Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak wykonać ją poprawnie?

Oswajanie szczenięcia z nowym domem może okazać się stresujące zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.

Pierwsza kąpiel szczeniaka – jak wykonać ją poprawnie?

Oswajanie szczenięcia z nowym domem może okazać się stresujące zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Pierwsza kąpiel jest jednym z takich stresujących momentów w życiu nowego członka rodziny. Zapewnienie mu komfortu ułatwi przystosowanie się do wody i sprawi, że zwierzę nie będzie miało problemu z kąpielą w przyszłości. Z tego właśnie powodu musisz się upewnić, że masz do tego odpowiednią wiedzę i narzędzia.

Przed przystąpieniem do pierwszej kąpieli psa należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. W tym artykule zdobędziesz lub uzupełnisz wiedzę niezbędną do przeprowadzenia pierwszej kąpieli.

Kiedy można kąpać szczeniaka?

Część opiekunów zastanawia się, czy szczeniaka można kąpać od razu, kiedy pojawi się w nowym domu. Z kąpielą czworonoga warto poczekać. Pierwszy kontakt z wodą może być dla psa bardzo stresujący. Oddzielenie od matki i zmiana miejsca są już dla niego wystarczająco trudne. Daj mu czas na poznanie nowego otoczenia, poznanie Ciebie i Twojej rodziny. Kąpiel może okazać się jednak koniecznością, gdy np. szczenię bardzo się ubrudzi na spacerze. W takim przypadku musisz zadbać o to, żeby jego kąpiel przebiegła w bezstresowo.

Kiedy najlepiej wykąpać szczeniaka? Szczenięcia nie można kąpać, kiedy jest bardzo małe (jeszcze przy matce), ponieważ nie potrafi kontrolować swojej temperatury i możesz narazić je na wyziębienie organizmu. Możesz zdecydować się na pierwszą kąpiel, kiedy szczenię skończy 5 miesięcy, nie jest jednak konieczna, jeśli pies jest czysty.

Jaka pora dnia jest najlepsza na kąpiel? Najlepsza pora na kąpiel psa to wieczór, po ostatnim spacerze. Dzięki temu pies się nie przeziębi i ponownie się nie zabrudzi. To, jak często będziesz kąpać czworonoga, zależy od wielu czynników: pory roku, stopnia zabrudzenia, czasu spędzonego na dworze, rodzaju sierści, właściwości jego skóry (może mieć np. tendencję do przesuszania się). Psa należy kąpać od jednego razu w tygodniu do jednego razu na rok, w zależności od rasy. Szczenię kąpiemy także wtedy, kiedy wydziela nieprzyjemny zapach.

Co wziąć pod uwagę podczas kąpieli szczenięcia?

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies był ostatnio szczepiony lub przechodził jakąś chorobę. Kąpiel może wywołać u niego dodatkowy stres lub, gdy go dobrze nie wysuszysz, przeziębienie. Jeśli szczenię przejawia stany lękowe przed kąpielą, skontaktuj się z psim behawiorystą.

Przygotowanie psa do kąpieli

W czasie gdy szczenię oswaja się z nowym otoczeniem, możesz zacząć powoli przygotowywać czworonoga do zapoznania z miejscem, w którym będzie miała miejsce kąpiel. Pierwsza kąpiel szczeniaka powinna odbyć się w domowym zaciszu. Włóż czworonoga do wanny bez wody na kilka sekund i nagródź w wannie lub poza nią za spokojne zachowanie. Pies musi kojarzyć miejsce kąpieli z czymś przyjemnym. Upewnij się, że dno wanny wyłożone jest matą antypoślizgową lub ręcznikiem. Powtarzaj tę czynność przez kilka dni, wydłużając tym samym czas pobytu w wannie/ brodziku do kilku minut. Po kilku dniach możesz nalać do wanny trochę ciepłej wody, żeby pies oswoił się z dźwiękiem towarzyszącym tej czynności. Sprawdź ręką temperaturę wody. Jeśli jest dla Ciebie za ciepła, to znaczy, że dla psa też taka będzie. Pamiętaj o nagrodzie za każdym razem, gdy szczenię reaguje pozytywnie. Możesz też wcześniej otworzyć butelkę psiego szamponu i dać pupilowi do powąchania. Jeśli zamierzasz używać suszarki, spróbuj oswoić psa z jej dźwiękiem.

Przybory niezbędne do kąpieli szczenięcia

Do kąpieli szczenięcia będą Ci potrzebne na pewno szampon i odżywka. Warto zaopatrzyć się w kosmetyk o właściwościach nawilżających, który zapobiega przesuszaniu się skóry. Koniecznie używaj specjalnych produktów przeznaczonych dla szczeniąt, ponieważ ich skóra jest bardziej wrażliwa niż dorosłych psów. Jeśli zwierzę nerwowo reaguje na szum wody, możesz użyć miski wypełnionej ciepłą wodą i pojemnika do namoczenia sierści i skóry. Do brodzika lub wanny włóż matę antypoślizgową (zamiennie możesz użyć ręcznika). Będzie chroniła psa przed potencjalnymi urazami. Potrzebny Ci też będzie ręcznik do wytarcia sierści psa. Do namydlania możesz użyć ręki lub gąbki. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do dźwięku suszarki, możesz się nią posłużyć. W czasie mycia skorzystaj z ulubionej zabawki. Zaopatrz się także w smakołyki, żeby nagrodzić szczenię po udanej kąpieli.

Kąpanie szczeniaka krok po kroku:

  1. PRZYBORY. Przygotuj niezbędne do kąpieli psa przybory i ogrzej pomieszczenie, jeśli jest taka potrzeba.
  2. ZMIEŃ UBRANIE. Włóż na siebie odzież, która może się zamoczyć.
  3. SPRAWDŹ TEMPERATURĘ WODY. Odkręć wcześniej kran i upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę. Musi być ciepła, ale nie gorąca.
  4. MYCIE ZACZNIJ OD DOŁU. Najpierw polewaj wodą łapy i uważnie obserwuj reakcję psa. Jeśli widzisz, że zaczyna się za bardzo kręcić, próbuje wyskoczyć z wanny/ brodzika, natychmiast przerwij kąpiel i uspokój go, zwracając się do niego łagodnym głosem. Jeśli szczenię dobrze znosi mycie, kontynuuj kąpiel. Polej wodą boki czworonoga i stopniowo całe ciało, uważając, by nie zamoczyć mu głowy i nie narazić go na stres. Jeśli woda dostanie się do uszu, zachowaj spokój. Pies odruchowo potrząśnie głową, żeby pozbyć się płynu. Jedną z funkcji sierści jest ochrona skóry przed wilgocią, dlatego należy kierować strumień wody w przeciwnym kierunku do jej wzrostu, czyli pod włos.
  5. SZAMPON. Następnie zaaplikuj szampon na skórę i delikatnie wmasuj, omijając okolice oczu.

Po namydleniu spłucz pianę i użyj odpowiedniej odżywki dla szczeniąt. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do kąpieli dla psów. Wybierając kosmetyki (do spłukiwania lub bez), zwróć uwagę na to, dla jakich psów są przeznaczone, czy nadają się do mycia szczeniąt oraz do jakiego typu sierści mogą być stosowane. Pianę dokładnie zmyj z sierści czworonoga, ponieważ pozostałości szamponu mogą powodować podrażnienia i wysuszenie skóry.

  1. SUSZENIE. Po kąpieli szczenięcia należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem. Długiej sierści psa nie wycieraj zbyt mocno, by jej nie splątać. Po wyjściu z kąpieli Twój pies instynktownie będzie próbował otrzepać się z wody. Przykryj go ręcznikiem. Możesz też położyć na podłodze dodatkowy, żeby łapy nie dotykały zimnej podłogi. Jeśli wcześniej pies został oswojony z suszarką, po osuszeniu ręcznikiem spróbuj jej użyć. Uważaj, by strumień powietrza nie był za gorący. Suszarka nie może się też znajdować za blisko skóry. Suszenie zacznij od ogona, żeby nie przestraszyć psa. Nie kieruj ciepłego powietrza bezpośrednio na nos i oczy. Jeśli zwierzę ma dużo fałd skórnych, dokładnie je osusz. Na koniec upewnij się, że pies jest całkowicie suchy.
  2. NAGRODA. Koniecznie nagródź psa za ukończoną kąpiel.
  3. CZYSZCZENIE USZU. Po kąpieli możesz wypłukać uszy specjalnym preparatem.
  4. CZESANIE. Długą sierść psa przeczesz grzebieniem lub szczotką. Splątanej sierści nie ciągnij.

Pierwsza kąpiel szczeniaka jest bardzo ważna, ponieważ – jeśli nie będziesz przestrzegać kilku prostych zasad – może wpłynąć na jego zdrowie. Szczenięta są bardzo wrażliwe i ze względu na to, że ich system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, mogą być podatne na różne choroby.

Podczas kąpieli bądź cierpliwy i spokojny. Nie podnoś głosu, gdy pies zrobi coś, czego nie chcesz, np. ochlapie Cię wodą. Nagradzaj go natomiast za każdym razem, gdy jesteś z niego zadowolony. Bądź świadomy, że pierwsza kąpiel czworonoga w nowym domu może się zakończyć niepowodzeniem albo nie wszystko może pójść po Twojej myśli. Powinna natomiast przebiec sprawnie, żeby nie naraziła psa na dodatkowy stres i potencjalne wyziębienie organizmu po wyjściu z wody. Ważne, żeby szczenię czuło się bezpiecznie i pierwsza kąpiel sprawiła mu przyjemność.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?