Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Dlaczego pies je trawę?

Wielu opiekunów obserwuje, że ich czworonóg w różnych sytuacjach skubie trawę.

Dlaczego pies je trawę?

Wielu opiekunów obserwuje, że ich czworonóg w różnych sytuacjach skubie trawę. Niektórzy uznają to za coś naturalnego, inni natomiast niepokoją się o stan zdrowia swojego pupila. Dlaczego zwierzęta zachowują się w ten sposób? Co robić, gdy pies je trawę? O czym to może świadczyć i kiedy udać się do lekarza weterynarii?


Spis treści:

  1. Prawidłowa dieta psa a jedzenie trawy
  2. Dlaczego psy jedzą trawę?
  3. Dlaczego mój pies je trawę i wymiotuje?
  4. Czemu psy jedzą trawę? Czy każdy pies to robi?
  5. Jedzenie trawy przez psa – czy to problem?
  6. Czy pies może jeść trawę?

Prawidłowa dieta psa a jedzenie trawy

Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Trawa nie jest jednak tym samym, co zboże, warzywa czy owoce. Pies, w przeciwieństwie do np. krowy, nie potrafi jej strawić. Dlatego, gdy pies je trawę, przechodzi ona przez jego układ trawienny w niemal nienaruszonym stanie i jest usuwana z organizmu w kale lub w wymiotach. 

Zatem dlaczego pies je trawę, skoro nie stanowi ona dla niego odżywczego produktu? Powodów jest kilka: począwszy od niegroźnych, jak chęć zabawy i ciekawość na poważniejszych skończywszy, jak nadmierny stres lub problemy z układem trawiennym. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy jedzenie trawy przez psa jest problemem wymagającym konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dlaczego psy jedzą trawę? Czy to wina niezbilansowanej diety?

Wielu opiekunów martwi się, że powodem, dla którego ich czworonogi zaczynają jeść trawę, jest dieta uboga w konkretny składnik odżywczy. Ponieważ psy nie potrafią trawić tej rośliny, nie jedzą jej z powodu niedostatecznie zbilansowanej diety – nie przyniosłoby to żadnego rezultatu. Przyczyny jedzenia trawy przez psy (nawet te, które otrzymują kompletną i zbilansowaną dietę) mogą być różne. Często – szczególnie w wieku szczenięcym – robią to z powodu ciekawości czy chęci zabawy. Może być to również forma  nawiązywania relacji w grupie – zauważono, że jeśli w domu znajduje się więcej, niż jeden pies, jedzenie trawy dotyczy wszystkich osobników. 

Niekiedy to, że pies je trawę, związane jest z problemami behawioralnymi. Jeśli zwierzę jest dodatkowo osowiałe albo przeciwnie – nadmiernie pobudzone, prawdopodobnie skubie, żuje i/lub zjada trawę w celu ulżenia swojej frustracji. Spożywanie roślin może być też reakcją na nudę, gdy pies nie ma dostarczonej dostatecznej liczby bodźców. Bez wątpienia naszą czujność powinno wzbudzić łapczywe spożywanie karmy, a następnie wymiotowanie lub poszukiwanie trawy w ogrodzie celem wywołania wymiotów.

Dlaczego mój pies je trawę i wymiotuje

Taka sytuacja jest często opisywana przez opiekunów: po spacerze, pies zwraca treść żołądka, a wraz z nią dużą ilość źdźbeł trawy. Dlaczego pies wymiotuje trawą? Psy wykorzystują niestrawne dla nich rośliny do „oczyszczenia” układu pokarmowego – na przykład, jeśli się przejedzą, mogą zjeść źdźbła trawy w celu pobudzenia żołądka do wymiotów.

Psy mają tendencję do zjadania znacznie większej ilości pożywienia, niż faktycznie tego potrzebują. Dlatego zawsze, podając pełnoporcjową karmę, należy ufać rekomendacjom producenta co do wielkości posiłków i nie przekarmiać podopiecznego. 

Czemu psy jedzą trawę? Czy każdy pies to robi?

Jeśli podajemy psu kompletną i zbilansowaną karmę, jest on zdrowy, radosny i zawsze pełen energii, jedzenie trawy nie powinno wzbudzać w nas niepokoju. Specjaliści są zdania, że w większości przypadków zdrowe psy jedzą trawę dla przyjemności. Ma to być instynktowna czynność, pozostała po przodkach. Co ciekawe, wilki również jedzą trawę i robiły to też w przeszłości – wskazują na to badania treści żołądka zachowanych szczątków tych zwierząt. 

Jedzenie trawy przez psa – czy to problem?

Psy nie powinny w żadnym wypadku spożywać roślin domowych, takich jak kwiatki doniczkowe. W wielu przypadkach są one trujące lub zawierają substancje potencjalnie negatywnie wpływające na układ pokarmowy zwierząt. Niektóre z nich mogą również skaleczyć zwierzę – w szczególności, jeśli posiadają sztywne, twarde liście lub kolce. Jeśli nasz pies przejawia tendencję do nadmiernego zainteresowania roślinami doniczkowymi, powinniśmy zadbać o to, aby nie miał do nich dostępu. 

Problemem jest również to, kiedy pies odmawia spożywania posiłków złożonych z karmy pełnoporcjowej, natomiast często decyduje się jeść trawę. Bezwzględnie powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli w odchodach psa oprócz trawy znajdujemy pasożyty, śluz lub krew, a stolec od więcej niż dwóch dni jest luźnej konsystencji. Bodźcem do udania się do kliniki powinna być też sytuacja przeciwna – gdy pies ma zaparcie i nie może się wypróżnić. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii wymagają przypadki, gdy oprócz potrzeby jedzenia trawy u pupila pojawiają się również dodatkowe objawy - osowiałość, wymioty, gorączka itp.

Czy pies może jeść trawę?

Jeżeli stan zdrowia naszego psa nie wzbudza podejrzeń, nie ma wskazań ku temu, aby zabraniać mu spożywania trawy od czasu do czasu. Może być tak, że nasz pies zwyczajnie polubił ten smak lub charakterystyczny zapach – niektórzy opiekunowie zauważają, że ich psy przejawiają szczególne zainteresowanie świeżo skoszoną, mokrą i wonną trawą. Zawsze jednak zwracajmy uwagę, czy jedzenie trawy nie może być powiązane z jakimś bodźcem, czy stresorem.

Przyjrzyjmy się również temu, jakiej jakości jest trawa, którą je nasz podopieczny – w szczególności wystrzegajmy się puszczania swobodnie psa po trawnikach w parkach miejskich lub miejscach, w których podejrzewamy, że mogła zostać spryskana środkami ochrony roślin i chwastobójczymi. 

Na koniec: pamiętajmy, że zawsze, kiedy jakieś zachowanie naszego podopiecznego wzbudza niepokój, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz pies nie je trawy zbyt często – jest to zdecydowanie powód do zasięgnięcia opinii profesjonalisty.

Powiązane artykuły

Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?