Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć psa chodzenia w szelkach?

Spacery to jedna z najlepszych form spędzania czasu opiekuna z psem.

Jak nauczyć psa chodzenia w szelkach?

Spacery to jedna z najlepszych form spędzania czasu opiekuna z psem. Dzięki wspólnym przechadzkom tworzy się wyjątkowa i przyjacielska więź, oparta na regularnej aktywności. Spacery często stają się jednak wyzwaniem zarówno dla opiekunów, jak i dla ich czworonogów. Psy, które nie zostały od szczenięcych lat przyzwyczajone do spacerowania na smyczy, przy nodze, mają problem z dyscypliną i zachowaniem się w sposób bezpieczny dla siebie i innych. Zdarza się więc, że wspólne wędrówki generują niepotrzebną frustrację. Jak temu zapobiec? 

Spis treści:

  1. Szelki sposobem na naszego czworonoga? 
  2. Szelki czy obroża? 
  3. Jakie szelki wybrać? Krótki przewodnik 
  4. Rodzaje szelek dla psów
  5. Jak zakładać i kiedy używać? 
  6. Jak przyzwyczaić psa do chodzenia w szelkach? 
  7. Chodzenie w szelkach a pomoc behawiorysty 


Szelki sposobem na naszego czworonoga? 

Jednym ze sposobów może być nauka chodzenia w szelkach. Szelki są alternatywą dla klasycznej obroży, często wygodniejszą i pozwalającą na sprawowanie w trakcie spaceru większej kontroli nad czworonogiem. Komfort naszego zwierzęcia zależy oczywiście od tego, jaki model szelek wybierzemy, z jakiego materiału będą wykonane oraz czy ostatecznie pies będzie chętny do korzystania właśnie z tego typu zabezpieczenia. 

Szelki czy obroża? 

Niektórzy wybiorą szelki, inni powiedzą, że lepsza jest obroża, jeszcze inni polecą korzystać z szelek i obroży zamiennie. Wszystko zależy od konkretnego psa, jego budowy czy charakteru. Niektóre czworonogi, np. dobermany, ze względu na właściwości swojej rasy (problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa) nie powinny korzystać z obroży, szelki są więc dla nich bezpieczną alternatywą. Zwierzętom, które mają krótkie szyje lub którym dokuczają właśnie problemy z odcinkami szyjnym i piersiowym kręgosłupa, również zaleca się spacerowanie w szelkach. Dzięki nim psy unikają bólu i ewentualnych kontuzji. Ważne jest również to, że chodzenie w szelkach pozwala opiekunowi na utrzymanie większej kontroli nad psem. Nie powinniśmy jednak traktować szelek jako szybkiego i łatwego sposobu na naukę dobrych nawyków.

Jakie szelki wybrać? Krótki przewodnik 

Kwestia doboru odpowiednich szelek to bardzo indywidualna sprawa. Wszystko zależy od rasy psa, jego budowy oraz charakteru. Niektóre zwierzęta nie będą się czuły w szelkach komfortowo, niektóre są po prostu do szelek za małe, a jeszcze inne ze względu na swoją budowę zwyczajnie nie mają predyspozycji do tego, aby z szelek korzystać. 

Wybierając szelki dla czworonoga, powinniśmy przede wszystkim dobrze go zmierzyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że te, które wybierzemy, będą dla niego odpowiednie. Trzeba przede wszystkim poznać obwód klatki piersiowej oraz jej najszerszego miejsca, które znajduje się za przednimi łapami. Zwróćmy też uwagę na długość paska mostkowego oraz obwód szyi. Jeśli chodzi o szerokość taśmy szelek, należy uwzględnić nie tylko rozmiar czworonoga, lecz także jego temperament. Najlepszym rodzajem materiału na szelki jest nylon, ponieważ charakteryzuje się dużą wytrzymałością i można go czyścić. Psy, które mają delikatną skórę, powinny dostać od opiekunów szelki z podszyciem z polaru lub neoprenu, czyli miękkiego materiału zabezpieczającego przed otarciami. 

Rodzaje szelek dla psów 

  • Step in – najprostsze w obsłudze i konstrukcji, wkładane przez łapy, nie zawsze da się je odpowiednio wyregulować, mają tendencję do przesuwania się w czasie spacerów, co oznacza, że sprytny pies będzie umiał łatwo się ich pozbyć.
  • Guard – wkładane przez głowę, zapinane w najszerszym punkcie klatki, idealne dla psów “kombinatorów”, które lubią ściągać z siebie wszelkie części „garderoby”; dobrze układają się na ciele, nie blokują mostka, są łatwe w regulacji. 
  • Norweskie – typ szelek często spotykanych we flyballu; wkładane przez głowę, nie zalegają na szyi, tylko na mostku; zapięcia znajdują się za łapami; są wyposażone w rączkę, za którą możemy w razie potrzeby chwycić psa. 
  • Easy walk – zapięcie do smyczy znajduje się nie na grzbiecie, a na mostku, co ma ułatwić naukę chodzenia przy opiekunie; wiadomo jednak, że jest to dla psów mało wygodne, a niektórzy trenerzy mogliby powiedzieć, że taka „nauka” to droga na skróty; budową przypominają szelki typu step in.  
  • Bezuciskowe soft typu x – przypominają szelki typu guard, jednak w tego rodzaju szelkach paski grzbietowe są osadzone dalej; idealne dla delikatnych czworonogów z krótką sierścią, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję nie uciskają.
  • Bezuciskowe kamizelki – idealne dla mniejszych delikatnych czworonogów, szczególnie dla ras brachycefalicznych.


Jak zakładać szelki i kiedy ich używać? 

Część psich trenerów uważa, że powinniśmy zacząć treningi spacerowe od przyzwyczajania naszego psa do noszenia obroży. Według nich to najlepsza metoda na wpojenie czworonogom dobrych nawyków. Oczywiście należy pamiętać, że również na ten temat zdania są podzielone, a ostateczna decyzja należy do opiekuna, który dobrze zna swojego psa i jego potrzeby. 

Kiedy wybraliśmy już odpowiednie szelki dla naszego zwierzęcia, czas na naukę ich wkładania i regulowania. Zwierzę musi mieć zapewniony komfort i wygodę przez cały czas spaceru czy treningu. Jest to ważne m.in. dlatego, że każdy dyskomfort będzie rozpraszał czworonoga i nie pozwoli mu się skupić  na wykonywanych zadaniach. 

Dobrze dopasowane szelki powinny poruszać się razem ze skórą psa. Pamiętajmy również o tym, że pomiędzy paskami szelek a ciałem psa powinno być miejsce na dwa palce. Jeśli jesteśmy stanie włożyć tam całą rękę, szelki są założone zbyt luźno, jeśli palce się nie mieszczą, to znak, że założyliśmy je zbyt ciasno. 

Jak przyzwyczaić psa do chodzenia w szelkach? 

Pies oswaja się z szelkami w czasie spacerów, ale aby mu to ułatwić, możemy nakładać szelki już kilkanaście minut przed wyjściem lub rozpoczęciem treningu. Będzie to dla niego znak, że za chwilę rozpocznie się nowa aktywność – dzięki temu zwierzę nabierze ciekawości i czujności. W ten sposób uporządkujemy rytm jego dnia i stworzymy mu bezpieczny rytuał. Jest to dobra metoda szczególnie w przypadku szczeniąt, które ze względu na szczepienia nie będą mogły przez jakiś czas wychodzić na zewnątrz. Takie codzienne oswajanie młodych psów z szelkami pomoże im wytworzyć dobre nawyki. 

W trakcie psiej nauki chodzenia w szelkach, musimy brać pod uwagę potencjalne problemy z jakimi możemy się zmierzyć. Jednym z nich może być na przykład to, że pies, który będzie czuł się w szelkach niekomfortowo zacznie je ściągać w czasie spaceru. Może się również zdarzyć, że pies zacznie gryźć szelki, stając się przy tym nerwowy wobec opiekuna. W takich sytuacjach powinniśmy sprawdzić czy szelki są odpowiednio dobrane oraz skonsultować się z behawiorystą, który pomoże nam wypracować pożądane nawyki naszego psa. 

Pamiętajmy o nagrodach! Psy lubią czuć się docenione. Nauka chodzenia w szelkach wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Nie podnośmy głosu, nie szarpmy, bo w ten sposób wytworzymy nerwową atmosferę, którą zwierzę będzie kojarzyło właśnie z chodzeniem w szelkach. Osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Nie powinniśmy również traktować szelek jak sposobu na szybką i efektywną naukę chodzenia na smyczy. Szelki to akcesorium, które ma zwiększyć komfort czworonoga w czasie spacerów i aktywności.

Chodzenie w szelkach a pomoc behawiorysty 

Aby nauczyć psa chodzenia na szelkach, weźmy również pod uwagę pomoc behawiorysty. Często wystarczy kilka spotkań, w których trakcie specjalista pokaże nam, jak komunikować się z psem, jak odczytywać jego potrzeby w czasie spaceru i jak nauczyć go chodzenia w szelkach. Prosząc go o pomoc, oszczędzimy sobie i naszym podopiecznym niepotrzebnych nerwów i stresujących sytuacji.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?