Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Pytanie, jak nauczyć psa załatwiać się w jednym miejscu, towarzyszy wszystkim świeżo upieczonym opiekunom młodych czworonogów. 

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Pytanie, jak nauczyć psa załatwiać się w jednym miejscu, towarzyszy wszystkim świeżo upieczonym opiekunom młodych czworonogów. Obecność nowego pupila w naszym domu często oznacza szereg wyzwań, związanych m.in. z utrzymaniem porządku. Wychodzenie z czworonogiem na dwór jest bezpieczne dopiero wówczas, gdy otrzyma on już komplet podstawowych szczepień. Do tego czasu pupil załatwia swoje potrzeby w domu i warto, aby robił to w jednym, wyznaczonym miejscu. Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Poznaj porady od Perfect Fit™! 

Spis treści:

  1. Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Kiedy jest na to dobry moment?
  2. Jak nauczyć psa robić siusiu na matę oraz być posłusznym? Porady dla opiekuna czworonoga

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Kiedy jest na to dobry moment?

Szczenięta odsadzane są od matki między 6. a 8. tygodniem swojego życia i w tym okresie mogą już być wydawane do nowych domów. Do około 12. tygodnia przyjmują pierwsze szczepienia, które mają zapewnić im ochronę przed groźnymi chorobami. W tym czasie młode czworonogi nie powinny być jeszcze wyprowadzane na dwór, ponieważ mogą mieć tam kontakt z różnymi drobnoustrojami, a także z innymi zwierzętami oraz ich odchodami. Wyjątkiem jest sytuacja, w której opiekun ma do dyspozycji własny ogródek albo inne miejsce, gdzie nie przychodzą obce zwierzęta – wówczas warto wynosić szczenię, aby mogło załatwić swoje potrzeby. Znacznie przyspiesza to naukę czystości.

Pozostawienie psa w domu na czas przed i w trakcie szczepień wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków – m.in. zorganizowania miejsca na toaletę. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne maty higieniczne, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Działają one podobnie, jak jednorazowe pieluszki dla niemowląt: wchłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo chronią przed zabrudzeniem powierzchnię, na której są rozłożone. Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na matę higieniczną? 

Przede wszystkim – nie zwlekaj. Uczenie zwierzęcia prawidłowych nawyków powinno rozpocząć się już w pierwszych godzinach jego pobytu pod Twoim dachem. Rozłóż jednorazową matę w wybranym wcześniej miejscu i pokaż ją pupilowi. Następnie bacznie obserwuj jego zachowanie i reaguj za każdym razem, gdy zauważysz, że szczenię chce się załatwić. Zaprowadzaj je również na matę każdorazowo po przebudzeniu oraz po zjedzeniu posiłku. Twój podopieczny szybko połączy załatwianie potrzeb fizjologicznych z koniecznością udania się na matę. Pamiętaj, aby pochwalić go za każdym razem, gdy zrobi to dobrze! Dbaj również o czystość w miejscu psiej toalety – mata nie może być brudna lub mokra, ponieważ to zniechęci pupila do wchodzenia na nią. Unikaj natomiast karania czworonoga, krzyczenia na niego czy stosowania jakiejkolwiek innej formy przemocy (fizycznej czy psychicznej). Pamiętaj, że intencją psa nie jest nigdy zrobienie Ci na złość – popełnianie błędów w okresie nauki jest naturalne, a Twoim zadaniem, jako opiekuna, jest wspieranie czworonoga i dbanie o jego dobre samopoczucie.

Wsparcie pozytywne:

  • cierpliwie pokazuj;
  • pomagaj osiągnąć cel;
  • nagradzaj za sukcesy. 

Czego robić nie wolno?

  • NIE krzycz;
  • NIE bij; 
  • NIE wsadzaj nosa psa w odchody.

Po przyjęciu podstawowych szczepień pies powinien być stopniowo przyzwyczajany do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze – jest to związane nie tylko z higieną, ale również z potrzebą zapewnienia pupilowi codziennej aktywności fizycznej. Plan dnia czworonoga powinien obejmować co najmniej jeden 30-minutowy spacer, podczas którego czworonóg musi mieć możliwość załatwienia się, ale także „wybiegania” – zgubienia nadmiernej energii. Jest to również doskonały czas na trening: ćwiczenie umiejętności chodzenia na luźnej smyczy, przybiegania na zawołanie czy też wykonywania sztuczek. Podczas spacerów pies ma również okazję spotykać inne zwierzęta oraz ludzi, co pozwala na rozwijanie jego kompetencji społecznych. Podobnie zabawy z psem na świeżym powietrzu pogłębiają więź czworonoga z opiekunem i wpływają pozytywnie na jego usposobienie. Natomiast krótkie (około 15-minutowe) wyjścia z pupilem wyłącznie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych powinny mieć miejsce co najmniej 3 razy dziennie.

Jak nauczyć psa robić siusiu na matę oraz innych pożądanych zachowań? Porady dla opiekuna czworonoga

Odpowiedzialny opiekun dba o prawidłowe wychowanie swojego psa. Jest to konieczne z kilku powodów:

  • pozwala zapewnić bezpieczeństwo pupilowi i osobom w jego otoczeniu;
  • rozwija pozytywne relacje pomiędzy psem a jego opiekunem;
  • daje czworonogowi poczucie przynależności do „stada”, poprzez znajomość i respektowanie panujących w nim zasad.

Jasno określone i egzekwowane bez wyjątku zasady są potrzebne nie tylko wówczas, gdy zastanawiamy się, jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na matę. Ten schemat relacji z czworonogiem powinien być kontynuowany również później, gdy uczymy go chodzenia przy nodze, przybiegania na zawołanie czy właściwego zachowania wobec obcych ludzi i zwierząt. Prawidłowe przeprowadzenie szkolenia psa oraz regularne ćwiczenie z nim umiejętności pozwala nam zyskać pewność, że zwierzę będzie posłuszne i dobrze ułożone. Istnieje kilka złotych zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać, aby proces ten przebiegał prawidłowo.

Stres jest wrogiem nauki. Zadbaj więc o to, aby atmosfera podczas psiego treningu (zarówno tego dotyczącego czystości, jak i umiejętności społecznych) była przyjazna, a nie nerwowa. Cierpliwie powtarzaj komendy, a w razie potrzeby pokazuj czworonogowi, czego od niego oczekujesz. Jeśli np. chcesz, aby usiadł, powiedz „siad" i jedną ręką unieś jego pyszczek, natomiast drugą delikatnie popchnij zad ku dołowi. W ten sposób zwierzę połączy dźwięk polecenia z konkretną czynnością. Nie okazuj frustracji czy zniecierpliwienia, jeżeli kolejna próba się nie powiedzie. Opanowanie własnych emocji jest pierwszym krokiem do panowania nad zachowaniami zwierzęcia.

Wzmacnianie pozytywne to jedyna informacja zwrotna, jaką powinien otrzymywać Twój pies. Nagradzaj go za dobre zachowanie, nie szczędząc pochwał, pieszczot i zabawek (psie przysmaki stosuj z umiarem). Unikaj natomiast wymierzania kar. Krzyczenie, bicie, straszenie czy szarpanie za obrożę może jedynie wyrządzić szkody na ciele lub w psychice czworonoga. Nieprawidłowe zachowania powinny być przez Ciebie ignorowane lub ganione słownie w stanowczy, lecz nieagresywny sposób.

Dobre przygotowanie do pracy to podstawa. Jeżeli chcesz nauczyć swojego czworonoga prawidłowego zachowania lub sztuczek, ułóż plan dnia w taki sposób, aby trening odbywał się po spacerze. Lekko zmęczony i nieco już głodny pupil będzie bardziej skupiony na zadaniach niż wówczas, gdy rozpiera go energia, a wszystko wokół rozprasza jego uwagę. Chętniej też wykona Twoje polecenia, jeżeli perspektywą będzie nagroda w postaci ulubionego smakołyku. Pamiętaj, że żywienie psa musi opierać się na karmie pełnoporcjowej, natomiast karmy uzupełniające (psie przysmaki) mogą stanowić najwyżej 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię pokarmową. Spacer na świeżym powietrzu i zabawy ruchowe rozwijają również kondycję fizyczną i intelektualną czworonoga.

Kluczem do sukcesu jest konsekwentne egzekwowanie zasad. Wychowanie psa wymaga wyznaczenia stałych granic, tak aby zwierzę wiedziało, co mu wolno, a czego nie. Reaguj za każdym razem, gdy widzisz, że Twój towarzysz stara się przesunąć te granice. Pamiętaj również o niezmiennym stosowaniu raz wybranych komend – pozwoli to uniknąć sytuacji, w której pies jest zdezorientowany i nie wie, czy reagować na „chodź”, czy „do nogi”.

Nie musisz być specjalistą od wychowywania zwierząt domowych. Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz samodzielnie temu wyzwaniu, lub widzisz, że podjęte przez Ciebie starania nie przynoszą zamierzonych rezultatów, możesz poszukać w swojej okolicy fachowej pomocy. Istnieją specjalne szkółki dla psów, które zatrudniają wykwalifikowanych behawiorystów. Zajęcia prowadzone są zwykle kilka razy w tygodniu, a cały kurs obejmuje od 10 do kilkunastu spotkań. Podczas szkolenia Twój pupil zostaje ukierunkowany na właściwe zachowania, natomiast Twoim zadaniem będzie podtrzymywanie tych umiejętności w życiu codziennym (zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu kursu). W przypadku pytań lub wątpliwości np. dotyczących tego, jakie psie przysmaki podawać pupilowi w ramach nagrody za dobre zachowanie, warto zwrócić się z prośbą o poradę do zaufanego lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?