Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies liże – co oznacza lizanie przez psa?

Kiedy pies liże swojego opiekuna, odczytywane jest to jako oznaka sympatii.

Pies liże – co oznacza lizanie przez psa?

Kiedy pies liże swojego opiekuna, odczytywane jest to jako oznaka sympatii. Nasz czworonożny podopieczny może lizać również siebie, inne zwierzęta oraz różne przedmioty. Co może oznaczać lizanie przez psa? Przyczyn jest wiele, a kiedy towarzyszy temu nietypowe zachowanie czworonoga, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Spis treści:

  1. Dlaczego pies liże?
  2. Pies liże różne przedmioty – co to może oznaczać?
  3. Pies liże opiekuna, żeby okazać mu sympatię
  4. Pies liże po twarzy – czy powinniśmy mu na to pozwalać?

Dlaczego pies liże?

Lizanie to naturalny odruch psa, kiedy chce się umyć albo okazać sympatię człowiekowi bądź innemu zwierzęciu. Jednak czasami lizanie przez psa staje się nietypowe i wtedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

Dlaczego pies liże? Przyczyn jest wiele. Pies liże najczęściej wtedy, gdy:

  • Nawiązuje interakcje społeczne

Wśród psów wzajemne lizanie się oznacza okazywanie szacunku i budowanie więzi. Zgodnie z zasadami psiej hierarchii zazwyczaj słabszy liże silniejszego. Poprzez wąchanie i lizanie psy zdobywają też informacje na temat innego osobnika swojego gatunku czy też człowieka bądź przedmiotu. Lizanie jest sposobem na lepsze wychwycenie feromonów oraz poznanie smaku i faktury badanego obiektu.

  • Dba o higienę

Głównym powodem, dla którego pies liże swoje futro, jest chęć zachowania higieny. Suka liże szczenięta w pierwszych tygodniach ich życia, aby umożliwić czynności fizjologiczne i zapewnić maluchom higienę. Dorosłe osobniki myją się samodzielnie, ale też mogą lizać się wzajemnie, aby pomóc sobie w zachowaniu higieny. Pamiętajmy jednak, że w przypadku psów samokontrola czystości nie wystarczy. Zwierzęta te trzeba myć regularnie oraz czesać.

  • Czuje ciekawy smak lub zapach

Zastanawiasz się, dlaczego pies liże po rękach? Prawdopodobnie przed chwilą jadłeś coś smakowitego. Pamiętaj jednak, żeby trzymać psa z dala od swojego talerza. Karmienie psa ludzkim jedzeniem ze stołu jest niezdrowe, a nawet niebezpieczne. Resztki z talerza: wędliny, sery, słodycze, a w szczególności kości, cebula, pestki owoców i czekolada – mogą zaszkodzić zwierzęciu, a nawet doprowadzić do zatrucia.

  • Chce się odstresować

Lizanie sprawia psom przyjemność i pomaga radzić sobie w sytuacjach stresowych (podobnie jak żucie i gryzienie) – pobudza wydzielanie endorfin i daje poczucie bezpieczeństwa. Silnie zestresowane zwierzę może nadmiernie się wylizywać, a nawet wygryzać sobie sierść. Takie zachowanie świadczy o zaburzeniach behawioralnych u psa i wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, a w następnej kolejności z behawiorystą.

  • Swędzi go skóra

Pies liże i wygryza miejsca, w których czuje świąd, np. przy atopowym zapaleniu skóry. Zachowanie to może doprowadzić do powikłań bakteryjnych, dlatego ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które złagodzi objawy choroby i zmniejszy świąd. W celu przyspieszenia rekonwalescencji lekarz może założyć psu kołnierz ochronny, by ochronić w ten sposób chore miejsce i/lub zalecić specjalne kąpiele, bądź stosowanie miejscowych preparatów.

  • Odczuwa ból

Nie tylko zewnętrzne rany, lecz także schorzenia wewnętrzne skłaniają psa do lizania bolących miejsc. Jeżeli więc zauważymy, że pies nadmiernie wylizuje konkretne okolice własnego ciała, należy je dokładnie obejrzeć, a następnie wybrać się do lekarza weterynarii, który najlepiej zdiagnozuje problem.

  • Chce się uspokoić

Lizanie się psa, a w zasadzie oblizywanie, to jeden z sygnałów uspokajających, obok odwracania głowy, mrużenia oczu, oblizywania się, mlaskania, ziewania, kładzenia się z łapami do góry czy machania ogonem. Pies wysyła je w sytuacji, gdy chce uspokoić siebie i otoczenie. Informuje w ten sposób, że nie jest nastawiony bojowo, niweluje zachowania agresywne przeciwnika.

Pies liże różne przedmioty – co to może oznaczać?

Głowisz się, dlaczego pies liże pościel lub inne przedmioty w domu? Obsesyjne lizanie różnych powierzchni może świadczyć o zaburzeniach behawioralnych wywołanych stresem, nudą, frustracją bądź nieprawidłowym wychowaniem. Może towarzyszyć temu gryzienie i niszczenie pościeli, ubrań, butów, mebli, tapet bądź sprzętów domowych. Warto w takim przypadku poszukać dobrego trenera dla psów, który podpowie nam, jakie może być źródło nadmiernej nerwowości u naszego psa i jak powinniśmy postępować ze zwierzęciem, żeby złagodzić te objawy.

Kiedy pies liże podłogę, ścianę lub meble, nie oznacza to, że ma zwiększone zapotrzebowanie na konkretną witaminę lub składnik mineralny, np. wapń. Nie powinniśmy wprowadzać do diety psa suplementów bez porozumienia z lekarzem weterynarii. Jeżeli coś nas niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni zdrowie zwierzęcia i ewentualnie zaleci właściwe leczenie. 

Pies liże opiekuna, żeby okazać mu sympatię

Lizanie przez psa to sposób na okazanie przywiązania i sympatii opiekunowi. Jeżeli zwierzę  liże opiekuna po rękach lub twarzy, chce w ten sposób wyrazić radość ze spotkania, np.po dłuższej lub krótszej rozłące. Dlaczego jeszcze pies liże człowieka po nogach, rękach lub twarzy? Zapach i smak powierzchni skóry człowieka może być dla zwierzęcia interesujący. Pies będzie chętnie lizał nas po rękach, zwłaszcza jeśli wcześniej trzymaliśmy w dłoniach coś smakowitego. Lizanie przez psa może też oznaczać, że zwierzę chce coś od nas uzyskać, np. dostać jedzenie, pobawić się albo wyjść na spacer.

Pies liże po twarzy – czy powinniśmy mu na to pozwalać?

Zdecydowanie nie powinniśmy pozwalać psu na lizanie po twarzy, zwłaszcza po nosie, oczach i ustach. W jego ślinie znajdują się drobnoustroje, które mogą nam zaszkodzić. Na lizanie przez psa powinny uważać szczególnie osoby mające osłabioną odporność, dzieci oraz kobiety w ciąży. Trzeba mieć na uwadze to, że nawet jeśli zachowujemy ostrożność, pies może nas niepostrzeżenie polizać. Absolutnie nie można wtedy karać go za takie zachowanie.

Aby zmniejszyć zagrożenie mikrobiologiczne, warto zadbać o to, żeby nasz podopieczny nie był potencjalnym nosicielem groźnych mikroorganizmów. Po pierwsze, dieta psa powinna być oparta na pełnoporcjowej karmie gotowej, która jest dla niego zdrowa i bezpieczna. Nie należy podawać psu surowego mięsa, nawet w formie przekąski. Po drugie, pamiętaj o regularnych szczepieniach i profilaktyce przeciwpasożytniczej. Po trzecie, podczas spacerów zwracaj uwagę, żeby zwierzę nie zjadało śmieci czy odchodów. Są jednak sprawy, na które nie mamy wpływu. Czy nam się to podoba, czy nie, żeby się umyć, pies liże odbyt i narządy płciowe – tego nie możemy mu zabronić, ponieważ to jego naturalne, instynktowne zachowanie.

Nawet jeśli uda nam się przestrzegać wszystkich powyższych zaleceń, nadal musimy zachować ostrożność podczas zabaw i pieszczot z psem. Pamiętajmy też o tym, żeby po każdej zabawie z czworonogiem dokładnie umyć ręce, niezależnie od tego, czy nas w tym czasie polizał, czy nie.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?