać właśnie na pestki.


Są to tylko niektóre produkty, które mogą prowadzić do zatrucia. Główne objawy to wymioty i biegunki, lecz w niektórych przypadkach może dojść np. do niewydolności nerek i stanu zagrażającego życiu czworonoga. 

Jak karmić dorosłego psa? Przydatne wskazówki

  • W sklepach lub klinikach weterynaryjnych znajdziemy zwykle dwa rodzaje psich karm pełnoporcjowych - suchą i mokrą. Różnią się one przede wszystkim zawartością wody, a co za tym idzie, także kalorycznością (karmy suche dostarczają około 4 razy więcej energii na 100 g niż karmy mokre). Karmy suche to takie, które mają w sobie 3-10 proc. wody, zaś mokre około 80 proc. Żywienie dorosłego psa może bazować tylko na jednym rodzaju karmy lub możemy serwować oba typy. Optymalna dieta mieszana u psów polega na podawaniu karmy mokrej i suchej w proporcji 1:1 pod względem masy. 
  • Jak często powinien jeść pies? Szczenięta jedzą znacznie częściej niż psy dorosłe, ponieważ młode zwierzęta przyjmują nawet 5-6 posiłków dziennie. Stopniowo częstotliwość ich podawania spada i około 7. miesiąca życia pies może jeść już 2 posiłki, co jest najczęstszym schematem stosowanym właśnie w żywieniu dorosłego psa. Warto jednak zwracać uwagę na indywidualne cechy, predyspozycje i potrzeby naszych zwierząt, ponieważ może zdarzyć się tak, że nasz pies lepiej będzie czuł się, jedząc 3 posiłki. 
  • Posiłki powinny być podawane o regularnych porach. Miskę z pokarmem wystawiaj na 20-30 minut, a niezjedzone resztki usuwaj po ustalonym czasie.
  • Co istotne, nie karmimy psów przed wyjściem na spacer czy inną aktywnością fizyczną. Ruch znacznie utrudnia trawienie, co może mieć poważne konsekwencje dla psa np. w postaci rozszerzenia i skrętu żołądka. 
  • Posiłki serwujmy więc naszym ukochanym czworonogom minimum 15 minut po spacerze. Niech pies ma czas na ochłonięcie po wyjściu, co będzie korzystne nie tylko dla jego układu pokarmowego - będzie mógł też spokojnie delektować się smakiem.
  • Masz wrażenie, że Twój pies je zbyt szybko? Owszem, psy zwykle jedzą dość łapczywie i zdarza im się wręcz połykać pokarm. Możesz jednak nieco spowolnić ten proces - na rynku dostępne są miski z przegrodami i zakamarkami, z których pupil musi wydobyć suche granulki, aby móc je spożyć. Dzięki temu jest bardziej skupiony na zadaniu i mniej narażony na problemy trawienne.
  • Woda - niezależnie od tego, jaki rodzaj karmy wybierzemy, pies musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?